Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » nedelja, 5. jan. 2014. u 10:48h

@Mbole
Uvijek sam zahvalan za učenje novih stvari. Znam koja je razlika između nareznice i ureznice (narezivanje i urezivanje navoja - razlika u prijedlogu :) na/u) ali to mi se omaklo sinoć u pisanju.
Pa da budem iskren razmišljao sam o tome da napravim "tješnji" navoj ali da ti budem iskren nisam bio siguran da li bi to smetalo samoj strukturi metala u smislu da ne daj Bože ne dođe do nekog pucanja izduvne grane (možda mi pretpostavka nije utemeljena ali viđao sam nebrojeno mnogo puknutih izduvnih grana pa otuda strah, jer kada pukne grana na kojoj ništa nije dirano kako li će biti tek sa onom na kojoj je nešto bušeno). Tako da sam napravio navoj da vijak ide rukom skoro pa do kraja.
Što se tiče tih burgija da budem iskren o tome nemam blagog pojma. Jednostavno sam otišao u radnju i tražio najstrašniju moguću. Pa su mi dali tu. Naravno na licu mjesta sam vidio da je moglo ići i običnom jer je ova kobaltna prošla kroz metal kao kroz sir, ali šta je tu je. Ubuduće ću znati. Hvala još jednom.

,
acadimke833 piše:Ako sam dobro razumeo tebi su se krilca zaprljala nakon godinu i 7-8 meseci od ciscenja?

Krilca su se zaprljala mnogo ranije iz prostog razloga što sam vratio geometriju u turbinu bez da sam je prethodno očistio od nafte pa se onda prljavština mnogo brže sakupljala. Prvi put nakon čišćenja lampica se upalila nakon 6 mjeseci, ali sam samo malo razradio ručicu aktuatora spolja i to je funkcionisalo na taj način par puta, sve do neki dan kada ni to više nije moglo da pomogne, pa je ostalo ili da ponovo skidam turbinu ili da probam da je očistim ovako. I mogu ti reći da fercera. :)
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » nedelja, 5. jan. 2014. u 11:48h

pa jel ti bre nisi zatvorio egr kad ti se to tako brzo zaprljalo, i egr je taj krivac nema nista drugo, a sve sam nesto mislio da su krilca na usisnom delu..

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » nedelja, 5. jan. 2014. u 15:06h

Ma jesam. Zatvorio sam egr onda kada sam čistio turbinu, ali svejedno se uprljalo. Mislim da je to zbog toga što smo zaboravili da posušimo geometriju kada smo je vraćali. Bila je sva od nafte kojom smo je čistili, a čisto sumnjam da su je izduvni gasovi mogli osušiti, jer nafta je masna pa se to sve nakupilo još brže.
Ja i nisam neki žestok vozač pa je i to doprinijelo, jer oni koji voze u višim obrtajima nemaju nikakvih problema sa zaprljanom geometrijom.
Na kraju krajeva nije zgoreg napraviti tu rupu tamo jer je stvarno zgodno tako očistiti turbinu.
Krilca su na izduvu i pomoću njih se kontroliše protok gasova i samim pritisak punjenja pa zato naše turbine nemaju rasteretni (westgate) ventil.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1635
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od acadimke » nedelja, 5. jan. 2014. u 16:06h

Sve u svemu ne izgleda kao lose resenje za ciscenje i odglavljivanje krilca i polugice.
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » nedelja, 5. jan. 2014. u 18:39h

Kako uopste da znam da je zapuseno? Auto ide normalno, a euro3 je pa nema sta da se pali od lampica :)
Fiesta!!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » nedelja, 5. jan. 2014. u 18:46h

pa ako ona poluga od turbine ide tesko, tj ako zapne upalice ti lampica grejaca..

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od mbole » nedelja, 5. jan. 2014. u 21:05h

Naravno, treba imati osecaja kada zavijas sraf, pa ako ide pretesko, jednostavno proci i trecom ureznicom.
U svakom slucaju bilo bi pozeljno staviti bakarnu podlosku pod sraf, posto metricki navoj ne zaptiva. Trebalo bi malo i osmirglati/oturpijati ili sta je vec zgodno, povrsinu pre nego sto se probusi rupa, kako bi podloska mogla lepo da zaptije, posto je povrsina odlivka dosta gruba.

HSS-C (kobalt) i HSS-E (slicno) burgije se koriste za visokolegirane celike. Obicno se prodaju sa drugacijom geometrijom vrha nego "obicne" burgije tako da buse dosta agresivnije (ravno brusena sa 4 faceta, a ne sa zaobljenom ledjnom povrsinom).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » nedelja, 5. jan. 2014. u 21:19h

Zaboravih reci da sam stavio bakarnu podlosku, ali ponovo hvala i na toj sugestiji Mbole. Povrsinu nisam turpijao ali mislim da ce sve biti ok jer sam muski stegao. Gledao sam i nisam vidio da negdje pusta, barem ne na leru.
Vozicu nekoliko dana pa cu provjeriti da li negdje pusta jer ne mogu da provjerim da li je sve u ok u svim rezimima voznje. Mozda cu i osmirglati kada to budem gledao pa da sve bude po PS odnosno po masinskim pravilima.
Moze se busiti obicnom burgijom bez problema jer stvarno nije jak celik.
dule0911 piše:Kako uopste da znam da je zapuseno? Auto ide normalno, a euro3 je pa nema sta da se pali od lampica :)
Valja ovo uraditi na svim turbinama bez obzira kako im se pokrece geometrija, vakumski ili elektronskim aktuatorom. Razlika ce u svakom slucaju biti osjetna. Ja sam licno odusevljen u ova dva dana. Navikne se covjek s vremenom na te malo slabije performanse pa i zaboravi kako auto u stvari treba da ide.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od mbole » nedelja, 5. jan. 2014. u 21:46h

Sad sam malo pogledao (secam se da je bilo jos nesto):
" Mada nije bilo potrebe ipak sam navoj narezivao u tri faze onako kako je propisano"

Treba urezivati redom sa sve tri ureznice, ne zbog toga sto je materijal tvrd pa ce ostetiti ureznicu ili je slomiti, vec da ne bi ureznica krenula ukrivo (sto se veoma lako desi, pogotovu na mekom materijalu). Prva ureznica (ona sa jednom crtom) ima dosta dug konusni deo koji uopste ne reze navoj vec sluzi samo da bi je centrirao duz ose rupe.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » nedelja, 5. jan. 2014. u 21:58h

bojcistv piše:Navikne se covjek s vremenom na te malo slabije performanse pa i zaboravi kako auto u stvari treba da ide.
Mislim da je ovo glavna stvar thumbsuph
Kad me ne bude mrzelo pa cu probati.
Fiesta!!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 5. jan. 2014. u 22:25h

Dok god može da se popne na visok ivičnjak o tome ni ne razmišlja hahahaha
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » nedelja, 5. jan. 2014. u 22:37h

dule0911 piše:
bojcistv piše:Navikne se covjek s vremenom na te malo slabije performanse pa i zaboravi kako auto u stvari treba da ide.
Mislim da je ovo glavna stvar thumbsuph
Kad me ne bude mrzelo pa cu probati.
Stvarno bi trebao. Ja nisam mehanicar niti sam mehanici vican ali mi je trebalo samo sat i po da sve zavrsim, tako da to moze da uradi manje vise svako. Najvaznije je naci tu ugaonu busilicu.
A od toga mi je najvise vremena otislo na urezivanje navoja jer je malo skuceno tamo, a ja nisam imao dobar alat za drzanje ureznice pa sam morao bas polagano da radim.
Narocito se osjeti poboljsanje prilikom kretanja i kada ubrzavas cetvrtom i petom iz niskih obrtaja. Puno brze i jace to sve ide.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Neša » nedelja, 5. jan. 2014. u 23:35h

Ja to cistim redovno od 160 pa navise na autoputu i nema zime
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1635
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od acadimke » ponedeljak, 6. jan. 2014. u 23:42h

[youtube][/youtube]
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » utorak, 7. jan. 2014. u 14:32h

Koliko je debela stijenka u kojoj pravis navoj, mislim da bi bilo bolje stezati kontra maticom, teze je sa njom presiliti navoj
Kako ovo niste iscupali ranije, mogao sam to sve odraditi dok je turbina bila na stolu

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » utorak, 7. jan. 2014. u 19:39h

Stijenka je debela 12 mm tu gdje se busi. Mislim otprilike toliko. Ja sam stavio vijak M8, 16mm dug i ispod jednu bakarnu podlosku i muski sam to stegao. Ne bi trebalo da bude problema ni da se navoj presili jer ima podloska koja to pokupi i ne udara vijak na tijelo turbine direktno.
Ja sam htio to snimiti ali eto neko me je pretekao vec. U svakom slucaju lijep i poucan video i bas tako ide. :)
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od mbole » sreda, 8. jan. 2014. u 00:50h

Stezao kontra maticom ili srafom, isto ti je. Sila je potpuno ista. Ako preteras pocupao si navoj.
M8 na duzini navoja od 12mm u livu moze sasvim lepo da se stegne.

Jedino ako si mislio da sa druge strane stavis maticu, al to vec ne bi valjalo. Ipak ta unutrasnja povrsina treba da bude odredjenog oblika i relativno glatkih kontura, kako bi izduvni gasovi mogli lepo da struje.

I iztog razloga, ja bih gledao da skratim sraf kako bi mu vrh sto je moguce vise bio u ravni sa unutrasnjom povrsinom.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » sreda, 8. jan. 2014. u 08:02h

E bole i ja sam razmisljao da danas uzmem bonsek i skratim taj vijak bas zbog ljepseg strujanja gasova u izduvnoj grani. Mislim, i ovako ne bi trebalo da strci mnogo vani (najvise jedno 3 mm ali i to je mnogo). Tesko je tacno izmjeriti debiljinu stijenke kada je turbo na autu ali tu je negdje oko 12 mm.
VIjak sam stegao obicnim 13 okastnim kljucem tako da sumnjam da sam pretjerao, ipak nisam toliko jak u rukama. Da je moj drug Grmusa to stezao popucalo bi to sve. Nema on pojma sta je 200 kila :). Prejak.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » sreda, 8. jan. 2014. u 10:43h

Ja sam nekako sigurniji u maticu, maticom nikad nisam silovao navoj a vijkom jesam, trebalo bi da taj vijak ne bude nimalo u izduvnoj grani, garez bi se mogla zalijepiti za navoj pa ga neces moci izvrnuti

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » sreda, 8. jan. 2014. u 12:03h

Pa kako god da staviš vijak u tu rupu uvijek će se na njega lijepiti garež. To ne znam kako da izbjegneš. U svakom slučaju skratiću vijak tako da ne viri iz rupe, odnosno staviću jednu čeličnu podlošku prije bakarne. Ona je debela jedno 3 mm i zajedno sa bakarnom koja je 1.5mm sve će to doći otprilike na 12 mm vijka u rupi.
Poslednja izmena: bojcistv, na dan sreda, 8. jan. 2014. u 12:14h. Ukupno izmenjeno 1 put.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Apolon
Poruka: 320
Član foruma od: petak, 20. maj 2011. u 11:53h
Lokacija: Ratkovo

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Apolon » sreda, 8. jan. 2014. u 12:12h

Kakva je situacija kod fokusa, da li je turbina isto tako pristupacna ili ne, mrzi me da sam proveravam, pa eto da pitam pametnije od mene :wtf:

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7483
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dax92 » sreda, 8. jan. 2014. u 13:42h

Sama turbina je pristupacna kad skines kutiju za filter vazduha, i dovodno crevo, ali je pogresna strana dostupna. :doh:
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
Apolon
Poruka: 320
Član foruma od: petak, 20. maj 2011. u 11:53h
Lokacija: Ratkovo

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Apolon » sreda, 8. jan. 2014. u 14:15h

Dali to znaci da je teze ili nista dok se ne skine turbina :wtf:

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » sreda, 8. jan. 2014. u 16:46h

Moze da skine katalizator pa da usprica pomocu crijeva kakvog, sve je lakse nego je skidati i rastavljati

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od mbole » sreda, 8. jan. 2014. u 16:47h

veljo_81 piše:Ja sam nekako sigurniji u maticu, maticom nikad nisam silovao navoj a vijkom jesam...
Kakva je razlika?
Isti kljuc, isti precnik, ista sila...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“