Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » sreda, 8. jan. 2014. u 17:53h

I na mondeo su ljudi skidali odnosno malo popustali katalizator, taman toliko da prodje neko crijevce kojim bi se sredstvo za ciscenje uspricalo u geometriju.
Ja danas stavio dvije podloske od po 2mm i do turbine jednu bakarnu da dihtuje, tako da sam vijak skratio jedno 5 mm pa ne bi trebao da viri tamo u izduv.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Cedo » sreda, 8. jan. 2014. u 18:06h

Super sto si ovo iskopao, definitivno cu to prvom prilikom odraditi jer polugicu na aktuatoru ne mogu rucno pomerati, ne prijavljuje gresku al se aktuator verovatno muci.. Dve stvari su mi odmah zapale za oko, jedna je taj sraf koji zalazi u kuciste, mada to je apsolvirano, treba pripaziti da ne strci, druga stvar je taj Mr. Muscle, da li i on ostavlja povrsinu imalo lepljivom posle upotrebe ..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » sreda, 8. jan. 2014. u 18:28h

al nije ni problem razbataliti turbinu i to valjano ocititi..

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » sreda, 8. jan. 2014. u 19:37h

mbole piše:
veljo_81 piše:Ja sam nekako sigurniji u maticu, maticom nikad nisam silovao navoj a vijkom jesam...
Kakva je razlika?
Isti kljuc, isti precnik, ista sila...
ne znam al nikad nisam zalomio na matici a na glavi vijka jesam cesto, sve se slazem al nekako mi je maticom sigurnije, a na glavi vijka ono aj jos malo cu i pukne

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14430
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od mbole » sreda, 8. jan. 2014. u 22:23h

Ah to je iz druge price :)
Kada posmatras samo jedan sraf i jednu maticu, tada je matica uvek jaca od srafa. Iz prostog razloga sto ima vise "mesa" (da ne komplikujem sad i dokazujem formulama, veruj mi na rec :))
Pri tom bitna stavka je da su i sraf i matica pbarem priblizno iste cvrstoce.

Kod kontra matice je situacija sasvim drugacija, to jest ona se ponasa potpuno isto kao da je samo sraf tu.
A ti plus imas trecu stavku, koja je mekani liv turbine (mekan u odnosu na celicni sraf i maticu). Uvek ce pustiti liv nikada sraf ili kontra matica.
bojcistv piše:Ja danas stavio dvije podloske od po 2mm i do turbine jednu bakarnu da dihtuje, tako da sam vijak skratio jedno 5 mm pa ne bi trebao da viri tamo u izduv.
Ne valja :(
Svrha bakarne poldoske je da zadihtuje. Dzaba ona dihtuje izmedju turbine i prve podloske do nje, kad izmedju te dve celicne podloske i izmedju poslednje celicne podloske i glave srafa curi.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » sreda, 8. jan. 2014. u 23:29h

Cedo piše:Super sto si ovo iskopao, definitivno cu to prvom prilikom odraditi jer polugicu na aktuatoru ne mogu rucno pomerati, ne prijavljuje gresku al se aktuator verovatno muci.. Dve stvari su mi odmah zapale za oko, jedna je taj sraf koji zalazi u kuciste, mada to je apsolvirano, treba pripaziti da ne strci, druga stvar je taj Mr. Muscle, da li i on ostavlja povrsinu imalo lepljivom posle upotrebe ..
Nije tesko ustimati sraf da pasuje taman toliko da treba. Moze se skratiti ili staviti podloski pa mu dodje na isto. Mr.Muscle ne ostavlja ljepljive tragove koliko sam ja vidio. Stvar prosto jede karbon i masnoce da se tako izrazim.
mbole piše:
bojcistv piše:Ja danas stavio dvije podloske od po 2mm i do turbine jednu bakarnu da dihtuje, tako da sam vijak skratio jedno 5 mm pa ne bi trebao da viri tamo u izduv.
Ne valja :(
Svrha bakarne poldoske je da zadihtuje. Dzaba ona dihtuje izmedju turbine i prve podloske do nje, kad izmedju te dve celicne podloske i izmedju poslednje celicne podloske i glave srafa curi.
Uh kontam! Moguce je i ta varijanta mada sam stegao muski i kasnije provjeravao, da li pusta kada sam upalio kola. Nisam primjetio nista sumnjivo. Uglavnom ponovo cu sutra. Nije neki problem. Ponovo hvala! :)
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » četvrtak, 9. jan. 2014. u 08:28h

a kako isterujete taj Mr. iz turbine..jel se lopatice nece ostetiti kad to cisto na leru radi auto, verujem da se i tad turbina vrti na par K obrtaja..

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » četvrtak, 9. jan. 2014. u 10:00h

Ma buraz to je pjena. Nesto kao sampon samo sadrzi taj otrov hidroksid koji jede masnoce i karbon (a ako ne pazis i kozu takodje). Mislim da se to ocisti u par sekundi kada upalis kola. Nema sanse da to moze ostetiti krilca na bilo koji nacin. Naspricas unutra i ostavis 20 minuta max, malo mrdas rucicom aktuatora da pjena moze sve da ocisti. Nakon toga samo gas. Evo ja vozim vec par dana i nema sta. Rucica labava kako i treba da bude. Vjeruj mi sjajna stvar. I na drugim autima sa varijabilnom geometrijom ljudi koriste Mr.Muslce da ociste turbinu, samo je kod vecine tih drugih auta lakse prici turbini nego na mondeo-u.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od acadimke » četvrtak, 9. jan. 2014. u 12:33h

Audi A3

[youtube][/youtube]
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » petak, 31. jan. 2014. u 16:34h

to ja u focusa mogu nasuti kroz onaj otvor sto vodi prema egr-u, danas sam ga blokirao i razmisljao o tom, stoji mi arf za rerne na dohvat ruke al rekoh posavjetovacu se sa vama prvo

Avatar korisnika
PsyBoza
Poruka: 77
Član foruma od: subota, 18. jan. 2014. u 09:37h
Lokacija: Veliko Gradište

Re: Одг: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili

Poruka od PsyBoza » subota, 22. feb. 2014. u 22:46h

I sta je sa focusom moze li tako da se cisti.

FOCUS 1.8 TDCI

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od nikola_focus » utorak, 25. feb. 2014. u 19:08h

Ljudi danas sam nesto muvao oko masine da vidim da ocistim geometriju, zatvorim EGR i sl, pa imam nekoliko pitanja. Prva stvar, koliko lako bi polugica geometrije trebalo da se pomera, posto moja bas tesko ide ali ne zapinje, ne znam da li je to normalno (na osnovu nekih postova sam stekao utisak da treba da ide u najmanju ruku kao hemijska olovka :D ). Druga stvar, deo turbine mi je sav zacrnjen od izduvnih gasova, cuje se neko duvanje na leru iz tog pravca i ima garezi sa donje strane EGR hladnjaka. Da li je moguce da je pukla izduvna grana, da li je hladnjak u pitanju ili nesto trece? I treca stvar, mislim da je izvodljivo da se geometrija ocisti preko onog kanala koji vodi na EGR, to je uradio i ovaj lik na klipu sa Audijem.

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Одг: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili

Poruka od acadimke » utorak, 25. feb. 2014. u 19:39h

Opruga koja vraca polugicu je jaka, kada vrhovima prstima hocu da je pritisnem jedva je malo pomerim al je zato vakum povlaci bez problema. Ja uznem cekic sa drvenom drskom i onda pritisnem polugicu do kraja i tak proveravam jel negde zapinje 8-)
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od nikola_focus » utorak, 25. feb. 2014. u 23:46h

Uuuu, ispada da kod mene ide mnogo lakse, ja mogu prstima da je pritisnem, ne osecam da grebe niti da zapinje. I vakuum je naravno povlaci, ima malu zadrsku, ali je povuce.

Avatar korisnika
PsyBoza
Poruka: 77
Član foruma od: subota, 18. jan. 2014. u 09:37h
Lokacija: Veliko Gradište

Re: Одг: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili

Poruka od PsyBoza » utorak, 25. feb. 2014. u 23:57h

A kako ocisti bez otvaranja nesto se plasim da cackam :lol: A moze i slika ako neko ima.:lol:

FOCUS 1.8 TDCI

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » sreda, 26. feb. 2014. u 13:59h

Ja sam htio juce da ulijem jedan arf grill u focusa ali se nije bio ohladio pa sam odustao, nemas sta, odvrni hladnjak i naspi i to je to, mada moze da se desi da ces morati praviti dihtung jer poslije kad ga vratis ne legne dobro, ja sam morao tako

Avatar korisnika
PsyBoza
Poruka: 77
Član foruma od: subota, 18. jan. 2014. u 09:37h
Lokacija: Veliko Gradište

Re: Одг: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili

Poruka od PsyBoza » sreda, 26. feb. 2014. u 16:01h

Aj budi precizniji molim te da ne pokvarim nesto.Koliko cesto to sme da se radi.

FOCUS 1.8 TDCI

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » sreda, 26. feb. 2014. u 16:57h

nemam pojma ja nisam radio nikad, kod mene poluga od akutatora leti al ja i ne vozim ko baba (al zato moj focus vise), ja sam skidao hladnjak zbog druge problematike pa kad sam vracao sviralo je ispod njega i ubacio sam dihtung

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » petak, 14. mar. 2014. u 22:24h

[img=http://s29.postimg.cc/4iya09jsj/DSC_0045.jpg]
Izaslo je 5kg nekakve gadne smjese, ne kontam gdje je to stalo, komplet auspuh sam promijenio do kata

Avatar korisnika
PsyBoza
Poruka: 77
Član foruma od: subota, 18. jan. 2014. u 09:37h
Lokacija: Veliko Gradište

Re: Одг: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili

Poruka od PsyBoza » petak, 14. mar. 2014. u 22:29h

Kako si ovo izbacio i koji je auto :-)

FOCUS 1.8 TDCI

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » petak, 14. mar. 2014. u 22:36h

Moj focus, nasuo sam citav arf grill u turbinu, stajalo je jedno sat vremena dok dam napravio dihtunge za egr i turbinu i spojio vrijeva od vode, izbacio sam komplet hladnjak egr-a jer mi samo smeta, sjednem i upalim, turiram i kontam bice crn dim u retrovizoru kad nista. Izadjem kad ono 5 kg katrana, ne vidi se na slici ali koliko ima na podu toliko ima i na zidu
Kad sam ga probao isao je losije, u petoj nije htio vuci, onda dam ga silovao u manjim brzinama i sad poteze ko nikad :-)
Ponovicu jos jednom za 10-ak dana da vidim jel sta ostalo

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » petak, 14. mar. 2014. u 22:43h

Trebao si da popunis neku rupu u asfaltu sa ovim, sledeci put kad cistis turbinu bolje nisani :D
Fiesta!!

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » petak, 14. mar. 2014. u 22:50h

Heheh, samo meni nema logike da je to negdje bilo, poluga akutatora isla lagano i nije zapinjala, kad sam mijenjao turbinu nije se dalo vidjeti da ima taloga u grani, kat je supalj, skidan i pregledan i isto tako nije sr dalo nista istresti iz njega, auspuh stavljen nov i nek neko kaze da se to zescom voznjom da istjerati, ja stvarno volim da potjeram u max i nisam uspio tako da ocistim nego ovako

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Одг: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili

Poruka od acadimke » petak, 14. mar. 2014. u 23:11h

Al si procistio izduv svaka ti dala :smile:
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » subota, 15. mar. 2014. u 14:29h

Prva "problematika" nakon ovog ciscenja turbine, osjeca se jak smrad gume toliko da uvlaci u kokpit, dihtung , prosuo sam oko litru antifriza po izduvnoj grani kad sam skidao hladnjak egr-a jel moguce da mi on sad smrdi tako

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“