Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Maler sa tockom pred put

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Odgovori
Avatar korisnika
vjanda
Poruka: 198
Član foruma od: ponedeljak, 31. maj 2010. u 10:47h
Lokacija: Beograd

Maler sa tockom pred put

Poruka od vjanda » nedelja, 10. jul 2016. u 19:17h

Za 2 dana idem za Grcku.
Danas pogledam kad ono zadnja nova guma skroz izduvana.
Krenem da skidam, alat se skoz rascveta i nece da uhvati maticu.
Uzmem i nekako skinem 5 matica sa kucnim alatom.
Probam da skinem tocak, zapeko.
Uzmem rezervnu gumu i lemam o tocak ko manijak, nece ni da mrdne.
Uzmem cekic, lemam o felnu, ceo komsiluk gleda, nece.
U ocaju udarim u jedan od srafova i on upadne u tocak, valjda u onaj deo gde je kocnica.
Jel to lako izvaditi?
Ono kad te nece aghhh

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od FM III » nedelja, 10. jul 2016. u 19:33h

Dešava se da alu felna zalepi za metalnu glavčinu ako dugo nije skidan točak i ako nije ničim mazano pre montiranja, već je pisano o tome na forumu.
Za drugi deo pitanja pomoglo bi kada bi naveo koji je auto u pitanju i da li je na konkretnom točku disk ili doboš.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 10. jul 2016. u 19:41h

Taj šraf u koji si udario se zove brezon. Kad budeš uspeo da skineš sam točak, brezon ćeš izvući nazad napolje sledećom metodom (pod uslovom da jedan njegov deo još uvek dovoljno viri napolju bar 1cm) - na njega navrni maticu i kreni da je zavrćeš, kad bude došla do "kraja" nastavi da je zavrćeš, ići će i dalje samo teže, na taj način brezon izlazi napolje tj uvija se u maticu. Obavezno nek ručna bude jako povučena sve vreme.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
vjanda
Poruka: 198
Član foruma od: ponedeljak, 31. maj 2010. u 10:47h
Lokacija: Beograd

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od vjanda » nedelja, 10. jul 2016. u 19:45h

Auto je focus tdci 1.8 2006, mislim da su disk kocnice, nisam neki jaci poznavalac :)
Nemam alu felne, obicne jeftine.
Nalazost sraf je skroz upao u tocak i sada tandrce kad vozim kao da je u ves masini.

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6048
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od Daniel » nedelja, 10. jul 2016. u 19:50h

da li imas disk:

Slika


Ili dobos?

Slika


Ako imas Dobos i brezon ti upao u njega jako je lose da vozis tako. Odmah do majstora moras otici. Mislim da brezon moze da ti osteti kocnice...
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
vjanda
Poruka: 198
Član foruma od: ponedeljak, 31. maj 2010. u 10:47h
Lokacija: Beograd

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od vjanda » nedelja, 10. jul 2016. u 19:53h

Disk.
Jedan sraf je upao u rupu a drugi kojega sam u frustraciji takodje zviznuo slajfuje i nemoguce je stregnuti maticu.
Ja ga uhvatim prstima ali nece da se stegne nego se vrti i struze kao da se izlizalo sta god li ga je drzalo iza.
Sada tocak drze 3 srafa umesto 5.
Nadam se da nisam previse shebao stvar.

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od dule0911 » nedelja, 10. jul 2016. u 20:29h

Idi kod majstora, nemoj sa 3 srafa da ides na put.
Fiesta!!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od van » nedelja, 10. jul 2016. u 21:47h

Немој да се плашиш, ниси ништа зезнуо . Напрскај ВД-ом , централну рупи на фелни , и код мајстора да скине точак . Већи чекић увек помаже . Брезони се једноставно постављају , у твом случају враћају , тако што навијаш матицу на њих без фелне . Иде лако завртање на почетку , при крају теже када назубљени конус брезона се упресује у главчину . Мада ако си га лако избио чекићем , могуће да си оштетио брезон , па превентивно узми 2 комада од неког ко продаје половне деловне . То је 200 -300 динара ако ти их не да за џабе . Ако мора да се мења брезон , треба да се скину кљешта са носачем а то су 2 шрафа . Цела интевенција у сервису не би смела да траје дуже од 15ак минута . Срећно

Avatar korisnika
vjanda
Poruka: 198
Član foruma od: ponedeljak, 31. maj 2010. u 10:47h
Lokacija: Beograd

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od vjanda » ponedeljak, 11. jul 2016. u 00:50h

Hvala ;)

Avatar korisnika
vjanda
Poruka: 198
Član foruma od: ponedeljak, 31. maj 2010. u 10:47h
Lokacija: Beograd

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od vjanda » sreda, 13. jul 2016. u 22:37h

Sredjeno za 500 kinti.
Nije bilo stete.
Hvala svima na savetima !

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od dimges » četvrtak, 22. dec. 2016. u 23:04h

Da ne otvaram temu, tu ću da izložim probleme, odnosno fabričke mane ford fieste MK4, a vidim da i kod focusa ima..
PRVO ... ne može da izvadiš točak ručno , obavezno se zalepi felna, jedino u servis sa kompresorom razmrda felnu ... neki predlažu olabaviti mutere i voziti napred nazad 5-6 puta , pa onda vaditi točak
Drugo, kod Fieste MK4 je veliki proplem VRATITI rezervnu gumu na mesto, bar kod onih Fiesti mk4 koje imaju gume 165/70.
Dali je to rešenje od fieste MK3 koja je koristila manje gume, 155/70, neznam.
Vulkanizeri ne prihvataju da mi vrate rezervnu gumu, moram sam, treba izgubiti 15-20 minuta i na sreću pogoditi kuku i isprljati se dobro. Posebno je problem zimi, evo stavljao sam zimske ( jedna je bila rezervna) i nisam uspeo, hladno je, pa mi je guma u gepeku, čekam proleće.
Razmišljam da rešim ovu fabričku glupost. Jedan vulkanizer predlaže da brusilicom napravim otvor na limu ispod rezervne gume, tako da može prstima da se namešta kuka na onu šipku. Razmišljam i na golu navojnu šipku a da ne vadim kuku nego da u kabini bude muter. Ali i ovo je problem ako šipka nije dosta dugačka, a u tom slučaju će da navojna šipka da štrči u gepeku...
Ima jedan koji je mislim izbacio taj štraf i kuku i koristi jaku lentu, ali navodno zbog korozije ??
http://www.talkford.com/community/topic ... t-problem/

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Maler za tockom pred put

Poruka od dule0911 » petak, 23. dec. 2016. u 11:57h

Prvo se vrlo lako resava tako sto se pre montaze na dobos/disk gde naleze felna stavi tanak sloj masti. To je radio zet na lanceru i ja nastavio, nikad nijedan problem prilikom skidanja i montaze tockova da zalepe/zapeknu i tome slicno.
Fiesta!!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od van » nedelja, 25. dec. 2016. u 10:38h

Ја не разумем проблем . Тој фијести је резерни точак стоји са спољашње стране гепека?

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od BojanM » nedelja, 25. dec. 2016. u 12:21h

Da... i mk3 i mk4 Fiesta (i verovatno Ka i Puma, pošto su jel'te srodne platforme) imaju spolja rezervni točak.

Inače mk3 i mk4 Fiesta imaju skoro identičan trap, i nose identičnu dimenziju guma... 165/70R13 ima 16.5mm veći prečnik od predviđenih guma za taj auto, fabričke dimenzije su 165/65R13 i 155/70R13.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od Markedjani » nedelja, 25. dec. 2016. u 12:27h

a mk4 restyle ?

na njoj je stock dimenzija bila 165/70-13 (sećam se sestrine fieste koja je pozadi imala genuine gume iz 2001. godine i istu takvu rezervnu gumu :D )
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od BojanM » nedelja, 25. dec. 2016. u 12:36h

Nesam vozio mk4 restyle, ali nesam ni menjao točkove na njoj (doduše nisam imao potrebu za time ni na mk3... ali jesam na tuđoj mk4).

Knjige starostavne (uputstva) za mk3 i mk4 kažu da to nije "fabrička" dimenzija -- što ne znači da ne može da se vozi, terao sam i ja svakakve gume (sa manje ili više uspeha), a online tabela koju sam konsultovao ne poznaje tu dimenziju ni na mk4 restyle; jedini model za koji vidim da se pominje ta dimenzija je bio Courier, kao alternativa već pomenutim. Š'znam... Ako su lagali mene...
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od dimges » nedelja, 25. dec. 2016. u 18:09h

van piše:Ја не разумем проблем . Тој фијести је резерни точак стоји са спољашње стране гепека?
Uvek je bilo đavolski teško namestiti nazad rezervnu gumu... samo prošle godine, kad sam kupovao nove gume, momci su dok sam bio do blagajne sredili i rezervnu, ali auto je bio na kanalu..
nije loša ideja sa lentom za vuču automobila, samo da smislim kakav čvor i osiguranje čvora..
http://www.talkford.com/community/topic ... t-problem/

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od mbole » nedelja, 25. dec. 2016. u 18:28h

Iduci put idi na zamenu guma negde gde koriste stubnu dizalicu i svi problemi reseni :)

Trebalo bi da Euroimpex u Skoplju ima Rapide servis (zamena guma, ulja i slicne sitne intervencije), koj po pravilu mora da ima dve stubne. Ne znam tacno kakva im je politika, ali u Rapide se uglavnom rade i ostala vozila a ne samo PUG (usotalom zamena tockova je isti djavo sta god vozio).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od dimges » sreda, 28. dec. 2016. u 22:33h

znam da nema problem ako ima kanal, ali šta da vozač radi ako mu se desi na putu ( G.O.), a gepek PUN mrgreen
Danas sam namestio gumu za 5 minuta, a svakako trebalo mi je još 10 minuta da zaštrafim jer onaj mali savijeni ključ 19 je nepogodan.
Evo kako, doterao sam zadnje točkove na ivičnjak prema parkiću, stavio kartone da legnem i ispod pleha sa rezernom gumom namestio DIZALICU, pa sam polako naštelovao visinu i odozgo uhvatio za glavu šaraf i zakvačio kuku na onu šiplu... sve sa zavrtanjem i vraćanjem dizalice me uhvatilo 20 minuta...
Imam ideju -dobro rešenje problema, ali ne znam gde da nađem MUTER za tu šipku, ne verujem da je standardni metrički navoj M12...
Poslednja izmena: BojanM, na dan sreda, 28. dec. 2016. u 22:37h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Ne citiraj poruku iznad svoje, podrazumeva se da odgovaraš na nju -- http://www.fordclubserbia.org/forum/viewtopic.php?f=4&t=49#p361002

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od BojanM » sreda, 28. dec. 2016. u 22:40h

Nema šta da veruješ ili ne veruješ, probaj pa vidi... a ako ne ide, poseti nekog strugara, verovatno će imati "češljeve" za merenje koraka navoja, a može i na licu mesta da ti napravi muter kakav god da ti treba.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Maler sa tockom pred put

Poruka od mbole » sreda, 28. dec. 2016. u 22:40h

Pa... ako ti je gepek pun, onda imas prilican problem sa tockom koji je standardno na dnu gepeka, to jest tek tamo moras da vadis sve napolje.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“