Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

T_rex
Poruka: 20
Član foruma od: petak, 21. okt. 2011. u 19:17h
Lokacija: Republika Srpska

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od T_rex » nedelja, 23. okt. 2011. u 14:37h

Nisam isao na zadnja vrata, nego kod mehanicara u tom servisu (ovlastenom) koji bi ga tako i tako popravljao, samo "zvanicno", dakle stupio sam sa ISTIM covjekom (koji radi u ovl. servisu) u kontakt i on mi je radio auto, a u medjuvremenu sam doznao da sam isao i ZVANICNO da bih isto prosao, juce sam cuo za slucaj covjeka kojem su razvalili pola motora za neku trivijalnost, tako da ta prica o zadnjim vratima ne pije vodu, isao sam na 2 solucije, da uzmem tog covjeka iz tog servisa pa da mi on radi privatno ili da idem preko servisa, nisam ja trazio, samo sam zelio da mi se popravi auto, a iz price sevisera odatle on ih je vec takvih popravio na stotine i to mu nije nikakav problem, i da, ne mogu reci da nista nije popravljeno, kad mi vise ne crkava ta svjecica, radi i taj 4-i klip itd., samo je ostala ova potorosnja ulja, dakle jos je ostao problem.

Prethodni vlasnik nikog nije sHebao, nije meni utopio auto nego sam ga dobio za 0 Evra, vozen je sasvim normalno, zar tebi izgleda kao "strucnjak" neko ko vozi auto nakon prve godine i nakon predjenih 2.5k km u ovlasteni servis, zatim nakon druge godine to isto radi nakon predjenih ~5,5k km. Rekoh vec jednom gore, totalni sam amater, ali valjda mogu da prepoznam da li neko normalno vozi auto ili ga "przi", gazi i sta sve ne (npr. vozi 2-om brzinom na 4k/obrt/min), auto je normalno vozen, dakle "uzgajan" maltene.
Izvinjavam se, ne zelim da se prepucavam i ostavljam neke nedoumice, kazem auto je normalno vozeno i nacisto (evo vidim da ima jos takvih slucajeva) je doslo do toga do cega je doslo, e sad, da li zbog fabricke greske, ko zna mozda i na tim servisima sta je radjeno i koliko su se "majstori" pridrzavali standarda (propisano ulje, i sta sve ide uz to), ne znam, nije ni bitno, samo zelim da auto radi normalno i da se popravi, valjda moze.
Zanimanje: Dosipac ulja na Ford Fiesti!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od BojanM » nedelja, 23. okt. 2011. u 15:06h

Samo kratko obaveštenje, pošto vidim da padaju neke prozivke i svrstavanja u "tabore", čemu na ovom forumu nema mesta: držite se teme i potrudite se da uzmete u obzir kontekst kada iznosite bilo koje "zaključke". Na osnovu malog broja slučajeva ne može da se utvrdi pravilnost zaključka; to je generalizacija koja nije zasnovana na činjenicama, a do sada je u tu zamku upalo nekoliko učesnika diskusije. :zuti:

Nastavite...
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od goja » nedelja, 23. okt. 2011. u 15:21h

Ako ti tako kazes,neka bude...
Ma,nema tabora,Bojane,bog s tobom...

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od stefan milanov » subota, 29. okt. 2011. u 10:24h

t-rex: druze, ae ti prvo sedi, saberi se lepo i ramisli malo o svemu sto si do sad napisao. ko je po tebi kriv u ovoj celoj prici: ford, serviseri, ulje, konstruktori, majstori? previse generalizujes stvari trazeci krivicu u nekom drugom. ja cu izneti moje misljenje a ti ga procitaj pa kako hoces reaguj, meni je svejedno.
kao prvo, za relativno nov auto (mislim na tvoj) sa tako malom kilometrazom, stvarno je neuobicajena tolika potrosnja ulja. meni licno bi se poslednja javila sumnja da je FORD uspeo da konstruise vozilo koje pocne da guta ulje posle 20kkm. ja bih pre posumnjao na vozaca koji je vozio auto pre tebe (cini mi se da je u pitanju zensko-tako procitah negde). navescu ti prost primer posto si laik- jedno pregrevanje auta, do kojeg dolazi recimo zbog pregorelog osiguraca, moze dovesti do katastrofe motora.dzaba ti servisna knjiga, dzaba ovlasceni serviseri, dzaba sve.ti nesmes da budes siguran 100% (kao sto si sada) da je taj auto bio u dobrim rukama pre tebe, iako znas ko ga je vozio, ti neznas kako ga je vozio (ne mislim na gazenje, przenje i sl). nisam siguran da li vozac pre tebe znao gde se nalazi sipka za merenje ulja, gde se sipa antifriz, a gde tecnost za pranje vetrobrana, da li je bio u stanju da u tomu voznje od recimo 30 km kroz grad pogleda 5-6 puta u pokazivac temperature motora.
kao drugo, ja se pitam sta bi bilo da recimo ti sad kupis novi auto, pocnes da vozis i odrzavas, a laik si i nemas pojma o autima, vec se iskljucivo oslanjas na ovlascene servisere? mislim da bi te za 5 god odrali zbog menjanja svega i svaceg i opet bi imao auto koji guta ulje, trokira, greje i sta sve ne. tako da razmisli malo o cemu pricas, nije ovo nemacka vec srbija i balkan. mogu ti nabaviti koliko hoces servisnih knjiga, i da u njima imas hvalospeve o autu. batali pricu o ovlascenim serviserima, jos je rano za tu pricu na balkanu. vidis na koje fore nasedas, stavio ti majstor nove karike, remontovao glavu,i naplatio lepo , a strucnjak za ford sa ovog foruma ti kaze da novih karika za tvoj auto nema. ako je i prethodni vlasnik bio naivan kao ti, razmisli malo o tome da mu mozda nisu ni menjali u motoru auta od kako je auto kupljen, a u servisnoj napisano da jesu.da nije problem mozda u tome?
kao trece, drugarski i iskreno (nadam se da se neces uvrediti), meni licno se cini da ti zamisljas da zivis u nekom idealnom svetu, gde nema lazi, prevara, gde svako treba da opravda znanjem svoje zvanje... e, moj druze, sidji na zemlju, probudi se, daleko smo mi od toga.
za kraj, bilo sta je bilo, i da ustanovimo ko je krivac za tvoj auto to ne resava problem sa njim. skupljaj novac, konsultuj se sa pravim ljudima (dosta njih ces sresti i ovde) i odradi taj motor da te vise ne boli glava. svako dobro pozzzzz

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od vladag » sreda, 2. nov. 2011. u 09:04h

Moje iskustvo je sledeće:
Posle svake zamene karika, a ne obrađivanja hilzni, dolazi do povećane potrošnje ulja. TO JE NORMALNO. Dok ne legnu karike, odnosno dok se ne oblikuju po cilindrima (svaki cilindar ima određenu ovalnost kao posledicu habanja). Da li imaš gareži na auspuhu? Protrljaj papirnu maramicu na izlazu auspuha. Ona ne bi trebala da se uopšte zaprlja kod ispravnog motora.
Još jedna stvar, ako je motor nekada u istoriji prokuvao, to bi moglo znatno da mu smanji životni vek i uništi karike. Da li ti se potrošnja ulja polako smanjuje od momenta zamene karika?
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

T_rex
Poruka: 20
Član foruma od: petak, 21. okt. 2011. u 19:17h
Lokacija: Republika Srpska

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od T_rex » sreda, 2. nov. 2011. u 21:23h

Sutra ce mi biti otprilike 700 predjenih km od zadnjeg dosipanja ulja, pa cu da provjerim koliko je potrosio, mozda je i moguce to sto kazes da nakon mijenjanja karika auto mora da trosi vise ulja dok se to sve ne "uklopi" i "legne", mada od popravke auta sam presao vec 6000 km, nesto mi to mozda puno, do sad sam dosuo jedno 5-6 litara, ali provjericu sutra, da ne nagadjam. Veceras sam stavljao maramicu i trljao po auspuhu, i crna je, kao da sam je trljao po dimnjaku, dakle pravi crni garez, ali isto razmisljam da je mozda ta garez ostala jos od vremena prije popravke, tako da mozda ni to nije pravi pokazatelj, da li mozda da posmatram boju dima, ili da ocistim auspuh skroz, pa da vidim, ako opet bude garezi onda cu znati da je to od sadasnjeg stanja. Sta znaci ako ima garezi, losa smjesa, nije dobar motor? I da, prvu stvar koju cu da sad odradim je da promijenim ulje i ubacim Formulu F 5W30, pa cu da vidim kakvo je stanje sa propisanim uljem, a ne ovim koja su sipana, a veze nemaju sa propisanim.

Hvala vam svima na komentarima!
Zanimanje: Dosipac ulja na Ford Fiesti!

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od stefan milanov » četvrtak, 3. nov. 2011. u 20:40h

po meni, posle svake zamene karika (na neobradjenim hilznama) u 95% slucajeva, rezultati sa daljom potrosnjom ulja su veoma losi. pogotovu neverujem, da ce kod tebe tj tvog auta biti promena na bolje, jer koliko se secam dragomir rece da za taj auto ide jedino polu sklop (nema posebno karika u prodaji), pa se pitam sta je tj koje je karika majstor "nabudzio" na tvoje klipove

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od oristic » četvrtak, 3. nov. 2011. u 21:16h

Ako gresim neka me ispravi neko, ali strucan, sta tu ima da legne, kod zamena karika? Ako neko zna kako se montiraju onda bi me bas interesovalo objasnjenje?
Jedino ako su zamenjene, a stubline izrisovane pa klipovi igraju kolo u njima, onda od njih nema nista....Ako je sve odradjeno masinski kako valja onda tu nema sta da legne, sve je vec leglo kod montaze!

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od stefan milanov » četvrtak, 3. nov. 2011. u 23:57h

nisi procitao celu temu... kod t-rexa nije radjeno masinski nista (osim glave, cini mi se), a auto nenormalno trosi ulja. pretpostavka je da su i stubline tj cilindri ovalni (risovani)(nadamo se minimalno)i karike lose i najgore od svega je sto je njemu majstor ugradio nekakve karike bez ikakve masinske obrade cilindara. pored toga dragomir je naveo da se za taj motor karike nemogu naci u prodaji (iskljucivo se kupuje polusklop), pa ostaje nada da je neko nekad kupio polusklop, pa mu ostale karike i dao ih ovom majstoru sto ih je ugradio t-rexu.a ovaj je to uradio na neobradjenim cilindrima. zbog toga je neko i napisao da se te karike jedno izvesno vreme ne leze dobro na zidove cilindara (kao kad se obrade cilindri pa ubace nove karike), i da se tek posle nekog vremena ulegnu (nakon izvesnog da ga tako nazovem struganja o zidove cilindara). mada po dosadasnjim postovima t-rexa, to nije dalo neke, tj ne daje nikakve rezultate u smanjenju potrosnje ulja.

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od oristic » petak, 4. nov. 2011. u 17:03h

verovatno je bio problem u cilindrima, cini mi se da nije puno para vise bilo da se razbusi blok na 1. i da se zamene karike u 1. sp. i to bi bilo ok, nema tu mnogo filozofije!

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od stefan milanov » petak, 4. nov. 2011. u 17:52h

druze (oristic-u)... ne citas postove detaljno... dragomir (znas valjda ko je on) je rekao da za taj auto, tj motor, u slobodnoj prodaji nema karika, sto znaci nema razbrusivanja (obrade bloka), vec jedino da kupi covek polusklop (nadam se da znas sta se podrazumeva pod pojmom- polusklop).. nema obrade, nema specijala, nema nicega... neverovatno, ali istinito

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od mbole » petak, 4. nov. 2011. u 23:09h

Kada se busi blok, ne mogu da se zamene samo karike vec moraju i klipovi.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od oristic » subota, 5. nov. 2011. u 20:46h

naravno, u brzini pisanja izostavio, uostalom kako ce vece karike na manje cilidre, hehe!
Ok, citao sam, ali sam hteo da kazem nesto drugo, ako je neko uspeo da na neobradjen blok kako god nadje karike gde god i postavi ih to ne znaci i da je resio problem! Da ima delova pa da se odradi sve........

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od goja » subota, 5. nov. 2011. u 21:54h

Kako nema sta da legne,neko rece gore da sve legne sa samom montazom..fabrika kad napravi nov motor predlaze da se prvih par desetina km ne forsira motor dok se ne razradi,zamisli sta se desava sa obradjenim djelovima,razbusenim stublinama,novim karikama i klipovima,nista ni sa cim,ne lezi to bas idealno ko fabricki pa treba jedno vrijeme da to ''legne'' da se razradi,da karike idealno nalegnu na stublinu a za to vrijeme je moguce da motor trosi vise ulja od predvidjenog...

Meni je lik u jednoj poznatoj beogradskoj massinskoj radionici pokazao da stubline ne obradjuju bas na onu mjeru na koju bi trebalo vec ostave jace,upravo zbog njihove sigurnosti...kaze,nece ljudi da razumiju da ne moze odmah u velike obrtaje pa zakuju... :punnish:

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od Neša » nedelja, 6. nov. 2011. u 01:51h

To je jednostavan motor... Idi kod dobrog i iskusnog mehanicara,otvori motor,kaze sta treba da se zameni i resen problem. Kosta al steta kad se namesti,ona se namesti.
I karike ima da se kupe neke zamenske i to da biras,mogu da se kladim i ne samo karike vec sve sto pozelis.
Pravite visu matematiku bez potrebe i tri strane razglabanja
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

DRAGANFORD
Poruka: 427
Član foruma od: sreda, 18. feb. 2009. u 08:44h

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od DRAGANFORD » nedelja, 6. nov. 2011. u 09:06h

2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW za ovaj tip motora gde se mogu naci karike i ostali delovi ?

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od stefan milanov » nedelja, 6. nov. 2011. u 10:17h

Dragomir piše:U fordove benzince od 1992 god ide FORMULA F 5W30 (nekada bilo FORMULA E) a u dizele negde od 1998.

Ja bih probao da sipam FORMULU F pa da se vidi potrosnja.
Karike se u orginalu ne mogu kupiti posto se samo polumotor prodaje.

Morao si se malo raspitati o kvalitetu tog motora pre nego sto si kupio.To je veoma los motor(ako ga usporedjujemo sa zetecom SE ili dizelima)
drustvo... slabo citate postove. lepo pise ovde da u originalu nema karika, znaci samo polusklop ili neka budzevina koja nece promeniti nista :ozid:

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od Dragomir » nedelja, 6. nov. 2011. u 10:22h

Postoje da se kupe karike nekih proizvodjaca(SM,NPR),ali u orginalu se ne prodaju karike
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od oristic » nedelja, 6. nov. 2011. u 20:24h

goja piše:Kako nema sta da legne,neko rece gore da sve legne sa samom montazom..fabrika kad napravi nov motor predlaze da se prvih par desetina km ne forsira motor dok se ne razradi,zamisli sta se desava sa obradjenim djelovima,razbusenim stublinama,novim karikama i klipovima,nista ni sa cim,ne lezi to bas idealno ko fabricki pa treba jedno vrijeme da to ''legne'' da se razradi,da karike idealno nalegnu na stublinu a za to vrijeme je moguce da motor trosi vise ulja od predvidjenog...

Meni je lik u jednoj poznatoj beogradskoj massinskoj radionici pokazao da stubline ne obradjuju bas na onu mjeru na koju bi trebalo vec ostave jace,upravo zbog njihove sigurnosti...kaze,nece ljudi da razumiju da ne moze odmah u velike obrtaje pa zakuju... :punnish:
Ajd da vidimo neka se Dragomir javi, ako obradis stubline, stavis na klipove nove nove karike, obradis radilicu masinski i sve to sklopis, vozis 1000 km, pretegnes glavu nakon toga, zamenis ulje nakon tih 1000 km, sta tu vise ima da legne? Tih 1000 km (sto je daleko vise nego li sto radi fabrika, jer je to ipak fabrika) vozis do 2000 ob/min ili manje sta onda da legne vise, nakon toga nema potrosnje ulja ako je sve uradjeno kako valja... Na to sam mislio kad sam reko nema tu sta da legne...

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od goja » nedelja, 6. nov. 2011. u 23:57h

:ozid:aj',nema veze,ako je tebi po volji da je tako,neka bude.

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od stefan milanov » ponedeljak, 7. nov. 2011. u 19:44h

:rotfl: :rotfl: :rotfl: ko razume - shvatice

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od goja » ponedeljak, 7. nov. 2011. u 20:14h

Upravo tako...

foton
Poruka: 21
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2015. u 09:52h

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od foton » utorak, 31. maj 2016. u 15:16h

Procitah ceo thread ocekujuci da vidim sta je bio problem kad ono nista. Bilo bi lepo da se vlasnik javi da nam kaze sta se desilo kako bi ostali imali koristi od cele price.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od FM III » utorak, 31. maj 2016. u 15:20h

Mislim da će malo teže da se javi i kaže šta je bilo jer
Poslednja poseta forumu: petak, 24. avg. 2012. u 11:41h
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Milan srcha
Poruka: 13
Član foruma od: četvrtak, 12. jan. 2017. u 19:29h
Lokacija: Kursumlija

Re: Ford Fiesta, 2005, Duratec bezolovni, 1299 ccm, 51kW

Poruka od Milan srcha » četvrtak, 9. feb. 2017. u 13:26h

Ljudi jel neko menjao filter ulja na fiesti 1.4 dizela. Onaj srav je plastican a ne mogu da ga odvijem. Ima li neka fora???

Ja sam ispustio vodu iz filtera i sad pali bez greske. Ali ipak cu da zamenim nov.
:eek:

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“