Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

kako popraviti karburator na autu

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1292
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » nedelja, 7. feb. 2016. u 16:28h

Sv 87a piše:Sve i svasta sam video ali, ovakvo konstruktivno resenje, odavno nisam imao prilike da vidim. Slikacu i postaviti slike na forumu da vidite o cemu se radi.
Kako auto stari i menja vlasnike sve se manje brinu o njemu.

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od acadimke » nedelja, 7. feb. 2016. u 16:55h

Sv 87a piše:Izvinjavam se sto je dosta proslo vremena od postavki slika Pierburg 2E karburatora, koji je solidno unisten. Evo nastavka:

Slika


Slika



evo slike rastavljenog karburatora sa delovima koji su bili na karburatoru:


Slika



ovde se vidi tacno sta fali od delova koji su vremenom propadali:


Slika
Ovaj karb ide na golf 2 1.3?
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » nedelja, 7. feb. 2016. u 22:57h

Ne, to su slike od Karburatora Pierburg 2E, koji se ugradjuje u golfa II 1,6l i 1,8l. Slikacu ti izgled karburatora za motor 1,3l i postaviti na forumu ( ako ne postavim za dva do tri dana podsetime )
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 18. feb. 2016. u 19:21h

Evo obecane slike acadimke, pierburg 2E karburator koji se ugradjuje u golfaII 1,3l:


Slika
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 18. feb. 2016. u 22:18h

Evo novina, dolazi mi musterija iz Plandista. Sa jako lepim i odlicno ocuvanim golfom II 1,3. Vlasnik se zali na povecanu potrosnju plina i benzina. Dok sam skidao kuciste filtera za vazduh vidim novine na ulaznom delu vaduha kucista, evo tih resenja koje plinadjije postavljaju:


Slika


Slika
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1292
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » četvrtak, 18. feb. 2016. u 22:56h

Pa naravno da posle nece lepo da radi na benzin.

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 18. feb. 2016. u 23:07h

Tom autu kad je dosao kod mene sa predjenih 80km na plinu, svecice su bile crne. A kad se prebaci na benzin, vidi se crni dim iz auspuha dok motor radi na leru...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 24. mar. 2016. u 21:30h

Au drugari, sto mi danas dodje golf II 1,3l 88 godiste sa petso i kusur hiljada kilometara. Sto je limarijski lepo ocuvan ( nigde ogreban, prva farba ), a sto je unutra odlicno skockan.
Motor ni kap ulja netrosi, a kad pogledate odusku - iberlauf, da necujete rad motora mislili bi ste da neradi. Jer, ni trunku kompresije u karter ne pusta, nikad nije otvaran niti radjeno na njemu. Svaka pohvala predhodnom vlasniku, kako je tako ocuvao auto.
Problem zbog kog je dosao je:

-  na benzinu auto nemoze da radi,
-  povecana potrosnja plina i
- auto tesko pali kad je hladan.

Misio sam da je el. ventil koji propusta benzin neispravan. Daljom proverom video sam da pumpa goriva nemoze da povuce gorivo iz rezervoara ( otisla oba ventila ). Dok je vlasnik otisao da kupi novu pumpu goriva, nastavio sam sa daljom kontrolom karburatora. Primetio sam da se leptir sauha lako pomera. Pa sam zato skinuo ceo karburator kako bi ga detaljnije pregledao. I ustanovio sledece:
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » petak, 25. mar. 2016. u 19:34h

- plastican deo koji povezuje leptir sauha sa osovinicom termickog dela, polomljen i nema ga u svom lezistu,

- zavrtanj za regulaciju obrtaja pod sauhom nepotrebno odvijen i nedodiruje regulator obrtaja hladnog starta,

- membrana brizgaca ispucala i

- membrana ekonomajzera isto propala od starosti.

Svi pomenuti delovi zamenjeni, svi kanali produvani el. ventil proveren. Provereno nalaganje leptira drugog grla.

Posto je sad karburator doveden u ispravno stanje vracen je na usinu granu i povezan. Motor je sad upaljen na benzin i pusten da se zagreva, vlasnik se primetno iznenadio kako mu sad mirno radi motor na 1600 O/min...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1292
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » petak, 25. mar. 2016. u 19:58h

Definitivno Vam odgovaraju Pierburg karburatori koji su slovili za teze sto se tice odrzavanja.

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » petak, 25. mar. 2016. u 20:28h

Hvala na takvoj konstataciji, svi modeli su mi podjednako poznati. Nego ovih modela u mom "ataru" ima stvarno dosta. A steta je ne napisati neke specificne situacije, kad se setim i naravno kad me zelja mine.

Ako neko ima nekakav problem slobodno se javite, ta necemo ga ujesti....
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 30. apr. 2016. u 17:50h

Dragi moji forumasi, cestitam Vam praznik rada i uskrs sa recenicom: " Hristos voskrese! "

Da u zdravlju i veselju provedete sa svojom porodicom...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 28. maj 2016. u 20:51h

Nemam reci kako da iskritikujem plinadjije dragi moji forumasi. Evo oped specificnog slucajasa sa losim radom auta na benzinu i plinu.

U pitanju je skoda felicija 1,3 sa pierburg 2e karburatorom i vakumskim lovato plinskim isparivacem. Coveka nije mrzelo da iz Bgd-a dodje kod mene, jer je na tri mesta potrazio pomoc i nije zadovoljan. Na plinu auto lose radi, slabo prihvata turazu i dosta trosi plina. A na benzinu, cadjavi svecice i trokira.


Zao me je sto nisam slikao i postavio slike na forumu, pametne plinadjije sa crnom izolir trakom zatvorili ( skroz ) dovod vazduha koji ide ka izduvnoj grani. A ulazni deo hladnog vazduha zatvoren 90 - 95%. Mogu slobodno reci, kad bi auto radio pod punim sauhom imao bi vise vazduha.

Skinuo sam izlolir traku sa hladnog dela ulaska vazduha, a sa toplog dela ostavio sam jer su plinadjije izvadile usmerivac sa laktom. Rucno sam podesio sagorevanje plina kako bih dobio solidan rad motora na plinu.

Sa stroboskopom podeseno palje na sedam stepeni ( bilo je preko dvadeset ), doterani obrtaji na 880 - 900. A sa analizatorom izduvnih gasova plin podesen na 2,4 - 2,5% CO. Motor je vidno dobio miran rad i svoj specifican zvuk ( sto bi se reklo: " veselo se vrti " ) jedno recju, motor je progledao.

Prebacen je rad na benzin, mnogo bolja situacija jer se iz auspuha vise nevidi crni dim. Ostalo je da se krajem semptembra ili pocetkom oktobra detaljno pogleda karburator na benzin i nasteluju ventili.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 18. jun 2016. u 20:25h

Evo svezeg i interesantnog slucaja sa plinom koji je ugradjen u audiju 80  1,8l karburatorski sistem. Vlasnik se zali na povecanu potrosnju plina i benzina, konkretno za 2000,00 dinara sipa plina i sa predjenih 30 km otvorene voznje. Plina vise nema u boci, sreca sto uvek ima pola rezervoara benzina, pa je bez problema stigao do benzinske pumpe.

Hajde da pogledamo u cemu je stvar, pomislo sam da plin negde nekontrolisano izlazi. Sa napravljenom jakom penom, prekontrolisao sam sve spojeve. Hvala bogu curenja nema, hajde da pogledam zasto dosta trosi i benzin. Nisam mogao da verujem svojim ocima sta su coveku plinadjije uradili. A februara ove godine radio je reatest, u usisnom dovodu vazduha do filtera postavljen sundjer za pranje sudova. Medjutim ni to im nije bilo dovoljno, pa su sa parcetom lima i zavrtnjem. 50% smanjili otvor ulaska prljavog vazduha u kucistu filtera.

Posto mi je kuciste filtera skinuto kako bih lakse prisao karburatoru, skinuo sam lim i izvukao sudjer. Predlozim vlasniku da uz pomoc ispitne opreme podesim rad motora na benzin. A kasnije cu doterati i plin, vlasnik je prihvatio predlog i krnuo sam da odradim moto test motora.

Obrtaji na leru su bili720 -740, podigao sam ih na 960 O.min., ( fabricki je 950 +- 50 ).
Kad sam sa stroboskopom pogledao ugao predpaljenja, bilo mi je jasno zasto motor tromo radi i teze pali. Ugao paljenja je podesen na 2 stepena a, fabricki treba da je na 17 stepeni na 950 O/min.
Cim sam poceo da podizem ugao predpaljenja, srazmerno su poceli da se dizu obrtaji motora. Kad je dobiven ugao od 18 stepeni obraji motora su dostigli 1570 O/min. Vlasnik je celo vreme prisutan i posmatra sta se desava sa njegovim automobilom. Spustim obrtaje na 970 i prekontrolisem ugao paljenja, podesim paljenje na 17 stepeni predpaljenje kako fabrika nalaze. Prekontrolisem sagorevanje benzina na leru i turazi, sagorevanje korektno i nema potrebe bilo sta dalje da se radi ( nastavicu ).
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od mbole » subota, 18. jun 2016. u 20:30h

Cemu to suzavanje usisa?
Mislim, kojom se idejom vodio onaj koji je to radio?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od 911s [SK] » subota, 18. jun 2016. u 20:48h

Tom idejom što generalno medju majstorima raznih zanata možda 20% njih zna šta radi, ostalo sve dundjeri. Skoro mi je bio poznanik sa Taunusom kome je plinadžija plin od raspršivača do karburatora doveo crevom koje je priključio na karburator na mesto gde se priključuje crevo benzina sa pumpe. Znači plin prolazi kroz plovak i dizne i to kao nešto tako radi hahahaha
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 18. jun 2016. u 21:05h

Slazem se sa tom kostatacijom 911s, ali pitam se gde ce im dusa? Da li su se nekad zapitali majstori plinadjije, da vlasnik treba svoj auto da vozi i na benzinu. Kako ce motor tada raditi, kad je dovod vazduha 80% zatvoren.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1292
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » subota, 18. jun 2016. u 21:16h

Dusa ce im u raj, a tamo svakog od njih ceka po 77 devica. Barem tako misle. Naravno sve to pravdaju da se to tako radi u praksi a pritom zaziru od teroije.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od 911s [SK] » subota, 18. jun 2016. u 21:18h

Ne radi ni na plin dobro sa tolikom redukcijom...
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 18. jun 2016. u 21:30h

Svaka ti cas zeteks, bas si me slatko razveselio sa izjavom: Dusa ce im u raj, a tamo svakog od njih ceka po 77 devica.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 18. jun 2016. u 21:39h

Drugari, znam da nije mesto u ovoj temi za moje pitance ali se nadam da ce te mi pomoci od sveg srca. Kako doci do:

- FORD eTIS 02.2010

- FORD TIS 2004 i

- dijagnosticki program za VCM*IDS ( sto mladju verziju ).
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od 911s [SK] » subota, 18. jun 2016. u 22:09h

Ako je istina ovo što kaže Zeteks, odo ja odma u me'aničare... ne mora 77, može i manje hahahaha
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Markedjani » subota, 18. jun 2016. u 22:12h

@dobri nikola dobio si od mene TIS 2004

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 18. jun 2016. u 22:51h

Da Markedjani ali, hdd je propao i sanjim sve sto je bilo. Zato sam kupio nov od 500GB sa tri godine garancije ( ako je to neka siguracija u kvalitet ). Pa sve izpocetka, sad mi je ostalo da kompletiram fordovu dijagnostiku i pratecu bazu. A na hdd od 1TB ( kao fles memorija ), sve podatke cu da smestim i da ih uvek imam dostupne.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od dule0911 » subota, 18. jun 2016. u 23:36h

Noviji ETIS mislim da ne mozes nikako da dobijes bez licence, posto ne postoji offline verzija vec samo online.
Fiesta!!

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“