Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 17. apr. 2016. u 15:07h

Citam,citam i citam... i ne nalazim resenje...

elem,problem je sledeci...

...famozni 1.8 16v(zaista je dobar motor) pravi probleme u voznji.Dobar je dok kazaljka za temp ne dodje na radnu,onda pocinje igranka,obrtaji pri saltanju ostaju na 1500-2000,motornog kocenja nema ni za lek,ali kad se vozilo zaustavi,ler gas se vraca u normalu i miruje.Nema gde nisam bio u NS(reppa zna za problem) i niko da mu nadje uzrok,inace auto pali najnormalnije,vuce,potrosnja normalna(nekom prevelika,ali to je to),ne trosi ulje,redovno se servisira,sve ok... otkacim vss senzor,sve u najboljem redu,koci motorom,jedino hoce da se ugasi ponekad i naravno,ne radi brzinomer.

Nasao sam mu neku polu-stelu,raskacio senzor pozicije leptira gasa i ponasa se normalnije,tj,drzi nize obrtaje,ali ih ipak drzi blize 1500,dok je u pokretu,u mestu sve ok.

Nije nijednom gubio brzinomer dok su svi senzori zakaceni.

Pogon je benzin-plin,ali se isto desavalo i dok nije bio ugradjen plin.

Ako neko ima ideju ili strucnjaka u NS,javljajte...

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 24. apr. 2016. u 12:54h

...bas niko nema ideju :shok:

pre par meseci sam menjao kuciste termostata i unutra je ostao eskortov termostat(otvara ranije nekih 5 stepeni) i znao je da mi spusta temperaturu... e bas tad kad kayaljka temperature krene sa polovine,tad se sve vracalo u normalu,tj,onako kako bi trebao da radi,ali kako se temp vrati na sredinu,opet isto. Ispada da bi mogao senzor za temp da zeza,ali sve fercera normalno...

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od Markedjani » nedelja, 24. apr. 2016. u 13:07h

Ponekad se reši problem sa najprostijim resetovanjem ECU-a.

Jedino super nelogično mi je da ti auto uopšte radi bez TPS (senzor pozicije leptira gasa) senzora... bez TPS senzora ECU ne vidi da si uopšte pritisnuo gas.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 24. apr. 2016. u 13:16h

Navodno su ovi u Futogu skidali komp i stavljali drugi,sve isto... ja i reppa se razmisljamo da sibnemo drugu instalaciju,pa da vidimo sta se desava i da pokusamo sa originalnim VSS senzorom(jedan serviser mi je rekao da fokus ne trpi zamenski vss,vec samo original da bi radio kako treba,nesto mi to ne pije vodu,al da me ne grize savest sto nisam probao,samo da reppa iscupa onaj njegov sa menjaca)... znaci kako raskacim vss,on radi normalno,cak i vuce isto.

Ma ja licno raskacio tps senzor,plinadzija prosle nedelje radio servis,pa ga vratio,kaze ovo ne valja ovako(nisam ja vozio auto na servis) i zakaci ga :doh: ,auto podivljao,nece ispod 2000 obrtaja... doduse,bez tps senzora malo sporije prima gas,mozda pola sekunde,tj,treba malo vise stisnuti(otprilike kao da papucica nema funkciju prva 2-3cm).

Ma sumnjiva mi ta instalacija,auto stigao iz svice,a u startu smo nabasali na losu instalaciju od ler motora(oksidirala),to je reseno,no moguce da jos negde ima problem.
Poslednja izmena: jugota, na dan nedelja, 24. apr. 2016. u 13:23h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od Markedjani » nedelja, 24. apr. 2016. u 13:18h

Motorić ler gasa čišćen ?

Klapna gasa očišćena od gareži, zapinje li negde klapna ?

Taj auto ima dijagnostiku, treba proveriti na dijagnostici kako radi TPS i šta radi VSS u vožnji.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 24. apr. 2016. u 13:28h

Motoric ler gasa stavljan nov(original),isto sve,gledali smo i da nije pogresan(opet,to je do strucnosti majstora kojih ovde nema ni za lek ili ih ja uspesno zaobilazim),dizne i klapna ciscene u kamenici kod Drazena(znaju ga ovde),klapna ne zapinje i nije prljava... nisam ja vise pametan kod koga da ga oteram na dijagnostiku... cak su u temerinu menjali set kvacila,posto je bio losiji,pa kao mozda zbog lamele brljavi i vss.

Suma sumarum,sa TPS-om stanje kriticno(dobro za uzbrdo mrgreen ),bez njega,stanje promenljivo,kako kad,ode nekad do 1500,al uglavnom do 1200,al u oba slucaja kako se auto zaustavi,kazaljka samo zakuca na 750... ako auto pustim da ide,na leru,drzi na 1200-1300 i kako usporava(5-10km/h) obrtaji se podizu i kao da ukapira ''aj vraticu obrtaje na normalu'' :lele:
Poslednja izmena: jugota, na dan nedelja, 24. apr. 2016. u 13:39h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od Markedjani » nedelja, 24. apr. 2016. u 13:33h

Vrlo moguće da pravi negde problem instalacija... najprostija varijanta je da raskačište sve džekove i da ih očistite i eventualno preprskate kontakt sprejom.

Ja sam pre par nedelja imao slično brljanje obrtaja u vožnji a ponekad i u leru i uzrok je bila vlaga koja se nakupila u jednom džeku na kom su skoro svi senzori prikačeni. (stajao džek tačno ispod odvoda za kišnicu kod kućišta ventilatora, fabrički ima držač koji je fala bogu pukao pa je visio bezveze džek)
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 24. apr. 2016. u 13:47h

Najverovatije da cemo reppa i ja zameniti komplet instalaciju,sumnjam na nju otkad sam kupio auto.Zasto? Pa zato sto je stoci bilo lakse da opere motor,nego da ga predihtuje,sto sam ustanovio par meseci kasnije(kad je poceo da slini) jer je slabo vozen,na kraju sam i glavu radio... inace auto vrh ocuvan i spolja i unutra,medjutim izgleda da je stajao neko vreme,kompresor klime zaribao,nikad ulje promenjeno :lele: ... Kazu Evropa :vid budale: cak sam sumnjao i na alternator,ali punjenje normalno,iako hoce svetla u kabini blago da trepere.

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » petak, 20. jan. 2017. u 00:53h

Aj da javim da se ovde situacija relativno normalizovala... skidali glavu,popustio dihtung zbog termostata(nisam odmah ukapirao sto ventilator stalno radi),vratili glavu,zategli sa novim srafovima( bili stari kad sam radio glavu ranije), ocistili ler motor i auto se poprilicno smirio... motorno kocenje nije najubedljivije,ali je ok,obrtaji padaju,sporije,ali ipak padaju.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od van » petak, 20. jan. 2017. u 01:41h

Мој фокуси има моторно кочење само у вишим степенима преноса и треба му доста да схвати да треба да кочи мотор. У првој ако пустим гас и идем низбрдо , оде на 6000 обртаја . Приликом промене степена преноса он задржи обртаје једно 2 секунде , па их онда спушта . Обртаји падну на 1000-1100 , све док се не заустави ауто и онда падну да 700-800 . Пробај да притиснеш квачило више пута , када задржи обртаје преко 1500 . Сваки притисак обори по мало обртаје .
Да немаш неки зез са вакумима ? Опери жичице у протокомеру , само буди пажљив .
И на дијагностику , да видиш све шта каже

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » petak, 20. jan. 2017. u 13:00h

''Обртаји падну на 1000-1100 , све док се не заустави ауто и онда падну да 700-800''
Ovo se desi ponekad,mada otkad smo sredili glavu,padaju na redovno,jedino sto im treba isto tako 2 sekunde da krenu dole.

''Пробај да притиснеш квачило више пута , када задржи обртаје преко 1500 . Сваки притисак обори по мало обртаје .
Да немаш неки зез са вакумима ? ''

Probao vise puta i sve isto,ali nekad se desava da,kad obrtaji padnu a auto se krece 30-ak km i pocinjem da kocim,obrtaji krecu sami da se podizu ka 1500 i onda sami padnu kako se auto zaustavlja.

Moguce da su vakuumi,a protokomer cist kao suza,dijagnostika ne pokazuje greske,definitivno sumnjam na ler motor. Inace TPS vracen i ponasao se kao kad je otkacen,tj normalnije.

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 2. apr. 2017. u 01:49h

Ajd da napisem sta se ovde jos izdesavalo... nakon nekoliko meseci ''srece'' i normalnijeg rada,opet je poceo da drzi obrtaje na 1500-2000,pri saltanju. Izdivljam jednom na semaforu i mosa,ostadose obrtaji na 4000 :ozid: ,nece nazad,nekako padnu do 3000 i ni makac,vozio ili stajao... oteram u servis,kazu zaglavio ler motor... zovem radnju,original 22-23 000 :vid budale: ,narucim ERA,montiramo,kad opet drzi na 1500-2000 :shok: ... e nes ti mene za'ebavat vise,otkacim dzek sa ler motora,nastelujem klapnu rucno i eno ga prede,zagrejan drzi na oko 1000-1100,ladan na 700 i nek se nosi... milina za voznju sad,a i potrosnja pala na 10,5 sa 12-12,5.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od Markedjani » nedelja, 2. apr. 2017. u 07:37h

Nisi rešio problem, samo si prikrio problem.

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 2. apr. 2017. u 12:37h

Nisam ja ni tvrdio da sam ''resio'' problem,al sam ga resio da auto funkcionise normalno. Iskreno,dojadilo mi je da bacam pare na priucene majstore koji ne znaju da rese problem... zakaci dijagnostiku,vidi da gresaka nema i to je to,daj makar crvenu sto smo gubili vreme :lele: ,a to su bile i najjeftinije dijagnoze. Da sam bio pametan pa da sam odmah odradio ovo,ustedeo bih pare,a o zivcima da ne pricam. Znaci,ponavljam,nikakve greske nije bilo,pali na dodir kljuca,kida ko blesav,nigde falsa vazduha,usisna pregledana da nije napukla i sl,ne znam sta vise nisam radio,dzaba sve,na mestu miran kao bubica,a cim se tockovi pokrenu,dize obrtaje... gledan i abs,ponavljam,sve u normali. Zovem Dragomira,kaze covek,plin je problem :blink: ... a istu stvar je radio i pre ugradnje plina.

Znaci,za mene je problem resen dok se ponovo ne pojavi... ima sajlu za leptir,znaci moze i bez step motora sto se mene tice,ja prezadovoljan posle dve godine mucenja i preko 2 soma eur na strucnjake... ionako preferiram cistu mehaniku,zato i vozim juga :woohoo:

Ako imas majstora koji to moze da resi,ja sam rad da platim i zakacim sve kako je i bilo.
Sto kaze van,tek sad vidim koliko je taj motor zahvalan i koliko ne trazi puno,ali me ubijalo sto je taj ler divljao... e nek divlja sad.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od van » nedelja, 2. apr. 2017. u 13:27h

Мене нервира недостатак моторног кочења . Када идем на море , пун ауто, па неке серпентине низбрдо ... Плашим се да се кочнице не прегреју .
Чистио сам пре 3 недеље моторчић лер гаса . То је један вентил који се помера напред назад и отвара и затвара рупу између две коморе . Оно што мтом стри је било чудно је да када је искључен вентил не затвара до краја . Не знам да ли иде нека гума ту или о је покварен . Дефинитивно чу закачити осцилоскоп ( ако се докопам истог ) да утврдим шта рачунар шаље од сигнала степ мотору .

Што се тиче ТПС-а , оне није кључан за одређивање смеше . Смеша се одређује помоћу протокомера . ТПС је ту да каже да ли се притиска гас да би обогатио смешу на пар секунди , затим да каже када је затворен лептир и када је отворен скроз .

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od Markedjani » nedelja, 2. apr. 2017. u 15:47h

Smoke test zaptivnosti je iz raja izašao.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » nedelja, 2. apr. 2017. u 23:21h

van piše: Што се тиче ТПС-а , оне није кључан за одређивање смеше . Смеша се одређује помоћу протокомера . ТПС је ту да каже да ли се притиска гас да би обогатио смешу на пар секунди , затим да каже када је затворен лептир и када је отворен скроз .
Bas tako,tacno se oseti kao da gas kasni pola sekunde da odreaguje(kad je iskljucen tps),ali sada sam sve vratio,tj zakacio,osim ler motora... ima na samom dnu motorica okrugla gumica,a ispod nje je sraf kojim se rucno otvara i zatvara taj ventil,tj,steluje... verujem da si na to mislio. Ma izludio vise od njega,sad ga milina voziti,kad se ugreje obrtaji u leru(u pokretu) su 1000-1100,kad se zaustavi,zakucaju na 750. Pustis gas,ono koci lol ,naravno ne kao dizel,ali se oseti. Pokusaj otkaciti ler motor i nasteluj rucno klapnu gasa,pa ces videti sta se desava... ukoliko ne stelujes klapnu,auto bi se trebao gasiti kad se pusti gas.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od van » nedelja, 2. apr. 2017. u 23:38h

Мени пада друга опција на памет . Да направим неки акутатор који покреће лептир и реагује на број обртаја . Ако је испод 750 повећај , ако је изнад , смањи . Такво штеловање лера је имао 1.4 ескорт. Излази осовиница степ мотора која пореће лептир па мм .
Мада мислим да је боље наместити фабрички степ мотор . Куд га не слика када сма га скинуо и опрао . Нисам видео никакво штеловање на њему и такође сам видео да није фабрички део , него је заменски .

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Fokus mk 1.5 1.8.16v problem sa obrtajima

Poruka od jugota » ponedeljak, 3. apr. 2017. u 23:43h

Vidi,ne kosta te nista da probas,ako ne valja,vratis kako je bilo... za leptir ti treba mali inbus,zavrces dok ne pocne rucno da pomera leptir(sve radis dok je hladan motor),skines dzeksnu sa ler motora i to je to,pola minuta posla... ne opada ler,nece da se gasi i sl kad je hladan,nastelujes na 750(tako nastelovan treba da drzi do 1100 kad je radna,mozda i 1000) Slikacu ti ler motor,fabricki sam skinuo,samo da uhvatim malo vremena. Taj sraf za stelovanje se nalazi na kontra strani od dela gde kacis dzeksnu(gleda ka ekspanzionoj posudi) i pokriven je gumom(mala okrugla gumica,ni ne vidi se sraf ispod),skines gumu i stelujes ventil.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“