Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
misa.zmn
Poruka: 34
Član foruma od: utorak, 16. feb. 2016. u 02:21h
Lokacija: Zemun

Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od misa.zmn » nedelja, 15. jan. 2017. u 20:29h

Prvo da se izvinim ako nisam temu otvorio na pravom mestu, jer iskreno ne znam kojoj oblasti pripada. :)

Kao što naslov kaže, imam problem sa ogromnom vlagom u autu.
Nije problem u zamagljenim staklima već u tome što su stakla bukvalno mokra, imaju kapljice na sebi koje se pretvore u led po ovakvom vremenu.
Ovih dana kada je bio "golemi" minus su se bočni prozori iznutra zaledili skroz u vidu velike količine zaleđenih kapljica i naravno dok se nisu odledili, nisu ni funkcionisali.
Vlaga je tolika da i kada upalim "defrost" mod sa klimom jedva odmagli šoferku, a bočna stakla kod retrovizora retko kada uspe da imalo odmagli.
Što se tiče grejanja i ventilacionih otvora, sve funkcioniše i više nego dobro.
Filter kabine sam zamenio sa ostalim filterima kao što to redovno radim, pre oko mesec dana.
Ovo mi je prva zima sa ovim autom, pa ne znam da li se to i ranije dešavalo, ali pretpostavljam da tolika količina vlage nije normalna.

Da li neko ima ideju u čemu je problem? :wtf:

Hvala unapred! :)

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od FM III » nedelja, 15. jan. 2017. u 20:37h

Očigledno je da ti vlaga negde prodire, pokušaj da proveriš gde. Vidi kedere na vratima, ispispaj tepih i vidi da li je negde makar....
A što se tiče vlage pomalo mi propušta pored kedera jer su vrata "popustila" i ja sam uzeo i stavio skupljač vlage u kola. Nije 100 % sada suvo ali je u velikoj meri pomoglo ;)
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

markogak
Poruka: 174
Član foruma od: subota, 19. nov. 2016. u 23:52h

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od markogak » nedelja, 15. jan. 2017. u 20:39h

Мој Мондео сув ко барут али са старим колима било слично. Био је шупаљ. Улази влага 100%.

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od BojanM » nedelja, 15. jan. 2017. u 20:40h

Vlaga mora da bude u vozilu da bi se kondenzovala na prozorima.

Unesi patosnice u kuću i dobro ih osuši, proveri da li je tepih mokar (više nego verovatno da jeste), proveri i sedišta (stavi papirni ubrus pa dobro ispritiskaj, da ne kažem sedi preko njega............ ne sme da bude ni kap vlage na ubrusu).

Voda još može da ulazi i na kederima vrata i prozora, da se sliva niz unutrašnje tapacire na vratima itd.

Kad rešiš uzrok prodora vlage u kola, rešićeš i zamagljivanje... Pošto su dani hladni i vlažni, prirodnim putem ćeš teško da osušiš bilo šta, a da ti auto ne bi danima radio sa uključenim grejanjem radi rešavanja ovog problema, kupi granule silika-gela (silikonski posip za mace), sipaj ih u par starih čarapa, pa ih strateški rasporedi po kabini da upijaju vlagu. Nemoj samo da ih staviš direktno na tepih, nego ispod njih obavezno ubaci neku najlon kesu... voda koja "protrči" kroz silika gel ume da promeni boju tkanine na kojoj leži.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

misa.zmn
Poruka: 34
Član foruma od: utorak, 16. feb. 2016. u 02:21h
Lokacija: Zemun

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od misa.zmn » nedelja, 15. jan. 2017. u 21:32h

Hvala svima na brzim odgovorima i savetima!

Da li je moguće da se tolika vlaga pravi zbog patosnica koje su fabričke tepih patosnice? Jer nisam još uvek uspeo da dođem do tipskih "kadica" za zimu.
U njima se pretpostavljam skupi velika količina vlage koja se unese na obući, ali nisam mogao da zamislim da bi to mogao da bude baš ovoliko gadan problem.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od FM III » nedelja, 15. jan. 2017. u 22:24h

Uh i te kako, nabavljaj što pre gumene kadice. Kod mene se zaledio otopljen sneg u kadicama.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od Lucky » nedelja, 15. jan. 2017. u 23:44h

proveri klapnu koja regulise uvlacenje vazduha od spolja ili kruzenje kroz kabinu... zaglavila je da ne uvlaci vazduh od spolja

misa.zmn
Poruka: 34
Član foruma od: utorak, 16. feb. 2016. u 02:21h
Lokacija: Zemun

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od misa.zmn » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 00:13h

Da li možda znaš gde se nalazi ta klapna, gde bih mogao da pogledam?
Digitalna klima je u pitanju ako to uopšte ima veze...

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od Lucky » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 08:28h

Skini filter kabine iz motornog prostora, ili za prilaz iz kabine moras ventilator da skines iza kasete

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od Neša » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 09:51h

Ma crko ti motorcic koji pomera klapnu kao kod mene.. Skini filter klime i rucno nekim srafcigerom odguraj klapnu tamo ka unutrasnjosti vozila ka unutra da ti non-stop ulazi vazduh od spolja. Ja sam tako uradio jos pre dve godine(dugme za recirkulaciju mi ne radi)
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

misa.zmn
Poruka: 34
Član foruma od: utorak, 16. feb. 2016. u 02:21h
Lokacija: Zemun

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od misa.zmn » ponedeljak, 23. jan. 2017. u 16:21h

Samo da javim da sam rešio problem sa vlagom.
Problem je bila klapna kao što Nesa i LuckyPK rekoše.
Otvorio sam je i sada je sve kako treba, ponovo sam progledao :D

Da li je neko pokušao da zameni/popravi taj motorić klapne i ako jeste odakle se prilazi?

Hvala još jednom svima!

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od Lucky » ponedeljak, 23. jan. 2017. u 21:00h

iza kasete

misa.zmn
Poruka: 34
Član foruma od: utorak, 16. feb. 2016. u 02:21h
Lokacija: Zemun

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od misa.zmn » ponedeljak, 23. jan. 2017. u 22:35h

Jel u pitanju neka popravka, tipa čišćenje,podmazivanje ili uglavnom zamena?
Ne znam kakav je motorić pa pitam, hteo bih da ga sredim, nervira me kad nešto ne radi a znam da je tu :D

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14442
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od mbole » utorak, 24. jan. 2017. u 03:18h

Ako je motorcic riknuo, samo zamena.
Taj motorcici je prilicno zavucen, tako da nisam siguran dal moze da se zameni bez komplet rasturanja, to jest skidanja instrument table (mozda i moze, nisam nikada radio, samo procenjujem na osnovu polozaja).
Ali... nevolja je sto motorcici obicno ne crkavaju sami od sebe, vec najcesce zato sto je klapna pocela da glavi. Pa ti opet sleduje skidanje instrument table, sto je samo o sebi sex u vise cinova.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od bane1967 » utorak, 24. jan. 2017. u 06:57h

Ja sam imao sličan problem na fokusu, nije bio crkao motorčić več je proklizala plastična osovina na njemu koja ulazi u klapnu, pa se vrtela "na prazno"...Uz mnogo muke i neke specijalne alatke koje sam morao da pravim skinuo sam taj motorčić kroz kasetu (drži se na dva šrafa). Zatim sam obradio osivinicu dodavanjem male metalne trakice na njenom zasečenom delu (izgleda kao osovinica prekidača na šporetu samo je malo deblja - ako mogu tako da je opišem) pa je ona posle "knap" ušla u ležište na klapni. To radi evo već godinu dana...
Sve sam ja to bio slikao i objavio ovde na forumu, ali nažalost sajt na kome sam uploadovao fotografije se ugasio, pa se one sada i ne vide u tom postu, a ja ih više nemam...
Evo linka gde sam ja pisao o tome:
http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... 58&t=22025

Avatar korisnika
milosjov
Poruka: 177
Član foruma od: nedelja, 30. okt. 2016. u 11:11h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Problem sa vlagom u kabini Mondeo 2.0 TDDI 2001.

Poruka od milosjov » subota, 11. mar. 2017. u 17:56h

Ja imam sličan, ma šta sličan - isti problem na Fijesti. Ulazi vlaga i ledi se sa unutrašnje strane, to jest ulazila je tokom zime i minusa, sad kad je krenula ova kiša patosnice mi skroz mokre i onaj tepih ispod. Stavio sam novine na tepih i osušio patosnice kao privremeno rešenje. Nisam neki ekspert za mehaniku pa me zanima dal neko može da mi objasni kako da dođem do ovog motorića odnosno klapne na fijesti Mk6 (2006. godište)? Ili da se manem ćorava posla i opet idem kod dragomira?

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“