Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od bane1967 » petak, 20. jan. 2017. u 06:33h

Drugari, imam u planu da skinem rezervoar i lepo ga očistim iznutra od svega i svačega što se skupilo za 13 godina, ali nešto čitam po netu da je to kod fokusa veoma komplikovana rabota, pa me zanima da li je to neko već radio, odnosno da dobijem neka uputstva kako to da izvedem?

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od van » petak, 20. jan. 2017. u 08:54h

Ја на свака 2 месеца сам скидао резервоар због проблема са пумпом . Мој је караван па је можда мало лакше у односу на обичан фокус .
Дигнеш ауто преко задње греде колико год можеш и ослониш га да не стоји на дизалици . Дигнеш и ауто код предњег десног точка , не мораш до краја али што више то боље .
Код греде имаш 2 црева , разлабавиш шелне и скинеш црева . Лимена заштита иде преко резервоара откзервоар ачиш њене жабице (матице ) са носача резервоара и покривиш је од резервоара ка ауспуху , да ослободи место . Ставиш нешто под резервоар и одшрафиш м8 ( 13 кључ) шраф који носи 2 носача разервоара на каросерију . После тога резервоар полако пада . Ту се откачи контак ка пловку , откаче се црева за гориво . Мора да се откаче носачи резервоара са каросерије да би резервоар могао да спадне . Део резервоара иде преко греде па мора да се вуче ка напред када спадне део резервоара . Добро је имати дизалицу под резервоараом и преко неку даску .
Када скинеш и извучеш резервоар , отшрафиш поклопац и то је то. Враћање је обрнутим редом . Када дођеш до дела да вратиш носаче на каросерију и зашрафиш их на на каросерију , пожелећеш да то никада ниси и радио .
Срећно .
пс. Што празнији резервоар , то је лакше за рад

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od bane1967 » petak, 20. jan. 2017. u 23:04h

:bravo: :clap: :bravo:

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od bane1967 » subota, 28. jan. 2017. u 00:06h

Evo mene opet sa novim informacijama, a izvinjavam se što pišem post za postom, ali to je zato što ne mogu da dodajem ovo na prethodni, pa zato ide ovaj novi:
Iako sam skidanje i čišćenje rezervoara planirao za neke lepše i toplije dane, muka me je, ipak, naterala da to uradim danas, doduše u toploj garaži, pa ću evo iskoristiti da to malo i vama dočaram sada...
Naime, pre nekoliko dana mi se desilo da mi je auto stao na putu kao da je ostao bez goriva, iako je bilo 3/4 rezervoara nafte (Fokus Mk1 TdDi).
Naravno, veoma brzo sam utvrdio da nema dotoka goriva iz rezervoara, a taj dovod je bio toliko začepljen da nisam mogao ni kompresovanim vazduhom da ga "produvam!!!
I šta sam drugo mogao tada, nego da napravim "infuziju" sa balončetom od 5 litara dok ne vidim šta ću i kako ću, a auto mi treba, pa sam se tako vozikao do danas...
Da budem iskren, najviše sam sumnjao na vodu u nafti i bio sam siguran da se ona zaledila, ali danas posle akcije skidanja rezervoara se ispostavilo da nije to bio problem, nego nešto drugo što ćete videti i na slikama dole.
Dakle, sve sam polako uradio prema instrukcijama "van"-a iz gornjeg posta i kada sam konačno skinuo rezervoar i istočio naftu, pažljivo sam je analizirao i detaljno pretraživao šta ću sve da nađem u njoj, a pre svega sam hteo da vidim koliko će biti vode.
Međutim, od te vode ili nečeg sličnog ni traga!!!
Tu i tamo su bile po malo neke trunke prljavštine, ali ništa strašno...
Ostalo je onda samo da skinem onu budžu sa plovkom koja se nalazi na dnu rezervoara i odakle se crpi nafta ka boš pumpi i na moje zaprepašćenje unutra sam pronašao ovo:
Slika
Kao što vidite, to slinavo i ljigavo đubre se nalazilo baš u delu odakle kroz belu cevčicu kreće nafta na gore i verovatno se na -18 (kod nas u Zaječaru) to lepo zamrzlo i "udrvilo", pa se tako potpuno blokirao dovod goriva!
Evo još nekoliko slika:
Slika
Slika
Slika
Prema tome, ovo možda imate i vi u svom rezervoaru što kad tad može da dovede do "infarkta" sistema za dovod nafte, pa je onda, svakako, bolje sprečiti nego lečiti...
PS: Sutra sledi čišćenje svih ovih delova i pakovanje, a onda i vraćanje rezervoara na auto (neka mi je Bog u pomoći!).

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od BojanM » subota, 28. jan. 2017. u 09:21h

Najpre, hvala što si podelio svoj rad i iskustvo, još uvek je mnogo više onih koji traže magično rešenje svog problema i posle nestanu bez traga, nego onih koji zapravo podele šta su radili na svom autu da bi neke probleme rešili. thumbsuph

A drugo, imam samo jedno pitanje... vezano za prvu poruku u temi, jesi li nju napisao PRE nego što se desilo da te izda dovod goriva ili nakon što si utvrdio da mora biti problem koji zahteva skidanje rezervoara? :blink:
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od nikola_focus » subota, 28. jan. 2017. u 10:39h

Imam i ja pitanje, da li ovo oko plovka moze da se skine i bez skidanja rezervoara?? Da li je dostupno?? Nikad nisam obracao paznju na to :blink:

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od bane1967 » subota, 28. jan. 2017. u 11:38h

Drugari, prvu poruku sam napisao kao da sam znao da će ovako nešto da me snađe (kao da sam "tražio đavola"), a razlog je, zapravo bio što sam kod poslednje zamene filtera nafte pre par meseci (posle nekih 10.000 km) rešio da isečem stari filter i vidm koliko je zaprljan i tada sam, takođe, i u njemu primetio ovu smolastu, ljigavu masu, ali nisam mogao ni da pretpostavim da toga ima onoliko u rezervoaru i da će se skupiti baš na mestu gde se povlači nafta ka boš-pumpi, mada je to, zapravo, logično!
Da napomenem samo da sam imao sam slične probleme i pre mnogo godina na starom golfu dvojci koji ima čak i neko sito u rezervoaru i to pihtijasto đubre je, takođe, i tada bilo problem kada ga začepi, ali sam mislio da je današnja nafta imak malo bolja od tadašnjeg D2 goriva, pa nisam mnogo brinuo, ali eto, nažalost, nisam bio u pravu.
Razmišljao sam, doduše, i da je možda normalno da se tako nešto napravi u nafti posle X godina, odnosno da je to neka hemija u koju se ja ne razumem, ali to će već neko drugi morati naučno da objasni ako je tako...
Nažalost, ovaj deo oko plovka u kome se taloži to đubre ne može da se skine bez skidanja rezervoara, jer se stričnjaci projektanti, nažalost, nisu setili da ostave pristup tome ispod zadnjeg sedišta (baš se tu nalazi), a to svakako nije bio problem, odnosno mogli su da to "prepišu" npr. od VW, ali ko zna možda je to i namerno urađeno da majstori imaju veći posao :)
Bojane M, hvala na pohvalama za post, meni stvarno nije teško da podelim sve sa prijateljima ovde, jer sam i ja dobio više puta pomoć od forumaša...

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od SCORPIO123 » subota, 28. jan. 2017. u 12:11h

Kao što vidite, to slinavo i ljigavo đubre=== parafin nista drugo , lose gorivo

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1635
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od acadimke » subota, 28. jan. 2017. u 13:05h

Jel si uspeo da ga vratis?

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1347
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od skolioza » subota, 28. jan. 2017. u 13:42h

Jesi skidao to zbog toga sto si zeleo ili si imao tj auto je imao nekih problema?
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od FM III » subota, 28. jan. 2017. u 14:19h

SCORPIO123 piše:Kao što vidite, to slinavo i ljigavo đubre=== parafin nista drugo , lose gorivo
Ne mora da znači da je loše gorivo samo nema dovoljno aditiva za zimske uslove.

Bane svaka čast što si podelioproblem sa svima nekome će sigurno to značiti thumbsuph .
Ps mogao si da isečeš deo limarije gde bi trebalo da dodje komplet taj deo pa sledeći put samo podigneš zadnje sedište. (neki su to radili na svojim automobilima).
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od stefan milanov » subota, 28. jan. 2017. u 17:42h

mogao je. samo bih da naoonem da ako se odluci da isece, to odradi makazama za lim, ili sekacem i cekicem, tj nikako brusilicom

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od bane1967 » subota, 28. jan. 2017. u 17:58h

Da budem iskren, planirao sam odavno da skinem rezervoar i da očistim tu posudu pored plovka, jer sam to ranije redovno radio na prethodnim kolima koje sam imao (punto, megan, golf), ali je to kod njih bilo relativno lak posao, pošto se plovak skidao ispod zadnjeg sedišta.
Kod fokusa sam znao da to nije tako, pa sam stalno odlagao taj posao, ali eto na kraju sam morao silom prilika da ga sredim, mada je svakako bolje sprečiti nego lečiti.
Danas sam sve očistio, izduvao i vratio na svoje mesto i ispostavilo se da se rezervoar mnogo lakše namešta nego što se skida!
To je zaista išlo glatko, dok sam kod skidanja najpre imao problem što je u njemu bilo 15-ak litara goriva koje zbog začepljenja nisam mogao da izvadim, a malo su zezale i zarđale šelne koje nisu htele da se odšrafe pa sam morao da ih sečem, a takođe, malo je bilo pipavo i skidanje zaštitnog aluminijumskog lima i plastičnih konektora za dovodni i povratni vod goriva, itd, itd...
Ali, sve se to reši samo treba biti uporan i imati dovoljno vremena i strpljenja!
Prvi put sve ide teže, sad bih mogao da ga skinem i žmurećki :)
Dodatna motivacija mi je bila i što su mastori tražili 30 evra za skidanje rezervoara, pa mi se nije baš plaćalo toliko ;)
Razmišljao sam i o varijanti sečenja lima ispod sedišta i gledao sam na youtubu kako to rade neki, ali meni se, iskreno, ne dopada takvo "budženje".

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Skidanje rezervoara fokusa Mk1_(ne)moguća misija?

Poruka od SCORPIO123 » subota, 28. jan. 2017. u 18:55h

realno 30eur i nije mnogo za taj posao

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“