Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od kemo993 » utorak, 14. mar. 2017. u 00:55h

Pozdrav svima!

Sličnu temu nisam našao, pa da pitam ovdje: primijetio sam manje naslage ulja na pojedinim dijelovima u motornom prostoru (pogledati slike ispod).

Prve dvije slike pokazuju naslage ulja na jednoj lokaciji, za koju sam uspio naći da mnogi vlasnici ovog automobila (odnosno ovog motora) kažu da se i njima dešava. Količina ulja, po mom sudu, nije uopće strašna, ali su naslage ipak prisutne. Na ovoj lokaciji sam imao naslage ulja čak i na prošloj Fiesti (isti motor, 2003. godište). Mislim da se ulje na ovoj lokaciji pojavljuje od kad sam kupio automobil (prije oko 18 mjeseci, odnosno oko 15.000km).

Posljednje dvije slike pokazuju naslage ulja na drugoj lokaciji, u blizini turbine. Zanimljivo (ne baš zanimljivo, ali eto :rotfl: ) je da sam ove naslage primijetio tek nedavno, dok ih prije sigurno nije bilo. Nakon kupovine auta urađen je mali servis sa Castrol Edge 5W40 uljem (tad sam 'vjerovao majstoru' kod kojeg sam odvezao auto na servis, kasnije naučio da to ipak nije preporučeno ulje) i u tom servisnom intervalu ovdje sigurno nije bilo ulja. Nakon toga, prije oko 5.000km stavljena je Ford Formula F 5W30, tek nedavno sam primijetio ove naslage. Naravno, ne govorim da bilo šta vezano za vrstu/gradaciju ulja ima veze s ovim, već samo napominjem da znate.

Napominjem da apsolutno nikakvih promjena u radu motora, performansama, potrošnji, potrošnji ulja, itd. nema. Do sada (5.000km od posljednje zamjene) je potrošio 1/4 ili manje na mjeraču između max ili min, ne dimi (pogotovo ne crni ili plavičasti dim) osim pojave bijelog dima nakon hladnog starta pri vrlo niskim temperaturama (što mislim da je normalno, odnosno da je posljedica kondenza u izduvnom sistemu). Vozim kao i uvijek, 'normalno' (ili što bi divljaci rekli penzionerski :doh: ) i naslage sam primijetio pri rutinskoj inspekciji a ne zbog nekog 'čudnog ponašanja' u posljednje vrijeme.


Svakako mi je plan ove dvije lokacije što je moguće bolje očistiti kako bih mogao upratiti da li će se ponovo pojaviti iste naslage (i koliko brzo će se formirati). Potrudio sam se napraviti dobre slike, ako još neki dio motornog prostora može biti zanimljiv da uslikam i provjerim javite.

Sve u svemu, ima li razloga za brigu vezano za prvu i vezano za drugu lokaciju, čega bi ovo moglo biti indikator ako uopće jeste? Imaju li drugi vlasnici ovog motora neke slične pojave?

Unaprijed hvala svima! Ž :beer:

Slika Slika Slika Slika

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od kemo993 » petak, 17. mar. 2017. u 14:22h

Još jedna stvar, usput.. Može li neko prokužiti da li ova oznaka (čini mi se 6PK1713) krije u sebi datum proizvodnje PK kaiša? Pretpostavljam da je kodiranje '6-kanalni PK kaiš' sa prva tri karaktera, a da li je 1713 17. sedmica 2013.?

Također, na ovoj slici (lijevo) se vidi da je PK kaiš malo ispucao na kanalima - da li je to pokazatelj njegove istrošenosti, i ako jeste da li je moguće da je u to stanje došao nakon svega cca. 10.000km od zamjene? Pukotine se možda ne vide fino na slici, ali su poput ovih na ovom linku: https://i.ytimg.com/vi/ndx-OaTbeB4/maxresdefault.jpg

Slika

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od Markedjani » petak, 17. mar. 2017. u 14:27h

ne, to je dužina kaiša u milimetrima.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od kemo993 » petak, 17. mar. 2017. u 16:30h

thumbsuph Hvala puno. Bit će da me DOT sa guma 'povukao' da pogrešno zaključim, dakle nije zgoreg što sam pitao. mrgreen

EDIT: Na drugom mjestu ima neki drugi broj, da li bi mogao na osnovu njega skotnati godinu proizvodnje? Ako ga uspijem uslikati, prošli put nisam jer nije bio na baš pogodnom mjestu.

Nije da cicijam treba li mijenjati ili ne (ako je zreo za zamjenu zamijenit ću pa makar jučer bio ugrađen). Nego, prije oko godinu dana mi majstor kod kojeg sam mijenjao oprugu amortizera reče da mi je 'cviljenje' ispod haube kad je motor hladan posljedica istrošenosti mikro-remena (da i to provjerim - mikro remen = klinasti remen = PK kaiš = ovo što sam slikao). Ok, nije problem, kažem mu da ode kupiti taj dio u obližnjoj radnji i da zamijeni (bilo 40KM, a ja sretan što sam riješio i taj problem). Da bi mi kad sam prije pola godine radio veliki servis drugi majstor rekao da će mikro-remen uskoro biti za zamjenu, ali da može još. Ja složim facu :shok: i objasnim mu da sam ga mijenjao prije 5.000km - on također složi istu facu. :rotfl:

Jedini zaključak koji se nameće je da je vjerovatno taj prošli majstor lijepo naplatio i mikro-remen i zamjenu, a nije ništa uradio već nekom metodom samo riješio 'cviljenje'.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od mbole » petak, 17. mar. 2017. u 17:21h

Kais ne strada samo od starosti i izvozenosti.
Naprotiv, cviljenje je najcesce pokazatelj da neki agregat koga taj kais pogoni, ili neki od spanera/rolera nije kako treba, to ejst da glavi.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od kemo993 » petak, 17. mar. 2017. u 17:51h

Cviljenje se rijesilo nakon intervencije tog prvog majstora (da li je intervencija bila zamjena ili nesto drugo zaista ne mogu garantovati). Najbolje da kazem da mi to neko fino pregleda na sljedecem servisu..

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od mbole » subota, 18. mar. 2017. u 01:02h

Kad nesto zavitlava (tipa alternator koji je nadrukan uljem iz turbine - imao takav slucaj), zamenom kaisa naizgled resis problem, ali samo privremeno.

Nov kais lepo lezi, nije "uglancan" pa teze proklizava. Ali zato sve vreme je pod vecim opterecenjem nego sto treba, proklizava "nevidljivo" to jest bas po malkice pa to ne cujes, dok u jednom trenutku i on ne pocne da cvili.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Mirkash
Poruka: 30
Član foruma od: petak, 18. dec. 2015. u 21:30h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta 1.4 TDCi (2006), ulje u motornom prostoru

Poruka od Mirkash » utorak, 21. mar. 2017. u 01:20h

Na ove prve dve slike, i kod mene je isto na fiesti isto godiste. Dragomir je gledao i rekao nije strasno ali da bi se resilo treba da se predihtuje glava motora.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“