Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Pumpa za gorivo

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
kekic91

 
Poruka: 1022
Član foruma od: subota, 17. dec. 2016. u 17:09h
Lokacija: Žagubica

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od kekic91 » utorak, 28. mar. 2017. u 21:50h

Dajte primere ovde svojih popravki pumpi na tddi,da cujemo najnizu cenu...

ja popravljam racunare i imam situacija gde deo ili opremu platim 250 din ali RADIM 2 sata sa ZNANJEM i naplatim 1 800 din,jel to dranje ,izivljavanje neiskusnih ?

Mislite da se pumpa na tddi popravlja za 10 minuta ?

Idite kod bosiste i kazite mu da ste otkrili istinu da moze pumpa da se popravi za 105 din tako da zna da ste upuceni sigurno ce vam uraditi pumpu za 15-20 evra

Evo kaze drug da probate sa tim tranzistorom sa linka gore i da mu posaljemo rezultate

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2020
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od M.M.L. » utorak, 28. mar. 2017. u 22:30h

Evo ovde ima gomila saveta i iskustava ljudi koji su menjali fet: http://www.opelteamserbia.com/forum/vie ... 67&t=13555
2009 je kostao 72din...

Evo jos jedno uputstvo: https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q= ... VHtWRFT7dg

Avatar korisnika
kekic91

 
Poruka: 1022
Član foruma od: subota, 17. dec. 2016. u 17:09h
Lokacija: Žagubica

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od kekic91 » utorak, 28. mar. 2017. u 22:38h

Onaj kabal samo tj senzor sa flat kablom samo kosta 105 evra nov....polovnjaci 50 tak evra..

Ko sme da se upusti sam u opravku,zamenu itd,lemljenju komponenti,testiranju itd samo napred verujem da ce da ustedi i to nije nikakva novina.

evo ti na rucunu na slici iwz senzor 9 850 rsd

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od stefan milanov » sreda, 29. mar. 2017. u 00:02h

kekic91 piše: ja popravljam racunare i imam situacija gde deo ili opremu platim 250 din ali RADIM 2 sata sa ZNANJEM i naplatim 1 800 din,jel to dranje ,izivljavanje neiskusnih ?
bice ovo off iz teme, ali vidi ovako..ja postujem svaciji rad i znanje, i uvek placam posteno odradjen posao, medjutim malo matematike i cifre postaju vrlo visoke u odnosu na danasnje plate u nasem srbistanu (sto bi rekao mbole)..kod tebe sat vremena rada kosta 900 din, kad pomnozis sa 8 sati dnevno =7.200 din (pristojna dnevnica,otprilike pa kao na zapadu), a kad ovu cifru pomnozis sa "normalna" 22 radna dana u mesecu=158.400 din.. pristojna zarada, i neka treba da bude, ali problem je kako da to neko sa prosekom od 30-tak hiljada dinara PLATI... isto vazi i za majstora koji popravlja elktroniku bosch pumpe..

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od mbole » sreda, 29. mar. 2017. u 00:09h

kekic91 piše:... deo ili opremu platim 250 din ali RADIM 2 sata sa ZNANJEM i naplatim 1 800 din...
drugim recima imas za nijansu vecu dnevnicu od priucenog zidara. sto je nazalost u ovoj zemlji postao uspeh.
nikako ne kapiram sto ljudi misle da ako deo kosta 3din, popravka mora da bude isto dzabe, a ako je deo skup i popravka mora da bude skupa? te dve stvari nemaju bas nikakve veze.

meni kad kazu da mi je sat skup... pa idi prijatelju tamo gde je jeftino, sto si doso kod mene?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od van » sreda, 29. mar. 2017. u 02:07h

kekic91 piše:Ja da znam to detaljno da ti objasnim radio bi i ja to veruj mi. U sustinii tj u vecini slucaja se ne menja nista vec se sama ploca popravlja,izgoreni delovi itd.

Nemas ti tu lezajeve pa da menjas,to je elektronika,ako je izgorela ploca,menjaju se drugi konektori,tranzistori,vodovi,cipovi itd RAD kosta a i znanje.

Testira se ispravnost ostalih komponenti elektronike itd.

Ne ispituj pravednost mog druga koji vam zbog mene nudi popust i pravednost svih ostalih koji izgleda po tebi svi varaju,kupuju delove po 105 din plus postarina i to zamene...i tako varaju ljude godinama da to niko ne provali,molim te.

Ja ne radim ovo zbog sebe i nemam od ovog nista,pisem zbog vas i zbog prijatelja,njemu vise posla,vama popust... ne pravi negativce od ljudi koji zele da pomognu

Manje si ispitivao u vezi majstora koji trazi 600 evra
Па не гори та плоча у топионици у Смедереву . Ако изори једна компонента прекида се струјни коло и ту је крај и рада а и прегоревања . Сем да на плочи нема неког специјалног чипа ( а са снимка ми се чине да нема . У питању је контрола два соленоида . Све што је залемљено на тој плочи сумњам да вреди више од 2000 динара када би куповао компоненте.
Ја се слажем да је трошак скинути пумпу и монтирати је . Али из снимка се види колико времена траба за њену поправку . Мени цркне графичка картица на рачунару . Друга кошта 60 евра . Није је било иначе би је купио јер ми је требао рачунар због посла и баш тај . Видим надуо се кондензатор , одем и купим . 13 динара комада , разлемим , залемим и ради графичка нормално . 13динар и 200 кинти за гориво до града и назад . 5 минута посла од којих је 4 грејање лемилице .

Ја само хоћу да се људима који се не разумеју да отворим очи колико времена треба за нешто да се одради . Није проблем 600 евра , али за 600 евра ти треба да си дизајнирао своју плочу , направио и ставио квалитетније компоненте , да буде боља од фабричке Бошове , јер су они штедели а ти ниси , па зато и тражиш 600 евра и приде дајеш гаранцију од 10 година . Наравно , то се неће десити , него је транзистор од 105 динара у питању .

И да на крају додам да твој сат од 900 динара уопште није скуп и треба да буде више ( само је питање шта можеш да одрадиш за 1 сат ) . Али реци ми да ли би теби било потребно 13 сати за ту операцију(или 60ак колико треба да оправда онај за 600 евра ) ? И у чему је разлика порављати рачунаре и поправљати некакву електронику акутатора ?

Avatar korisnika
kekic91

 
Poruka: 1022
Član foruma od: subota, 17. dec. 2016. u 17:09h
Lokacija: Žagubica

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od kekic91 » sreda, 29. mar. 2017. u 08:08h

mbole piše:
kekic91 piše:... deo ili opremu platim 250 din ali RADIM 2 sata sa ZNANJEM i naplatim 1 800 din...
drugim recima imas za nijansu vecu dnevnicu od priucenog zidara. sto je nazalost u ovoj zemlji postao uspeh.
nikako ne kapiram sto ljudi misle da ako deo kosta 3din, popravka mora da bude isto dzabe, a ako je deo skup i popravka mora da bude skupa? te dve stvari nemaju bas nikakve veze.

meni kad kazu da mi je sat skup... pa idi prijatelju tamo gde je jeftino, sto si doso kod mene?
Bas tako kako kaze bole,te dve stvari nemaju veze jedna sa drugom. Isto tako Van da ne skrecem sa teme uzecu pumpu kao primer,nije meni 900 din satnica nego toliko kosta da to odradim e sad da li cu to da odradim za 10 min ili 5 sati to je moja stvar,mozda mi je to bio jedini posao u dva dana,mozda imam takvih jos 5 danas,totalno nebitno i ne mozes da racunas 8 sati x 900 din,boze moj ja bi sada vozio bar fokusa trojku.Nisam dnevnicar da radim po satu nego naplacujem znanje. Tako je i sa pumpom ima i oko elektronike skupih delova nije sve po 105 din a obicno ni ne crkne samo jedna stvar jer se ta elektronika kvari od pregrejavanja dao sam primer gore za iwz senzor skup ko djavo a ne crkne samo on,nije to graficka kartica da samo razlemis stari i zalemis nov kondezator ti ubodes u maticnu i vidis da li radi a ekektonika pumpe u sta ces da je ubodes ? Treba da se proveri pre slanja vlasniku da je sve ispravno sada itd

Ne kazem ja da mora da se ide kod majstora,ti ako umes sam da popravis sigurno ces nesto da ustedis.

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2020
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od M.M.L. » sreda, 29. mar. 2017. u 10:42h

Mislim da pumpa i ne mora da se skida vec da se moze prici i skinuti elektronika samo.

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od polaris » sreda, 29. mar. 2017. u 10:53h

"kekic91"]Tako je i sa pumpom ima i oko elektronike skupih delova nije sve po 105 din a obicno ni ne crkne samo jedna stvar jer se ta elektronika kvari od pregrejavanja

Koliko se da videti na snimcima i po prodaji na ebay u pitanju je samo taj jedan deo koji vecinom crkava,nista vise se od komponenti elektronike ne prikazuje niti prodaje http://www.ebay.com/itm/Bosch-VP44-VP30 ... 2441736989 i to jre to.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od van » sreda, 29. mar. 2017. u 11:27h

Можеш ти да продајеш твоје знање колико хоћеш , али колико кошта то знање , када сам ја за 5 минута на нету провалио шта и како , а у дизеле се ич не разумем ( сем онога из основне школе с часова ОТО-а ). Јел мислиш да вреди 150 евра ? Неко ће платити те паре да му се реши проблем , неко ће платити и више , док ће неко рећи да је то скупо . Мало мање од половине просечне зараде у Србији . Да је и дан после , много је , а није дан . У томе је проблем . И то знање није неко виокошколско од 4-5 година студирања неке компликоване материје и после још бар толико праксе . Ово је крај друге деценије 21. века , па не може са менталитетом занатлије из доба социјализма да се успе . Свака информација сада може да се ископа лакше него да се направи добра нес кафа .
Форуми томе и служе , да се дискутује , луди друже и шире информације

Avatar korisnika
kekic91

 
Poruka: 1022
Član foruma od: subota, 17. dec. 2016. u 17:09h
Lokacija: Žagubica

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od kekic91 » sreda, 29. mar. 2017. u 13:54h

Eheh pa bas o tome ti pricam jel ti nije nesto cudno da si ti provalio sta odlazi i da je to toliko jeftino ? Mislis da godinama bosisti kradu bez da iko provali... Nije bas tako jednostavno,bio bi pun yt snimaka kao za egr npr...how to fix diesel pump by ur self....

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od polaris » sreda, 29. mar. 2017. u 14:09h

Gledaj ovako,nije fora da niko nije provalio da bosisti kradu,nego ima dosta njih medju njima i ja koji nisu vicni sa lemilicom,pa na zalost ako nemaju nekoga da im to odradi za neku normalnu cenu mora da plati to sto se trazi.
Zato su te kolege i pitale sta sve taj tvoj drugar menja za tu cifru,ako menja samo taj jedan deo,onda oni koji su smeli i koji barataju sa lemilicom nisu bas da daju te pare samo za to.
Meni je covek iz Valjeva koji mi je prodao kola rakao da njemu u Valjevu menjaju taj deo za 20 evra,prvo zato sto je jeftin deo i za onog ko zna lak za ugradnju,drugo zato sto je stalna musterija,bilo sa Fordovima,bilo sa Opelima.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od van » sreda, 29. mar. 2017. u 22:58h

kekic91 piše:Eheh pa bas o tome ti pricam jel ti nije nesto cudno da si ti provalio sta odlazi i da je to toliko jeftino ? Mislis da godinama bosisti kradu bez da iko provali... Nije bas tako jednostavno,bio bi pun yt snimaka kao za egr npr...how to fix diesel pump by ur self....
Не разуме зашто би ми било чудно да сам нешто провалио ? Са својих 43 године , проблеми су ми много једноставнији него када сам имао 26.

Avatar korisnika
kekic91

 
Poruka: 1022
Član foruma od: subota, 17. dec. 2016. u 17:09h
Lokacija: Žagubica

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od kekic91 » četvrtak, 30. mar. 2017. u 07:59h

Nama "mladima" je svaki problem jednostavan,samo je pitanje koliko nas mrzi da se potrudimo i resimo :)
Sto se pumpe tice ko nema para za greske ne preporucujem experimentisanje,pogotovu ako nema nikakvo znanje o elektronici.
Inace,boze moj,oduvek je bilo ustede ako se majstor zaobidje...

Sustina price je da su sanse vrlo male da ce neko ustedeti na ceni od 100 e 90 a da pritom nesto da izvinete ne usere i napravi jos vecu stetu. Juce sam video da ljud radi ustede uhvate i sami menjaju delove velikog servisa,konkretno spaner klinastog,garant je bilo misljenja koliko to moze da bude komplikovano kad ima svega par srafova. I sta se desilo naravno covek nije "navio" spaner nego ga jednostavno zategao posto je jedan sraf u pitanju..
Sva sreca auto nije vozen jer nisu resili druge kvarove.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od van » četvrtak, 30. mar. 2017. u 10:18h

Хајде запитај се колико је у овој земљи школованих мајстора ? Давних 70тух и 80тих када је Интеркомерц продавао фордова возила , а ја поседујем један такав примерак , мајстори су ишли у Келн на обуку . Јер тај твој пријатељ ишао у Бош на обуку за поправку електронике на бош пумпама? Ја сумњам да јесте , па са којим правом се назива мајстором , зато што реши проблем и поправи нешто ?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od mbole » četvrtak, 30. mar. 2017. u 13:48h

sasavo al obojica ste u pravu, samo razlicito posmatrate ljude oko sebe.

van - naravno da ce neko ko je ... ajd da kazemo tehnicki malo pismeniji od proseka, probati i verovatno naci resenje, a samo izvodjenje je njemu prosto

ali... ogrooooman procenat danasnje populacije, nije bas ubedjen da drzi srafciger sa ispravne strane.
i njemu ni 350 tutorijala sa neta ne bi pomoglo.
fakat... takvima najvise volim da uzmem novce, posto ih oni meni obicno uzimaju za prodavanje magle

drugo... cena je sasvim ok, dokle god trziste hoce da je plati.
to sto je nekome plata mala nije problem majstora. on je majstor, ne sosialna ustanova.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
kekic91

 
Poruka: 1022
Član foruma od: subota, 17. dec. 2016. u 17:09h
Lokacija: Žagubica

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od kekic91 » četvrtak, 30. mar. 2017. u 14:13h

Bole uvek nadje reci da opise bolje nego ja...ima razlog zasto to kosta koliko kosta, trziste se samo stabilizovalo kako mu odgovara.

Ni obicno lemljenje na elektronici pumpe nije "obicno" ko zna o cemu pricam zna sta pokusavam da kazem...

Lemis na keramici ili za nesto drugo i nece ni ds se lemi kako treba pa da samo istopis sve posle izgubis vod pa juri seme i jos ako ne znas ni to da citas tek onda si usrao stvar.. Trebas da znas i te prostr tranzistore da meris kako treba i jos sto cuda

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od van » petak, 31. mar. 2017. u 08:58h

ЈА се не слажем са вама двојцом . Све док је оваца биће и вуне за шишање, није исправна девиза , јесте на трен , неки кратак временски период , али све док је оваца то значи да је живим у обору . А ја сам против тога . Обор не могу да променим , свиђа ми се ливада где је , али зато могу да се трудим да овце нису око мени . Овом причом то покушавам и да урадим .

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od mbole » petak, 31. mar. 2017. u 13:18h

nazalost, u oborima obicno obitavaju samo dve sorte: ovce i ponekad vukovi :)

mozes jedino da utices na to da u svom neposrednom okruzenju imas manji proceat "ovcitisa", globalno.... sve je davno otislo u Honduras

nego... nije valjda da stvarno mislis da ce prosecan srpski gutac reality programa, naprasno da ukapira omov zakon, dohvati lemilicu i srafciger u sake...
pogledaj samo pitanja po forumu. sad malopre videh: ne radi mi desno svetlo, osiguraci su ispravni, sva ostala svetla rade. sta bi moglo da bude?
ako bi mogo neki instant odgovor, klikni dva put misem... ili nesto tako prosto... a ne te komplikacije sa merenjem, unimerom...

idi kod majstora, posto nisi hteo da ucis kad je trebalo, a neces i dalje, vec bi da ti neko okruni.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od polaris » petak, 31. mar. 2017. u 13:25h

Mali off.Koliko ja znam forum je za druzenje,diskusiju,pomoc i savet,a ne da se neko preslisava zna li ili ne,ko je zavrsio skole ili ne,da se oni koji ne znaju nazivaju pogrdnim imenima kao npr ovce itd.Da mi je da vas vidim dok nije bilo neta kad niste mogli nesto da ukucate na google,pa da se informisete sta i kako,nego sve peske ili dok nije bilo dijagnostike da vam kaze jel pumpa itd.
Poslednja izmena: polaris, na dan petak, 31. mar. 2017. u 13:32h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od mbole » petak, 31. mar. 2017. u 13:30h

nije problem kad nesto ne znas. ja ne znam brdo stvari.
problem je kad neces ni da se potrudis da naucis, vec bi da ti to neki od ovih likova sto se razumeju u tu tehniku, a inace su dosadni i smaraju, okruni, sazvace, a po mogucstvu i pojede i svari umesto tebe.

pun mi bre bezobraznih glupana.

u pravu si... ne treba vredjati ovce.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
jugota
Poruka: 152
Član foruma od: subota, 28. jun 2014. u 22:27h
Lokacija: Novi Sad

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od jugota » nedelja, 2. apr. 2017. u 01:29h

Livia piše:Postovani Jugota! Hvala Vam na predlogu za Vilic, cini mi se da i moj majstor njih spominjao ali nije imao njihov broj, sutra cu ih kontaktirati. Inace zivim izmedju Subotice i Kikinde ali stvarno nije mi problem ni do Novog Sada otici. :)
Ma sve u redu,nemam ja nista od toga da ih reklamiram... meni jesu naplatili kompletan remont,ali su i napravili,zato mi nije ni zao sto je toliko kostalo,istina pre 5-6 godina,a auto ide normalno i danas. Verujem da ljudi nece raditi ono sto nije potrebno,tj,da bi sredili samo elektroniku ako je ona u pitanju,a u NS se zna da su pouzdan servis... daleko vise me je kostalo kad su razni pametnjakovici petljali,pa sam kvar placao po 2-3 puta i opet je problem ostajao.

Livia
Poruka: 13
Član foruma od: utorak, 15. nov. 2016. u 09:35h

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od Livia » subota, 29. apr. 2017. u 23:14h

Ljudi moji da Vam kažem sta je na kraju bilo sa fordom :)
Nasla sam jednog majstora u Subotici ko mi je reko da zamolim svog majstora da skine elektroniku, donesem on ga popravi za 120 eura. Tako je i uradio i objasnio je mom majstoru da treba da postavi novu izolaciju na zice i osigurace od max 5ampera da ako slucajno bude problem sa pumpom osiguraci ce "zastititi" elektroniku.
Tako je ovaj moj i uradio za montazu-demontazu i celu igranku (zajedno sa slepanjem auta od moje kuce do njegove radionice) naplatio 5000 dinara.
Auto radi zasad po najboljem redu :) pozdrav svima i hvala na podrsci :)

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8142
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od FM III » subota, 29. apr. 2017. u 23:58h

Dobro je da si rešila problem i da si podelila svoje nažalost gorko iskustvo sa nama. Ovo rešenje može i drugima pomoći u rešavanju svojih problema thumbsuph
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Livia
Poruka: 13
Član foruma od: utorak, 15. nov. 2016. u 09:35h

Re: Pumpa za gorivo

Poruka od Livia » nedelja, 30. apr. 2017. u 00:03h

Jedino je bilo gorko cuti prvu prognozu koliko ce mi sve to kostati :) sad kad je sve ispalo kako treba cak i moj majstor kaze da ce dalje saradjivati sa ovima iz Subotice :)

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“