Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

1.8 tdci ne vuce kako treba

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » utorak, 24. okt. 2023. u 15:36h

Pozdrav,imam nekakav cudan problem na mom fokusu kecu.U pitanju je tdci 74kw iz 2004 godine
Problem je sto na autu geometrija turba nikako ne radi,i uvijek stoji na onoj gornjoj poziciji,u niskim obrtajima je mrtav totalno.Znam da treba da se u leru pomjeri dole,sto sam potvrdio gledajuci na dva ista fokusa.Pregledao sam vakume,svi su u redu.Crni ventil koji stoji na deklu i aktivira geometriju je u mijenjan sa auta na kom se ista pomjera bez greske,i opet se na mom ne pomijera.Kada vakum crijevo koje ide na geometriju pokusam ustima da "sisam" geometrija radi,nije zaribala.Kada direktno spojim geometriju sa zivim vakumom koji dolazi sa vakum pumpe ista se pomjeri,i auto vuce kao blesavo i iz hiljadu obrtaja,znaci ispravna je.Na dzeku sto se spaja na vakum ventil na kontaktu na jednom pinu dolazi struja 12 volti na drugi pin 5.5v,a kada se upali auto na jednom je 14 na drugom masa,sto je vrlo slicno kao sa drugim fokusima koje sam gledao(kada rade isto je,na kontaktu jedan dobija 3.5 umjesto mojih 5.5v)
Vakum ventil je i direktno vezan sa vakumom da bi se izbjegle neke moguce neispravnosti u egr ventilu,posudi vakuma i onom mostu koji povezuje oba ventila
Ima li iko ovako auto da izmjeri struju na njemu,i da mi kaze svoje misljenje o ovom problemu jer ja vise ne znam sta da radim

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od mbole » utorak, 24. okt. 2023. u 19:24h

Upravo takvi i treba da su naponi.
Na ventil dolazi 12V sa power hold releja, a PCM daje masu. Napon kada motor ne radi je nebitan.

Ako sam dobro shvatio... kad vezes vakum pumpu direktno na ventil, i dalje nema vakuma, to jest geometrija se ne pomera.

Ajd ovako... raskaci crevce koje sa ventila ide ka geometriji, i stavi prst, pa vidi da li dobijas vakum na izlazu ventila kada upalis.
Ako dobijas.. onda je problem negde u crevcima od ventila do geometrije.

Ako ne dobijas, raskaci konektor pa dovedi direktno 12V i masu na odgovarajuce kontakte, da eliminises eventualne otanjene zice, lose kontakte... posto je moguce da imas napon, ali da nema dovoljno struje da bi okinula ventil.
Ako tad dobijes vakum, juri po zicama...

Ako ne... a probao si drugi ventil, onda vec nemam nekih ideja...

Jedino pored ovoga sto mi pada napamet, na osnovu ovoga sto pises... je da je neko crevce zveknulo "al ne skroz". Pa kad nije navuceno drzi vakum, a kad ga navuces na "pimpek" otvori se rupa. Ili neka tako sasava kombinacija.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » utorak, 24. okt. 2023. u 19:49h

Tako je,kada vakum vezem direkt na ventil i izbjegnem onaj most prema egr ventilu i onoj posudi vakuma na desnom kosu,i dalje isto,ne pomjera se
Vakuum testerom je izmjeren "zivi" vakum i odlican je,a sa ventila prema geometriji nema skoro nimalo vakuma
Sta sam primijetio je da je kada gledam u polugu geometrije i skidam i vracam dzek sa ventila,poluga se pomjeri jedva imalo,taman da se vidi okom,garantovano manje od milimetra,sto mi govori ventil jebe,ali mislim da sam do sada 4 probao.Majstor kaze moze biti i sam aktuator dole na turbu,pun ulja ili sta vec,ali po meni tu teoriju razbija to sto prvo na ziv vakum poluga odma odleti dole a drugo to sto kada rucno sisam u crijevo,savijem ga i tako "zarobim" vakum poluga stoji u donjem polozaju i ne mice,ni nakon 5 6 minuta.
Probacu da dovedem struju direkt,pa vidit da se desava.
Onda jedino preostaje to cudo na turbini sto pokrece polugu,trece nema sta.
Hvala mbole :D

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1636
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od acadimke » utorak, 24. okt. 2023. u 21:45h

Ostala mi stara slika kad sam vozio tdci, možda ti nešto znaci.

Slika
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od mbole » sreda, 25. okt. 2023. u 11:21h

Sasavo...
Pregledaj dobro crevce koje sa vakum pumpe dolazi na ventil. Ako je moguce... skrati ga za par milimetara, onoliko koliko je navuceno na ventil.
Jednom sam video nesto slicno, gde je naizgled sve OK, ali je crevce malkice prslo tacno na mestu gde se siri da bi naislo na prikljucak. Stavis ga na drugi prikljucak, sve radi, posto ne legne na bas isto mesto. A kad je na "svom" prikljucku, ovaj ga otvori taman da vakum opadne.

Nemoguce da je geometrija, posto onda ne bi radila ni kada prikljucis direktno sa vakum pumpe, ili povuces ustima.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » utorak, 6. feb. 2024. u 13:10h

mbole piše:
sreda, 25. okt. 2023. u 11:21h
Sasavo...
Pregledaj dobro crevce koje sa vakum pumpe dolazi na ventil. Ako je moguce... skrati ga za par milimetara, onoliko koliko je navuceno na ventil.
Jednom sam video nesto slicno, gde je naizgled sve OK, ali je crevce malkice prslo tacno na mestu gde se siri da bi naislo na prikljucak. Stavis ga na drugi prikljucak, sve radi, posto ne legne na bas isto mesto. A kad je na "svom" prikljucku, ovaj ga otvori taman da vakum opadne.

Nemoguce da je geometrija, posto onda ne bi radila ni kada prikljucis direktno sa vakum pumpe, ili povuces ustima.
Jos nisam rijesio problem.Promijenio sam sva vakum crijeva i nista nisam dobio.Gore smo skontali da struja koja dolazi na dzek je ok.Probao sam da dovedem direktnih 12v sa akumulatora na dzek i opet skoro isto ponasanje,poluga od geometrije se jedva pomjera.
Postoji li neka sansa da je do motornog racunara?Vjerovatno ne jer ni sa direktnih 12v ne radi kako treba.
Imam ecu sa auta koje je havarisano,isto godiste isto kw i koje je navodno bilo cipovano i islo kao blesavo.Sta je sve potrebno da moje auto upali sa tim ecu-om.Je li dovoljno samo cip u kljucu prebaciti i prepisati kodove dizna?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od mbole » utorak, 6. feb. 2024. u 14:50h

Motorni racunar je poslednja stvar koju bih gledao.
Izuzetno retko ima nekih problema (osim u specijalnim slucajevima, al to je vezano za konkretan model, tipa curi voda pravo u njega).
Pored toga... ne moze PCM da dovede nekih drugacijih 12V :) od onih koje mu ti dovedes zicom, a on i dalje ne radi.

Ako si promenio sva creva, a i dalje zavitlava.. ostaje jedino sam ventil.
Posot postoji i "kombinovana" varijanta... da ti nije valjalo neko crevce, ali da ne valja ni ventil.
Pa ti stavis ispravan ventil.. .on ne radi zbog loseg crevceta. Stavis ispravno crevce, a sad ne radi zbog loseg ventila...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

MiffaUE
Poruka: 18
Član foruma od: petak, 26. jan. 2024. u 20:39h
Lokacija: Uzice

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MiffaUE » sreda, 7. feb. 2024. u 19:45h

Ja sam vec otvorio temu pre neki dan al na 1.6tdci 109ks i dalje nema resenja. Pogledajte prepisku...

MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » sreda, 14. feb. 2024. u 14:17h

mbole piše:
utorak, 6. feb. 2024. u 14:50h
Motorni racunar je poslednja stvar koju bih gledao.
Izuzetno retko ima nekih problema (osim u specijalnim slucajevima, al to je vezano za konkretan model, tipa curi voda pravo u njega).
Pored toga... ne moze PCM da dovede nekih drugacijih 12V :) od onih koje mu ti dovedes zicom, a on i dalje ne radi.

Ako si promenio sva creva, a i dalje zavitlava.. ostaje jedino sam ventil.
Posot postoji i "kombinovana" varijanta... da ti nije valjalo neko crevce, ali da ne valja ni ventil.
Pa ti stavis ispravan ventil.. .on ne radi zbog loseg crevceta. Stavis ispravno crevce, a sad ne radi zbog loseg ventila...
Gore sam pisao da je zivi vakum koji dolazi na ventile turba i egra dobar.I stvarno na mjeracu vakuma i pokazuje ok,u zeleno polje udje.Ali fora je sto u to zeleno polje udje vrlo vrlo sporo,bar 10ak sekundi mu treba da sidje do ok vrijednosti vakuma.Moze li to biti problem?Na raznim videima sam gledao da cim upale kazaljka bukvalno poleti do zelenog

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1636
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od acadimke » sreda, 14. feb. 2024. u 15:32h

Kolko sam uspeo da ispratim probao si vakum direktno na ventil?
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » sreda, 14. feb. 2024. u 16:07h

I vakum direkt na ventil kada se desava isto kao i kada je sve regularno skopcano i vakum direkt na geometriju tako da se ventil izbaci kada auto ide ko blesavo sa 1000 obrtaja tako da nije do samog mehanizma geometrije i krilaca u turbu,bar tako mislim

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1636
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od acadimke » sreda, 14. feb. 2024. u 20:46h

Slika

Ovako si povezao? Crvena strelica je vakum iz pumpe a plava treba da ide na turbo.
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » sreda, 14. feb. 2024. u 22:11h

Upravo tako
Ja bas vise nemam ideja,ali je neka glupost 100 posto

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od mbole » četvrtak, 15. feb. 2024. u 00:02h

Ovo sa sporim postizanjem vakuma je nova informacija, i nije nemoguce da tu lezi problem.
Mozda ti vakum curi na nekom desetom mestu... ne znam za focusa sta sve trosi vakum (kod mene su recmo klapne klime radile na vakum)
Opet.. ne znam dovoljno oko toga...

Ono sto bih prvo probao je da ponovo uzmes neki ventil za koji znas da je ispravan i probas sa njim. Znam da si probao razne, ali tada nisi imao zamenjena creva, a nigde ne pise da uvek mora da bude samo jedna stvar u problemu :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1636
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od acadimke » četvrtak, 15. feb. 2024. u 10:19h

Slika

Slika

Našao sam slike od pre 10 godina kad sam vozio tdci, kod mene je npr bio problem da je pukla ova gumica.
Ja sam to rešio kupovinom drugog ventila ali ti si napisao da si već probao sa auta na kojem radi tako da nemam ideju šta bi kod tebe moglo biti.
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » petak, 12. apr. 2024. u 00:49h

Problem je rijesen
Problem i jeste bio u tom sporom postizanju vakuma
Ona mala racva sa glavne vakum cijevi sto ide na dobos kocnica je nekako bila zacepljena.Koliko sam skontao to je ujedno i nepovratni ventil vakuma i koju ulogu on igra pojma nemam.Malom burgijom sam provrtio taj ventil ili sta je vec i rijesio problem i auto trenutno povlaci kao blesavo iz niskih obrtaja bez ikakvih simptoma da je ista drugo sjebano busenjem tog cuda

Hvala svima na pomoci :D

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1636
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od acadimke » petak, 12. apr. 2024. u 14:10h

Kako je onda radila geometrija kad si je povezao direktno zaobilazeći ventil?
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

MihailoMike
Poruka: 16
Član foruma od: utorak, 24. okt. 2023. u 15:06h

Re: 1.8 tdci ne vuce kako treba

Poruka od MihailoMike » petak, 12. apr. 2024. u 14:26h

Pojma nemam ali je radila.Imao je on vakum dobar,kad bi pustio onaj tester 12 13 sekundi dosla bi kazaljka do zelenog valjda zato.A sad zakuca odma cim zaverglas.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“