Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

scorpio ne pali

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

scorpio ne pali

Poruka od slavisoni » četvrtak, 22. jan. 2009. u 13:36h

scorpio 2,9 12v 95. upali ili da znake zivota al max na par sekundi.predpostavljam da mu izostaje poneki signal iz pcm tkz.( spout).
TFI je ok.zice su pregledane i nisu u kratkom spoju.
le dioda je izbacila tri koda 21,24,76,ali posle je 76 na ponovljenom testu nestao.motor nije bio na radnoj temp,jer ne moze da upali.
bobina ok.4,7koma(od 4,5-7,5koma je vrednost iz upustva),a skoro je kupljena.
Pcm naponi na izlazima kontrolisani,samo sto pip signal i spout signal ne znam kako da proverim.ostali su ok.
stan bi moglo da bude?
kada verglam on prvo vrti,pa onda obavezno zaglavi,kao da napuni cilindre gorivom,pa ne moze da sabije(blokira alnaser).
pozdrav

BaneBG
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 19:02h
Lokacija: Bgd

Re: scorpio ne pali

Poruka od BaneBG » četvrtak, 22. jan. 2009. u 17:34h

Sto se tice "sabijanja" anlasera, ili je predpaljenje isuvise rano ili ti je los anlaser ili aku.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: scorpio ne pali

Poruka od van » četvrtak, 22. jan. 2009. u 18:31h

Razvodna kapa ?

slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

Re: scorpio ne pali

Poruka od slavisoni » četvrtak, 22. jan. 2009. u 18:33h

eecIV.

slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

Re: scorpio ne pali

Poruka od slavisoni » četvrtak, 22. jan. 2009. u 19:19h

imaqm utisak kao da izostane poneki signal spout iz pcm.tako se ponasao kad su se proletos spojile one tri zice iz koaksijalnog kabla sto idu do TFI na razvodniku(pip,spout i gnd),to je reseno i par meseci je radio i na plin i na benzin super osim u poslednje vreme.nizak ler gas i gasenje.vidi temu senzor gasa tps.tada sam izmerio napon iz pcm na tps od 0.9v,pa sam rekonektujucin iacv dok motor radi uspevao da dobijem normalan napon na tps i rad motora.zadnji put sam skinuo iacv nasuo na osovinicu wd40 vratio,upalio motor,a on je zatrokirao malko pucnuo i ugasio se.otada je ovaj problem.sad i ako pri prvom paljenju upali brljavi neverovatno i za par sekundi je mrtav.
merio napone na pinovima na izlazu pcm i ok su,osim sto ne znam da izmerim pip,i spout signal.
tps sad ima 5v i dobar otpor(ler-pun gas)
instalacija je preizolovana dobro proletos.
kako proveriti da li je spout signal redovan?
kako proveriti bobinu?mada su otpori dobri!
kako proveriti hall senzor u razvodniku,a da ga ne skinem?
nece ni na plin direktno kad otvorim ventile.(original konektori na diznama,a osigurac pumpe izvadjen)da ne bi s gasom i benzin mesao.
Da li bi mi lampica dala kodove za bobinu ili releje ili los pcm?
on ima map, nema maf i prvi put nisam stisnuo do daske,a druga dva testa jesam,pa se- kod 76- vise nije javio.
sutra cu da pregledam zice od pcm do svih senzora, TFI...na otvorene i kratke spopjeve,mada ne verujem.
kad zaqglavi alnaser kod verglanja deluje mi kao kad su mi se proletos pobrckale zice (one tri)ili kad majstor nije znao da pravilno vrati razvodnik i nasteluje paljenje,
samo sada razvodnik nije pomeran.
razvodna kapa je dobra,a i ruka a i kablovi i svecice(novo) od proletos.
da otkacim konektor map,pa da probam?
pozdrav

slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

Re: scorpio ne pali

Poruka od slavisoni » petak, 23. jan. 2009. u 16:33h

Hvala Sibi ,ta elektronika na razvodniku se zove TFI(kod nas komutator),a u samom razvodniku je Hall-ov senzor(davac)koji menja senzor na radilici i bregastoj kod modela v6 12ventila.
Problem resen!
U dzeku kompjutera (pcm ili eecIV) se rasirile one okrugle zabice,pa sam rasklopio dzek(60 pin) ,samo klestima malo stisnuo i resen kvar.
Ispostavilo se da oba puta je kvar bio do lose instalacije,koja je kod ovog godista(95) jako losa.
Inace taj komutator mi nije blizu tog zida,ali ga je bivsi dobri serviser zalomio (plasticni deo od metalnih ledja},medjutim radi,dokle, videcemo.Imam jos i polovan motocraftov komutator,zlu netrebalo.
SAd radi lepo,nema vise nizak ler gas,vec kad dodam i oduzmem gas obrtaji ostanu na oko 1200-1800rpm i onda polako padnu na oko 900-950rpm.I tako svaki put.Mislim da je to mehanicki kvar.Prljav iacv ili mali fals vazduh.
Ima li neko iskustva s tim problemom?
Kako da otvorim iacv?
Pozdrav za sve.
P.S. drago mi je sto su obrisani neki 'odgovori' koji nemaju veze s temom.

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1267
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: scorpio ne pali

Poruka od Scorpio 696 » petak, 23. jan. 2009. u 18:59h

Fino sto je resen problem.
Znaci i ti pinovi na eecIV dzeku oce da prave problem?
To je sledece sto cu da ocistim kao preventiva.
Za IACV je naj sigurnije skinuti ga rasklopiti na dva dela (elektonika/mehanika)
i taj mehanicki deo bucnuti u benzin ili neko sredstvo za ciscenje tih crnih naslaga (koje se vataju bukvalno posle 100km).

Mozes i skinuti sigurnosni metalni poklopac a ispod je neki plasticni umetak koji se srafi i ujedno fino steluje kontra oprugu.
Ovo rasklapanje ti ne preporucujem ako nemas rezervni deo jer je jako tesko nastelovati sve kao sto je bilo.
Slika

slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

Re: scorpio ne pali

Poruka od slavisoni » subota, 24. jan. 2009. u 10:53h

sinoc sm se malo vozio,pa su se obrtaji regulisali,mislim da kompjuter treba da skupi vise podataka,pa tek onda radi kako treba.
bolje ne diraj taj konektor na kompjuteru,ako nemas dobar pristup.ja sam morao da razbusim pop nitne,jer je u nekoj limenoj kutiji ,s desne strane ispod instr. table.
Meni nisu bili prljavi kontakti vec rasireni.A rasirili su se jer sam proletos par puta skidao konektor.
kad skines konektor od komp. ,izvadi mu sredisnji deo,tad imas bolji pristup da tankim rafcigerom malo skupis svaku okruglu zabicu.

e sad posto sam okretao razvodnik da bi zamenio komutator,i vratio otprilike na isto mesto(obelezeno), auto mi slabije vuce,a kad prebacim na benzin i stisnem gas, cuju se kao da cvrce ventili,a nije pre.
Pitanje: je li to ranije ili kasnije paljenje?Na koju stranu mrdnuti razvodnik?
Pozdrav

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1267
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: scorpio ne pali

Poruka od Scorpio 696 » subota, 24. jan. 2009. u 16:35h

Sto se kompa tice skidao sam ga vise puta ali mi nije palo na pamet da dotegnem pinove sto i nije tako lose uraditi.
A sto se tice pristupa na ovom skorpiu moze da se radi skoro ceo servis pored puta
maksimalno sam prepravio sve pristupe raznim delovima.
Slika

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1267
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: scorpio ne pali

Poruka od Scorpio 696 » ponedeljak, 26. jan. 2009. u 15:54h

Ha, Expert only
Ja sam tu metalnu osovinu malim cekicem vratio posto je oblozena plastikom (ide celom duzinom) ali mi nije radilo kako treba pa sam je opet vratio kako je bila.
Da el.mag je malo otvori kada se spoje.
Ja je skroz zategnem, montiram, upalim, polako otpustam i stelujem ler.
Slika

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“