Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

pitanje u vezi visokotonaca

Playeri, zvučnici, pojačala, kondenzatori, povezivanja, instalacije...
Odgovori
mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

pitanje u vezi visokotonaca

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 25. okt. 2016. u 22:42h

U mondeu mk3 imam sonijev plejer i fabricke zvucnike u vratima. zadovoljan sam zvukom u odnosu na druge automobile sa fabrickim plejerima. e sad, voleo bih da imam visokotonce negde odvojeno od zvucnika u vratima. verujem da bi zvuk bio jos lepsi. pronasao sam klip na YT gde je lik postavio visokotonce na mondisi pored rucke na vratima. narucio sam neke visokotonce na ebay-u, nisam ih mnogo platio. na tom snimku on objasnjava gde da busis, kako, kojom burgijom, gde provlacis zice, ali nisam ga cuo da prica o tome kako se veze visokotonac za zvucnik. A posto nisam bas strucan po tom pitanju, elektrika i tako te zavrzlame, (vise se razumem oko mehanike), zanima me da li se visokotonac veze direktno na buksne na zvucnik (plus i minus), ili nekako drugacije. Al nesto mi je logicnije da se ne veze tako, jer fabricki zvucnik (mozda gresim) ima na sebi vec visokotonac. ne verujem da moze po 2 visokotonca na jedan zvucnik (verovatno bi se gubilo na kvalitetu zvuka).
Najveci razlog zbog kojeg zelim ovo da uradim je pri odabiru na POP gde se Bas lepo, kvalitetno i duboko cuje, ali visoki tonovi se tada cuju bas slabo, skoro da ih nema. pa racunam da ako zvucnik za visoke bude negde vislje, u pravcu glave npr, visoki tonovi ce dolaziti malo bolje do izrazaja.
Dakle, zna li neko kako se veze visokotonac na zvucnik gde ga vec ima, da li moze to tako ili postoji nesto drugo sto treba da se odradi?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21102
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: pitanje u vezi visokotonaca

Poruka od Markedjani » utorak, 25. okt. 2016. u 22:53h

po ps-u ide skretnica koja odvaja visoke tonove i niske tonove... visokotonce vežeš na skretnicu na signal za visoke tonove a fabričke zvučnike na signal za niske tonove.

Kad vežeš tako direktno visokotonac na zvučnik... visokotonac dobija prejak signal i smanjuješ otpor, u prevodu sahranićeš jako brzo te visokotonce :)
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi visokotonaca

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 25. okt. 2016. u 22:56h

Ahaaa.... pa da. I bilo mi je cudno da to moze bas direktno na zvucnik. Pre svega zbog zvuka. A sta se radi sa vec postojecim visokotoncima koji su na zvucniku? da li se oni raskace, posto ne planiram da promenim zvucnike u vratima nego samo da dodam ove?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21102
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: pitanje u vezi visokotonaca

Poruka od Markedjani » utorak, 25. okt. 2016. u 23:54h

ne diraš ih ništa, sa skretnicom ti visokotonci na fabričkom zvučniku neće se ni čuti.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi visokotonaca

Poruka od mladja_red_mk3 » sreda, 26. okt. 2016. u 00:19h

Ok, hvala ti puno na odgovoru!! :bravo: redbullw

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2012
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: pitanje u vezi visokotonaca

Poruka od Jozza » petak, 6. jan. 2017. u 00:43h

Mlađo, daj link na taj YT snimak, kao i slike tvog rešenja.
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi visokotonaca

Poruka od mladja_red_mk3 » subota, 14. jan. 2017. u 21:52h

Nisam jos uvek uradio nista, trazim nekog dobrog elektricara da mi odradi te skretnice. hocu da odradim to kako valja. Ali prvo, kad otopli imam zezancije oko osvetljenja u kolima, postavljam sijalice za noge napred i pozadi, i zadnju sijalicu za zadnju klupu, posto to nemam u kolima a bas mi treba. nocu se nista ne vidi. pa tek kad zavrsim to, bavicu se zvukom. evo linka sa YT.

Odgovori

Povratak na „Sound“