Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zatamnjivanje stakala

Spoljašnje uredjivanje.
Odgovori
Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od 911s [SK] » utorak, 22. mar. 2016. u 22:25h

Tako će se i ponašati na dalje dok ih neko ne prijavi inspekciji za rad da ne rade u skladu sa zakonima.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » utorak, 22. mar. 2016. u 23:46h

Pa ako zakon nije usvojen nema sanse da me kazne.Jer cu ga sigurno oboriti na sudu.Ako ne pise nigde u zakonu da su zabranjene nego samo retke kazala da vidim na koji ce se clan pozvati da me kazni.
Kao i ranije na novom putu bor-zajecar put je napravljen ali dugo nije postojao zvanicni broj puta.
Pa su mog druga zaustavili i kaznili jer se nije vezao.Stim da su napisali da su ga zaustavili na sasvim drugom putu.
Ja sam mu pisao zalbu i pozvao se da ne mogu da ga kazne jer ga nisu zaustavili na tom putu nego na putu koji jos zvanicno i ne postoji.I imao je srecom pun auto svedoka.I oonda je sudija morao da ponisti kaznu.
Tako isto i za folije ako ne postiji jos uvek sluzbeno ne mogu da me kazne.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
Dalmatinac
Poruka: 1257
Član foruma od: subota, 27. jul 2013. u 13:55h
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Dalmatinac » sreda, 23. mar. 2016. u 09:00h

Sta bre nije usvojen? U Subotici nema sanse da prodjes tehnicki. Jedva sam nasao jednog kauboja koji mi je odradio tehnicki a to me kostalo papreno.
Slika
Ford Mondeo MK3 2.0 TDCI 2002.
Programming

Avatar korisnika
YOmax
Poruka: 652
Član foruma od: petak, 14. nov. 2014. u 13:39h
Lokacija: beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od YOmax » sreda, 23. mar. 2016. u 14:26h

Cekaj bre...jel traze atest i ako ova zadnja stakla zatamnis?

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » sreda, 23. mar. 2016. u 16:11h

Ako je usvojen zakon onda vazi za sve prozore.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
YOmax
Poruka: 652
Član foruma od: petak, 14. nov. 2014. u 13:39h
Lokacija: beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od YOmax » sreda, 23. mar. 2016. u 16:19h

Da, ali poslednji zakon za koji sam ja cuo odnosio se samo na vozacevo, suvozacevo staklo i soferku

Avatar korisnika
Dalmatinac
Poruka: 1257
Član foruma od: subota, 27. jul 2013. u 13:55h
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Dalmatinac » sreda, 23. mar. 2016. u 20:04h

Ti si tek cuo za stari zakon... :D To je stari i usvojen je Bog zna kad. Sad je drugi na snazi ili su menjali samo delove zakona... Uglavnom nazad atest napred isto atest, soferka nista bocno vozacevo oko 30%
Slika
Ford Mondeo MK3 2.0 TDCI 2002.
Programming

Avatar korisnika
YOmax
Poruka: 652
Član foruma od: petak, 14. nov. 2014. u 13:39h
Lokacija: beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od YOmax » sreda, 23. mar. 2016. u 20:18h

"Koja stakla smeju da se zatamnjuju, a koja ne smeju?



Prednji vetrobran, tj. šoferšajbnu ne smete da dirate! Prednja bočna stakla (kod vozača i suvozača), mogu da se zatamne, ali samo tako da ukupna vrednost prigušenja svetla ne prelazi 30%.

Zadnja bočna stakla i zadnje staklo, odnosno zadnji vetrobran možete da zatamnite koliko god želite.

Praktično možete i da ih prefarbate."

Ovo je iz 0ktobre 2015.
I dalje mi nije jasno ako dozvoljavaju neograniceno zatamljivanje zadnjih stakala, sta tu ima da se atestira?

LINK: http://www.b92.net/automobili/aktuelno. ... id=1052957

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od dule0911 » sreda, 23. mar. 2016. u 21:54h

Ne smeju ni prednja da se zatamnjuju jer sva tonirana stakla u proseku prigusuju 25%, sem ako se ne stavi folija od par procenata sto nema preteranog smisla.
Fiesta!!

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mladja_red_mk3 » četvrtak, 24. mar. 2016. u 01:20h

tacno. ja sam tamnio stakla u blek glas i folija koju lepe na prednja stakla su ista kao npr celofan koji skines sa paklice cigara. na prednjim staklima izgleda kao da ni nemam foliju. toliko je dozvoljeno. sve sto daje imalo da vuce na tamno prelazi sigurno 30% i atest sigurno ne mozes da dobijes. zato su meni najjaci likovi koji napred lepe malo svetliju foliju nego pozadi i ubedjuju se sa pandurom da imaju dozvoljeno zatamljenje. eto zbog takvih smo svi sad na e b ali. nego, da li neko u srbiji uopste ima atest? jos ni na jednom forumu nisam procitao da neko poseduje atest. onaj broj sto su nam lepili na staklo u blek glas je cista prevara bila tad. kao....zatamnis dozvoljeno kod njih i oni ti zalepe da imas atest...jes cvrc! a sad kad ih zovem da ih pitam sta da radim sa staklima, oni NE MOGU DA MI POMOGNU! :/

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mladja_red_mk3 » četvrtak, 24. mar. 2016. u 01:24h

Ford_III piše:Pa ako zakon nije usvojen nema sanse da me kazne.Jer cu ga sigurno oboriti na sudu.Ako ne pise nigde u zakonu da su zabranjene nego samo retke kazala da vidim na koji ce se clan pozvati da me kazni.
Kao i ranije na novom putu bor-zajecar put je napravljen ali dugo nije postojao zvanicni broj puta.
Pa su mog druga zaustavili i kaznili jer se nije vezao.Stim da su napisali da su ga zaustavili na sasvim drugom putu.
Ja sam mu pisao zalbu i pozvao se da ne mogu da ga kazne jer ga nisu zaustavili na tom putu nego na putu koji jos zvanicno i ne postoji.I imao je srecom pun auto svedoka.I oonda je sudija morao da ponisti kaznu.
Tako isto i za folije ako ne postiji jos uvek sluzbeno ne mogu da me kazne.
Inace, mislim da je ovaj taksista sto su mu pisali za stakla bas iz Bora (nemojte da me drzite za rec nisam 100% siguran, ali takva je neka prica bila). opasna ta policija tamo...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14430
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mbole » četvrtak, 24. mar. 2016. u 01:38h

Pravilnik o podeli...
Član 72
Vetrobran i sva stakla na motornom ili priključnom vozilu, osim prednjeg vetrobrana na motociklu i mopedu s dva ili tri točka i bez kabine vozača, lakom četvorociklu bez kabine vozača i četvorociklu koji nemaju kabinu vozača, moraju biti homologovani i ugrađeni u skladu sa odredbama jednoobraznih tehničkih uslova.
Vetrobrani moraju biti slojeviti - laminirani, odnosno ne smeju biti od kaljenog (sa oznakom u znaku homologacije "TOUGHENED" ili "TEMPERED") stakla ni kada se naknadno zamenjuju, osim za vozila čija najveća brzina ne prelazi 40 km/h.

Vetrobran se ne sme naknadno zatamnjivati.
Bočna okna u ravni vozača mogu biti naknadno zatamnjena tako da ukupna vrednost prigušenja svetla ne prelazi 30%. Ostala stakla na vozilu mogu biti naknadno zatamnjena bez ograničenja ukupne vrednosti prigušenja svetla pri čemu na vozilu moraju biti ugrađena dva bočna retrovizora.

Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo do zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju.


Posto se stakla smatraju "uredjajem" na vozilu, moraju biti homologovana prilikom ugradnje. Kada se vrsi bilo kakva izmena na homologovanim uredjajima, to podrazumeva atest.
Nebitno sto ti je dozvoljeno da zatamnis koliko god hoces, prefarbas u crno, zeleno... ako je nesto promenjeno, mora na atest.

Stavka koja se preskace je refleksija. Iako je dozvoljeno da zatamnis koliko god hoces, i dalje nije dozvoljeno da refleksija predje 15%.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » četvrtak, 24. mar. 2016. u 05:53h

Evo mbole je objasnio znaci ne smeju.Zato ko nema pare za atest a ima dete ima da se kupe one roletnice.
Siguran sam da su mnogo bolje nego folije.
mladja_red_mk3 piše:Inace, mislim da je ovaj taksista sto su mu pisali za stakla bas iz Bora (nemojte da me drzite za rec nisam 100% siguran, ali takva je neka prica bila). opasna ta policija tamo...
Ma panduri mogu da pisu kazne zavisi od vozaca da li ce da padne na to ili ne(ne pisem za folije nego uopste)
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
YOmax
Poruka: 652
Član foruma od: petak, 14. nov. 2014. u 13:39h
Lokacija: beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od YOmax » četvrtak, 24. mar. 2016. u 07:46h

mbole piše:
Posto se stakla smatraju "uredjajem" na vozilu, moraju biti homologovana prilikom ugradnje. Kada se vrsi bilo kakva izmena na homologovanim uredjajima, to podrazumeva atest.
Nebitno sto ti je dozvoljeno da zatamnis koliko god hoces, prefarbas u crno, zeleno... ako je nesto promenjeno, mora na atest.

Stavka koja se preskace je refleksija. Iako je dozvoljeno da zatamnis koliko god hoces, i dalje nije dozvoljeno da refleksija predje 15%.
Okej, nisam znao za tu refleksiju.
Nije mi bilo jasno sta će da rade na atestu ako nemaju referentnu vrednost


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14430
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mbole » četvrtak, 24. mar. 2016. u 09:35h

Svar je pored refleksije i u generalnom pristupu izmenama na homologovanim uredjajima.

Zato i sama folija mora da ima atest pre nego sto auto sa staklima na koja je ugradjena moze da dobiije atest.
Jes malo sasavo, i daljem kao prvi primer koji mi pada napamet, al zamisli da je neki kinez napravio foliju ciji lepak napada staklo. Jednostavno takva su "pravila igre" kada se nesto menja na homologovanim uredjajima, bila ta promena slobodna ili necim ogranicena.

Npr igranje sa farovima (crni farovi), bi takodje moralo da ide na atest, samo se toga jos nisu dosetili.

Deseta je prica sto ti u zemlji srbiji ustvari samo uzmu pare i napisu papirce.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5006
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Sharpshooter » četvrtak, 24. mar. 2016. u 10:41h

Amin, za poslednju rečenicu. :)
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mladja_red_mk3 » četvrtak, 24. mar. 2016. u 11:37h

ok, ja hocu, zelim, PATIM da izvadim - dobijem atest! gde? kako??? ovde ima pravilnik na netu gde i koga pozoves, ja zovem i svi mi kazu da to jos nije zazivelo!
zovem black glas gde sam tamnio stakla pre par godina oni mi nisu dali ni jednu pametnu informaciju, osim sto se cekaju izbori i da to pojeftini, uz recenicu NE MOGU DA POMOGNEM! zato ja pitam dal je neko vadio taj atest, i gde i kako prvo otici. nemoje samo sad da mi lepite odgovor na moje pitanje one stranice sa neta gde odes prvo ovamo platis toliko, pa odes da ti izmere prozornost platis onoliko, pa odes u amss srbije pa odes na fakultet JER OD TOGA NEMA NISTA!! ZVAO SAM I PITAO! dakle, da li neko ima atest i kako ga je izvukao? znaci, ne bezim od atesta, ne krijem se, slazem se sa tim da moramo imati atest, zelim da platim za taj atest ali GDE I KAKO?

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » četvrtak, 24. mar. 2016. u 12:49h

Siguran sam da jos niko nema odgovor na tvoje pitanje.Jer to jos uvek nije ozivelo.
Problem je sto se ovde svi bave politikom i svaka budala je danas ministar a niko nije strucan i postavljen na mesto.
Zato nam tako dobro i ide.Izmisle nesto sto ne pije vodu.Jednostavno dobiju od ministra naredjenje da izmisle nesto novo samo da bi uzeli narodu pare pa tako se majstor zika koji je radio u vodovodu dobije preko veze mesto direktora jer mu je ministar kum i on onda izmisli ovo za folije da vec atestirana folija mora i da se atestira a npr niko nije strucan da atestira folije niti imaju uredjaje.Pa onda izmisle nove majstore specijalce koji ce da atestiraju foliju i koji ce da dobiju posao kojeg nema nigde u svetu i koje ce gradjani debelo da placaju.E to ti je srbija.Izmislimo nesto koje mesecima od usvajanja ne mozemo da praktikujemo.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Lucky » četvrtak, 24. mar. 2016. u 12:54h

Potrebna dokumentacija i postupak dobijanja atesta za folije:

1 FAZA ZA ATEST
- Dobijanje izjave od ugradjivaca folija zajedno sa atestom za materijal i tehnickim podacima

2. FAZA ZA ATEST
- Popunjavanje obrasca zahteva za isptivanje vozila propisan od strane Agencije za bezbednost saobraćaja . Inače, može se naći na sajtu Agencije (http://abs.gov.rs/zahtev%20za%20ispitivanje.html
- Dobijanje saglasnosti za zatamnjivanje stakala od proizvodjaca vozila 700,00 - 12000,00 - trazi se direktno od ovlascenog uvoznika vozila za Srbiju
- Uplata takes:

300,00 RAT
3300,00 Agenciji za bezbednost - za obradu dokumentacije
3000,00 Agencija za bezbednost - za izdavanje uverenje

3. FAZA ZA ATEST - voznja vozila u AMSS- CMV na premeravanje zatamnjenosti
- Uplata AMSS - CMV 4800,00 za dobijanje izvestaja o ispitivanju vozila.

4 FAZA ZA ATEST
- Uraditi tehnicki pregled za vozilo 600.00-2000.00 - sa dokumentom iz CMV-AMSS ( Izvestaj o ispitivanju vozila)

5 FAZA ZA ATEST
- Predaja dokumentacije CMV-AMSS zajedno sa listom tenickog pregleda

TO BI BIO POSTUPAK KOMPLETAN

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5006
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Sharpshooter » četvrtak, 24. mar. 2016. u 15:01h

Nije mi žao para, ali toliko da se drndam sa papirima, mi stvarno ne pada na pamet.

Na sportishi su folije oduvek i to su 90% najmanje. :)
Cimali me samo jednom za sve ove godine, pa se i tada provukao.

Ćutim vozim i ne stresiram se previše.
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 24. mar. 2016. u 15:13h

Jedini pravi izvori informacija su ABS i AMSS.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » četvrtak, 24. mar. 2016. u 15:26h

Danas svratio nesto do tehnickog da pitam za kamp prikolicu kad ono sa strane video 3-4 auta koji skidaju folije .
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
YOmax
Poruka: 652
Član foruma od: petak, 14. nov. 2014. u 13:39h
Lokacija: beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od YOmax » četvrtak, 24. mar. 2016. u 15:32h

Bas danas, bas ti, bas 3-4... hahahaha

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » četvrtak, 24. mar. 2016. u 15:43h

Da zove se tehnicki pregled turbo doo.Samo ne znam sta je smesno`?
I nisam ja skidao neki neki likovi koji su isli na registraciju nisam poneo telefon pa da slikam uostalom ne moram da se pravdam ako ne verujes tvoj problem.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8137
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od FM III » četvrtak, 24. mar. 2016. u 16:31h

I baš danas da ne poneseš telefon??? :D
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“