Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

farbanje

Spoljašnje uredjivanje.
Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: farbanje

Poruka od dax92 » četvrtak, 6. okt. 2016. u 19:24h

Eno i Lagunu koju sad ima na prodaju je okrecio u tu boju.. jos je nije potrosio :D
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: farbanje

Poruka od Ford_III » petak, 2. dec. 2016. u 08:04h

Ajde da pitam dali je boja auta ista sa bojom kvake ili je to neka druga farba?
Posto se kvaka lakse vadi nego cep rezervoara onda bi odneo kvaku na miksovanje boje kod farbara.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: farbanje

Poruka od Ford_III » četvrtak, 16. mar. 2017. u 11:03h

Da pitam kada radite limariju na automobilu sta radite na kraju kada poprskate spric git a onda vidite neravnine i fleke.
Kako da se to sredi.Da li ce farba to da prekrije ili mora ponovo fiber pa brusenje pa opet spric git?
Ili mora nesto drugo da se stavlja?
Znam da ima jos nesto finiji ali sam zaboravio kako se zove.
Slika

Slika
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » sreda, 17. maj 2017. u 22:02h

Imam i ja nameru da farbam malo, svojeručno. Krov mi je u problemu, sunce mraz, kiša, vetar i ko zna šta sve ne :eek:

Slika

Slika

Slika

Slika
Elem, imam plan kako da sve to uradim, pa da vidim da li sam na dobrom putu.
Ko zna nešto o tome, voleo bih da čujem - pročitam neki savet ili komentar.
Radio bih šmirglanje 400, 600, 800, pa prajmer, boja i lak na kraju.
Zanima me da li bi bilo dobro posle prajmera "poterati" vodeno šmirglanje sa 1200, pa farbu?
I da li, ako imam narandžinu koru posle farbe, da opet odradim vodeno 1500 ili 3000 pa lak?
Inače, u pitanju je metalik moondust silver. Radio bih u spreju, ne pištoljem jer ga nemam, a ni kompresor.
JBG... Mislim da ne mogu da zeznem više nego što jeste.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: farbanje

Poruka od Markedjani » sreda, 17. maj 2017. u 22:08h

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » sreda, 17. maj 2017. u 22:16h

Da, video sam to...
Trebalo bi da radi na manjim površinama. Krov je ipak veči, a nije otpao sav lak. Dakle kao na prvom klipu, a ima delova gde se "isperutao" do kraja.
Ovaj lik ne govori, ili ja nisam primetio, o granulaciji šmirgle. Zanima me da li neko ima lična iskustva sa tim parcijalnim reparacijama i ima li to smisla.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: farbanje

Poruka od Markedjani » sreda, 17. maj 2017. u 22:23h

postavio sam treći klip gde govori i koje šmirgle koristiti.

Da li ima smisla... sve zavisi kakav rezultat hoćeš, ako želiš da bude fabrika onda apsolutno ne.

Ako želiš da to malo napraviš da liči na nešto... onda sasvim ok.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » sreda, 17. maj 2017. u 22:37h

Da bude bolje nego što je bilo, atreba odraditi i oba branika i lajsne. Ostalo bih polirao.
Zanimacija za celo leto :beer: :woohoo:

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: farbanje

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 18. maj 2017. u 01:54h

Dva spreja baze, dva laka, jedan špric gita, šmirgle, samo najskuplji sprejevi imaju dobre dizne... Zatim razredjivač i učvršćivač, kakvo je to farbanje čega god gde nema ovih stvari? Doći ćeš na računicu da ti treba 30 evra materijala za farbanje krova i to za farbanje koje posle par meseci neće ličiti ni na šta. U sprejevima nema svega što ti je neophodno za kakvo god farbanje pa makar i nepristojno koje treba da izdrži sve atmosferske uticaje. Ličiće to na nešto, kao što liči i na ovim DIY klipovima... prvih mesec dana.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: farbanje

Poruka od van » četvrtak, 18. maj 2017. u 06:19h

Ако хоћеш да буде добро урађено , узми шмирглу 360 водену и полако уклони цео лак са крова или само матирај где је добро прионут . Ја би лично скинуо цео лак . Води рачуна да не скинеш базу тј. боју , него само лак . Лак је мног тврђи од базе и тешко се шмиргла , док кроз базу шмиргла смао пролети . Шмирглај у свим правцима , тј. кружно да се не би примећивали трагови од шмирглања . После шмиргле 360 узми неку 500-600 у благо прешмирглај да уклониш трагове шмирглања од 360 шмиргле . Опери кров детрђентом и водом и лепо испери и остави да се осуши . Издувај све ивице где је могла да се задржи вода . Маскирај остатак аутомобила да га заштитиш од малина шприцања . Металик базу разреди по упутству , обично је то око 1:1 . Како већ на колима имаш базу те боје , довољно је 2-3 лака слоја базе . Када кажем лака шприцаш да не буде скроз мокро . Мало треба искуства ту , да се подеси пиштољ за фарбање , колики му је сноп и колико боје избацује . Пробаш претходно на парчету картона .
База се брзо суши . 10 минута између слојева . После 20-30 минута од последњег слоја можеш да шприцаш лак . Лак треба да је двокомпонентни акрилни , HS ( тврди ) . Бодијеви лакови су око 20 евра за 1 кг . Не знам да ли има да се купи пола кг . Шприца се једна лака рука , то је оно да ошприцаш и покријеш све али да нема сјаја а да је текстура уједначена . После 20 минута шприцаш другу руку , мокро , да добијеш сјај . Немој да претерујеш са шпицањем да не крене да се слива . Кров је хоризонталан па не би требало да буде проблема .
Просториа треба да је проветрена , време суво , без влаге у ваздуху , требало ви да имаш сепаратор влаге на компресору , пиштољ да је чист и да иоле може лепо да шприца . Дизна , нешто око 1.5 . Обавезно носи маску (гас маску) поготову за лак .
Цена материјала 20 е за лак мада ти не треба толико , остаће ти бар пола . Базе треба од 300 до 500 грам , то је 20-25 евра . Треба једна акрилни разређивач око 6-7 евра и једна нитро за прање 150 динара . Шмригле су 200-300 динара .
Не знам да ли ти се исплати да даш 50 евра за материјал , али ово је једини начин ако хоћеш да иоле личи на нешто и да траје 5-10 година .

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » petak, 19. maj 2017. u 14:39h

Počeo sam da tražim boje u spreju. Za sad se javio EHOM sa pristojnom cenom 1000din po boci boje (baze) i 500 din po boci laka.
Za sad ne razmatram rad sa pištoljem i kompresorom jer ih nemam. Imate li još neku preporuku za izradu boje i punjenje u sprej?
Pošto planiram da prvo prođem prajmerom, posle šmirglanja, može li bilo kakav ili mora određeni, jer ima sloj stare boje i
delimično laka, koji će verovatno ostati? da li mora i prajmer da se šmirgla? Pretpostavljam da bi se drastično pomerilo vreme sušenja
ako ide "vodeno" na prajmer.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: farbanje

Poruka od van » subota, 20. maj 2017. u 02:54h

И прајмер се шмиргла , само са финијом шмирглом 600 -1000 .
Нећеш се усрећити са тим бојама у конзервама . Ок за базу , они ти напуне конзерву истим материјалом који би ти и продали за фарбање само разређено .
Лак једнокомпонентни по још у спреју је је глупост .
Пиштољ за фарбање је 1500 динара и такав је бољи од дизне спреј конзерве . Компресор позајми .

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » subota, 20. maj 2017. u 08:54h

Zar nema 2K lak u spreju?
Plašim se razređivanja, zajebaću nešto...
Potpuno ti verujem da je bolje pištolj ali sam mislio da ne kupujem neku opremu
zbog malo "igranja" ionako unakaženim autom. Sa druge strane gledano, ako radim, pa bolje da radim dobro
da se ne bih zezao svake godine. Ne znam...
Da li prajmer raditi vodeno ili suvo i da li čekati da se skroz osuši (3-4h) pre šmirgle ili kraće (30-60min.)?
Mislio sam sa 800 da ga pređem, ručno.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: farbanje

Poruka od mbole » subota, 20. maj 2017. u 09:56h

Kako zamisljas 2k u spreju? Cim pomesas komponente, one pocinju da reaguju, tj otvrdnjavaju. Cela poenta 2k je u tome da mu ne treba "vazduh" da bi stvrdnuo, tj da otvrdnjava odjednom po celoj zapremini

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » subota, 20. maj 2017. u 10:12h

[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: farbanje

Poruka od mbole » subota, 20. maj 2017. u 10:18h

Ako je on u USA slucajno naleteo na ovo, cik pogodi kad ces kupiti takav u radni u srbiji :)
Pa jos da se lepo druzi sa bazom koju si naneo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: farbanje

Poruka od 911s [SK] » subota, 20. maj 2017. u 12:18h

Manje gledanja YT, više prakse...
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: farbanje

Poruka od van » subota, 20. maj 2017. u 13:02h

2К је скраћеница од ДВО-КОМПОНЕНТНО . То што је 2К долази и у 2 конзерве чији се садржај помеша пре употребе и имаш неких пар сати да га утрошиш . После пар дана све све је отврднуто . Теоретски би могло 2К из конзерве , да ти оно то смућкају а да ти употребиш за максимално пар сати.
У сваком случају дизна пиштоља и то оног најјефтинијег је боља од дизне конзерве . На пиштољу можеш да подесиш колико иде ваздуха а колико боје .
Погледај на јутјубу туторијале како људи фатбају и како подашавају и пробају лепезу пиштоља . И боље је да купиш пиштољ и ту даш паре наго да даш за конзерве коеј бацаш . Пошто хоћеш сам да урадиш , онда си и у фазону ДУ-ИТ-ЈОРСЛЕФ :vid budale: па је у том случају , скупљање алата пожељан ствар . Ко зна шта може касније да ти падне на памент . Све док не купиш апараз за заваривање , е онда све поприма неку нову димензију .
Немој да се плашиш сливања , хоризонталан је површина , лепо је време , не може да се слије тако лако сем да проспеш конзерву по крову .
Спреј нема толику ширину лепозе и не може да изабци толико боје брзо .Теби треба ширина лепозе од бар 20 цм , да би у једно 6 прелазака напред назад офарбао цео кров .
Што се тиче припрем , прајмер који је 2к може да се шмиргла после 4 сата , ако није дебело нанесен . 1к ствари се ако су танко нанесене суше се брзо али када нанесеш потребну дебљину , треба им доста да се осуше . Квалитет 1к прајмера не никакав . Као да си улепио неку прашину . Прајмери су у суштини пуниоци пукотина . Фиан нека прашина у везиву . Што има више прашине мање је везива ,а и 1к везиво је никакво још га има мало у односу на 1к боју или лак . Први ауто сам офарбао 1997. и до сада сам сређивао пар комада па сма емпиријски научио шта има смисла а шта не .
Ево како је испао последњи којег сам сређивао . Фарбан је пре 2.5 година

Slikafree screen capture software

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » utorak, 23. maj 2017. u 08:00h

Krenulo se :woohoo:
Obezbeđen kompresor. Pištolj nisam našao ispod 5000, ima na netu, ali ne volim da kupujem na neviđeno.
Jurim neki sa diznom 1.2-1.4 mm. Jel to u redu?
Inače, ovo iznad je bombonica. Respect thumbsuph
Neki savet u vezi podešavanja pritiska kompresora?

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » sreda, 31. maj 2017. u 10:16h

čačkajući po netu malo sam se zbunio...
Neka neko malo razjasni i meni i svima koje zanima da li ima ograničenje po pitanju snage kompresora i koliko treba da je jak u KW ili HP?
Da li zapremina boce može da bude ograničavajući faktor?
Da li protok vazduha kompresora ima veze sa protokom koji se prikazuje za pištolje i da li mora "da se slaže"?
Imam u planu da se snabdem sopstvenim kompresorom pa ti podaci mogu da mi pomognu da ne userem nešto.

Edit: Da li ovo završava posao:
Kompresor
VAT 50 L
Napon: 230V~50Hz
Snaga: 1500W
Tip motora: linijski
Zapremina: 50l
Protok: 206l/min
Radni pritisak: 8 bari
Br. priključaka: 2

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: farbanje

Poruka od van » sreda, 31. maj 2017. u 11:48h

Колико ја знам , требало би да компресор може да подржи захтев пиштоља за протоком . Са тих 206 литара у минути може да се фарба , поготову када фарбаш компоненту по компоненту , тј. кров .
HVLP (High Velocity Low Pressure) пиштољи раде на око 2 бара , они обични на 3+ , мада то се тестира тако што пиштољ одаљиш једав велики педаљ од површине и шприцнеш . Притисак не сма да буде велики да одува нанесену боју , а не сме и да буде низак да пљује капљице . Са задње стране пиштоља имаш шраф који штелује поретање игле тј. максималну количину боје која може да се избаци . Са стране имаш праф који штелује ширину лепеза . На јутјубу имаш клипове како се подешава пиштољ за фарбање и како се фарба , тј. који су покрети , колико је преклапање прелазака .
Потребно је да копресор има сепаратор уља и влаге са регулатором притиска .
Изабери неки сув и сунчан дан за фарбање , и то пре подне , да може током дана да се сасуши боја поготову ако је на сунцу . Ако је веома топло треба специјални спори разређивач.

Avatar korisnika
Obeliks
Poruka: 100
Član foruma od: petak, 24. feb. 2017. u 11:07h
Lokacija: Petrovac na Mlavi, Srbija

Re: farbanje

Poruka od Obeliks » četvrtak, 15. jun 2017. u 13:10h

Par pitanja za upućene.
1. Prajmer=osnovna boja ili ne?
2. Sredstvo za čišćenje pre farbanja? Može samo alkohol? On je inače "majka Mara" za svašta nešto :beer: :P mrgreen

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: farbanje

Poruka od Markedjani » četvrtak, 15. jun 2017. u 13:47h

1. da, osnovna

2. Anti silikon... ne može alkohol.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: farbanje

Poruka od FM III » četvrtak, 15. jun 2017. u 13:50h

Da prajmer ti je osnovna, a za čišćenje pre farbanja imaš da kupiš namenski preparate jer alkohol neke masnoće ne može da ukloni.
ps. opet predsednik brži
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: farbanje

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 15. jun 2017. u 22:11h

Osnovna u ovom slučaju ne, nikako.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“