Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Diode od alarma do migavaca

Alarmi, centralne brave, blokade motora...
Odgovori
Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14430
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Diode od alarma do migavaca

Poruka od mbole » četvrtak, 8. sep. 2011. u 01:11h

Vec neko vreme me nervira sto pri ukljucivanju/iskljucivanju alarma trepcu samo levi migavci.
Alarm je aftermarket no on kao takav nije mnogo bitan, posto svoj deo posla odradjuje kako treba (ustanovljeno merenjem koje sledi u daljem toku price).

Danas se naljutim uzmem unimer, zabodem se ispod instrument table, i nadjem mesto odakle se signal za migavce sa alarma racva preko dve diode na levu i desnu stranu. Jedna od te dve diode je zveknula, i jasno je da je treba promeniti.
Ono sto mi je problem, je sto procitati koja i kakva dioda je u pitanju je prilicno nezgodno kad si zaboden u onaj predivan polozaj u kome jedino mozes da vidis nesto sto se nalazi ispod instrument table (jedna noga u vazduhu, druga jedva na zemlji, ledja preko praga, glava na pedalama, jednom rukom se drzis za volan...)

Elem, kako mali Perica razmislja, te dve diode sluze samo da struja ne bi mogla da se "vrati" kad migavci normalno rade, nazad ka alarmu.
Drugim recima tu bi mogla bilo koja dioda koja moze da izdrzi odgovarajucu struju i napon.
Jel sam u pravu ili lupetam?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Diode od alarma do migavaca

Poruka od BojanM » četvrtak, 8. sep. 2011. u 07:17h

Ovako iz opisa (i takođe laički) rekao bih da si u pravu... a ako je već potvrđeno da je riknula - skini je, izoluj žice da bi mogao bezbedno da voziš do zamene, pa pročitaj u udobnijem položaju šta piše :)

Koliko znam, vezivanje ili razvezivanje te vrste ne bi smelo da remeti normalnu funkciju migavaca, kao što ti verovatno desni migavci normalno rade kada prebaciš ablender iako ih alarm ne pali.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14430
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Diode od alarma do migavaca

Poruka od mbole » četvrtak, 8. sep. 2011. u 08:32h

Da, migavci rade normalno.
Najverovatnije ce upravo tako i biti, to jest da razvezem, izolujem, procitam, kupim, povezem...
Nego me mrzi da se dvaput zavlacim ispod :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Diode od alarma do migavaca

Poruka od 911s [SK] » utorak, 13. sep. 2011. u 12:37h

Najobičnija usmerivačka dioda.
Kupi pet 1N4007 i veži ih paralelno, pa ih stavi umesto te jedne.
Te diode služe da alarm pali sve migavce, ali da se ne pale svi ako daš samo levi ili desni, tj da struja iz desnih migavaca ne prelazi u leve ili obrnuto, što bi bio slučaj da je umesto tih dioda kratak spoj.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14430
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Diode od alarma do migavaca

Poruka od mbole » utorak, 13. sep. 2011. u 14:04h

Kupio sam juce par komada 6A100G. Malo su vece, al nije problem, imaju gde da se upakuju, a 6 ampera ce sigurno biti dovoljno.
Lakse mi je da zamenim obe, nego da "dolemljujem" na onu jednu sto je jos citava.
Jos samo da se ponovo zavucem pod volan :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Security“