Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Problem velika struja curenja

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » utorak, 10. jan. 2017. u 18:55h

Pozdrav svima, nakon velikih muka oko paljenja i diskusije u temi zimskog paljenja dosao sam do novog problema. Da ne duzim, ustanovio sam da mi je struja curenja 0,2A.
Potrosac koji je krivac se napaja sa osiguraca pod oznakom 36. Na poklopcu je oznacen uzvicnikom i kao knjigom. Znam da se napaja svetlo kabine i sat preko njega, ali ne znam sta jos?
Zna li neko koji su potrosaci na osiguracu br.36 (7,5A).
Ima li neko semu instalacije?
Pomagajte ako Boga znate. [FACE WITH TEARS OF JOY]

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od BojanM » utorak, 10. jan. 2017. u 20:23h

F36 i treba da ima uvek potrošnju......... odatle se napajaju GEM / CTM, časovnik, memorija putnog računara, razni elektronski moduli itd.

Čini mi se da bi trebalo da tražiš krivca za pražnjenje akumulatora na drugom mestu..... 200mA ne bi trebalo da izvuče aku čak i da auto nijednom ne startuješ (= dopuniš akumulator) duže od nedelju dana.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » utorak, 10. jan. 2017. u 21:28h

Naravno da nece da ga isprazni. Ali ce da ga oslabi. A ujutru po ovm minusu mu treba puna snaga. Napon za 8, 9 sati mu padne sa 12,8 na 12,2.
Mislim da je 200mA vise od dozvoljene struje curenja.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od mbole » utorak, 10. jan. 2017. u 21:33h

Ne uspeam da nadjem kolika je normalna "struja mirovanja", al mi 200mA ipak deluje malo mnogo. To bi znacilo da skine skoro 5Ah za 24 casa, tj da na malo manjem aku za 2-3 dana obori kapacitet za 20-30% sto je mnogo (imas focusa koji fabricki dodju sa 55Ah, i imaju sve ovo isto okaceno preko tog osiguraca).


Ne znam koje je godiste focus (1999-2001 ili 2002-2004)

Kod starijeg se odatle napajaju:
CTM, senzor pozicije volana, modul grejanja, sat i trip computer, power saver relej (komandna strana)

Kod novijeg:
Instrument tabla, modul grejanja/klime, sat, trip computer i dodatni instrument klaster (onaj s desne strane) i power saver relej (isto komandna strana)
GEM ne dobija struju sa njega vec je samo povezan signal za power saver relej.

Preko njega ne ide svetlo kabine, ni kod starijeg ni kod mladjeg. Posto se preko njega napaja power saver relej, kad njega izvadis ne moze da radi ni svetlo kabine, ali ne zato sto struja za svetlo ide kroz njega. Za svetlo kabine struju daje F35.

Da nemas nesto naknadno ugradjivano (tipa radia ili slicnog gadgeta), pa je neko mislio da je zgodno odatle uzeti struju posto je stalna?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » utorak, 10. jan. 2017. u 21:51h

2001 je, nisam znao to za svetlo kabine, hvala na objasnjenju.
Nije zanemarljivo 0.2A..kad mu dodas na to -20 (zaboravio sam koliko bese opada kapacitet akumulatora sa padom temperature). Pa ga osinu grejaci sa nekih 50tak ampera i svoza napon, alanser se pomuci prilicno da okrene ladnu masinu i eto ga meni pad napona na 8,4V pri verglanju...i tacno imam osecaj da nema taj prvi udarac kako treba, da mu zera jedna fali...

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » utorak, 10. jan. 2017. u 21:57h

Nije nista naknadno ugradjivano, bar kolko ja znam.
Al evo primer jedan interesantan. Cale moj vozi isti model, i ostane bez pozicije uvece na Ibarskoj. Zovne me i kaze, aj proveri kod tebe koji je osigurac nit vidim nit mogu sad da trazim koji je osigurac. Ja nadjem koji je i javim mu. On ga izvadi, deluje na oko dobar. Zameni ga i naravno nista se ne desi. Dodje on tako kuci ja reko sigurno je prekidac. Sutradan proverim mu relej, proverim prekidac ono sve ok. Ispostavi se da je napajanje bilo preko osiguraca koji je obelezen kao abs, neki pored ovog. Ko zna ko je kad i sta prevezivao....

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » petak, 13. jan. 2017. u 19:43h

mbole piše: Ne znam koje je godiste focus (1999-2001 ili 2002-2004)

Kod starijeg se odatle napajaju:
CTM, senzor pozicije volana, modul grejanja, sat i trip computer, power saver relej (komandna strana)
Raskacio sam danas sat i grejanje komplet sve dzekove, trip computer nemam...bez pomaka
Imas li neki savet sta jos i kako da proverim?
Ne znam gde su mu CTM, senzor poz.volana, power saver relej. Nemam pojma kako bih mogao da ih proverim..

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od mbole » subota, 14. jan. 2017. u 05:00h

CTM je u kutiji osiguraca, povelika budza, sa zadnje strane kutije (tamo gde dolaze konektori)
Power saver relej bi morao da bude iskljucen. Njemu masu da se ukljuci daje CTM. Nalazi se u kutiji osiguraca u donjem redu releja (do osiguraca) drugi s desne strane.
Seznor pozicije volana je na stubu volana, al rekao bih da i on nema napajanje dok auto nije upaljen ili barem na kontaktu (ima struju, al nema masu)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » subota, 14. jan. 2017. u 09:25h

Hvala puno, pokusacu da pronadjem kvar, iako znam da je to trazenje igle u plastu sena... Ako budem imao zivaca megerisacu svaki kablic, ali cu naci gde curka..

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » nedelja, 15. jan. 2017. u 17:27h

Da pocMemo.
Izvadio CTM, nema struje curenja. Vratim CTM, izvadim PSRelay, nema struje curenja. Na spulni releja merim 12V (na konektoru naravno, ne na samom releju) kad su zatvorena vrata. Koliko sam shvatio, spulna releja ne bi trebala biti pod naponom, a CTM kontrolise snabdevanje spulne releja masom? To dovodi do zakljucka da CTM brljavi, pa je moja struja curenja ustvari potrosnja spulne PSReleja?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od mbole » nedelja, 15. jan. 2017. u 20:29h

12V dolazi stalno na jednu stranu spulne. Na drugu dolazi masa koju "pusta" CTM.
E sad... koliko se secam CTM ne gasi tu masu odmah, vec nakon nekog vremena, tako da moras da cekas neko vreme (nemam bas ideju koliko), da vidis dal ce prekinuti masu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » nedelja, 15. jan. 2017. u 22:03h

Ima logike, probacu... Jel na restajling fokusu nesto izmenjeno na tabli osiguraca? Cale ima fokusa ko moj, samo restajling. Mogao bih skinuti ctm sa njegovog, stavim kod mene pa premerim..

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2017
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od M.M.L. » nedelja, 15. jan. 2017. u 23:23h

Razlikuju se cini mi se. Mislim da mk1.5 nema ctm

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od mbole » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 08:44h

2002 vec ima GEM, to jest nema CTM-a.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 10:31h

Oket, ispitace se ovo dalje detaljno...hvala na pomoći.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od mbole » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 10:38h

Da nemas ti ustvari problem sa losim punjenejm? Zbog klizanja kaisa koje pominjes u ovoj temi: http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... ead#unread

Desava se da na leru on puni lepo, ali kada se motor brze zavrsti i imas dodatna opterecenja, kais krene da kliza preko alternatora, i punjenje je lose. Ne toliko lose da bi upalio lampicu, ali ne koliko bi trebalo da bude, pa uz krace relacije i cesta startovanja u odnosu na period koliko motor radi...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 11:27h

Ma jok, to skripanje je od pre par dana počelo...puni i dalje odlično. Ispitano je to detaljno. Kad ugasim auto napon mi je 12,8 - 12,9 prema unimeru.
Struja curenja mi je i dalje 200mA, srećom lepo puni akumulator, barem za sada.

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 16. jan. 2017. u 18:14h

PSR definitivno ima konstantno napon na spulni. Sutra cu da nadjem CTM da zamenim i da vidim dal je do njega, il ga hebe neki uslov pa on zato daje konstantno masu na PSR.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » utorak, 17. jan. 2017. u 19:47h

Nabavio sam CTM, dosuse sa slupanog fokusa pa ne znam dal je ispravan...ali desava se sledece. Spulna PSReleja ima konstantno 12V. Evo camim u kolima, zakljucam se i cekam pola sata i ne pusta. Kad iscupam CTM, spulna izgubi napon. Kad vratim CTM i dalje nema napon. Kad otvorim vrata, dobije spulna napon. Vise ne pusta PSR dok ne iscupam opet CTM.
Cemu sve sluzi PSR osim za svetlo u kabini? Nervira me do besvesti... :-)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » utorak, 17. jan. 2017. u 21:12h

Citao sam pa sam nesto i saznao u medjuvremenu. Relej je ustvari Battery Saver Relay. Uloga mu je koliko sam shvatio kad se auto ugasi da nakon nekog vremena onemoguci da svetlo u kabini isprazni akumulator. Trebalo bi sacekati i do 45minuta da bi se proverila struja curenja, jer bi tek tad njegova spulna trebalo da ostane brez napona... Provericemo..

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od BojanM » utorak, 17. jan. 2017. u 21:31h

Ja sam mislio da ste to apsolvirali pre jedno tuce poruka... otkako pominjete PSR.
mbole piše:Power saver relej
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » subota, 21. jan. 2017. u 17:50h

Nakon vise od 45minuta spulna gubi napon i sve je OK.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od mbole » subota, 21. jan. 2017. u 23:06h

Iskreno, nemam pojma koliko to vreme moze-treba da bude. Al ako gasi nakon 45 min, sigurno tuda ne moz da iscedi aku. Posto za to vreme je potrosio nekih 150mAh. Ni za pristojnu bateriju od prastarog mrdabilnog telefona :)
Daklem... problem je negde drugo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem velika struja curenja

Poruka od DonKihot » nedelja, 22. jan. 2017. u 20:09h

Čudno je sve vrlo. Posumnjao sam na aku, jer sam imao velike padove napona pri prvom paljenju...merenje struje curenja je ukazalo na ovaj problem za koji se ispostavilo da nije problem. Nešto se naučilo. Druga mogućnost je da je problem bio sa centralnom. Dešavalo se da neće da zaključa sva vrata, ili da reaguje sa kašnjenjem, i slično. Brave su rasklopljene, odmašćene i podmazane i sad rade lepo (problem je bila suvozačeva brava). Sad se prisećam da sam jednom pri merenju struje curenja i eksperimentisanju imao struju curenja oko 600mA. Postavio instrument, pogasio sve i zaključao auto da vidim šta se dešava. 0.6A curi... Malo sam bio začuđen, otključao auto, izvadio osigurač 36 za koji sam znao da je vukao do 200mA i situacija se stabilizovala. Verovatno jer je centralna odradila, ali nisam mogao potvrditi niti reprodukovati jer je i sama centralna kad proradi radila normalno..I to će se propratiti pa ćemo da vidimo.

Odgovori

Povratak na „Instalacije“