Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 20. dec. 2016. u 10:46h

Nasao sam interesantan i veoma koristan (ukoliko je ostvariv) klip na youtube-u, gde lik skida relej za svetla i spaja obicnom zicom 3 i 5 pin, i time dobija SAMO kratko svetlo odmah pri dodavanju kontakta i startovanju automobila. Svi znamo da je zakonom propisano obavezno SAMO KRATKO SVETLO, ili dnevna svetla, sto znaci da nikako nisi u obavezi da imas ukljucene prednje pozicije, zadnje pozicije, lampice na zadnjoj tabli, unutra na intrument i centralnoj tabli sve moguce lampice koje se pale kad ukljucis svetla, a sve su to potrosaci koji ni ne moraju zakonom biti ukljuceni preko dana, nego samo kratko (oboreno) svetlo. Interesuje me misljenje ljudi a ima ih prilican broj ovde na forumu, koji se razumeju u elektriku, da pogledaju klip i da napisu da li je to moguce, s obzirom da na tom mestu relej vise uopste ne postoji, nego samo ta zica koja spaja ta dva pina. Da napomenem da prekidac za svetla uopste ne gubi svoju funkciju, sve idalje radi normalno, kratka svetla sa pozicijama i svim ostalim lampicama kad okrenes prekidac, senzori za svetla, znaci sve radi normalno kad okrenes prekidac, samo sto kad das kontakt ukljucuju se samo kratka svetla i aktivna su non stop, dok se ne ugasi auto. Sto je i dobro za zaboravne ljude (kao sto sam ja) koji zaborave da ukljuce svetla kad negde krenu. Mene najvise plasi grejanje te zice i mogucnost topljenja iste, jer svi znamo da najveci broj izgorelih automobila je ugljavnom zbog lose instalacije. Zamolio bih vas za par min svog vremena da odgledate klip, takodje bih zamolio elektricare da napisu da li to sme tako da se koristi. Ispod klipa u komentarima gde su ga pitali za detalje, covek kaze da ne moze biti nikakvih posledica, osim sto mogu da prave problem ljudi na tehnickom pregledu vozila.


Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2020
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od M.M.L. » utorak, 20. dec. 2016. u 10:59h

S obzirom da nisam rec razumeo na klipu moje licno misljenje je da bih ukoliko vec zelim automatsko paljenje svetala ugradio nesto sofisticiranije, barem neki vremenski relej ili slicno. Ne bih zeleo da mi se svetla pale sa kontaktom, posebno ne zimi kad je akumulator vec izgubio snagu zbog hladnoce, grejaci rade itd...

Mada iskreno, za sve ove godine vazenja tog zakona mislim da sam svetlo zaboravio da upalim svega 3 puta, to mi je pored vezanja pojasa postala rutina da palim i svetla.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mbole » utorak, 20. dec. 2016. u 12:28h

To da ne moraju da budu upaljena ostala svetla, vazi ako imas posebno izvedena dnevna.
Ako ih nemas, vec kao dnevna koristis oborena, tada moraju da se upale i sva ostala posto:

Glavni farovi moraju biti električno povezani tako da se uključuju istovremeno sa prednjim pozicionim svetlima, zadnjim pozicionim svetlima, gabaritnim svetlima i svetlom zadnje registarske tablice.

Daklem, nebitno sto je dozvoljeno da dnevna gore sama. Ti si ukljucio glavne farove (koje koristis umesto dnevnih), a oni moraju da budu izvedeni tako da se pale sa sve pozicijama... I to tako mora da bude cak i ako ih uopste ne upalis, ako je auto parkiran... posto je to tehnicki zahtev, ne pravilo sta ti i kad moras da upalis.

Sto se tice elektricne seme, on je samo dao direktno struju sa kontakta na pobudu releja, tako da cim das kontakt, relej ukljuci. Isto ko da si cim das kontakt upalio svetla prekidacem.

Druga je stvar sto ce tada uvek raditi kratka svetla. Daklem i kad su ukljucena duga, i kad je auto ugasen a kljuc na kontaktu...

Treca je sto ce ta svetla biti upaljena i dok verglas, a vuku sasvim lepu struju. Ne gasi dzabe auto sve moguce potrosace prilikom verglanja.

Sve u svemu, lose "resenje" da se ustedi par stotina dinara koliko kosta automat. A plus se kosi sa zakonom.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 20. dec. 2016. u 12:51h

E pa vidis sad o cemu se radi... pronasao sam na netu da kupim neki dodatak koji ne znam tacno kako se zove, uglavnom kad ga povezes on posle 10-15 sekundi upali svetla, verovatno da je taj vremenski relej kako si vec rekao. Sto bi znacilo, da ako ja povezem taj vremenski koji nece odmah da upali svetla nego posle nekoliko sekundi, i jos plus ako ovako premostim kratka svetla, ja sam izbegao akanje akumulatora pri paljenju. A ovo sto si napisao za oborena svetla, niti tako pise u zakonu niti u hiljaditom broju emisija na tv-u dok su objasnjavali strucnjaci i saobracajni policajci, niko nigde ne pominje ostala svetla sem oborenih. Ako mozes negde da nadjes taj clanak, iskopiraj ga ovde, jer ocigledno da mnogi kao i ja zivimo u zabludi. Moj drugar je u ovlascenom servisu upalio samo oborena svetla bez ostalih lampica pri paljenju motora i tako vozi godinama. Zasto su oni njemu to uradili ako je zabranjeno? Nemoj ovo da shvatis na pogresan nacin, ne mislim ovo u nekom negativnom smislu, nego jednostavno ljudi to vec neko vreme tako rade.

Avatar korisnika
Gabau
Poruka: 170
Član foruma od: petak, 15. feb. 2013. u 22:45h
Lokacija: Skopje

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od Gabau » utorak, 20. dec. 2016. u 14:50h

Ja sam ovo uzeo ali jos nisam ugradio http://proko.rs/tv/car_dimmer.php#1

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 20. dec. 2016. u 15:01h

e to je to prijatelju! jos i na 40% radi, to je ekstra. thumbsuph
javi kad budes ugradio da cujemo misljenje.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mbole » utorak, 20. dec. 2016. u 19:25h

Ovo gore je citat iz pravilnika o podeli motornih... i tehnickim uslovima... bla bla... clan 47 stav 12, daklem propisa koji odredjuje da li ti je auto tehnicki ispravan i da li moze da prodje tehnicki pregled.
Nikakav clanak i slicne gluposti.

Daklem, ovo su uslovi koji su propisani zakonom da bi auto bio tehnicki ispravan. Ako to nije ispunjeno, nije zakonski ispravan. U Srbistanu se tehnicki prolazi i sa daleko gorim stvarima, al to ne znaci da je tako ispravno.

TV, casopisi, novinari... su opste poznat izvor netacnih informacija :)

A sta je uopste problem da teras sa upaljenim pozicijama i svetlima tablice? Kakve veze ima akumulator sa tim? Onog trenutka kada je motor proradio, njih napaja alternator. Uz to njihova potrosnja je tako smesna u odnosu na sve ostalo (ukljucujuci i oborena svetla) da ne vidim apsolutno nikakvu svrhu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 20. dec. 2016. u 21:14h

skroz si u pravu, ali ne mogu da ti opisem koliko mene nerviraju lampice koje mi bzvze rade preko dana. ja npr, stvarno retko putujem i idem bilo gde nocu, uglavnom preko dana. I sve sijalice koje sam do sad promenio, promenio sam ih zato sto su radile satima i satima preko dana, ispucale svoje casove rada i crkle. Plus sto sad svi stavljamo led lampice na kolima koje koliko vidim mnogo brze crkavaju od obicnih sijalica (na prednjoj poziciji ih menjam veoma cesto). Hocu jednostavno kad krenem negde i pandur me zaustavi i tera da stisnem kocnicu, ili mi proverava poziciju, ili zadnje pozicije, da ja znam brate da meni sve radi a ne da se tripujem dal mi je crkla sijalica jer danima i danima vozim sa svim ti ukljucenim sijalicama, sto mi stvarno nema nikakve logike...voziti preko dana sa bilo kakvim sijalicama. I jos zbog toga da ja placam neke nebulozne kazne. Pre polaganja za vozacki, svi smo imali lekarski pregled gde je ustanovljeno da buduci vozac ima dobar vid, ili ukoliko ga nema onda se odredjuje dioptrija i naocari bato! Tako da, ako ja nekom trebam da ukljucim bilo koju sijalicu preko dana da bi on mene video, pa taj neka pocepa dozvolu i neka ide taksijem ili autobusom.
A za ovaj relej, mislim da je super stvar. Jedan od osnovnih razloga mi je to sto oborena svetla rade sa svega 40% snage, do trenutka kad ukljucis svetla, ili u mom slucaju stavis na automatska svetla pa kad padne mrak sama se pojacaju na normalu od 50w. Meni na dijagnostici pokazuje da alternator puni oko 14,5 varira po malo prilikom dodavanja gasa. Kad ukljucim klimu, muziku, grejace prednje i zadnje soferke meni pada na 14V, sto je takodje dobro. Ali ljudi, kad ukljucim na kratka sveta pada na 13,3V! Znaci ne moze niko da me ubedi da su oborena svetla preko dana samo vozacima na stetu, nista drugo. Vec sam napisao, ako ja trebam nekom da upalim svetla u sred bela dana da bi on mene video, taj neka baci svoju dozvolu. E sad, racunam da sa ovim vremenskim relejem posto sa njim svetla rade sa 40% snage, racunam da nece pasti na 13,3V, jos plus bilo bi lepo ako bi usput uspeo i sa ovom forom da pogasim i ostale lampice, mislim da bi bilo totalno zadovoljavajuce. Uostalom, pandur te zaustavlja spreda i bitno je da on vidi upaljena svetla.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od Markedjani » utorak, 20. dec. 2016. u 22:48h

Neće te spasiti relej od lošeg alternatora
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od stefan milanov » utorak, 20. dec. 2016. u 23:01h

mladja_red_mk3 » nevalja ti alternator druze ili nesto oko instalacije... to prvo sredi... nesme napon da pada ispod 14v (cak i malo vise) nikako sa svim ukljucenim potrosacima i svetlima, podrazumeva se...

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 20. dec. 2016. u 23:20h

moguce, ali cudi me jer je remontovan prosle zime, otprilike pre tacno godinu dana. istopio mu se rotor koliko sam razumeo majstora sto ga je radio, regler mislim da je nije menjan. ovo sam merio na onoj njegovoj self dijagnostici i mislim da je tacna. ne verujem da tu gresi, jer ipak mu je to fabricki. da li je jos neko merio na taj nacin i koliko mu pokazuje sa svetlima?

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od FM III » utorak, 20. dec. 2016. u 23:38h

I meni dosta obara napon kada uključim oborena svetla sa 14,6 na 14,0 ali ispod toga ne bi trebalo nikako da spušta. Za druge potrošače obara mnogo manje ali nikad ni sa svim uključenim ne obara ispod 14V.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mbole » sreda, 21. dec. 2016. u 00:08h

Osnovna ideja LED-a je da traje daleko duze od sijalice sa vlaknom. Stavljanje LED-a radi fazona, ako ce da traje krace je besmisleno.

Stop lampe rade kad god stisnes kocnicu, i nemaju nikakve veze sa svetlima.

Pozicije i svetla tablice najredje crkavaju na autu, upravo zato sto su mali ptrosaci.

Niko ne moze da te kazni zbog toga sto ti je crkla sijalica. To je stvar na koju ti ne mozes da utices, pa za to i ne mozes da budes kriv. Ne postoji takav kazneni clan u zakonu.

Auto sa upaljenim svetlima se vidi daleko pre i daleko se bolje procenjuje rastojanje do njega u sred letnjeg podneva. Video ti dobro ili ne. Drzao sam uvek upaljena svetla daleko pre nego sto je to propisano zakonom.

Automat je dobra stvar, cisto da ne bi zaboravio da upalis svetla, a da to ne smeta pri pokretanju motora.

Ubacivanje po nekog novog reda u poruku izuzetno doprinosi citljivosti :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » sreda, 21. dec. 2016. u 00:16h

FM III piše:I meni dosta obara napon kada uključim oborena svetla sa 14,6 na 14,0 ali ispod toga ne bi trebalo nikako da spušta. Za druge potrošače obara mnogo manje ali nikad ni sa svim uključenim ne obara ispod 14V.
hvala, pozabavicu se i time ovih dana. ne mogu da verujem da posle samo godinu dana opet zeza alternator.

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » sreda, 21. dec. 2016. u 00:24h

mbole piše:Osnovna ideja LED-a je da traje daleko duze od sijalice sa vlaknom. Stavljanje LED-a radi fazona, ako ce da traje krace je besmisleno. Pozicije i svetla tablice najredje crkavaju na autu, upravo zato sto su mali ptrosaci.

meni cesto crkavaju i napred pozicije i na tablici led sijalice. A da se ne pale toliko cesto (uvek kad i oborena svetla), ne bi ni crkavale. Imao sam u planu da ih stavim i u inst. tablu ali ne zelim na svakih mesec dana da skidam tablu.




Niko ne moze da te kazni zbog toga sto ti je crkla sijalica. To je stvar na koju ti ne mozes da utices, pa za to i ne mozes da budes kriv. Ne postoji takav kazneni clan u zakonu.
Platio komsija pre mesec dana kaznu, doduse na kamionu, ali platio.

Auto sa upaljenim svetlima se vidi daleko pre i daleko se bolje procenjuje rastojanje do njega u sred letnjeg podneva. Video ti dobro ili ne. Drzao sam uvek upaljena svetla daleko pre nego sto je to propisano zakonom.

aj bre covece, o cemu pricas? Nije dzabe u nekim zemljama to ukinuto kad su uvideli taj problem samo kod nas debili pisu zakone i nikad ne priznaju svoje idiotluke da ne kazem debilizme... Nema to veze sa bezbednoscu, nista se nije promenilo. Broj udesa je isti zato sto su idioti za volanom a ne zato sto se bolje vide kola sa upaljenim svetlima. Kada nam svest proradi pa pocemo da postujemo druge ucesnike u saobracaju onda ce biti manji broj udesa.

Automat je dobra stvar, cisto da ne bi zaboravio da upalis svetla, a da to ne smeta pri pokretanju motora.

Ubacivanje po nekog novog reda u poruku izuzetno doprinosi citljivosti :)
nisam znao kao da ti drugacije odgovorim na svako pitanje, nego ispod svakog tvog posta. izvinjavam se zbog toga.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od FM III » sreda, 21. dec. 2016. u 00:46h

Mladjo očigledno si uzeo kineske LED slabog kvaliteta, pa zato crkavaju tako brzo. I ja sam imao taj problem (skidao tablu tri puta jer su prvo treperile a posle crkavale) dok nisam uzeo isto kineske (sve su u stvari kineske) ali skuplje i kod proverenog čoveka. Od tada nikakav problem sa njima nisam imao.
Ni ranije niko nije mogao da te kazni ako ti crkne sijalica, mogao je ako nemaš rezervnu. Sada je situacija drugačija, nema u zakonu član koji reguliše to. Voleo bih baš da ako je komšija sačuvao onaj njihov odsečak da vidim koji je to član i ostalo po kome su ga kaznili.
Ipak su ranije uočljiviji oni sa upaljenim svetlima, a nije za džabe bilo i ranije da motori moraju imati upaljeno svetlo ;)
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mladja_red_mk3 » sreda, 21. dec. 2016. u 01:14h

Bas cu da ga pitam kad ga budem video. Kaze da je platio 1500 din. za neko svetlo na kamionu. Tacno je da si nekad morao da imas rezervnu sijalicu, a sad ih ne interesuje da li imas sijalicu, sada gledaju da ti obavezno radi sva signalizacija. I sta mislis, kad uoce da ti ne radi, reci ce ti: gospodine, ne radi vam sijalica, kad imate vremena zamenite?? Hoce, hoce, sigurno. Skocili su sebi u stomak time sto ti vise ne traze sijalice u rezervi.

Ok, verovatno da je nekome lakse da tako bolje uoci vozilo, ali meni a i mnogima koji smo vozili i pre ovog zakona za svetla nije problem da se vozi i bez njih.

A sto se tice motora, to je druga prica. Svi znamo kojom brzinom motoristi prolaze pored nas! Za njih verovatno da i treba malo drugaciji zakon. Neki su bahati i previse. Ali ako ti auto vozis nekom nenormalnom brzinom, tesko ce te spasiti i tvoja a i tudja svetla.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od mbole » sreda, 21. dec. 2016. u 09:18h

Al mogu da spasu mene od njega :)
Nije nekome... svakome je lakse da uoci auto sa upaljenim svetlima. U gomili auta sivih ko asfalt, sta mislis koji ces pre primetiti pri voznji kroz sumu po suncanom danu kada je "sareno" svetlo? I po meni jos vaznije, na potpuno ravnom putu, leto, jako sunce, treperi vazduh. Mnogo bolje mozes da odredis daljinu do auta koji ima upaljena svetla.

Prica da samo mi imamo upaljena svetla debelo ne pije vodu. Obavezna su u mnogim zemljama vec decenijama, mnoge zemlje isto tako decenijama moraju imaju fabricki ugradjena dnevna (pocevsi recimo od Engleske).

Kakve veze uocavanje ima sa tim dal si vozio pre ovog zakona ili ne?

Obavezna upaljena svetla oduvek imaju i mopedi od 50 kubika i max brzine 50 na sat, koji tesko da ce velikom brzinom da prodju pored tebe. A upravo ladi lakse uocljivosti male siluete motora oni oduvek moraju da imaju upaljena svetla.

Uopste ne kapiram to otimanje oko svetala? Veci ti je problem sto ce ti nesto ranije crknuti sijalica nego dal te neko bolje vidi na putu? Dovoljno je samo jednom da tebe ili ti nekoga uocis dve desetinke sekunde ranije, pa da ti se isplati da menjas sve sijalice u ulici, a ne na svom autu.

Jedino sto moze je da te privremeno iskljuci iz saobracaja dok ne zamenis sijalicu.

Sto rece FM, otvori se za jos tih 10 dinara i kupi krstene LED sijalice. Ili kupi obicne, al opet ne najjeftinije na pijaci. Za 13 godina i oko 300k kilometara koliko je auto kod mene, ne secam se da mi je crkla sijalica tablice, a poziciju mislim da sam menjao jednom. Oborena sam menjao tri put za redom, u dva meseca, dok nisam nasao pristojne sijalice.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od Tiler » sreda, 21. dec. 2016. u 10:09h

Dobre sijalice u ispravnom strujnom krugu neće crkavati ucestalo već otprilike na proračunatom radnom vijeku... veća izmjena napona će svakako uništavati sijalice pa i ja preporučujem provjeru alternatora...
Što se tiče korištenja svjetala po danu sasvim je jasno da je to potrebno jer su i proizvođači automobila radi toga pristali ( a i obavezni su sada ) da ugrađuju dnevna svjetla iako svaka promjena na vozilu poskupljuje njegovu proizvodnju...
Zakoni su različiti od države do države... Kod nas je takođe obaveza korištenja dnevnih ili oborenih svjetala, dok je u Hrvatskoj to obaveza samo tokom zimske sezone...
Ali i kod nas je po Pravilniku o tehničkoj opremljenosti i opremi vozila sasvim jasno da ako koristiš oborena svjetla onda i ostala svjetlosna tijela koja su u istom krugu moraju da rade jer su tehnički izvedena preko istog prekidača... MBole je to dobro objasnio...
...
A za osnovno pitanje ove teme: ne preporučujem takvo spajanje oborenih svjetala putem žice ili "licne" na amaterski način jer isto će ugroziti stabilnost strujnog kruga vozila...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od FM III » sreda, 21. dec. 2016. u 13:14h

Ne postoji član zakona da te kazni za svetlo, pa mu to dodje APP (Ako Prodje Prodje), zato obavezno pitaj komšiju da li ima sačuvano papirče gde piše po kom članu je kažnjen i za koje svetlo.
Uostalom ja krenem po danu, proverim sva svetla i u medjuvremnu u vožnji mi crkne sijalica. Kako ja da znam da je meni crkla?
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od Tiler » sreda, 21. dec. 2016. u 14:27h

Koliko sam upoznat kazna ne ide za pokvareno svjetlo ali ide ako nemaš rezervne sijalice za minimalno pola rasvjetnih mjesta na vozilu... osim xenona i LED... barem je kod nas tako a vjerujem da je i kod vas.
Znaci ne moze da te kazni ali moze da te privremeno iskljuci dok ne zamijeniš sijalicu... eh ako nemaš rezervnu da zamijeniš onda kazna...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od FM III » sreda, 21. dec. 2016. u 14:42h

Ukinuli su kod nas da moraš da imaš rezervne sijalice ;)
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od Tiler » sreda, 21. dec. 2016. u 15:38h

To nisam znao... E onda ovo što sam napisao važi za BiH...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od Dusan64 » sreda, 21. dec. 2016. u 15:41h

Šta će ti sijalica kad na 90% novijih automobila ti to ne možeš da zameniš na putu..

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: pitanje u vezi mosta na releju, dnevna kratka svetla

Poruka od Tiler » sreda, 21. dec. 2016. u 17:30h

Govorim o zakonu.... mada mi na mk2 nije bio problem zamijeniti sijalicu....
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Zaključana

Povratak na „Instalacije“