Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Problem ili ne

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Problem ili ne

Poruka od dados » utorak, 14. feb. 2017. u 14:34h

U zadnjih par dana se auto nesto cudno ponasa ili ja tripujem :) uglavnom, kad auto stoji preko noci i kad ga ujutru upalim, ispise mi prvo na Board-u poruku "ESP Off" pa posle sekund - dva upali se i ESP i ABS.. inace te lampice su se pre brze gasile sad im treba malo duze, pre je to bilo bukvalno odma a sad kao da posle sekund - dva se ugase .. kao da mu sad treba vremena da se malo skonta... nakon krace voznje kad stanem i kad ponovo upalim auto sve je ok, nema ESP off poruke i lampice se gase odma kako auto upali...

Pored ESP poruke primetio sam da kod tog prvog paljenja i dok stojim u leru kad upalim grejace soferke i zadnjih stakala kratko svetlo oslabi... a danas je Board sam sa Engleskog jezika prebacio na Default Nemacki??? letos kad sam menjao akumulator to desilo i to je ok, ali onda je i cd trazio kod a sada ne...

Otisao sam kod auto elektricara proverio akumulator, stanje je 95% zdrav i 100% pun... upolili auto i kaze da sve ok radi, popali i smo sve potrosace i on nije primetio nista cudno.. kaze da aternanor nije ni skoro osetio kad sam upalio grejace soferke i zadnjih stakala... ne kapiram sta se desava???

Akumulato je nov Exide kupljen nov letos i veliki servis uradjen u Avgust prosle godine... da li imate mozda neku ideju ili predstavu sta moze biti.. majstor mi kaze da trazim dlaku u jajetu :) jel moguce da se tripujem nesto?

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Problem ili ne

Poruka od Tiler » utorak, 14. feb. 2017. u 14:50h

To što oslabe svjetla ukazuje na moguće stanje alternatora... Najjednostavnije je da upališ selftest , prebaciš na napon baterije i uključiš / isključiš potrošače, daš/pustiš gas i vidiš kako se ponaša alternator u raznim režimima punjenja... tada ćeš malo bolje imati pregled stanja pa ako nije padao puno napon ili se previše podizao onda je taj dio u redu... takođe uključiš selftest na kontaktu pa na paljenju pratiš koliki je pad napona...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » utorak, 14. feb. 2017. u 15:01h

pogledacu... koliko je taj self test siguran.. posto sam nasao negde na netu da pise upustvo kako se radi i kao napomena da to radimo na svoju odgovornost :(

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14447
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem ili ne

Poruka od mbole » utorak, 14. feb. 2017. u 16:32h

Za pocetak, proveri jel su kleme na aku lepo stegnute i ciste
Posle... ja bih jurio neku losu masu ili labav sraf na kablu alternator-aku

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » utorak, 14. feb. 2017. u 16:44h

pogledacu kleme mada mislim da su ciste... ali provericu ponovo.. znam sigurno da ima rdje na delu gde se kaci od akumulatora na masu auta.. sad ne znam jel to nesto znaci ali onako ima rdje oko tog srafa i karoserije...

sto se tice ESP off poruke nasao sam na internetu da je isto jedan imao slucaj ali on je ostavio auto 7 dana i nije ga palio.. pa mu pokazalo to.. ali posle toga opet nista... medjutim meni ostane samo rpeko noci... a akumaltor nov... i jos mi cudno da auto elektricar nije nista primetio a proveravao je akumulator i alternator... jedino da nesto ne vuce mozda struju kad ugasim auto :wtf:

I vezano za ovaj self test ... nasao sam to upozorenje.. ustvari kaze da ce navodno ovo resetovati TRIP statistiku.. pa ako neko prati potrosnju da zna... ja sam pobrkao to da moze nesto drugo da se desi...

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Problem ili ne

Poruka od stefan milanov » utorak, 14. feb. 2017. u 17:02h

sve ukazuje na los-slab akumulator i lose punjenje alternatora
posto je to provereno i iskljuceno iz liste mogucih kvarova, kao sto rece mbole, proveravaj instalaciju
pitanje da li vuce struju ili ne, trebao je svaku sumnju da ti otkloni majstor koji je proveravao alternator i akumulator
tipujem da nije odradio proveru kako treba ( merenje napona na akumulatoru nakon sto je stajao celu noc ugasen auto, a zatim i napon u toku verglanja)...

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » utorak, 14. feb. 2017. u 17:19h

e vidis nismo radili napon u toku verglanja a akumulator smo proverili poslepodne, tad je vec bio napunjen i nije pravio problem.. znaci trebalo bi u sustini auto do njega da prenoci ili nek dodje ujutro do mene pa da izracuna... a u medjuvremenu cu bas probati self test da vidim sta kaze... i proveriti kleme...

e sad jedino jel moze da pravi problem ako je ta masa onako prljava i zardjala.. slikacu bas pa okaciti

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8142
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Problem ili ne

Poruka od FM III » utorak, 14. feb. 2017. u 17:24h

dados piše:pogledacu kleme mada mislim da su ciste... ali provericu ponovo.. znam sigurno da ima rdje na delu gde se kaci od akumulatora na masu auta.. sad ne znam jel to nesto znaci ali onako ima rdje oko tog srafa i karoserije...
Ako ima rdje tu gde opisuješ sigurno je masa slabija. Kao test pokušaj nekom žicom da uhvatiš na drugom zdravom mestu i vidi šta se dešava.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » utorak, 14. feb. 2017. u 18:24h

@FM III probacu to sa zicom mada me malo strah ali probacu :)

uradio sam self test.. dobijam ovako..

prvo sam uradio samo sa kontaktom, dobijem da je Akumulator na 12.4 i kad ukljucim svetlo padne na 12.1 ukljucim grejanje sedista i radio padne na 12.0 ukljucim grejanje kabine padne na 11.9 i sa grejacima zadnjih stakala padne na 11.7 a grejace soferke nece da ukljuci uopste, nece ni kad su svi potrosaci ugaseni :)

onda sam upalio auto i svi potrosaci iskljuceni, bez turiranja i posle par sekundi dodje do 14.4 i tu malo talasa 14.3, 14.4 i 14.5 ... ne turiram nista i ukljucujem potrosace.. upalim svetla stoji na 14.3 ukljucim grejanje kabine i grejanje sedista padne do 13.2 odprilike i posle par sekundi dodje ponovo do nekih 14 i varira izmedju 14 i 14.3 i kad ukljucim grejace zadnjih stakala padne na 13.5 i posle opet varira izmedju 14 i 14.3 i kad ukljucim prednje grejace padne na 12 i posle par sekundi varira izmedju 12.7 i 13 ali ne vraca se na 14

onda kad pocnem da turiram sa iskljucenim svim potrosacima onda je na 14.5 a kad ukljucim sve potrosace onda je na 14 .. i primetio sam da negde na oko 1900 obrtaja pada na 13.1 pa se penje na 14...

posle tog testa dok je auto radio bez turiranja i upaljenim oborenim svetlima palio sam jedno po jedno, klima, radio, grejace.. i svetlo je oslabilo samo kad sam upalio grejace soferke

a kod self testa primetio sam da ispise fuel percent 0059 a napunio rezervoar do kraja :)

a evo i slika kako izgleda masa

Slika

Slika

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14447
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem ili ne

Poruka od mbole » utorak, 14. feb. 2017. u 18:34h

Masa je katastrofa.
Tipujem da je to glavni uzrok problema.
Nemas cega da se plasis, samo nemoj da drzis prste bas na samom kontaktu, da te ne pecne.

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Problem ili ne

Poruka od stefan milanov » utorak, 14. feb. 2017. u 19:22h

+1
skidaj, ovu klemu zameni novom, a i taj kabal valja pregledati a mozda i zameniti zbog oksidacije koja se primecuje na kraju, a zna tako dobro da se uvuce u ceo kabal, i imas da on izgleda potpuno ispravan, a u stvari je truo.. novi kabal, pa onda provera opet

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8142
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Problem ili ne

Poruka od FM III » utorak, 14. feb. 2017. u 19:51h

Što kaže stefan na drugoj slici se vidi čak oksidacija bakra, zato obavezno zamena kabla jer ne verujem da može da dovatiako ga skratiš do zdravog dela.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem ili ne

Poruka od DonKihot » utorak, 14. feb. 2017. u 19:56h

Nema ovde skracivanja.... Jasno se vidi oksidacija na spoju kabla sa papucicom. Taj kabal kad bi izblankirao bio bi ko celicna cetka... Zameni kabal od mase obavezno.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Problem ili ne

Poruka od Tiler » utorak, 14. feb. 2017. u 22:36h

Slazem se da je prvi sumnjivac ovaj kabl...
...
i samo jos nesto.... jesi li upratio koliko spadne napon u momentu veeglanja?
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » sreda, 15. feb. 2017. u 00:08h

nista onda zamena kabla od mase i te kleme pa cemo videti sta ce se desiti... jel znate mozda gde potraziti to?

@tiler kad krenem da turiram i cini mise kad dodje do nekih 1900 obrtaja padne do 13 ili 13.2 pa se vrati na oko 14

i jel znate mozda zasto pokazuje 0059 fuel percent a rezervoar pun.. ili je to mozda neki drugi podatak a ne koliko je napunjen rezervoar...

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » sreda, 15. feb. 2017. u 10:17h

e i pitanje samo kad kupim kabal za masu.. koja je procedura zamene.. moram prvo da odkacim akumulator? a da masa ostane nakacena... i onda prvo skidam minus, pa plus pa tek onda masu? a kod vradjanja pbrnuti smer? znaci masa, plus pa minus ... tako?

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem ili ne

Poruka od DonKihot » sreda, 15. feb. 2017. u 10:30h

Skines masu sa akumulatora, zatim skines sa karoserije, nov kabal namestis na karoseriji pa u klemi i vratis na akumulator, nama tu neke posebne procedure. Nije ti lose da skines akumulator da ti se ne bi desilo mahinalno da ga prespojis dok baratas kablovima.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » sreda, 15. feb. 2017. u 12:18h

kad treba da se cacka nesto oko struje, ja hvatam maglu :D ... pa zato bolje da pitam u detalje :)

uradicu tako kako kazes.. samo molim te kazi mi znaci pre sve te intervencije.. prvo raskacim akumulator skroz, tako? pa onda intervencija sa masom ...

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem ili ne

Poruka od DonKihot » sreda, 15. feb. 2017. u 12:33h

Poštujem takav način rada.
Ne treba da se plašiš, nemaš šta da zezneš tu.
Najbolje raskači i skloni akumulator sa strane za svaki slučaj.
Onda zameniš kabal od mase i to je to.
Ne moraš da skidaš akumulator, ali neće škoditi a ti ćeš se osećati opuštenije pri radu. =)

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » sreda, 15. feb. 2017. u 12:40h

vazi druze tnx... thumbsuph

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14447
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Problem ili ne

Poruka od mbole » sreda, 15. feb. 2017. u 16:36h

Ne znam cega se plasis oko struje na autu?
To je 12V, ne mogu ti nista, ako bas ne spojis kratko aku, pa da te nesto opece.

Ko sto neko napisa, otkaci minus klemu, ko sto bi i normalno radio da skida aku, odvij sraf, ocisti lepo mesto gde stopica kabla naleze na karoseriju Ne bi bilo lose da to namazes nekom provodnom mascu (tipa bakarne), stegnes sraf, stavis nazad klemu i gotovo.

Cim si otkacio klemu (bilo koju), struje vise nigde nema. Dokle god ta skinuta klema ne dokaci do kleme na akumulatoru, akumulatora ko da i nema, pa samim tim nema ni struje.
Sad... ako bas hoces, moze da otkacis i drugu, da sklonis aku (mozda je tako zgodniji prilaz)... al sto se struje tice, nema nikakve potrebe za tim.

Ja bi se pre plasio da taj sraf nece bas lako da se odvije.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » sreda, 15. feb. 2017. u 17:15h

ma ok.. nego jbg nemam bas iskustva sa tim pa zato.. uglavnom trazio danas svuda po gradu kabal za masu.. uzas nigde naci.. nasao na odpadu neku ali ipak cu na kraju kod auto elektricara posto je kod nas spojen jos neki kabl na taj od mase.. pa mora da se sece i spaja ili sta vec... a to bolje onda auto elektricar da mi uradi da se ne zajebavam...

Avatar korisnika
montoya
Poruka: 2109
Član foruma od: sreda, 24. nov. 2010. u 13:13h
Lokacija: Jagodina

Re: Problem ili ne

Poruka od montoya » sreda, 15. feb. 2017. u 17:57h

A zasto mora da menja, zar ovo ne moze da se ocisti i da otvori malo izolaciju i proveri na samom pocetku da li je i unutra oksidisao. Ako nije namaze neko sredstvo protiv oksidacije i sl. na kraj gde se spaja sa sasijom i vrati isti?
Ford mondeo mk4.5 2023-
Ford Ka mk2 2021-
Volvo v50 1.6 d2 2019-2023
Ford KA 1.3 2019-2021
Maverick 2.0 Zetec 2018-2022
C Max 06. 1.8 tdci 2016-2019
Focus mk1 1.8 tdci Zetec 2010-2016

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Problem ili ne

Poruka od DonKihot » sreda, 15. feb. 2017. u 18:33h

Ne moze, to ne pije vodu. Bakar je izmenio svoju strukturu i taj provodnik nikad nece biti isti kolko god da ocistis oksidaciju spolja. Provodnu mast nemoj da stavljas to je izmisljanje tople vode. Za struju je samo bitan dobar kontakt. Kazu da struja ne trpi samo dve stvari, slab kontakt i glupog coveka. Samo preko ostvarenog kontakta vazelin staviti da zastiti da ne dodje do oksidacije na tom mestu.
Za tu rabotu ti treba i papucica na jednom kraju, hilzna na drugom i presa da zapresujes te krajeve.
Ne moramo svi u sve da se razumemo i to je normalno, bolje oteraj kod majstora nek ti to sredi. Il se javi ako prolazis kroz Ue da ti to sredim. ;-)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
dados
Poruka: 675
Član foruma od: subota, 18. feb. 2012. u 13:10h
Kontakt:

Re: Problem ili ne

Poruka od dados » sreda, 15. feb. 2017. u 21:13h

ma to necu da se zezam.. odnecu kod majstora pa nek sredi.. jer kod mene je ovakva minus klema

Slika

a jedino sto sam uspeo da nadjem je ovo, pa mora malo da se secka i spaja

Slika

e sad lik sa odpada mi kaze da nista ne secem na orginalnom kablu vec da ga ocistim i vratim kako je i da stavim pored orginalnog jos jedan taj sto sam kupio :wtf: i da imam dva kabla za masu, orginalni i taj sa otpada, jedan na drugi... kaze da to moze tako i da je on stavio tako kod sebe... ali to mi ne zvuci bas ispravno :)

medjutim imam sad njesra.. sutra rano treba da krenem na put oko 300km.. pa ne verujem da cu stici to odraditi.. jel sigurno da idem tako na put.. ili da otkazem?

Odgovori

Povratak na „Instalacije“