Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2[RESENO]

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
DukeLander
Poruka: 210
Član foruma od: nedelja, 16. sep. 2012. u 11:37h
Lokacija: AB - Deutschland

Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2[RESENO]

Poruka od DukeLander » četvrtak, 20. sep. 2012. u 19:37h

Kao i svaki Mondeo Mk2 serije imam klasicnu boljku sa usmerivacem ventilacije.
Studirajuci forum i net sam razumeo gde sve moze biti problem (bar mislim) i sve sam proverio osim dela na prekidacima/ventilima,jer ako sam dobro razumeo treba da se demontira kontrolni panel,sto ja nikako ne vidim nacin a da ne polomim nesto.
Nesto sam procitao,cini mi se da je Dragomir pisao da treba radio izvaditi pa neke srafove sa unutrasnje strane odviti....?

Stvarno nisam siguran pa bih molio za savet...

Radi se o ovom panelu ako sam dobro razumeo da njega treba demontirati da bih proverio vakum cevi koje se kace na prekidac/ventil:

Slika

Unapred zahvalan
Poslednja izmena: DukeLander, na dan petak, 2. nov. 2012. u 11:31h. Ukupno izmenjeno 1 put.
... i tako merim vakuum kompresiju motora ...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2?

Poruka od mbole » četvrtak, 20. sep. 2012. u 21:36h

Prvo treba skinuti centralnu konzolu i radio.
Ovde je opis skidanja konzole za model sa automatskim menjacem, ali isto ti je i sa manuelnim, samo nema elektricnih konektora.
Slika

Kad izvuces radio, imas dva srafa kojima je ceo taj panel vezan. Jos na vrhiu imas tri klipa (snapera).
Slika
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DukeLander
Poruka: 210
Član foruma od: nedelja, 16. sep. 2012. u 11:37h
Lokacija: AB - Deutschland

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2?

Poruka od DukeLander » petak, 21. sep. 2012. u 10:02h

Zahvaljujem Bole na uputstvu.
Slikacu korak po korak kada ga budem rasturao pa da imamo za arhivu,nadam se da ce nekom olaksati posao

TT on Ray
... i tako merim vakuum kompresiju motora ...

Avatar korisnika
DukeLander
Poruka: 210
Član foruma od: nedelja, 16. sep. 2012. u 11:37h
Lokacija: AB - Deutschland

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2?

Poruka od DukeLander » petak, 2. nov. 2012. u 03:07h

Kao sto sam obecao evo procedure skidanja kontronog panela...
Ja se malo namucih dok nisam sve pohvatao ali uz pomoc Boletovag uputstva sam uspeo.
Tehnicki gledano posao traje max 15 min mada je meni trebalo mnogo vise :) ali evo uproscene varijante.

UPOZORENJE!!! Pri zahvatu se vadi auto radio i i mnogo lakse se radi ako se otkace kablovi.Pri ponovnom prikljucenju trebace vam kod radija!

Pa da krenemo:

1.Krecemo odavde,tj od auto radija.Trebace vam zica debljine oko 2-3mm.Ja sam u nedostatku iste uzeo dve rutilne elektrode od 2.5mm,skinuo spoljni sloj i savio u oblik U.Krajevi treba da su iste duzine.
Na Youtube ima dosta klipova kako se vadi radio,ali je caka u osecaju.Fazon je da se gurnu maaalo jace krajevi zica i oseti se kad se radio "oslobodi" i lagano povuce napolje i kad krene to je to...
Moguce da ce se prikljucci radija teze vaditi ali uz nezan rad odvijaca lako ispadaju,samo pazljivo...

Slika



2. Kad se izvuce radio na unutrasnjim bocnim stranama sa obe strane su dva srafa koje treba odvrnuti (na slici sam vec odvrnuo) i tu stajemo za sada sto se tice ovog dela

Slika



3. Sada pristupamo pepeljari ispod panela.Kada je otvorimo odmah se vidi nama bitan sraf koji cemo odvrnuti i izvucemo je. Oko upaljaca je ukrasna plastika koju sam jednim povlacenjem prsta lako skinuo i ispod nje je drugi sraf koji odvrcemo.

Slika
Slika
Slika



4. Ovo bas i nije obavezno ali je meni bilo lakse da radim ovako a u pitanju je ukrasna koza na rucici menjaca,koja moze da zasmeta za sledeci korak.Jednostavno treba uhvatiti krajeve koze i povuci i ako ne iskoci prstima podici plastiku ispod pepeljare i iskocice iz lezista,kasnije se jako lako vraca...

Slika

5. Sa vozaceve desne strane kod nogu i suvozaceve leve strane se vide ukrasne plastike na srafovima (koje lako skidate noktom sa srafa) koji fiksiraju ukrasnu plastiku koja pokriva predeo izmedju prednjih sedista do ispod kontrolnog panela.Na slikama se vide gde su i njih skidamo...

Slika
Slika
Slika


6. Kada otvorimo naslon za ruku na dnu se nalazi jedan sraf koji odvrcemo i sada je pokrivna plastika oslobodjena.Povucemo gore rucnu radi lakseg rada i dosta je 1-2cm povuci plastiku od kontrolnog panela.

Slika
Slika

A to smo sve radili samo da bi dobili ovo,tj oslobadjamo donji deo kontrolnog panela:

Slika



7. Kada je donji deo oslobodjen gornji se lakse skida.Gornji deo drze samo zabice i dosta je malo jace povuci (naravno ne da lomimo) i iskocice iz mesta i ovim je panel oslobodjen... najzad....
Skinuo sam prekidace ali ne radite to,uopste nema potrebe za tim...

Slika
Slika



8. I sada glavno: Kada pogledate iza panela vide se vakum creva na srednjem i desnom prekidacu.Crveni prikljucak je struja sa srednjeg prekidaca i skinuo sam ga da bih bolje izvukao napolje panel da bih lakse pristupio vakum crevima,pri testiranju sam ga prikljucio nazad.Nama je bitan vakum na desnom prekidacu.Prateci Daliborova uputsva u drugim temama nadjoh poblematicno vakum crevo koje je crne boje.Da bi skinuli potrebno je zabice koje drze prikljucak NEZNO razvuci i izvuci prikljucak. Ovde palimo auto (drugacije usmerivac nece menjati polozaj jer vakum pumpa bez motora ne radi iako ventilator radi) i proveravamo da li "vuce" crno crevo vazduh.Kod mene se bas culo da sisti...

Slika


9. Najbolje je uzeti cackalicu i zapusiti kraj crnog creva i proveriti da li menja polozaje usmerivac. Napominjem da treba malo jace gurnuti cackalicu jer i na najmanji propust vazduha usmerivac nece raditi.

Slika



10. Kod mene je proradilo i bas me obradovalo.Izvukao sam cackalicu,zalomio kraj na nekih 7mm duzine,dobro nabio na kraj crnog creva i sve korake ponovio u nazad i sve je lepo iz prve leglo na svoje mesto.
I na kraju je bilo ono sto sam napomenu na samom pocetku a to je radio kod koji sam imao u servisnoj knjizici auta,sastoji se od 4 broja,stiskanjem tastera 1 menjate polje br 1 do zeljenog broja,tasterom 2 polje br 2 i tako do br 4,kada je kod namestem potvrdjujete ga tasterom 5 i ako je sve u redu radio se odmah pali. I to bi bilo to :)

Slika
... i tako merim vakuum kompresiju motora ...

Avatar korisnika
dusan80
Poruka: 293
Član foruma od: sreda, 9. nov. 2011. u 22:46h
Lokacija: Banja Luka

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2[RES

Poruka od dusan80 » petak, 2. nov. 2012. u 12:03h

Svaka čast za post! :beer:
Zamalo da se oženim al' srećom zasro' sam na vrijeme!!

Avatar korisnika
DukeLander
Poruka: 210
Član foruma od: nedelja, 16. sep. 2012. u 11:37h
Lokacija: AB - Deutschland

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2[RES

Poruka od DukeLander » subota, 3. nov. 2012. u 13:52h

Hvala :)

Po meni 1 slika 1000 reci govori,da sam ovakvo nesto nasao ne bih se mucio kao novajlija na Fordovima skoro sat vremena bojeci se da ne izlomim nesto...
... i tako merim vakuum kompresiju motora ...

Avatar korisnika
lasto
Poruka: 336
Član foruma od: sreda, 20. okt. 2010. u 18:06h

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2[RES

Poruka od lasto » sreda, 3. jun 2015. u 23:41h

ako neko ima ove fotke bio bih zahvalan da ih hronološki i postavi :) , pošto ih ni pisac uputstva nema :'( , bilo bi mi vrlo korisno. Hvala.

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2993
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2[RES

Poruka od Aca06 » subota, 13. jun 2015. u 22:49h

Ja ni jednu sliku ne vidim pa bi zamolio da neko uredi taj deo.
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Demotiranje kontrolnog panela ventilacije Mondeo Mk2[RES

Poruka od FM III » nedelja, 14. jun 2015. u 00:11h

Teško jer je dodaj.rs izgleda izbrisao slike.
Jedino da DukeLander ako je sačuvao slike opet okači.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“