Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od bane1967 » četvrtak, 26. mar. 2015. u 18:08h

Pošto mi na Fokusu Mk1 nije radila recirkulacija vazduha, odnosno prebacivanje sa spoljašljeg na unutrašnji vazduh u kabini, iskoristio sam lepo vreme danas i posle mnogo muke uspeo sam da skinem motorčić koji pokreće klapnu koja to reguliše, a koja se nalazi odmah iza kasete na suvozačevoj strani. Utvrdio sam da je problem u tome što se "pojelo" ležište u koje upada osovinica motorčeta koji pokreće samu klapnu i objasniću vam kako sam to uspeo da sredim. Da napomenem samo da je skidanje kompletnog dela sa klapnom bilo gotovo nemoguće, jer bi morala da se demontira cela konzola i ko zna šta još...
Dakle, evo kako je sve izgledalo:
Najpre sam skinuo samu kasetu koja se drži na tri šrafa i oni se nalaze odmah ispode nje:
Slika
Zatim se otkači i mali amortizer sa desne strane, a da bi kaseta potpuno izašla moraju se malo saviti i graničnici koji se nalaze sa leve i desne strane kasete:
Slika
I evo konačno se vidi klapna koja se nalazi odmah iznad velikog motora za duvanje vazduha ka otvorima u kabini, a sa leve strane klapne je i mali motorčić koji je pomera:
Slika
Klapna je ovo žućkasto iza rešetki, a motorčić je ovo malo na koji se kače dve žice (žuto/plava i plavo/bela)
Slika
Sada treba otkačiti konektor na motorčetu i odlepiti žuti sundjer sa njegove leve strane, da bi se malo dobilo na prostoru:
Slika
Za skidanje motorčića trebaće vam: živci ko konopci, spretne ruke, onaj osećaj da se nešto radi "na pipanje" jer se moraju odviti tri šrafa koja drže motorčić, a ne vide se, kao i ovako nešto od alata (kratak nastavak za šrafilicu i mali viljuškasti ključ uz njega):
Slika
Konačno je motorče skinuto:
Slika
Na prvi pogled, na njemu sve deluje OK, a kada se priključi na konektor, okreće se u levo ili u desno, zavis od položaja tastera za recirkulaciju i prema tome se vidi da je ono ispravno, kao i njegova osovinica koja ulazi u klapnu (vidi se da nije oštećen):
Slika
I evo, najzad, u čemu je problem! Uz pomoć malog ogledalceta, vidi se da je oštećeno "žensko" ležište osovine klapne, zbog čega proklizava osovina motorčeta koja tu ulazi i ne može da pomera klapnu:
Slika
Profesor Baltazar je dugo razmišljao šta da učini i konačnoi smislio ovo: Na osovinicu motorčeta sam super lepkom zalepio na tri ravne strane tanak aluminijumski limčič kako bih povećao presek te osovinice, odnosno elimnisao luft koji ona ima u odnosu na ležište u klapni. Bito je samo da se odredi tačan položaj osovinice u odnosu na klapnu, jer ona ulazi samo u jednom položaju u nju, odnosno mora se uskladiti pravac ove jedne polukružne strane osovinice sa istim takvim delom u ležištu na klapni, kako bi sve moglo (uz malo muke i guranja) da se uglavi gde treba (posle se ni pod prstima više nije osećao taj luft):
Slika
Evo i slike tog tankog aluminijumskog lima koji je zgodan za oblikovanje /ja sam ga nabavio iz neke štamparije koja to baca kao otpad/:
Slika
Naravno, na kraju treba sve vratiti na svoje mesto, znači priključiti konektor, ušrafiti dobro šrafove, namesti kasetu u svoje ležište i to je to...za sada radi, a dokle će - videćemo!
Da napomenem samo i da sam iskoristio priliku da usput dezinfikujem i klimu, kada je sve već bilo rastureno, tako što sam je uključiuo i pustio ventilator za duvanje na dvojku i povremeno kroz rešetke za usisavanje unutrašnjeg vazduha (iza kasete) uprskavao sprej za čišćenje sistema za ventilaciju, uz povremenu promenu položaja smera duvanja vazduha, i to na sve položaje, osim da duva na šoferšajbnu, jer ne valja kada hladan vazduz duva na vrelu šoferku, pošto može da pukne zbog razlike u temperaturi.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od FM III » četvrtak, 26. mar. 2015. u 19:36h

Svaka čast na uradjenom poslu i slikovitom objašnjenju. Ovo će sigurno mnogima pomoći ako budu želeli da sami popravljaju thumbsuph .
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od bane1967 » četvrtak, 26. mar. 2015. u 20:18h

H V A L A !!! Tu sam ako treba dodatna pomoć ili neko objašnjenje!

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1623
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od acadimke » četvrtak, 26. mar. 2015. u 21:56h

Dobra ideja i lepo objasnjeno, jel moze neka gedorica umesto kljuca?
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od bane1967 » četvrtak, 26. mar. 2015. u 22:34h

uh, možda neka izuzetno mala gedorica i može, ali je tu toliko malo prostora da nisam siguran da li bi mogla da se pokreće, od šrafova kojima je motorčić pričvršćen, do plasitke sa centralnog dela možda ima samo oko 3-4 cm (i to kada se odlepi onaj žuti sunđer!). Možda postoji neki savitljivi nastavak za gedore, koji bi mogao da se prilagodi tom prostoru, ali ja to nisam imao...

Avatar korisnika
Kennym
Poruka: 835
Član foruma od: sreda, 4. sep. 2013. u 14:01h
Lokacija: Kraljevo

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od Kennym » sreda, 10. feb. 2016. u 15:57h

Jel možeš, ako ih imaš, da ponovo da postaviš slike jer se i meni do pola otvara tj zatvara reciekulacija kao sto se vidi. Ovo je kad je uključeno dugme za recirkulaciju.
Slika

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od bane1967 » sreda, 10. feb. 2016. u 17:15h

Au, sajt preko koga sam uploadovao slike (dodaj.rs) je, nažalost, UGAŠEN i zato se slike više ne vide, pokušaću da ih pronađem negde u kompu, ali je malo verovatno da sam ih sačuvao... Javljam ti na pp ako ih, ipak, nađem i poslaću ti ih tako ili na e-mail.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od FM III » sreda, 10. feb. 2016. u 17:41h

Pošali nekom od moderatora ili admina, možeš i meni da ponovo postavimo u temu ;)
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Kennym
Poruka: 835
Član foruma od: sreda, 4. sep. 2013. u 14:01h
Lokacija: Kraljevo

Re: Popravka klapne za recirukulaciju vazduha u kabini

Poruka od Kennym » sreda, 10. feb. 2016. u 18:56h

Ok. Nadam se da ćeš da ih nadješ :-)

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“