Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea Mk4

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
lukijano

 
Poruka: 763
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:55h
Lokacija: Zrenjanin

DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea Mk4

Poruka od lukijano » nedelja, 3. maj 2015. u 22:56h

Ukoliko neko ima problem sa preteškim otvaranjem vrata na kutiji (glove-box) ispred suvozača na Mondeu Mk4, ili prelakim, dajem kratku pomoć ukoliko nekog to zanima. Fabrički, vrata na ovoj kutiji se otavraju sa liftom, onako laganica. Vremenom, kod mene je to išlo sve sporije i vrata su pružala preveliki otpor dok se ne otvore, što zna pomalo da iritira. Jednog dana, posle verovatno malo snažnijeg povlačenja (žene ili dece), vrata su počela da se otvaraju lagano bez ikakvog otpora, što je bio znak da se nešto slomilo.

Izvadio sam danas kutiju napolje. Pomogao mi je ovaj mali tutorijal: http://www.talkford.com/community/topic ... -problems/

Ukupno šest navrtki se odvija. Četiri mala torxa, sa prednje strane, koji se lako vide i dve navrtke od 10mm, koje su zavijene unutra u kutiji, na plafonu kutije. Nakon toga, kutija se polako izvlači i pre nego što se skroz izvuče, polako se isključuju svi konektori. Sve zavisi ko šta ima od konektora. Konkretno obavezno se izvlači gornji mali konektor od sijalice koja osvetljava kutiju. Zatim kompletna utičnica za USB priključak (sa leve strane). Onda se izvlači konektor od AUX-a, takođe sa leve strane. I na kraju lako se izvlači još jedan konektor, koji je kod mene gore desno, a za kojeg ni ne znam čemu služi, jer nigde nije ni prikopčan. On samo stoji uguran u malo plastično četvrtasto kućište, koje ničemi ne služi, a evo i fotka:

Slika

A evo druga fotka na kojoj je taj džek izvučen i vidi se da za sada ničemu ne služi:

Slika

Ukočliko neko zna čemu bi mogao služiti ovaj priključak, neka se uključi. Baš me zanima šta bi to moglo biti?

E sad da nastavim oko teme. Problem je bio u malom amortizeru, koji se vidi i na gornjim fotkama. To je taj mali crni cilindar, a to je ustvari mali jednostavni, primitivni gasni amortizer. Prvo se otkači donji deo amortizera, čiji je klip povezan sa vratima (vidi se u donjem delu na fotki). Izvlači se samo sa rukom udesno... kao klips. Onako sa osećajem, se oslobodi od vođice vrata. Zatim (kada se oslobodi od vođice vrata) se zaokrene lagano udesno za oko 45 stepeni i on onda sam ispadne napolje u ruku.
Ceo ovaj dosadašnji tutorijal, je samo ukoliko vam vrata idu lako, tj. ukoliko se desio lom unutar amortizera. Ukoliko vam samo vrata idu preteško, onda ne trebate raklapati i skidati amortizer, nego samo celu kutiju napolje zajedno sa amortizerom. Kada izvadite kutiju, samo je okrenite naopačke i našpricajte niz klip amortizera sredstvo za podmazivanje. Ja sam ga podmazao sa grafitnom masti. Mislim da je bolje nešto takvog tipa, jer amortizer stoji tako sa kutijom, pa ako je nešto ređe sve posle iscuri... jer tako stoji "naopačke" zajedno sa kutijom. U suštini zato se i javi taj problem vremenom, jer fabričko podmazivanje iscuri vremenom nadole.

E sad se vraćam na nastravak ukoliko je u pitanju lom unutar amortizera. Poklopčić amortizera, na mestu gde ulazi klip, samo se blago otvori sa manjim šrafcigerom. Sa dve strane pomalo i on se lako otovori. Ima samo par zareza koji zatvaraju.
Nakon toga klip ispadne lagano napolje. Ono što se slomi (što se kod mene slomilo) je mali plastični prsten koji se nalazi na vrhu klipa. Evo fotka:

Slika

Taj prorez ne bi trebalo da ima, odnosno tu je prsten pukao, pa je gumica ostala unutra jer nema šta da je povlači. Evo je još jedna fotka gde se vidi kako je pukao:

Slika

A ovako bi trebalo da izgleda, spojeno:

Slika


Taj prsten drži okrugli gumeni prsten, koji je ustvari, kao gumeni semering-klizač, koji klizi unutar cilindra. Ja nisam ni krenuo u neku popravku tog prstena, lepljenej i tako to, jer on trpi veliki pritisak i sigurno bi opet pukao... Napravio sam takav prsten od tankog mesinga. To sam napravio do čepa klasičnog osigurača za struju, te veličine. On već ima malu rupu na vrhu (gde se nalazi čepić od osiguračke žice). Tu rupu sam proširio sa burgijom, na veličinu od 4mm, jer je to prečnik klipa na mestu gde treba da se navuče. Nakon toga sam brugijom od 2mm, od centra rupe probušio još dve rupe u nizu i napravio ustvari od centra jedan mali prorez širine 2mm i dužine oko 3mm (slično kao što se to vidi i na ovom plastičnom, samo ne 4 proreza nego samo jedan). Onda sam na tocilu (na brusnom kamenu) polako izbrusio okolo u krug ceo mesingani prsten na promer ovog originalnog plastičnog. Bitno je da ne bude ni slučajno većeg prečnika od originalnog, jer bi u tom slučaju zapinjao po zidu cilindra, koji je takođe od plastike, pa postoji šansa da ga ošteti. Zatim sam na plastični klip navukao njegovu gumicu (koja je bila ostala unutar cilindra i izvuče se picentom). Onda sam raširio špic kleštima onaj prorez u sredini novog mesinganog prstena. Sa tako raširenim prorezom navukao sam ga na palstični klip iznad gumice. I na kraju, kada sam je smestio gde treba, ponovo sam prorez pritisnuo sa špic kleštima. Tako je taj mesingani prsten ustvari zameni onaj slomljeni sa fotografije. Ostalo je još da se klip vrati unutar cilindra, podmaže se i sve natrag montira.

Žao mi je što nisam kompletan tutorijal propratio fotografijama, ali ako bude zainteresovanih i ako to nekog zanima, odradiću to do detalja, pošto sam sada poptuno izverziran i nije mi problem da to sve ponovo skinem i prikažem deo po deo.

Rezultat svega je, da vrata ponovo polako klize na dole, sa liftom, onako kako je to bilo i fabrički, kada je stigao.

:)

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea Mk4

Poruka od Neša » ponedeljak, 4. maj 2015. u 12:01h

Super. Meni malo teze idu vratanca pa cu da podmazem amortizer,mada je ovo mk3 pa je sigurno sve drugacije ali slican princip sa amortizerom
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6046
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea

Poruka od Daniel » utorak, 5. maj 2015. u 16:27h

pomerena tema
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea

Poruka od van » utorak, 5. maj 2015. u 19:59h

Шта фали изразу фијока за рукавице или претинац за рукавице ? Вох па још када га ставиш у падеж са све а на крају много је рогобатно . Мало се чита по енглешки а мало по Вуку

Avatar korisnika
lukijano

 
Poruka: 763
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:55h
Lokacija: Zrenjanin

Re: DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea

Poruka od lukijano » utorak, 5. maj 2015. u 23:03h

Ma ne fali ništa, ali mi ovako bilo lakše da napišem, a da budem najprecizniji na čega mislim u naslovu... A iskreno, ko još tu drži rukavice... to je tek glupost, ali ajde. Najsrpskije bi mi bilo "kutija ispred suvozača", ali i to mi malo bezbeveze zvuči... kao da tu ima neka kutija. Možda još pre fioka... I tako sam ja razmišljao i odlučio se za ovu varijantu, koja je isto glupa, ali sam mislio da će najviše ljudi znati o čemu se radi. cekicko :ozid: cekicko :ozid: cekicko

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea

Poruka od mbole » sreda, 6. maj 2015. u 00:57h

Nekada smo to zvali i kaseta.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea

Poruka od van » sreda, 6. maj 2015. u 08:15h

Кутија(касета,претинац,фиЈока) за рукавице исто глупо звучи и на српском и на енглеском. Енглези ( Амери) га смислили и дали му то име .Разумеће те свако ко треба да те разуме . Они који не требају , неће те ни разумети .

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: DIY:Pomažem za popravku lifta vrata od glove-boxa Mondea

Poruka od Neša » sreda, 6. maj 2015. u 10:29h

ni ja nisam razumeo o cemu se radi dok nisam otvorio temu i slazem se sa @van,veliki sam protivnik amerikanizacije naseg jezika i naroda.

Necemo vise o tome da ne trujemo korisnu temu gosn.Lukijana thumbsuph
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“