Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

DIY: Popravka lumbalne podrške na sedištu Mondea Mk4

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
lukijano

 
Poruka: 763
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:55h
Lokacija: Zrenjanin

DIY: Popravka lumbalne podrške na sedištu Mondea Mk4

Poruka od lukijano » nedelja, 10. maj 2015. u 01:21h

Na ovom linku u prilogu, je opisan problem kvara-loma na lumbalnoj podršci sedišta na Mondeu Mk4:

http://www.talkford.com/community/topic ... r-support/

E pa uspeo sam i ja da sredim na mom sedištu lumbalnu podršku (malo nestašluka po oborenim sedištima... i to je to). Međutim, meni se nije polomila ta čelična žica, nego mi je pukla ta crna plastika preko pola:

Slika

Slika


Vađenje te plastike, odnosno lumbalne podrške je opisano delimično u onom gornjem tutorijalu, ali evo da pomognem.

Prvo sam otkačio klemu akumulatora, kao što piše u gornjem tutorijalu. Ne znam da li je to neophodno, ali sam to uradio (kažu kao zbog moguće aktivacije vazdušnog jastuka). Naravno, pre toga se morate pobrinuti da znate vaš radio kod, da bi mogli nakon ponovnog uključivanja akumulatora da startujete radio.

Nako toga vadimo sedište. Potreban vam je torx ključ broj 50. Njime odvijemo četiri šrafa koja drže sedište:

Slika

Slika

Nakon toga otpustite mali šraf (kljuič broj 7), koji drži kompletan džek utikač ispod sedišta. Kada ga otpustite, džek se jednostavno i lako isključi (samo se izvuče)

Slika

Slika

Sedište izvadimo napolje i stavimo ga na sto, naopačke. Zatim otkačimo kao neki plastični šlic koji drži gornji deo presvlake za donji. Samo se malo povuče na dole i lako sklizne... kao kopča celom dužinom:

Slika

Nakon toga, povučete dva mala kanapčića, koji su ustvari držači za plastične kopče, kojima je unutrašnji deo donje presvale, zakačen za metalnu šasiju sedišta. To mora malo jače da se povuče prema sebi da bi se te kopče otkopčale:

Evo je jedna...
Slika

A evo i druga...
Slika

Nakon toga izvucite veliko plastično dugme (spolja na sedištu) za izbacivanje lumbalne podrške... samo se izvuče:

Slika

Posle toga, oslobodili ste sve što drži presvlaku sedišta. Uzmete nakon toga onaj dugački plastični klizač (koji drži gornji i donji deo presvlake zajedno), ali ovaj deo koji je donji deo i polako ga provucite kroz sedište napolje, na prednju stranu sedišta. To morate strpljivo i polako... ide malo teže, ali polako i uspećete.
Kada ste ga provukli, na prednji, sedalni deo sedišta, onda je sve oslobođeno. Počnite polako da svlačite presvalku na gore (prema naslonu za glavu). To radite takođe polako, naročito oko krivina koje drže bočnu potporu na sedištu.
Tako ćete uspeti da svučete presvlaku skoro do pola. Onda ćete naići unutra na još dva držača-klizača (kao što je onaj dugački klizač sa fotografije broj 8 samo mnogo kraći). Ta dva klizača-kopčice se nalaze po jedan sa svake strane i drže se zakačeni kod krivina za bočne podrške sedišta. (to nisam fotografisao, ali lako se i vidi i otkači).

Kada ste konačno zavrnuli presvalku sedišta, onda ste omogućili pristup lumbalnoj podršci.

Slika

Na ovoj fotografiji ja sam je već izvadio, a drže je dve čelične uvijene šipkice, koje se vide i na Engleskom tutorijalu (tačnije vidi se samo jedna, a ustvari ih ima dve). Vade se tako što se sa strane te šipkice otkače sa metalnih držača na šasiji sedišta. Sada imate samo još da otkačite ovu sajlicu što se vidi. Ona se otkači kao što se otkačinje bužir na kočnici od bicikla. Bužiš se malo povuče na dole i onda se kuglica na kraju sajlice izvuče iz svog sedišta... lako je zaista, bez problema.

Slika

E sad kad sste izvadili sve napolje sledi manufaktura, odnsono "Đurine kućne čarolije" :) , pošto me poneki drugari zovu i Đura, jer se prezivam Đurić (kao i dotični Branko koji je ovo prvi izgovorio).
Ovo što sledi sam sam smislio i napravio i mogu vam reći da je ispalo odlično, čak čvršće nego što je bilo fabrički.

Prvo nađete aluminijumsku pločicu (isečete), na veličinu koja se preklapa preko pukotine (otpozadi)... evo fotke:

Slika

Debljina ove aluminijumske pločice je 3mm
Slika

A evo koja je veličina potrebna... da bi prekrila pukotinu i uhvatila što više plastičnog materijala. Tu sam je stavio preko pukotine, kada spojim ova dva slomljena dela. Samo da bi videli na koje dimenzije sam isekao aluminijum.

Slika

Nakon toga prvo ručno lepo spojite ove slomljene plastike i zalepite sa lepljivom trakom (smrt-traka, a može i neka druga, samo da radi posao). Tu neka vam neko asistira, samo da bi bili što precizniji:

Slika

Slika

Zatim preko tog zalepljenog mesta stavite alu-pločicu, tačno na mesto (kao na slici) i takođe pričvrstite trakom. Lepljiva traka ustvari služi samo da bi precizno pozicionirali pločicu na pukotinu... tačno po rezu.

Slika

Takođe pripremite 8 šrafića 10mm dužine i 3mm debljine, sa navrtkama.
Slika

Slika

Zatim okrenete izlepljenu plastičnu lumbalnu podršku, tako da alu-pločica bude nadole. I uzmete i probušite 8 rupa od 3mm (četiri na jednu stranu i četiri na drugu stranu plastike)

Slika

Slika

Slika

Slika

Na kraju kad sve izbušite to treba da izgleda ovako

Slika.

Onda pripremite još dve alu-pločice, ovoga puta može i 2mm debljine. NJih isečete na meru da upadnu u tu plastiku sa suprotne strane od one duže alu-pločice, kao na sledećoj slici

Slika

Slika

Onda uzmete najmanju stolarksu ručnu stegu i stisnete blago ovu pločicu sa zajedno sa onom dužom. Nakon toga provrtite sa bušilicom ponovo kroz već izbušene rupe, ali tako da sada imate probušenu i ovu drugu alu pločicu. Kada probušite dve rupe, odmah uvijte dva šrafa i stegnite, pa možete skinuti malu stegu. Zatim uzmite burgiju od 5mm, jer je to veličina glave šrafa i napravite malo upuštenu rupu u aluminijumu (sa osećajem da ne bi probušili skroz). Dakle samo dodate malo konusa, da bi vam glave od šrafova upale unutra i da ne štrče. Ima dosta mesa, jer sam stavio pločicu (ovu dužu) debljine 3mm.
Nakon toga probušite i ostale dve rupe, pa stegnite sva četiri šrafa.

Slika

Slika

Sve to naravno ponovite i na drugoj (desnoj strani). Ovako izgleda kad je gotovo... sa obe strane...

Slika

Slika

Slika

Time je popravka lumbalne podrške završena. Sledi vraćanje svega na svoje mesto.

Slika

Slika

Slika

Čelične zakrivljene šipke, sajlica i sve po redu:

Slika


Sve se naravno opet pažljivo vrati suprotnim redosledom, od postupka skidanja. Da bi na kraju sedište sklopljeno izgledalo ovako (ovo je nakon završenog posla)


Slika

Slika

Slika

Lumbalna podrška radi kako nova :bravo: :bravo: :bravo:

Eto to bi bilo to... :)

Ako neko bude imao volje da se bakće sa tim i sa ovim mojim tutroijalom :wtf:
Poslednja izmena: lukijano, na dan nedelja, 10. maj 2015. u 01:45h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8137
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Popravka lumbalne podrške na sedištu Mondea Mk4

Poruka od FM III » nedelja, 10. maj 2015. u 01:36h

Odlično odradjeno i dokumentovano, kome bude trebalo uz ovo neće biti problema da sam odradi thumbsuph
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
lukijano

 
Poruka: 763
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:55h
Lokacija: Zrenjanin

Re: DIY: Popravka lumbalne podrške na sedištu Mondea Mk4

Poruka od lukijano » nedelja, 10. maj 2015. u 01:42h

Hvala... :beer:

Potrudio sam se...

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“