Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
nntom
Poruka: 39
Član foruma od: utorak, 19. apr. 2016. u 22:33h
Lokacija: Bgd, Miljakovac
Kontakt:

Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od nntom » petak, 3. jun 2016. u 21:55h

Kupio sam auto sa značajnim luftom u volanu što mi je prilično smetalo (na volanu ceo 1cm lufta) i reših da se pozabavim time. Surfovao sam i video da ima dosta njih sa istim problemom, ali nigde nema tutorijala kako se to menja. Kod Fijeste je krst drugačiji od ovog i tutorijal nije mnogo koristio. Rečeno mi je da je to kod Kakanog nezgodno jer treba da se skine airbag, volan, oklopi, komande i da se promeni cela puška volana jer su i unutrasnji i spoljašnji krst zaheftani za šipku.
Elem, nadjoh na otpadu i kupih celu pušku volana, prilično jeftino, 20 eura.Evo i slike (sa neta):
Slika

Došao kući i pomirio se sa tim da ću da se žešće zlopatim da bih ovo zamenio. Ono što me je zainteresovalo je što donji, tj spoljni krst, baš taj koji mi treba, klizi po šipci. Hm...To me je nateralo da rizikujem i probam da skinem plavu plastiku (na gornjoj slici je bela).
Slika
Plastika ima po obimu ispupčenje koje ulazi u kanal šipke i tako drži donji krst za šipku. Znači, skidanjem plastike omogućio sam rastavljanje krsta od šipke! Super! Hod krsta sa svojim zubima po šipci je veći od 5 cm.
Slika

A zašto taj hod postoji? Pa evo ovako: Zaključajte volan. Od alata vam treba šrafciger da odvijete šelnu creva filtera za vazduh i treba vam ključ ili gedorica 10 da odvijete šraf(M8) na krstu. Znači, izvadite kućište filtera vazduha da bi ste lako prišli krstu i kada odvijete i šraf sa krsta, taj krst treba da ide na gore jer ga svlačite sa pina letve.
Slika

Da bi mogao da ide gore on ustvari ulazi u kabinu, a da bi mogao da udje u kabinu mora da ima i mesta za to, a to je upravo onaj hod od recimo 5 cm koliko je potrebno da svučete krst sa pina letve. Kada ga svučete sa letve onda svučete krst sa šipke volana (jer smo ga oslobodili skidanjem plave plastike) tako što ga gurate ka spolja i sada krst prolazi mimo pina i skinuli ste ga. ja sam ga povukao ka unutra jer mi je tako bilo lakše jer ima debelu plastiku koja ga obavija.
Slika

Krst na staroj šipci i krst na onoj koju sam kupio na otpadu su se malo razlikovale , ali ne suštinski. Razlika je bila u debljini stubića pa shodno tome su se razlikovale i plastike. Ono što morate da uradite je da zamenite, tj stavite odgovarajuću crnu plastiku i pazite kad vam neko prodaje samo krst bez cele šipke, da tražite i odgovarajuću plavu plastiku i crnu plastiku. Ovo je taj spoljni krst koji riknjava i evo u čemu je razlika:
Ford Ka 2001 universal joint Slika

Kada budete stavljali novi krst vodite računa da je na istom zubu kao i stari ( ja sam obeležio na starom i na šipci pre skidanja flomasterom),
Slika

jer ako ne stavite tako kako je bio i stari, em nećete moći da ga nabijete na pin letve, em volan neće biti u centru. Da bi vam bilo lakše da nabacite novi krst na pin letve, ja bih preporučio da smaknete na gore crnu plastiku koja se lako smiče i vratite je u njen položaj kad nabijete krst. Zategnete šraf, vratite kućište filtera i to je to.

Pozdrav :cedo86:


Ford Ka 2001 Steering column universal joint replacement

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od Markedjani » petak, 3. jun 2016. u 23:04h

Lep i koristan post.

Hvala!
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
nntom
Poruka: 39
Član foruma od: utorak, 19. apr. 2016. u 22:33h
Lokacija: Bgd, Miljakovac
Kontakt:

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od nntom » petak, 3. jun 2016. u 23:14h

Hvala komšo i nema na čemu :)

Još jedna dobra stvar u svemu je što mogu da rasturim unutrašnji krst (koji je odličan i verujem da retko kome crkava) i od njegovih delova repariram stari spoljasnji da ga imam u rezervi. Možda bude još jedna foto priča.

thumbsuph

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8139
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od FM III » subota, 4. jun 2016. u 00:43h

Lepo objašnjeno i velika pomoć ako nekome zatreba a hoće sam da uradi thumbsuph
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od BojanM » subota, 4. jun 2016. u 08:01h

Ja sam mislio da je Fiesta 3 imala zeznut položaj tog spoljnog krsta :vid budale: ali tamo je makar bilo mogućnosti da fabrika predvidi zaštitu tog krsta od prljavštine, u vidu jedne gumene manžetne, a ovde deluje kao da za to čak i ne bi bilo mesta.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5009
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od Sharpshooter » subota, 4. jun 2016. u 12:45h

Trebalo bi i ja da sredim krst volana.
Kod mene na Ka ima lufta u tom unutrašnjem. Spoljašnji je ok.
Samo ne znam da li je isti volan na običnom Ka i na sportu.

U svakom slučaju odličan post.
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od Lucky » subota, 4. jun 2016. u 13:04h

isti je i krst i letva

Avatar korisnika
nntom
Poruka: 39
Član foruma od: utorak, 19. apr. 2016. u 22:33h
Lokacija: Bgd, Miljakovac
Kontakt:

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od nntom » nedelja, 5. jun 2016. u 12:29h

Sharpshooter piše:Trebalo bi i ja da sredim krst volana.
Kod mene na Ka ima lufta u tom unutrašnjem. Spoljašnji je ok.
Samo ne znam da li je isti volan na običnom Ka i na sportu.

U svakom slučaju odličan post.
Hvala ljudi. kao što reče kolega, iste su i za tvog SportKa i za mojega običnoga. Jedini "uradi sam" problem koji ja vidim je što treba da menjaš unutršnji krst koji je zanitovan, zapertlovan, ili kako se već kaže, što zahteva zamenu cele puške. :/ Ja sam bio spreman da presečem brusilicom šipku samo da ne vadim celu pušku, a tu muku sam objasnio u naslovnoj temi...spojio bi posle sa jakom metalnom vezom, napravio bih (varenjem) "U" profil od 5mm lima sa rupama za 2 šrafa , usekao dva polukanala za šrafove u šipci da drže vertikalu. Bila bi jaka i sigurna veza, i prejaka. Ali to je opcija kad imaš volju, alat, veru, nemaš ili hoćeš da uštediš neku kintu...

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5009
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od Sharpshooter » nedelja, 5. jun 2016. u 19:53h

Kako ja vozim, iskreno, ne bi voleo da razmišljam o jačini vara i drugim sitnicama.
Ako imam, preživeću određenu količinu evrića, zarad mirnog sna.
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
nntom
Poruka: 39
Član foruma od: utorak, 19. apr. 2016. u 22:33h
Lokacija: Bgd, Miljakovac
Kontakt:

Re: Zamena krsta volana, Ford Ka, 2001

Poruka od nntom » nedelja, 5. jun 2016. u 23:32h

:D naravno.
Poslednja izmena: FM III, na dan ponedeljak, 6. jun 2016. u 00:31h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Nema razloga da citiraš poruku pre tvoje jer se smatra da odgovaraš na nju, koristi opciju Brzi odgovor ili Odgovori a ne Citiraj

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“