Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

DIY: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9879
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

DIY: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od sasa_f1 » utorak, 30. avg. 2016. u 20:03h

Da skratim muke nekome ko bi ovo radio. :) Lakse je nego na fokusu mk1.

Otvoriti haubu, skinuti poklopac motora, zatim povaditi "osigurace" sa plasticnog panela ispod soferke.
Poklopac oznacen, zutim, "osiguraci" crvenim (6 komada).

Slika Slika

Zatim otkaciti gumu na krajevima (sa krila), oznaceno zelenim. Na istoj slici su vam crvenim oznacena dva srafa koja treba da odvrnete da razdvojite posudu za kocionu tecnost i panel. Plavim su vam oznacene matice 15, koje treba da odvijete kako biste skinuli brisace.

Slika

Stigli ste do ovoga...

Slika

Sledeci korak vam je da skinete plasticni panel. PAZITE, on ima plastikicu sa donje strane koja leze celom duzinom ispod soferke u kanalic, pazite da ga ne slomite. Zavucite prste od jednog kraja, na spoju sa soferkom, odvajajte i idite ka drugom kraju. Ovako to izgleda...

SlikaSlika

Kada raskacite tu plastiku, samo je skinite.

Na sledecoj slici su vam crvenim oznacena dva toreks srafa koja treba da odvrnete, da biste mogli da oslobodite limeni deo panela.

Slika

E sad mozete da radite lol Crvenom strelicom vam je oznacena lokacija gde cete blokirati "dovod gasova" na usis. Da vas ne buni na drugoj slici ,kod mene je vec bio zatvoren egr parcetom limene plocice, ali sam sve ovo radio da bih zamenio plocicu, tj kupio sam bas tipsku za 2.0 tdci. :)

SlikaSlika

Odvijte ta dva srafa, vidite cime vam je najlakse. Ja sam ih odvio T 10 kljucem. Izvukao staru plocicu, ubacio novu, tj posto sam imao dve, ubacio sam obe, nece da skodi. :)
Ovako izlgeda nova plocica za 3$, porucena sa aliexpress-a, u poredjenju sa "home made" plocicom.

Slika

Ubacio te dve plocice sto sam dobio (moze i jedna samo, bez problema), zavrnuo dva srafa 10...

Slika

...i to je to. Posao gotov. Samo jos da spakujete obrnutim redosledom sve kako je bilo.


Zasto sam zatvorio egr? Jer je beskorisno djubre. Posle zatvaranja, nema dima, brzi odgovor na gas.
Mozda vam sve ovo deluje pretesko, ali verujte da nije. Treba vam mozda 15-20min max da zavrsite posao. Vidite da kada uzmete da radite, da motor bude hladan, da bi vam bilo lakse za rad. Ta cev EGR-a sto dovodi gasove na usis, zna ozbiljno da se ugreje.

Napomena: Kod vecine fokusa mk2 ovog tipa javlja se greska u vidu "check engine" lampice, pa je potrebno i softverskim putem ugasiti egr. To uglavnom kosta oko 50e. Kod mene to nije bio slucaj. Nema nikakve greske, auto ide odlicno.


:beer:

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od veljo_81 » utorak, 30. avg. 2016. u 22:57h

Negdje sam procitao da se izbusi mala rupa na blokadi da se zavara racunar, tako mala kolicina izduvnih gasova ipak prodje, ne utice na smjesu a ne pali check engine. Ne mogu da se sjetim gdje sam to procitao ali neko ce potvrditi ili demantovati

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9879
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od sasa_f1 » utorak, 30. avg. 2016. u 23:03h

Ne zelim da ista od djubreta sa izduva ide na usis. Da mi pravi probem u vidu greske, resio bih i softverski.

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od dax92 » utorak, 30. avg. 2016. u 23:24h

veljo_81 piše:Negdje sam procitao da se izbusi mala rupa na blokadi da se zavara racunar, tako mala kolicina izduvnih gasova ipak prodje, ne utice na smjesu a ne pali check engine. Ne mogu da se sjetim gdje sam to procitao ali neko ce potvrditi ili demantovati

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Demantovati thumbsuph
Busenje rupice ne postize nikakav efekat. Bas je probano to kod mene na TDCi-u pre par.godina.
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
BokiRS
Neizleciv
Neizleciv
Poruka: 4448
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 08:18h
Lokacija: Beograd

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od BokiRS » utorak, 30. avg. 2016. u 23:26h

Nije tu poenta samo u tome da li prijavljuje gresku.
Treba da mu se iskljuci funkcija zato sto on sada pokusava da ga pomera, a ne moze i onda ce da izgori i moze da napravi veci problem.
Chip tuning za Ford-ove
viewtopic.php?f=94&t=19067

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od macaneli » utorak, 30. avg. 2016. u 23:27h

sasa_f1 piše:Ne zelim da ista od djubreta sa izduva ide na usis. Da mi pravi probem u vidu greske, resio bih i softverski.
polako,upalice se sama
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9879
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od sasa_f1 » utorak, 30. avg. 2016. u 23:29h

@Boki, ako na kecu nije bio problem, nece vala ni sad.

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od veljo_81 » sreda, 31. avg. 2016. u 00:38h

dax92 piše:
veljo_81 piše:Negdje sam procitao da se izbusi mala rupa na blokadi da se zavara racunar, tako mala kolicina izduvnih gasova ipak prodje, ne utice na smjesu a ne pali check engine. Ne mogu da se sjetim gdje sam to procitao ali neko ce potvrditi ili demantovati

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Demantovati thumbsuph
Busenje rupice ne postize nikakav efekat. Bas je probano to kod mene na TDCi-u pre par.godina.
Da ti nije malena burgija :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od mbole » sreda, 31. avg. 2016. u 00:57h

Kec je drugacije regulisao rad egr-a.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od dax92 » sreda, 31. avg. 2016. u 05:52h

veljo_81 piše:
dax92 piše:
veljo_81 piše:Negdje sam procitao da se izbusi mala rupa na blokadi da se zavara racunar, tako mala kolicina izduvnih gasova ipak prodje, ne utice na smjesu a ne pali check engine. Ne mogu da se sjetim gdje sam to procitao ali neko ce potvrditi ili demantovati

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Demantovati thumbsuph
Busenje rupice ne postize nikakav efekat. Bas je probano to kod mene na TDCi-u pre par.godina.
Da ti nije malena burgija :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Na kraju je rupa bila razbusena na oko 50% precnika cevi.. bila je i prevelika lol
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
BokiRS
Neizleciv
Neizleciv
Poruka: 4448
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 08:18h
Lokacija: Beograd

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od BokiRS » sreda, 31. avg. 2016. u 07:55h

Kec je imao obican vakumski egr i to je moglo da prodje tako. Zadnje serije su imale egr "sa strujom" i one su ispaljivale gresku.
A na mk2 je to vec dosta slozeniji sistem i to sto ne pali gresku ne znaci da je ok tako ga voziti. A upalice gresku sigurno osim ako vec neko nije iskljucio pre tebe, a nije stavio plocicu.
Chip tuning za Ford-ove
viewtopic.php?f=94&t=19067

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od Dusan64 » četvrtak, 1. sep. 2016. u 11:24h

Pa vidiš da je imao pločicu, ali lošu. Verovatno je bio ugašen već.

@sasa

Da li se stvarno oseća razlika u odzivu? Ja kod mene nisam primetio nikakav dim, mada nisam posebno ni zagledao..

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2008
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od M.M.L. » četvrtak, 1. sep. 2016. u 11:41h

On ju je stavio pre neki dan, dok mu nije stigla ova sa Alija...

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9879
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od sasa_f1 » četvrtak, 1. sep. 2016. u 11:44h

Bas tako...

Razlika u odzivu na gas je ozbiljna. Ista prica kao kod keca, zatvroio egr, dobio bolji odziv, cipovao, dobio jos bolji tako da je na kraju bilo nesto slicno kao kod benzinaca (zna mml kao je bilo, cim pipnes papucicu on reaguje, instant). Nadam se da ce isti slucaj biti i sa dvicom.

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od Dusan64 » četvrtak, 1. sep. 2016. u 15:07h

Koliko muke da bi vozio benzinca na kraju. :D Lepo si ti to objasnio, još samo da ostaviš link gde si kupio pločicu da DIY bude kompletan.

Avatar korisnika
montoya
Poruka: 2104
Član foruma od: sreda, 24. nov. 2010. u 13:13h
Lokacija: Jagodina

Re: DIY: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od montoya » ponedeljak, 23. jan. 2017. u 22:20h

Juce sam malo vise zagledao oko motora mog c-maxa 1.8 tdci, ja mislio da je ona budza koje se nazirala iz motora turbina kad ono ispade budjavi EGR, ala su ga zakomplikovali. Posle sam po netu gledao snimke kako to radi, neki sistem sa polukruznim zupcanikom i jednim malim koji ga okrece... Koji im je djavo to trebalo kad je radio i onaj prosti na mk1. Razmisljam da li da se bakcem i skinem da pogledam koliko je zaprljano, da ocistim eventualno egr. Nemam nikakvih problema nego nema puno posla ovih dana pa mi je dosadno... :D
Ford mondeo mk4.5 2023-
Ford Ka mk2 2021-
Volvo v50 1.6 d2 2019-2023
Ford KA 1.3 2019-2021
Maverick 2.0 Zetec 2018-2022
C Max 06. 1.8 tdci 2016-2019
Focus mk1 1.8 tdci Zetec 2010-2016

Avatar korisnika
montoya
Poruka: 2104
Član foruma od: sreda, 24. nov. 2010. u 13:13h
Lokacija: Jagodina

Re: DIY: Zatvaranje EGR ventila Focus mk2 2.0 tdci

Poruka od montoya » nedelja, 26. mar. 2017. u 14:55h

Ja pre dva dana zatvorio egr, raskopusao ove plastike brisace i slicno na C-Maxu odvili ona dva srafa na mestu gde se zatvara. Skinuli fabricki limeni dihtung i po njemu odradili od prohromskog lima fino za zatvaranje. Namazali na fabricki dihtung i ovaj koji smo pravili victor reinz diht masu i sve vratili. Cim sam krenuo upalio mi je gresku, dakle nije tacno ono sto sam procitao na stranim forumima da ne pali gresku po zatvaranju. Juce npr. ceo dan sam vozio bez greske i tek uvece pri povratku kuci je upalio, samo gori engine system fault inace se vozi isto, lepo prima gas. Dogovorio sam za utorak sa Bokijem i Dragomirom ako budu u stanju posle svadbe :jeeej: da mi odrade softversko iskljucivanje i da zavrsim sa egr-om. Inace mi je upalio gresku pre neki dan...
Ford mondeo mk4.5 2023-
Ford Ka mk2 2021-
Volvo v50 1.6 d2 2019-2023
Ford KA 1.3 2019-2021
Maverick 2.0 Zetec 2018-2022
C Max 06. 1.8 tdci 2016-2019
Focus mk1 1.8 tdci Zetec 2010-2016

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“