Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Retro zvuk izduvnog sistema

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
BaneBG
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 19:02h
Lokacija: Bgd

Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od BaneBG » nedelja, 18. jan. 2009. u 00:10h

Vec duze vreme se bakcem sa isterivanjem tog muscle zvuka koji je vrlo upecatljiv.Naravno da bi ubacivanjem osmaka 90% posla bilo reseno,ali....!Cak i v6 nemoze doci do tog ,ali moze zvucati neobicno.Elem, najteze je to uraditi sa 4 cilindra.Dosad sam uspeo da izvucem takav zvuk da su komentari vezani za zvuk motorcikla starije generacije.Cilj mi je da dobijem zvuk kakav ima Harly (moze se poslusati sa linka).Jest da on ima samo dva cilindra i sa nepravilnim razmacima taktova,ali... i tu ima leka, samo treba mnogo probe i varenja.
Sve se svodi na faziranje (dovodjenje u odredjenu fazu) eksplozija u izduvnim cevima.Preduslov je da sa svakog cilindra ponaosob izlazi izduvna cev.Cak i spajanjem dve po dve cevi (1 + 4)(2 + 3) moze dovesti do primamljivog zvuka uz uslov da se ili zavrsavaju svaka sa svojim loncem ili da se promeni duzina jedne od cevi do mesta spajanja u zajednicku (obicno posle srednjih lonaca),pred zadnjim loncem.Efekat koji se dobija je da zvucno deluje da se motor sporije vrti i da su neravnomerni taktovi opaljenja.Moja kombinacija je 1+4 i 2+3 pa svaki u svoj lonac (protocni) ,stim sto je jedna strana vise prigusenija.Izlazne cevi se zavrsavaju ispred zadnjeg mosta i regulacijom duzine i promera cevi se pojacavaju ili smanjuju duboki tonovi.
Jedina losa strana ovakvog sistema je izuzetno rezonovanje u kabini (ali je tu muzika da to nadjaca lol ).Licno se na leto spremam da se pored svega ostalog bacim na preradu izduva da izvucem taj Harly zvuk.Bilo je tesko,ali sam proracunao duzine cevi i ...... aparat za varenje u ruke!
Link za zvuk (velicina fajla je oko 400kb) :
http://www.fileden.com/files/2009/1/17/ ... /Harly.mp3

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od van » nedelja, 18. jan. 2009. u 10:26h

Hm , mene vise interesuju performanse nego pojava ( izgled i zvuk ) . Kada sam furao pinto 1.6 Gt sa budzenom glavom , u taunusu , sam motor je pravio prelep zvuk preko 3000 rpm kada mu stisnes gas i otvoris drugo grlo . Kao hondini motrocikli iz 80ih. Prosto te mami da ga gazis :) . Sem te 4-2-1 grane , sve ostalo je bilo fabricko ( i novo ) . Cevke fi 45 , srednji lonac polu protocni , zadnji klasican . Zvuk iz auspuha , kalasican taunusovski .
Da bi dobio dubinu izduva treba ti dugacak zadnji lonac sa dugackom cevi da samog izduva , i da se na izduvu nalazi prasen koji pravi restrikciju , tako da se javalja rezonanca , koja je zbog duzina male frekfencije .
Meni se S7 sa dva nezavisan izduva koja idu kroz isti lonac , cuje kao stare boxer alfe . Inace kada radi u mestu trese se stakla na garazi 8)

Avatar korisnika
kimaa1
Poruka: 34
Član foruma od: subota, 29. nov. 2008. u 13:35h
Lokacija: Smederevo
Kontakt:

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od kimaa1 » sreda, 18. feb. 2009. u 12:56h

zamolio bih vas da pojasnite malo tu 4-2-1 granu,pa je mozda i ja napravim :D sta se dobija time? :D
Bane, burazeru, jel bi mogli da chujemo tvoju zver? :D
Slika

BaneBG
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 19:02h
Lokacija: Bgd

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od BaneBG » sreda, 18. feb. 2009. u 23:44h

Od svakog cilindra odvode se gasovi sa po jednom cevkom (4).Posle odredjene duzine se spajaju dve po dve (2), posle jos neke duzine te dve se spajaju u jednu (1) i onda dalje ide srednji lonac pa zadnji.Kod mene je kombinacija 4-2 .Te dve(2) cevke idu svaka na svoju stranu u svoj lonac.
Obicno se spajaju prvi i cetvrti i drugi i treci cilindar.Tad dobijas da iz svake cevke izlaze gasovi u ravnomernim razmacima! Puf levo, Puf desno ,... i tako dalje.
Ja sam hteo da povezem prvi i treci , i drugi i cetvrti. Tad se dobije Puf,Puf levo , Puf,Puf desno. (molim bez smejanja na rec puf :D )
Nazalost,zbog hronicnog nedostatka novca,nisam mogao da nabavim prave lonce nego sam postavio sta sam imao, tako da zvuci posebno ali ni izbliza kako moze da zvuci!

Avatar korisnika
peca
VIP
Poruka: 2470
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 15:10h
Lokacija: Beograd - Mirijevo
Kontakt:

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od peca » četvrtak, 19. feb. 2009. u 00:00h

Shta podrazumevash pod pravim loncem?
milan_gt piše:ja gledam auto kao celinu i najbolja i najteza stvar je postici da ima ono nesto a da ne mozes uperiti prstom na to nesto..a to je dosta teze uraditi nego zamazati felne u neku drecucu boju..
ssf01 piše:skontao sam... da moze covek bi cipovao i vedrana da bolje koristi dzoger :D
ssf01 piše:Auuu am cu sutra brisat ov femunkdd e probud uf

BaneBG
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 19:02h
Lokacija: Bgd

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od BaneBG » četvrtak, 19. feb. 2009. u 00:53h

Pravi lonac znaci dobro odmerena duzina i sirina tj, zapremina.Moji su mnogo kratki i neprigusuju dovoljno prasak!Vecom zapreminom dobija se na dubini zvuka.Samo se seti kako izgledaju topovi.Nijedan nije mali, svi su buckasti :D
Moram da napomenem, vrlo je bitno kako zavrsava lonac , ili kao top ili idu cevi odredjene duzine.Pogledaj sliku izduva od Taunus gt300 i svatices!Ono je za mene "skoro" idealno.

maki85
Poruka: 10
Član foruma od: utorak, 3. mar. 2009. u 18:57h
Lokacija: Vrbas

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od maki85 » petak, 6. mar. 2009. u 13:20h

Drustvo treba li kome izduvna grana sa pinto motora grana je zdrava idu cetiri cevi u dve pa u jednu se zavrsava !

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od van » petak, 6. mar. 2009. u 16:33h

Treba meni za S7 .
Jel imas neku viska :D

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1273
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od Scorpio 696 » petak, 6. mar. 2009. u 16:38h

4-2-1 za 2.0 dohc
Slika Slika Slika Slika
stock 2.0 dohc
Slika
Dimenzije (gledati samo duzine cevi 4-2)
Slika
Naisao sam na neki sajt koji detaljno objasnjava duzine i ostale mere za samogradnju ali trenutno ne mogu da nadjem.

A sad i pitanje
Imam aspuh majstora koji se bavi popravkama i prepravkama
ali rece da bi pravio granu od cevi od koje se prave i ostali delovi izduva.
Moje misljenje je da su malo tanke al ??
Slika

BaneBG
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 19:02h
Lokacija: Bgd

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od BaneBG » petak, 6. mar. 2009. u 19:39h

Ako ostali delovi izduva podrazumevaju klasicne cevi koje svi koriste,onda i ja mislim da su malo tanke!Cisto sumnjam da ce da radi sa debelim cevkama jer je to mnogo teze za savijanje!Slike su fine ali nema nijedne koja bi bila po mom ukusu! :D Trenutno me interesuje da grane budu 1+3 i 2+4 ili bilo koja kombinacija u kojoj objedinjuje dva cilindra koji su takt za taktom!Naravno, da nezavrsavaju na kraju u jednoj nego da ostane samo 4 u 2.
Aj kad vec znas tog majstora,priupitaj ga koliko bi okvirno iznelo da napravi 4 u 2.

BaneBG
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 19:02h
Lokacija: Bgd

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od BaneBG » petak, 6. mar. 2009. u 22:21h

Evo male zanimacije,.... ovo su semplovi odradjeni virtuelnom ritam masinom. Nije zvuk izduva originalan ali vrlo lici (ako je jaka masta) :D
U principu, ritam masinom su imitirani taktovi kod 4 cilindra.Tri sempla su tu,da pokazu razliku u zvuku dobijenog samo preraspodelom grupisanja izduvnih gasova na samoj grani.Sva tri su odradjena sa istim brojem taktova u istom vremenskom periodu.Zanimljivo je cuti kako se zvucno menja broj obrtaja cistom raspodelom gde ce koji cilindar da izduva gasove.Naravno,ovo treba slusati iskljucivo u stereo tehnici da bi se dobio pravi efekat ,koji se i dobija sa duplim izduvom.
1) original sva cetri u dva pa u jedan (ili cetri u jedan)
http://www.fileden.com/files/2009/1/17/ ... andard.mp3
2) cetri u dva (1+4 i 2+3)
http://www.fileden.com/files/2009/1/17/ ... riudva.mp3
3) cetri u dva (1+3 i 2+4) .... moja zelja :D
http://www.fileden.com/files/2009/1/17/ ... apavda.mp3

Napomena:
Semplovi su vrlo kratki!Basovi su malo jaci :D

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1273
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Retro zvuk izduvnog sistema

Poruka od Scorpio 696 » subota, 7. mar. 2009. u 06:19h

200jevreja trazi za oakvu crnu na slici
ali i ja mislim da je to tanak materijal.
Slika

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“