Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Odgovori
Avatar korisnika
SASA77
Poruka: 161
Član foruma od: nedelja, 19. okt. 2008. u 02:43h
Lokacija: Sabac

Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od SASA77 » petak, 29. maj 2009. u 19:40h

Beograd -- Skupština usvojila zakon o saobraćaju koji predviđa rigorozniju kaznenu politiku i treba da doprinese smanjenju broja udesa. Primena zakona počinje za 6 meseci.

Za Zakon o bezbednosti u saobraćaju na putevima, koji je usaglašen sa standardima EU, glasalo je 126 poslanika, od 146 prisutnih, a njegova primena počeće kroz šest meseci. Novim zakonom dozvoljena količina alkohola u krvi smanjena je sa 0,5 na 0,3 promila, predviđeno je pooštravanje kazni, kao i upisivanje kaznenih poena u vozačku dozvolu.

Nesavesni vozači za koje se utvrdi da su u krvi imali do 0,5 promila alkohola plaćaće novčanu kaznu, dok će onima koji budu imali veće količine alkohola u krvi biti oduzeta dozvola. U naseljenim mestima opšte ograničenje brzine smanjeno je sa 60 na 50 kilometara na sat.

Zakon uvodi kaznene poene, tako da će se nesavesnim vozačima smatrati oni koji sakupe 18 kaznenih poena, koji prouzrokuju saobraćajnu nezgodu sa smrtnim ishodom ili dve saobraćajne nesreće u kojim su telesno povređeni drugi učesnici u saobraćaju.

Tim vozačima policija će moći da oduzme vozačku dozvolu, koja će im biti vraćena tek pošto u odgovarajućim institucijama budu dokazali da su sposobni da upravljaju vozilom.

Novina koju uvodi zakon je i kažnjavanje na osnovu video snimka učesnika u saobraćaju, a novčane kazne za saobraćajne prekršaje neće biti plaćane policajcima na licu mesta, već će vozači dobijati uplatnicu na osnovu koje će izvršiti uplatu.

Zakon pooštrava kaznenu politiku, pa će tako novčane kazne iznositi od 3.000 do 50.000 dinara, a u slučaju kada vozač pokaže bezobzirnost ili nameru da u znatnijoj meri ugrozi bezbednost saobraćaja, predviđena je i kazna zatvora.

Vozači, koji saobraćajni prekršaj izazovu dok se dete nalazi u vozilu, plaćaće dva puta veće kazne, a zakon propisuje i zabranu upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje.

Mladi vozači, od 16 do 18 godina, dobijaće probne vozačke dozvole i neće moći da upravljaju vozilom bez pratnje suvozača sa redovnom dozvolom i iskustvom od najmanje pet godina, a vožnja će im biti zabranjena u periodu od 23 do pet sati ujutro.

Novi zakon predviđa osnivanje Agencije za bezbednost saobraćaja, dok će vlada doneti petogodišnju nacionalnu strategiju o bezbednosti saobraćaja, na osnovu koje će biti pravljeni godišnji programi.

Izvor: B92.net

Avatar korisnika
ace1
Avenger from the past
Poruka: 1983
Član foruma od: petak, 14. nov. 2008. u 19:47h
Lokacija: izmedju (ne smem da kazem)
Kontakt:

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od ace1 » subota, 30. maj 2009. u 01:36h

primena ovog zakona bice za 6 meseci,da se pripremimo
Opel killer , in progress autolite evolution ,then bekame restomod and eventually all supercars killer (Ferrari too)
It is 1971
Slika

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od Dusan64 » subota, 30. maj 2009. u 02:40h

Ima veoma glupih tacaka u zakonu... Npr za ono u naseljenom mestu ogranicenje 50km/h,ili pored skole dal 20km/h ili 30km/h bese..pa ja cu onda da stanem,da idem peske!

Avatar korisnika
FiestaRS
VIP
Poruka: 4298
Član foruma od: subota, 11. okt. 2008. u 17:57h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od FiestaRS » subota, 30. maj 2009. u 03:52h

U fazonu panduri mogu da nas je*u kako hoce! Slika


Definitivno sledece godine kupujem motor! pa nek me vijaju ako hoce!


Juuujujujjuuuu 50 km/h kroz grad!!! pa nemooogu da verujem Slika
Slika

Avatar korisnika
crki
Poruka: 25
Član foruma od: četvrtak, 16. okt. 2008. u 19:15h

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od crki » subota, 30. maj 2009. u 17:24h

Trudim se da poštujem propise i mnogo mi debilno zvuči kada neko brani zakon i pominje EU.Kada sam kupovao auto,gledao sam cene kod nas i u EU.To je strahota.Procenjena vrednost mog forda bila je 2100 evra,a u EU je ispod 250-300 evra.Održavanje,kvalitet goriva,putevi................i onda se povede priča o bezbednosti u saobraćaju.Ovo je samo da se puni budžet,dolazi vreme kada auto postaje veliki luksuz i samo srećnici moći će da voze,a ostali bicikl pa ko Kinezi.Polako Srbija postaje ekološka država.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 31. maj 2009. u 16:34h

Ovo mi se svidja:
SASA77 piše: Nesavesni vozači za koje se utvrdi da su u krvi imali do 0,5 promila alkohola plaćaće novčanu kaznu, dok će onima koji budu imali veće količine alkohola u krvi biti oduzeta dozvola. U naseljenim mestima opšte ograničenje brzine smanjeno je sa 60 na 50 kilometara na sat.

Novina koju uvodi zakon je i kažnjavanje na osnovu video snimka učesnika u saobraćaju, a novčane kazne za saobraćajne prekršaje neće biti plaćane policajcima na licu mesta, već će vozači dobijati uplatnicu na osnovu koje će izvršiti uplatu.

Vozači, koji saobraćajni prekršaj izazovu dok se dete nalazi u vozilu, plaćaće dva puta veće kazne, a zakon propisuje i zabranu upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje.
Ovo mi se ne svidja:
SASA77 piše: Mladi vozači, od 16 do 18 godina, dobijaće probne vozačke dozvole i neće moći da upravljaju vozilom bez pratnje suvozača sa redovnom dozvolom i iskustvom od najmanje pet godina, a vožnja će im biti zabranjena u periodu od 23 do pet sati ujutro.
Smatram da će bolje uvežbati samu tehniku vožnje ako voze noću, po praznim ulicama. Tako sam i ja radio, posle dobijanja vozačke sam učio da vozim vozeći noću.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
fancy
Poruka: 2265
Član foruma od: četvrtak, 27. nov. 2008. u 13:46h
Lokacija: 11090
Kontakt:

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od fancy » nedelja, 31. maj 2009. u 21:14h

Problem je definitivno u maminim i tatinim sinovima koji noću divljaju u skupim kolima sa često tragičnim posledicama. Na žalost, normalni ljudi sa normalnim rezonima kao tvoj tu ispadaju kolateralna šteta.

E, sad, voleo bih da vidim da li će to nešto da učini za poboljšanje situacije na našim putevima i ulicama.
Ono sa ograničenjem na 50Km/h u naseljenom mestu mi zvuči jezivo. :S
...od 1992, 7 Fordova, trenutno: '08 Hypnotic silver Mondeo 2.0 TDCi Titanium X

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od Dusan64 » nedelja, 31. maj 2009. u 22:09h

Dodje mi da svi krenemo da se vozimo gradskim prevozom,pa da ih vidim kako ce da prezive ako ne budu prodavali gorivo...

fordoni
Poruka: 200
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 21:24h
Lokacija: Beograd

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od fordoni » nedelja, 31. maj 2009. u 22:16h

Ljudi ovaj zakon nece nista promeniti jer nasa psiha se ne menja,to je nemoguce.Oni koji su postovali propise do sada postovace ih i dalje,a oni koji ne postuju ce se provlaciti kod pandura sa crvendacem (1000 din) kao i do sada.Ne postoji bolji privatni biznis od biti milkan na raskrsnici.Nisu bas toliko glupi da sebi to uskrate.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od Markedjani » nedelja, 31. maj 2009. u 22:20h

Upravo tako... ništa se neće promeniti na polju saobraćaja.

Samo će organi reda i nereda imati više mogućnosti za otimanje para...
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 1. jun 2009. u 00:46h

Bas sam malopre pricao sa drugom koji studira na saobracajnom fakultetu vezano za ovu temu... Profani kod njega se nisu slozili oko nekih stvari, konkretno svi sem smera za bezbednost su mislili da treba da ostane 60 u naselju, ali eto... Onda, oni su MUPu dali predlog zakona u kojem je bilo napisano da ako se desi udes zbog loseg puta/neodgovarajuce signalizacije i tome slicno, da treba drzava da bude kriva i plati odstetu, naravno MUP je to modifikovao u svoju korist, tj da nisu oni krivi vec vozaci koji treba da prilagode voznju uslovima na putu.... Znaci strasno! :S :S

Veceras sam se bas vozio po kisi divnim kruznim putem oko bga: nema nijedne linije iscrtane (nit u sredini a kamoli na ivicama puta) o znakovima i vertikalnoj signalizaciji da ne pricam, nijedan katadioptar ili nesto slicno, a rupe ajd da su rupe nego je ceo put izlomljen koliko je neravan, pretvara se u njivu polako... I onda meni neko treba da prosipa pricu da ja prilagodjavam voznju uslovima na putu?! To i nije put kad moras da ides 20km/h da bi u svim trenucima bio bezbedan.

Mislim da ima dosta dobrih stvari u novom zakonu, ali i previse onih koji nemaju smisla.Kako god obrnes nista se ne menja sem sto ce vise para da nam vade iz dzepa...
Treba da poveca bezbednost na putevima i smanji broj udesa? Yeah, right...
Fiesta!!

Avatar korisnika
SASA77
Poruka: 161
Član foruma od: nedelja, 19. okt. 2008. u 02:43h
Lokacija: Sabac

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od SASA77 » ponedeljak, 1. jun 2009. u 03:52h

problem je u tome sto nas ovaj zakon pretvara u policisku drzavu, a ne u demokratsku. dali su policiji moc i prava veca nego sto su imali za vreme Tita kad nisi smeo popreko da ga pogledas a kamoli da mu kazes nesto. e sad ponovo postaje tako. naravno da ja nisam protiv da nam saobracaj bude bezbedni da se zna ko ima prvenstvo i gde se prelazi ulica ali ovo je mnogo. ako seljak iznese blato na put i ja naletim na blato i sletim sa puta ja sam kriv zato sto nisam prilagodio voznju uslovima puta i ako udarim u rupu i otpadne mi tocak i opet sletanje opet sam kriv ja zbog neprilagodjene brzine a ne putari zato sto je nisu zakrpili ili je bar obelezili da se vidi. a najveci apsurd je da ako pesak stoji na trotoaru ispred pesackog i nije zakoracio na zebru moras da stanes da ga propustis, a nisu sagledali mogucnost da taj pesak tu stoji i da nekog ceka ili da dva coveka stoje i razgovaraju a ja cu da stanem i da cekam da predju ulicu. i opet ce to da ide preko nas koji vozimo starije automobile a dzipovi i druge besne masine ce i dalje da se voze onako kako oni hoce. mislim da nije toliko zalosno bilo bi smesno.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 1. jun 2009. u 18:02h

Inače, što se ograničenja od 50 tiče, nije da ga branim, al za one koji ne znaju - u Evropi to ograničenje postoji već decenijama.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 1. jun 2009. u 18:27h

U principu slazem se i ja sa tim ogranicenjem, ali u Srbiji postoji drugi problem: ako se put zove Ibarska magistrala, zasto onda drzava dozvoljava pravljenje kuca i industrije oko iste? Kao posledicu imamo veoma retardiranu situaciju da je maltene duz cele magistrale ogranicenje 50, sto nema poente s obzirom na to da je u pitanju magistralni put. Ali, to je vec zilion puta ispricano tako da nema poente nervirati se za dzabe...
Fiesta!!

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od Neša » ponedeljak, 1. jun 2009. u 19:33h

Eeee ja sam nedavno nadrljao! I sad kad vidim saobracajce izbije mi alergija! Novo ogranicenje na magistrali 50km/h ali i nov asfalt ravan ,prav i sirok gde inace svi voze oko 100,ja vozio 82km/h i uhvati me ovaj novi radar sakriveni,a patrola kilometar nize i dobijem kaznu od 5000-25000 din.za kod sudije. Posle 10g (koliko imam dozvolu) bez veceg prekrsaja,kazu da nece da mi uzimaju dozvolu na 3 meseca i ja se iskreno nadam.
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od Dusan64 » ponedeljak, 1. jun 2009. u 20:45h

Ma tu ko ide 50km/h ja mu skidam kapu... Bolje da se zakljuca ova tema,dzabe se nerviramo...

RS_cabrio
Ljubitelj životinja
Poruka: 3352
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 17:59h
Lokacija: Beograd

Re: Skupština usvojila zakon o saobraćaju

Poruka od RS_cabrio » utorak, 2. jun 2009. u 16:27h

Nikada nije problem bio u zakonu vec u nedoslednosti sprodvodjena istog i to svi kao vozaci znamo. Neko smatra da je to dobro jer moze da se izvuče,dok ja ne spadam u tu grupu,tj, samo sam im jednom nudio novac na nagovor suvozaca, i pokajao se. Sa njima se i ne raspravljam jer su ispod svakog iole kulturnog nivoa, kao ljudi i sama profesija kojom se bave. Dakle, da su se ljudi kaznjavali podjedanko,nikada ne bi bilo potrebe za zaostravanjem zakona. Banalan primer ovoga od pre neki dan jeste da me saobracajac pustio da stojim na mesto na kome kaznjava druge ljude a pri tome kaze, "gledaj sada ovo" jer sma slucjano usao u pricu,i zaustavlja mladog decka u prastaroj fijesti i pise mu kaznu,ne znam ni ja za sta....verujem da je muka ziva da se decko vozika sa devojkom okolo, a on stoji kao pseto i spopada ljude, ali na to je na vreme trebao da misli.

Preksinoc je mom poznaniku policajac uzeo 2 hiljade jer ga je slikao telefonom!? kako prolazi na zuto svetlo. Dakle, skot sedi u busiji sa telefonom i time se bavi da bi izvukao novac za sebe,a dotle im das 50 eura mesecno i ne diraju te u Njegosevoj ulici kada parkiras da ne moze autobus da prodje,a ovamo nose ljude iz unutrasnjosti koji se ne snalaze u BG. Dakle,nepravda je sistemska i to je osnovni problem. Onaj ko pazi, pazice i bez ovakvog zakona zahvlajujuci svojoj svesti,a onaj ko nema tu svest razvijenu,regulisace to novcem ili ce nauciti na tezi nacin. Dakle, obican narod ce da strada dok cemo i dalje na svakom koraku gledati svesna i namerna prolazenja na crvena svetla,parkiranje na sred ulice i bezbroj drugih stvari.

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“