Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zaštitna oprema (PPE)

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Odgovori
Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od Iosis » četvrtak, 9. jun 2016. u 09:53h

( Ovde je premešten offtopic nastao posle ove poruke: http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... 00#p427715 )

Kako mi idu na živce kada Ameri nešto snimaju neke eksperimente, zaštitne naočare i slušalice obavezno...
A ko još u realnim uslovima ih nosi?
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od dule0911 » četvrtak, 9. jun 2016. u 11:50h

Mislis u realnim zemljama i velikim kompanijama? Pa, skoro svi. To sto kod nas nije uobicajeno ne znaci da tako treba.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11305
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 9. jun 2016. u 16:17h

Iosis piše:Kako mi idu na živce kada Ameri nešto snimaju neke eksperimente, zaštitne naočare i slušalice obavezno...
A ko još u realnim uslovima ih nosi?
Na zapadu apsolutno svi, posebno ljudi koji rade u firmama. Jer da se bilo sta desi, osiguranje ce prvo pitali da li je radnik nosio zastitnu opremu jer od toga moze da zavisi da li ce dobiti odstetu ili ne. Tako da radnici moraju da nose zastitnu opremu da bi zastitili sebe (i fizicki i finansijski), a firme moraju da nateraju radnike da nose zastitnu opremu jer ako ne urade to i nesto se desi - radnik moze da ih tuzi da nisu ucinili sve sto je u njihovoj moci da ih zastite. Ako te uhvate na poslu da ne nosis zastitnu opremu - odmah sledi otkaz (ili barem neka kazna; nekoliko kazna = otkaz) jer niko nece da rizikuje.

Zamisli u slucaju ovog videa da tip nije nosio naocare I da kad su cigle pale u prikolicu da je mali komad cigle pukao, odleteo i pogodio jednog od ovogih ljudi u oko (znam da su sanse za tako nesto male, ali nisu nemoguce). Da firma nema pravilo po kojem su naocare obavezne, on moze da ih tuzi za ogromnu odstetu da ga nisu dovoljno zastitili na poslu - tako da bi verovatno dobio sve medicinske racune placene, pa sve izgubljene dnevnice, pa jos malo ekstra za bol koji je pretrpeo i na kraju jos ekstra za sve buduce probleme koje ce imati. Sa druge strane, ako firma ima pravilo da su naocare obavezne (a sve firme imaju), on onda nebi dobio nista - jos bi dobio otkaz sto nije postovao pravila firme.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Sale Sk
Poruka: 386
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 20:12h
Lokacija: Hrvatska

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od Sale Sk » četvrtak, 9. jun 2016. u 17:49h

Zastitnu opremu nosi onaj kome je stalo da ne nastrada. Nekima to bude smijesno, nepotrebno... Ali vraga ne treba izazivati. Previse je slucajeva gdje su se posljedice mogle sprijeciti ili umanjiti.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od mbole » petak, 10. jun 2016. u 02:48h

Plus, kada naidju inspektori, pisu kazne "u letu". I kaznjavaju firmu, ne radnika. A kazne su astronomske.
Kad firmu jednom "zaboli", posle toga uteruju red samo tako.

Ne znam da li si video neko gradiliste kod nas, gde je radove izvodila inostrana firma?Jel si video nekog bez slema, prsluka i radnih cipela?
Npr, kad sam radio mrezu na savski most, iako jos uvek gradnja nije ni pocela, jos se montiraju barake itd itd, ja uopste nisam radnik firme cije je gradiliste... Ne mozes da udjes u krug dok ne dobijes slem, prsluk i cipele sa metalnim uloskom. Tacka.

Sustina je prosta.
Sa jedne strane, firme bi generalno bilo bas briga. Manji su im troskovi ako ne kupuju zastitnu opremu, radnici u principu brze rade bez nje... A posto radnici zavise od firme, radili bi ko i ovi nasi bez icega. Pa ako najebe, sta da se radi, eto desilo se.
Sa duge, drzava posle treba da placa lecenja, invalidske penzije...

Ovako, firma je kriva sto nije naterala radnika da koristi zastitnu opremu.

A mi ne da smu budaletine po tom pitanju, nego nije normalno. Zato je kod nas npr. retkost videti stolara sa svim prstima. Zato je meni kum invalid rada, posto je 15 godina bez maske farbao autobuse po 8 sati dnevno (o komori da ne pricamo).
Nikad necu zaboraviti tipa kome sam odneo da mi isecka neku orahovu dascicu. Ne radi mu bansek, al caskom ce on to na cirkularu. Dascica mala, cirkular poveliki, naravno bez ikakvog stitnika, i ja lepo vidim kako covek gura pola palca pravo na testeru. Taman da skocim i viknem, kad ukapiram da on ustvari vec nema pola palca, i gura patrljkom. Neki cirkular mu je ko zna kad to otfikario, posto je isto tako gurao "caskom" na neadekvatnoj masini, bez ikakve zastite, bez trunke razmisljanja...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od Iosis » petak, 10. jun 2016. u 09:17h

Ma slažem se ja da u nekim slučajevima treba nositi zaštitnu opremu, ali ima i pretjerivanja.

Ne mogu da sjetim šta sam gledao, ali nosili su zaštitne naočare, a nije bilo pojma da nešto može prsnuti u oči.

Ili kao što nam profesor pričao, inspekcija mu obustavila rad na gradilištu jer radnici nisu imali šljemove, a u pitanju je bilo postavljanje montažnih betonskih elemenata.
Ako ga šljem spasi od 30 tona teškog elementa, onda ništa drugo neće.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od mbole » petak, 10. jun 2016. u 09:49h

Nece od betonskog bloka al hoce od kljuca koji je pao s krana. Taj prof je budala ako je tako nesto izjavio.
Vidis, prosle godine sam razvlacio mrezu po tavanu u firmi. Sta ce mi naocari jelte?
Vićne se zica kojom sam vezivao fleksi crevo i po sred oka

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od BojanM » subota, 11. jun 2016. u 17:39h

Iosis piše:Ma slažem se ja da u nekim slučajevima treba nositi zaštitnu opremu, ali ima i pretjerivanja.
"U nekim slučajevima"?! Ti veruješ i dalje u deda mraza ili se nadaš se da ćeš da dobiješ lutriju iako nisi uplatio tiket?

Kad budeš radio malo duže na terenu, u nekoj ozbiljnijoj firmi, u gomili ljudi na gradilištu, ili bilo na kojem mestu gde se ljudi bave nečim što nije pomeranje miša i drndanje tastature... skapiraćeš, nadam se, zbog čega je bitno da se uvek koristi zaštitna oprema.

Dotle se iskreno nadam da nećeš nikoga savetovati da nije potrebno da stavi rukavice, ili naočare, ili šlem, ili adekvatnu radnu obuću... ne, neće šlem sprečiti da padne 30 tona na čoveka, ali može da spreči da neko razbije lobanju tako što je izgubio ravnotežu i zveknuo glavom pravo u isti taj beton ili u parče armature koje štrči kako ne treba.

Ako hoćeš da se igraš svojim životom i zdravljem, to je tvoje pravo. Nemoj drugima da puniš uši glupostima. A poruči tvom profi da je i sigurnosni pojas u kolima lična zaštitna oprema. I kecelja u kuhinji. I naočare za sunce. Ništa od toga "ne mora", sa većim ili manjim potencijalnim posledicama.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: 2015 Ford F-150

Poruka od bo. » subota, 11. jun 2016. u 22:32h

Iosis piše:Ma slažem se ja da u nekim slučajevima treba nositi zaštitnu opremu, ali ima i pretjerivanja.

Ne mogu da sjetim šta sam gledao, ali nosili su zaštitne naočare, a nije bilo pojma da nešto može prsnuti u oči.

Ili kao što nam profesor pričao, inspekcija mu obustavila rad na gradilištu jer radnici nisu imali šljemove, a u pitanju je bilo postavljanje montažnih betonskih elemenata.
Ako ga šljem spasi od 30 tona teškog elementa, onda ništa drugo neće.
Nema pretjerivanja. Svaka kompanija propisuje svoje propise što se tiče PPE, a HSE politka je nešto još gore.
Danas se sve gleda kroz finacije, ljudi su manje bitni nažalost.

U mojoj firmi su obavezne kaciga, naočale, rukavice, zaštitne čizme sa metalnom kapicom te radni kombinezon.
I to nije bezveze propisano. Čak su išli u detalje da recimo kombinezon mora biti od materijala koji neće prouzročiti statički elektricitet i da ne nabrajam dalje..

Svaki stroj koji koristimo mora imati atest, dozvolu za rad i brdo papira.
Radna uputa postoji za sve radnje koje se odvijaju.
Sve radnje koje nisu rutinski posao, moraju biti predočene na sastanku sigurnosti te se prisutni moraju potpisati da razumiju što se i tko izvodi.

Ne kaže se bezveze da vrag nikad ne spava, pa tako u oko može odletjeti komad kad se najmanje nadaš, rekli bi nemoguće. Ali ipak moguće, znam za slučaj gdje je čovjek pred penzijom ostao invalid (desno oko). Iako je star i iskusan majstor bio, taj moment je skinuo naočale da bolje vidi i u tom trenu mu je doletio otkrhnuti komad čekića u oko - i to sa drugog stroja koji mu nije bio blizu.
Trebam li napomenuti da je nakon toga bilo i policijske istrage, brdo papirometrije, sudova, svjedočenja.. A najgore u svemu tome što je ostao bez oka.

Inače sam šef radilišta na poslu ali se bavim i sa HSE pitanjima, tako da sam relativno dobro upoznat sa problematikom.

Neće šljem nikoga spasiti od betonskog bloka, ali tu treba postaviti pitanje zašto je čovjek ispod visećeg tereta?
Za tako nešto se kod mene dobija momentalni otkaz. I to ne samo on koji se našao ispod visećeg tereta nego i signalista koji nije stvorio siguran uvjet za manipulaciju visećeg tereta.

Neće šljam spasiti nikoga ni od pada čekića ili ključa sa visine, ali opet se postavlja pitanje zašto je došlo do pada tog predmeta i tko ga je ostavio na nepredviđenom mjestu.

Nije problem što se pravila krše, problem je ako radnik nastrada. Problem je za njega i njegovu porodicu.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
Lale
Domacin foruma
Domacin foruma
Poruka: 2756
Član foruma od: subota, 11. apr. 2009. u 20:22h
Lokacija: Kikinda

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od Lale » subota, 11. jun 2016. u 23:17h

....i zato postoje akreditacije firmi - da bi usaglasio celo poslovanje sa postavljenim procedurama i standardima, a to na kraju štiti i poslodavca i radnika.
Slika Slika

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od Iosis » nedelja, 12. jun 2016. u 10:48h

Jbg sad, pogrešno sam se izrazio ''u nekim slučajevima''. Nisam mislio skoro pa nikada da ne treba.
Na gradilištima u skoro svakoj situaciji je potrebno.

Ali eto kod ćaleta u firmi ih je inspekcija tjerala da nose šljemove u krugu firme.
A nema pojma o nekom padu sa visine, jer tu samo parkiraju vozila i utovaraju/istovaraju alat. Koji će prije pasti na nogu, nego na glavu.
Jedino šta ti može pasti na glavu, ako se ptica neka olakša iznad tebe. A od toga nisam čuo da je neko bio teško povrjeđen.

Ja nisam protiv toga da se nosi, ali ima situacija gdje te neće ništa zaštiti, o tome pišem.

Znam i slučejava gdje su poginuli jer nisu koristili zaštitnu opremu. Prije par godina je električar uhvatio se za 10 kV golom rukom. Niti je letvom sa zemlje provjerio da li je dalekovod isključen, niti je imao gumene čizme, ni rukavice.

Bio sam gradilištu gdje se kasnilo sa radovima. Grede su prenosili preko radnika koji su ispod betonirali. Jednostavno se nije imalo vremena da se odradi prvo jedan pa drugi posao.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od mbole » nedelja, 12. jun 2016. u 11:43h

Vremena uvek ima u neogranicenim kolicinama. To je samo pitanje para. A nema tih para kojima mozes da vratis neciju glavu.

Princip je prost: od trenutka kad si dosao na posao stavljas na glavu slem, i nema skidanja dok ne izadjes sa posla. Jednostavno ljudi moraju da steknu naviku da ga nose. To jest da osecaju da im nesto fali kad ga nemaju, a ne obrnuto, da im je nesto viska kad ga stave.
Ako to nije tako, ko ce procenjivati dal treba ili ne da se nosi u nekoj situaciji? I sta cemo ako njegova procena ne bude kako treba? Da ga kaznimo? Ok, al kako onome da vratimo glavu nazad?

Nije poenta u tome ko je kriv. Poenta je da svima ostane glava na ramenima.

Bolje je nositi ga i kad ti ne treba, nego da ga nemas onaj jedan put kad ti zatreba. Posle ti nece ni trebati.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od bo. » nedelja, 12. jun 2016. u 14:46h

Iosis piše: Ali eto kod ćaleta u firmi ih je inspekcija tjerala da nose šljemove u krugu firme.
A nema pojma o nekom padu sa visine, jer tu samo parkiraju vozila i utovaraju/istovaraju alat. Koji će prije pasti na nogu, nego na glavu.

Bio sam gradilištu gdje se kasnilo sa radovima. Grede su prenosili preko radnika koji su ispod betonirali. Jednostavno se nije imalo vremena da se odradi prvo jedan pa drugi posao.
Šljem ne koristi samo za zaštitu od pada predmeta sa visine, već i za udarce glavom. Sagneš se i ustaneš i onda opališ u cijev recimo. Hodaš, netko te zove, okreneš se i lupiš u štok vrata.
Smiješno zvuči ali to se događa.

Te grede nisu smjeli prenositi preko radnika, ma kako god kasnili sa radovima. Nema opravdanja.

U naftnim kompanijama čak je zabranjeno trčati po postrojenju. Jer se smatra da ako trčiš negdje je neka havarija, što može izazvati paniku i eto ozljede.

Prosječan broj ozljeda na radu godišnje u Hrvatskoj iznosi 23.000 s 59 mrtvih. U prosjeku, svaki dan se na poslu ozlijedi 150 radnika, svaki sat 20 radnika, svake 3 minute 1 radnik, a godišnje se svaki 41. radnik ozljeđuje na radnom mjestu. Prosječno bolovanje po povredi iznosi 32 dana, a svakog dana ne radi 4.500 radnika. Prema raspoloživim podacima 3/4 radnika se ozlijedi neposredno na radnom mjestu i 1/4 u svezi sa radom (na putu i sl.), a 90 radnika oboli od profesionalnih bolesti.

A HR je samo kap u moru, svjetski prosjek je daleko lošiji.

Pomnoži te brojke sa cijenom radnog sata i zamisli koji je to gubitak za kompaniju.
Al opet kažem, najveći gubitak je zdravlje.
Zato PPE uvijek i stalno, bez izgovora.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
dejan_BL
Poruka: 292
Član foruma od: ponedeljak, 26. maj 2014. u 12:17h
Lokacija: Бањалука

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od dejan_BL » nedelja, 12. jun 2016. u 20:09h

Slika
Ford Mondeo MKIII TDCi 2.0 96kw (2011- ...)

Avatar korisnika
tika
Poruka: 286
Član foruma od: utorak, 23. dec. 2014. u 13:23h
Lokacija: Šumadija

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od tika » nedelja, 12. jun 2016. u 20:55h

[youtube][/youtube]

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 12. jun 2016. u 21:09h

Evo slučaj od danas, neverovali ili da....
Došao Slowmotion kod mene da promenimo stop svetlo na Fijesti. Došao obučen u radno odelo, sa sve HTZ cipelama, kao na površinske kopove da je pošao. :D
Zamenimo mi svetlo, radi sve super. Ali u tom trenutku prolazio komšija sa Ladom karavan... i pukne mu sajla kvačila. Zamoli nas da preguramo. Guramo mi u rikverc, ja motam volan na levo kroz otvoren prozor, Slowmotion gura kod desnih vrata... i predje mu Lada prednjim desnim točkom preko komplet cipele.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Šumadinac
Poruka: 41
Član foruma od: petak, 10. jun 2016. u 23:13h

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od Šumadinac » nedelja, 12. jun 2016. u 21:14h

Ti što ne vole da nose šlemove na gradilištu treba poslodavci da iskoriste stari sistem iz SVŠ Sarajevo,kad te starešina vidi bez šlema dobiješ macolu,a imao nekog starešinu Ličanina ruka ko lopata kad ti oplete macolu šlem nosiš i kad spavaš :D

Avatar korisnika
Daki_81
Poruka: 2600
Član foruma od: subota, 23. mar. 2013. u 17:56h
Lokacija: Beograd / Voždovac

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od Daki_81 » nedelja, 12. jun 2016. u 21:28h

thumbsuph :D
/ Focus / 2007. / 1.6 TDCi /

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od Iosis » nedelja, 12. jun 2016. u 22:15h

Krstiću tvoja avlija je opasna zbog raznog rasprostranjenog metala, nikad ne znaš na šta možeš nagaziti ili saplesti se. O neku Granadu ili poluosovinu Escrota dvojke. :D

Eh, ma ko te pita u Bosni da li kasniš sa radovima i da li ćeš ugroziti radnika.

Mada je u istoj firmi prije nekih 10ak godina pao radnik sa skele, visina 4. sprat. Vlasnik firme se pobrinuo za radnika, nije bio kasnije sposoban za fizički posao, ali mu je našao neki drugi. Nije bilo nikakvih tužbi i samo da ga skine s dnevnog reda, nego je vlasnik jedan od rjetkih boljih vlasnika.
Većina bi se samo ogradila i pustila uneserećenog niz vodu.

Nije rešenje kada neko nagrebe pa ga lječiti, ali u haos državi, snalaziš se svakako.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
darioculibrk
Poruka: 1194
Član foruma od: nedelja, 10. jan. 2010. u 22:47h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BiH

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od darioculibrk » ponedeljak, 13. jun 2016. u 13:27h

Ista situacija je i sa vojskom i sljemovima. Imam knjigu jednog banjaluckog hirurga koji opisuje slucajeve koje je imao tokom ratnih desavanja i navodi koliko se situacija moglo izbjeci da su vojnici nosili sljemove.
Ford Focus 1.6 TDCi (115 KS) 2013 (2021-)
Ford Focus 1.8 16v Zetec E, 2002 (2013-2021)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zaštitna oprema (PPE)

Poruka od mbole » utorak, 14. jun 2016. u 00:35h

Lososse, krajnje ti je vreme za novi avatar.

Pa biraj :)

Slika

Slika
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“