Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
tivica
Poruka: 16
Član foruma od: četvrtak, 19. avg. 2010. u 22:33h

Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Poruka od tivica » subota, 7. jan. 2017. u 17:07h

Imam mondeo II 1,8 td, 98.god i juče primetim da mi curi nafta na boš pumpi. Mislim da se radi o nekoj Lukasovoj pumpi, a gorivo kaplje na prednjoj strani prema hladnjaku na jednom većem šrafu na koji je prikačena jedna žica i ceo šraf je spolja prekriven gumenom kapicom. Kada ugasim auto staje kapanje nafte. Nisam primetio da to uzrokuje neke druge probleme u radu motora. Da li neko zna u čemu je problem i koliko košta popravka? Hvala. :(

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Poruka od mbole » subota, 7. jan. 2017. u 20:46h

Advance solenoid. Pomera ugao ubrizgavanja (ekvivalent uglu paljenja kod benzinca), u zavisnosti od temperature, broja obrtaja i ostalih faktora.
Ili je vrisnula gumica, ili je vrisnuo on sam.
Znam da je nekada kostao prilicno (reda 200), ali mislim da mu je cena u medjuvremenu pala na oko 100.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

tivica
Poruka: 16
Član foruma od: četvrtak, 19. avg. 2010. u 22:33h

Re: Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Poruka od tivica » nedelja, 8. jan. 2017. u 00:14h

Hvala na odgovoru. A zar ne bi imalo nekih problema u radu motora da je pokvaren taj uređaj. Mislim, možda je samo gumica stradala, da je ovo drugo verovatno ne bi palio kako treba i imalo bi promena u radu. I još jedno pitanje, ukoliko je samo gumica da li se skida cela boš pumpa ili je moguće izvršiti zamenu na licu mesta? Pozdrav.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Poruka od mbole » nedelja, 8. jan. 2017. u 11:04h

I ako je gumica i ako je sam solenoid, zamena se vrsi na licu mesta. Ne skida se pumpa.
Ne mora da ima problema, posto on moze i dalje da radi, ali da je krenuo da propusta naftu kroz sam solenoid, to jest kroz njegovu unutrasnjost. A tamo ne mozes da zamenis "gumicu", vec jedino da zamenis ceo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

tivica
Poruka: 16
Član foruma od: četvrtak, 19. avg. 2010. u 22:33h

Re: Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Poruka od tivica » nedelja, 8. jan. 2017. u 13:05h

Ok, hvala puno na odgovoru. Sad u potragu za deo. :D

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Poruka od bane1967 » nedelja, 8. jan. 2017. u 13:18h

Ako se taj solenoid nalazi na donjem delu Lukas pumpe (Bosch to nema), može da se desi da kroz njega iscuri malo nafte i da imaš posle problem sa paljenjem, jer će pumpa delimično ostati bez nafte i svakako će morati malo duže da se vergla dok se dobije radni pritisak u njoj.
Ja sam drugaru na berlingu taj problem rešio tako što sam plastiku kroz koju je prolazila/curela nafta (a kroz koju izlazi i ta žica sa konektorom) zalio dvokomponentnim tečnim metalom, ali naravno kada sam skinuo taj ventil sa pumpe, što nije nikakav problem da se odvije na licu mesta (ključ 22 čini mi se).
Ovo je urađeno pre 2-3 meseca i funkcioniše bez greške!
Za novi deo su mu tražili oko 120 evra, za polovan 50-60, a ovako mu je izašlo na dva piva! :)
Inače,taj deo izgleda ovako:
Slika

tivica
Poruka: 16
Član foruma od: četvrtak, 19. avg. 2010. u 22:33h

Re: Mondeo ll 1.8 td curi gorivo na bos pumpi

Poruka od tivica » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 17:03h

Jeste tako izgleda taj ventil. Na nekom ruskom sajtu sam video taj način rešavanja ovog problema. Hvala na odgovoru.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“