Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od DonKihot » subota, 7. jan. 2017. u 22:13h

Pun rezervoar je obavezan za focusa ali iz drugog razloga...pumpa v.p. se hladi gorivom a njen protok je cini mi se oko 300l na sat.. Tako da je LETI mnogo vaznije da bude pun, jer ce hladjenje pumpe da bude daleeeko bolje sa punim nego sa 5l dizela u rezervoaru. Najkriticniji za odvjanje parafina iz nafte je filter, tako da ne utice kolko ima nafte u rezervoaru.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od mbole » subota, 7. jan. 2017. u 23:51h

DonKihot piše:...jer ce hladjenje pumpe da bude daleeeko bolje sa punim nego sa 5l dizela u rezervoaru.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Nece. Vec sam pisao n puta o tome. Ne hladi nafta pumpu, vec je hlade cevi i rezervoar (koji glume hladnjak).
Nafta samo prenosi toplotu.

Pun rezervoar ima neku prednost u prvih par minuta voznje, dok se sistem ne stabilizuje, to jest dok celokupna masa goriva ne dostigne "radnu" temperaturu. Posle toga je identicno.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od DonKihot » nedelja, 8. jan. 2017. u 03:13h

mbole piše:
DonKihot piše:...jer ce hladjenje pumpe da bude daleeeko bolje sa punim nego sa 5l dizela u rezervoaru.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Nece. Vec sam pisao n puta o tome. Ne hladi nafta pumpu, vec je hlade cevi i rezervoar (koji glume hladnjak).
Nafta samo prenosi toplotu.

Pun rezervoar ima neku prednost u prvih par minuta voznje, dok se sistem ne stabilizuje, to jest dok celokupna masa goriva ne dostigne "radnu" temperaturu. Posle toga je identicno.
Nasao sam post i citiracu Dragomira:

Dragomir piše:Ako upravljacka jedinica na pumpi trosi oko 10-15 A struje onda se ona greje a da bi se hladila potrebno joj je hladno gorivo koje protioce kroz pumpu(pumpa ima veoma veliki preliv negde oko 300 l/h da bi mogla da postigne hladjenje)
Kada ce gorivo imati bolju moc hladjenja kada ga ima 5 l ili kada ga ima 25 l ?

Ovo je problem male kolicinwe goriva u rezervaru pa cak neki modeli imaju i hladnjak za gorivo koji stoji na povratnom crevu prema rezervaru
Razmenu toplote vrsi fluid tj u ovom slucaju kao sto si i sam rekao - gorivo. Hladnjak sam po sebi ne vredi ama bas nista bez protoka radnog fluida na primaru razmenjivaca toplote ( bilo hladnjak ili toplotni izmenjivac, smer energije nije bitan..) Cevi i rezervoar ne teku kroz pumpu pa je ne mogu hladiti, razmena toplote se odvija preko nafte pa nafta ima ulogu rashladnog sredstva.


Moze se reci da cevi i rezervoar hlade naftu, koja hladi pumpu. U svakom slucaju je kolicina nafte jako uticajna.

Avatar korisnika
kekic91

 
Poruka: 1022
Član foruma od: subota, 17. dec. 2016. u 17:09h
Lokacija: Žagubica

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od kekic91 » nedelja, 8. jan. 2017. u 08:09h

Sta li se vi ubedjujete kako se hladi pumpa na ovih -20 napolju lol

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od mbole » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:29h

Kada ce gorivo imati bolju moc hladjenja kada ga ima 5 l ili kada ga ima 25 l ?
Ovde se ne slazemo.

Imace istu. Posto gorivo samo prenese toplotu od pumpe do cevi/rezervoara.

Kolicina toplote koju gorivo moze da odnese sa pumpe zavisi od protoka i temperature goriva na ulazu u pumpu.
Protok je uvek isti, imao u rezervoaru 5 ili 50 litara. Daklem uvek ce ista kolicina goriva proci kroz pumpu.
Temperatura goriva na ulazu zavisi od toga koliko se ono ohladilo od trenutka kada je izaslo iz pumpe, to jest dok je proslo kroz cevi i rezervoar.
Cevi su uvek pune, i njihova povrsina je uvek ista.
Povrsina rezervoara preko koga se nafta hladi je takodje uvek ista.
Jedina razlika je u dodirnoj povrsini izmedju goriva i rezervoara. Ali i povrsina rezervoara sa kojom gorivo nije u kontaktu, takodje hladi gorivo, posto metal od koga je napravljen rezervoar odlicno provodi toplotu.
Tako da je ta razlika zanemarljiva.

Razliku imas samo u pocetnom trenutku, dok samo gorivo ne dostigne ravnoteznu tacku izmedju toga koliko pumpa daje toplote i kolio rezervoar i cevi mogu da odvedu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
odin
Poruka: 79
Član foruma od: ponedeljak, 25. apr. 2016. u 00:08h
Lokacija: Tuzla, BiH

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od odin » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:37h

Dok se tu raspravljate mozete li mi reci da li sta aditiv, npr onaj Systempflege, pomaze protiv smrzavanja? :D
Jutros sam upalio malo da odradi svoje, uspio tek iz treceg pokusaja, zaledilo se gorivo. AccuWeather pokazuje -21C, moguce da je i koji stepen toplije. Uglavnom je radio jedno 20 min i u tom periodu je bilo toliko hladno da kad sam ukljucio puhanje i dalje je hladan zrak, ne moze da se stigne zagrijati :D

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od Djole » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:44h

To je za ciscenje Dizni... Imaš druge aditive za to koji ti sad nece pomoci, treba da se sipa u + na toj temperaturi tacno bi radio pola dana i ne bi se ugrejao

Послато са Redmi Note 2 уз помоћ Тапатока
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od mbole » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:50h

Da ti se zaledilo (parafinizovalo) gorivo, ne bi upalio ni iz 33-ceg pokusaja.
Jedan od pokazatelja da je pocela parafinizacija je da kad upalis, ako krenes da dodajes gas on pocne da se gusi (doduse isti je simptom i kad imas prljav filter)

Systempflege ne spusta temperaturu parafinizacije. Postoje aditivi za to ali ne taj.
Recimo: http://www.liquimoly.co.rs/proizvod/26/ ... FIT-150ml/
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od DonKihot » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:53h

Ja za aditiv ne znam i naglasicu da ne raspravljamo nego diskutujemo, velika je razlika. ;-)
Druze, u sistemu o kom pricamo, gde se na ovakav nacin ostvaruje hladjenje je akumulacija jako bitna, tj kolicina akumuliranog fluida. Ne uvek, ali na visokim temperaturama svakako. Ne bih vise da idem ovde u off, ako pocnem detaljno da izlazem to ce biti manji seminarski, a odavno sam prestao da ih pisem :-D

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od mbole » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:59h

Sto?
Ja nemam nista protiv da mi se dokaze da gresim (cak bih voleo, posto bi to znacilo da sam naucio nesto sto nisam znao). Ali da se dokaze, a ne "ima vise nafte, zato se bolje hladi" i to je tako zato sto ja ili neko treci tako kaze.
Autoritet argumenata, a ne argument autoriteta :)

Naravno, bilo bi lepo da neko od admina preseli deo diskusije koji nema veze sa prvim paljenjem u posebnu temu, ili u neku u kojoj smo vec pisali o ovome.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
odin
Poruka: 79
Član foruma od: ponedeljak, 25. apr. 2016. u 00:08h
Lokacija: Tuzla, BiH

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od odin » nedelja, 8. jan. 2017. u 11:03h

Hvala, znam da nije taj aditiv za to, samo sam ga onako spomenuo. Neka ga onda tako, samo nek ide :D

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Prvo paljenje-zimski problem focus 1.8 tdci

Poruka od DonKihot » nedelja, 8. jan. 2017. u 11:38h

Slazem se, ako premeste ovo u adekvatnu temu rado cu izloziti svoje argumente.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 11:48h

Probaću što kraće i jednostavnije da objasnim zbog čega je bitno imati pun rezervoar.
Konstatacija je da pumpa visokog pritiska (PVP) kao rashladni fluid korisi samu naftu koja
protiče kroz nju. Možemo posmatrati za trenutak naftu kao rashladni fluid, a ne kao
pogonsko gorivo iako mu je to primarna svrha. Da bi se bilo koje sredstvo koristilo
kao rashladni fluid, moramo imati bilo kakav izmenjivač preko kog će se vršiti razmena
energije u suprotnom smeru. To znači da ako gorivo pothlađuje pumpu, onda gorivo preuzima
deo toplotne energije sa PVP, pa se ista ta toplota mora odvesti sa goriva da bi gorivo
moglo ponovo da prezme deo toplotne enertije sa PVP, i tako u krug.
Izmenjivač su rezervoar, creva i ostali (zenemarljivi) elementi zaduženi za distribuciju
goriva do pumpe. Šta fali? Fali nam sekundarni fluid, koje će da odvodi toplotu sa izmenjivača.
Ono što hladi rezervoar i creva je ništa drugo nego okolni vazduh.
Da rezimiramo, imamo pumpu koja se greje, gorivo (primarni fluid) koji struji kroz pumpu
i prezuzima deo toplotne energije koju pumpa oslobađa, zatim struji kroz rezervoar i sistem
cevi. Rezervoar i cevi preuzimaju deo toplotne energije od goriva a zatim se ta energija
disipira u okolni vazduh. Deo energije koji pumpa predaje je neko (delta)tp.
Cevi i rezervoar imaju svoj ograničen kapacitet u vidu toplotne energije koju mogu da prime
i disipiraju. To zavisi od preseka cevi, temperature okoline, brzine strujanja fluida,
materijala od kog su napravljeni, itd... To znači da i ‚‚hladnjak‚‚ ima svoj (delta)ti
koji predstavlja količinu energije koju može da primi i efikasno odvede.
U idealnom sistemu, gorivo bi preuzelo (delta)tp, prenosti istu tu količinu toplotne energije
na izmenjivač. Izmenjivač koji ima (delta)ti jednak ili veći od (delta)tp će preuzeti svu
toplotnu energiju i disipirati je u okolinu.

Pumpa ima protok 300l na h, što je 5l goriva u minuti!
Početni uslovi su leto, vlaga 60% i temperatura 35C, količina goriva u rezervoaru 5l.
Pumpa predaje toplotu gorivu, praktično svo gorivo struji sistemom za distribuciju goriva
i predaje mu deo toplote, deo toplote se odvodi sa creva i rezervoara (onoliko koliko okolni
vazduh može da primi) i temperatura svih elemenata se podiže do trenutka kad se uspostavlja
stacionarni režim rada, tj gorivo se ugrejalo do neke vrednosti temperature gde više
ne može da se pothladi, pa više ne može da primi svu toplotnu energiju koju bi pumpa volela
da preda. Gorivo napupšta PVP sa određenom vrednošću temperature, ostvaruje neki (delta)ti tj pad
temperature na hladnjaku i ulazi u PVP sa vrednošću temperature nešto manjom nego na izlazu iz pumpe.
Da bismo odveli još toplotne energije sa PVP moramo izmeniti parametre celog sistema.
To je moguće postići recimo forsiranim hlađenjem (npr. ventilator ispred hladnjaka na sistemu
hlađenja motora sa vodenim hlađenjem. isti efekat ima ventilator koji leti stavimo ispred fotelje
da nas hladi ako nemamo klimu u kuci..ventilator ne menja temperaturu vazuduha ali omogućava usled
strujanja vazduha brže odvođenje toplote). Može se postići nešto i izmenom konstrukcije hladnjaka.
( To je kad u kući shvatimo da je mali radijator u spavaćoj sobi, pa se stavi veći recimo...)
Naš hladnjak (rezervoar i creva) je toliki koliki je, a od forsiranog hlađenja nema ništa
( ima razlike kad se auto kreće naravno, strujanje vazduha mu dođe kao forsirano hlađenje..).
Sa malom količinom goriva, sistem će brzo dostići stacionarni rezim.
Pa šta onda možemo da izmenimo..? Uvedemo akumulaciju...
Šta ako bi u rezervoaru bilo 50l umesto 5l goriva.
To znači da za 1 minut 5l goriva ode prema PVP i preuzme deo toplotne energije.
Za 1min 5l ‚‚hladnog‚‚ goriva ode prema pumpi a 5l ugrejanog goriva se vrati i izmeša sa 45l ‚‚hladnog‚‚.
U svakom trenutku imamo neku količinu goriva u rezervoaru koje se hladi i ta količina je značajno veća
od količine podgrejanog goriva sa kojim se meša...To u praksi znači da će pumpi trebati malo više vremena
da uvede sistem u stacionarni rezim. Kako auto više radi, približavaćemo se vrednostima iz prvog primera
i vrlo je moguće da se nakon duže vožnje doći u isto stanje kao u prvom primeru. Šta smo onda dobili?
Pa dobili smo da pumpa značajno duže vreme radi sa boljim hlađenjem i nižom temperaturom.
Za sat rada motora i 5l u rezervoaru, pumpa će da promulja gorivo 60 puta!!!
Sa 50l goriva, svega 6 puta...

Odužih više nego što sam hteo, al dobro...sad odoh malo da radim svoj posao na radnom mestu. :)

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od van » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 13:06h

То је све Боле и рекао , да са више горива само треба дуже времена да систем дође до радне температуре .
Оно што ниси узео у разматрање , да 5 литара горива има незнатно мању површину за одавање топлоте унутар система него пун резервоар. Контактан површина горива као расхалдне течности и измењивача топлоте , је бинта а не количина горива ( расхладног флуида ) .
Иначе ова прича је илузорна за тренутне временске прилике и чињеницу да је пумпа зашрафљена за блок и да има температуру блока мотора .
Иста је прича била и за бензинске пуме у резервоару и количину горива , а то што магистрала за гориво од топлоте мотора греје гориво то нико није узимао у обзир .

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 13:43h

Bole kaže da je razlika zamemarljiva a ja tvrdim da nije. Po meni konstatacija ostaje da više nafte - bolje hlađenje.
Ceo moj tekst je napisan prilično na brzinu i banalizovan je ali mislim da se lako dolazi do suštine, dosta sitnica sigurno
nedostaje. Napisao sam da će sa 50l veća količina goriva da se hladi, promaklo mi je da razložim i taj deo.
Drago mi je da si pomenuo to.
E sad, dalje ulazimo u filozofiju...filozofski, količina goriva ne utiče..ali utiču ostali uslovi i parametri koji su direktno
uslovljeni količinom goriva pa se to svodi na isto. Filozofija bukvalno pobija zakone fizike u njihovom tumačenju,
da ne navodimo sad i primere o zecu i kornjači, streli, itd...
Sama tema nije vezana za aktuelno godišnje doba, pa je naglašeno i u 1om postu da cela priča važi u letnjem periodu.
Činjenica da je PVP zašrafljena za blok ne menja činjenicu da se pumpa hladi gorivom.

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od SCORPIO123 » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 13:51h

temperatura goriva se uzima kao parametar kod ecu radi optimalne potrosnje goriva ostalo je nebito

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od mbole » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 14:46h

Lepo opisano, samo sto smo ostali na istom :)
Ne slazem se da ima ikakve veze sa filozofijom, pricamo o cisto tehnickim stvarima.

Ko sto Van pomenu, povrsina rezervoara (koji je najveci hladnjak), a koja je u direktnom kontaktu sa fluidom je samo malo veca kada je rezervoar pun, nego kada je rezervoar skoro prazan (jednostavno takvog je oblika rezervoar).
A slozices se da se 5 litara preko iste povrsine brze hlade nego 50 litara.

Fakat da ces 50 litara sporije ugrejati pumpom, ali ces ih i sporije ohladiti rezervoarom, nego sto je to slucaj sa 5l (plus sto 5l ima bolji odnos kontaktne povrsine i mase).

No... nevolja je sto nemamo ni jedan jedini podatak na osnovu kog bi mogli da izracunamo bilo sta, pa je i tvoja i moja prica "argumentovano nagadjanje".
Ostaje da neko nepravi eksperiment :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 15:07h

Konstatacija da će se sporije ohladiti 50l nikako nije tačna, tu se baš ne slažem.
Bilo bi zanimljivo napraviti eksperiment, samo da dođe leto. =)
Relativno lako bi se mogla meriti temperatura goriva, ili creva na filteru dovodnog i od preliva..

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od dax92 » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 15:53h

Kad se malo bolje razmisli (bar ja), veca kolicina goriva moze hladiti pumpu goriva nekih, recimo pola sata-sat. Dok se to gorivo ne ugreje od same pumpe i creva u motoru.
Nakon toga, isti joj je djavo da li je u rezervoaru 10 ili 50 litara goriva. Nije bukvalno identicno, ali je razlika jako mala.
Svakako, radije cu voziti sa 40-50l u rezervoaru, sto i radim, zbog skroz drugih razloga.
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od mbole » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 16:09h

A sto se ne slazes? Povrsina preko koje se hlade je skoro ista, tj moze da odvede isto toplote u jedinici vremena.
Kako ti yreba vise vremena da na ringli ugrejes serpu u kojoj je vise vode isto yako ti treba vise vremena da se to vise vode ohladi

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 18:45h

Izvini, u pravu si. Ako mislis na stanje kad ugasimo auto, sporije ce se ohladiti pun rezervoar nego na rezervi, za istu temperaturu goriva. Ali ja i dalje tvrdim da se pun nece zagrejati koliko i kad je na rezervi. Mozda na duzoj voznji, ali duza voznja podrazumeva otvoren put pa ce i hladjenje biti bolje usled boljeg strujanja vazduha. Mozda i nema toliki uticaj koliko ja mislim, ali svakako je bolje barem za zeru, a meni je i toliko dovoljno. :-)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 19:01h

Posle pola sata vožnje u špicu u Beogradu po lepom sunčanom danu zagrejaće ti se i pun rezervoar pa taman da je 300 litara.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od DonKihot » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 19:07h

Ja sam po Bgu vozio leti iskljucivo skuter. :-D Slazem se sa tom konstatacijom. Ali ce od pola sata voznje sa 5l gorivo biti 'hladno' 3 minuta, a sa 50 barem 15. Kad nema kise, i grad je dobar. :-)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od mbole » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 23:10h

Hladjenje je pri duzoj voznji i boljem opstrujavanju bolje i kad imas 5 i kad imas 50 litara.

Ajmo jedan misaoni eksperimet sa onim s cim raspolazemo

Da vidimo sta znamo (ili barem sa dovoljnom sigurnoscu pretpostavljamo):
1. Kroz pumpu prodje 5l goriva u minutu
2. Temperatura pumpe je reda 90 stepeni (da zaokruzimo na 100 radi lakse racunice). Mada nam ovo na kraju i nije bitno.

Ono sto ne znamo je koliko ce toplote tih 5 litara da otme od pumpe to jest koliko bi se tih 5 litara ugrejali, niti kojom brzinom rezervoar hladi.

Zamislimo da imamo na ulazu rezervoarce od tih 5 litara, a na izlazu u jednom slucaju rezervoar sa 50 a u drugom sa 10 litara (10 da ne bi brkali sa ovih 5 koliki je protok, a i ne mozes bas dugo da vozis sa 5 litara :)).

U pocetnom trenutku sva goriva su na recimo 30 stepeni.

Da pretpostavimo, posto nemamo pojma koliko je stvarno, da ce prolaskom kroz pumpu tih 5 litara da se ugreje za dodatnih 20 stepeni.

Kad tih 5 litara na 50 stepeni dodamo u onih 10 na 30 stepeni, krajnji rezultat ce biti 36.6 ((10*30+5*20)/15)
Kad 5 litara dodamo u 50 litara, rezultat ce biti: 31.8
Daklem kad ne bi bilo nikakvog hladjenja u svakom minutu bi se temperatura rezervoara sa 50 litara podigla za 1.8 stepen a onog sa 10 litara za 6.6 stepeni.

Da vidimo kada uopste ne bi bilo hladjenja za koje vreme bi dostigli nekih 60 stepeni u jednom i drugom slucaju (na 70 ne mozes da drzis ruku, a jos nisam video rezervoar koji je toliko topao).

Imamo 30 stepeni razlike izmedju pocetnih 30 i 60, daklem 50 litara ce se ugrejati na 60 stepeni za 16 minuta, a 10 litara za 4.5 minuta.
Daklem 10 litara se zagreva 3.5 puta brze od 50 litara.

*** Moguce je da ovde imam gresku, posto tih 5 litara cirkulise sada sa podignutom temperaturom, pa se kumulativno temperatura podize brze kada je goriva manje, ali opet sa druge strane, kako se temperatura goriva priblizava temperaturi pumpe ono sve sporije odvodi toplotu, pa onih 20 koliko se gorivo ugreje na pocetku vise nije 20 vec manje sto se brze desava sa manjom kolicinom, tako da usled toga njena temperatura sporije raste... al bojim se da ovde ne bi vise mogli da uopstavamo, tako da za pocetak neka bude uproscen sistem.
***

Odnosi bi bili isti i ako bi gorivo preuzimalo vise toplote od pumpe, samo bi se vreme skracivalo, pa bi ako recimo gorivo uspe da oduzme 30 stepeni oba vremena bila za trecinu kraca. Ali odnos ta dva vremena bi ostao isti.

Ajmo sad i neku pretpostavku za hladjenje.

Spoljasnja povrsina rezervoara preko koje se emituje toplota je identicna, dodirna povrsina je zbog oblika rezervoara (plitak i sirok) priblizna, plus imamo otpustanje toplote preko cele povrsine posto metal dobro provodi toplotu, tako da mi se cini da je to maltene identicno, al ajde da kazemo da ce se 50 litara hladiti 20% brze.

Ali istovremeno, da bi oborili temperaturu tih 55 litara za 1 stepen, preko istog hladnjaka treba nam 3.6 puta vise vremena, minus ovih 20%, sto dodje na 3 puta, nego da to isto uradimo za 15 litara.

Daklem odnos podizanja i spustanja temperature u jednom i drugom slucaju je 3.5 prema 3, to jest onih 10 litara se uz hladjenje greje svega 15% brze nego ovih 50.

Prevedeno u vreme, za koje ne znamo koliko ce biti, al da lupimo neku cifru utiska radi, ako 10 litara postigne ravnoteznu temperaturu za 10 minuta, 50 litara ce to uraditi za 11.5 minuta, ili jedan za sat a drugi za sat i 9 minuta.
Zanemarljivo.

Pisem ovo iz glave, tako da je moguce da mi je negde promakla principijelna greska. Ako je neko vidi... nek pise.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Nikola312
Poruka: 1113
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Pun rezervoar i hladjenje pumpe (off iz "Prvo paljenje")

Poruka od Nikola312 » sreda, 18. jan. 2017. u 16:33h

Svaka čast za elaborat. :bravo:
Svakako, radije cu voziti sa 40-50l u rezervoaru, sto i radim, zbog skroz drugih razloga.
+1

Pretpostavka da se ovako čuvaju dizne npr, jer se sprečava da u sistem ubrizgavanja dospe mulj sa dna rezervoara.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“