Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Plivajući zamajac

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Cedo » petak, 27. jan. 2012. u 22:54h

Jbg cale vozi relaksirano, prvo ubaci u neutral pa tek onda u nizu :D ..ako osetis bilo kakav trzaj kad se budes sa mnom vozio seci me gde sam najtanji :D ..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » petak, 27. jan. 2012. u 23:02h

ma ok bre, znas da sam se 'svadjao' sa calom zbog toga, (ucis oca kako se prave deca i slicno) zamisli da sam instiktivno bez razmisljanja uvek malo pomazio pedalu gasa kad idem u visu i onda kad me on vozio primetio sam da mi nije to sve glatko kako treba a nisam znao gde gresi dok sebe nisam uhvatio da uvek malo zadrzim gas da ne spadnu obrtaji, to se sve vrlo brzo odvija pa je tesko za primetiti da uopste to radim pa tako ga i ne mogu karakterisati kao medjugas..iz 4. u 5. je najizrazenije jer menjac najduze putuje..

sent from white land..

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od darko darko » subota, 28. jan. 2012. u 11:46h

je samo vozim auto, doduse stari mondeo je vozio ko je stigao i kako je stigao, ali od kupovine (pre toga neznam koliko je presao sa starim kvacilom) pa negde do 280 000 sa mojom voznjom, i to skripa guma svako jutro, bukvalno svako jbn jutro nijedno preskoceno, ali imam taj osecaj za kvacilo, bar se nadam, kada sam otfvorio na tih 280 000 km bila je sjbana samo lamela, ali ne i korpa, dali to znaci da dobro saltujem

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » subota, 28. jan. 2012. u 16:50h

meni je na takvom mondeu na 450.000 samo nanitovana lamela, nista drugo nije menjano, kao i sa ovim mondeom presao sad ce 140.000 i bez problema sa tim sklopom..

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od darko darko » subota, 28. jan. 2012. u 17:24h

pa meni se oseti malo kada saltujem, nikako nemogu totalno da ostranim i naviknem na to, doduse sada ga ne vozim sada svaki dan kao mk2, pa se tesko privikavam, oseti se malo sec, tesko mogu to da neutralisem skroz, dodao bih, ivicnjaci najvise zezanju zamajac, lezeci policajci kada je u brzini, i nesto kao ulaz u moju garazu, zapne prvom kada ima najvecu snagu pa odjednom poleti, to resavam sa malim zaletom i na ler kada moze, normalno penjanje uz ivicnjak unazad pa sa malim zaletom.
To sa medju gasom treba da malo naviknem, opet ima malo osecaj da zapne, normalno kad ga zgazim, onako muski, pa od toga nema nista mrgreen mada tada mi se cini da mono glatkoje ide nego kad ga pazim i mazim :( verovatno sa tim imam vise iskustva, ne razumem zasto bi mu smetala nagla promena brzine na rucici menjaca, ne secanje kvacilom, nego iz 3- 4 dum, jel to smeta da izbacujem to iz navike...

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Plivajući zamajac

Poruka od dule0911 » subota, 28. jan. 2012. u 19:21h

milan_gt piše:kao i sa ovim mondeom presao sad ce 140.000 i bez problema sa tim sklopom..
Ako vozis iskljucivo otvoreni moze i 350k da ti traje zamajac (znam za jedan slucaj).

A koliko sam skapirao ti vozis pretezno otvoreni tako da nemas brige thumbsuph
Fiesta!!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » subota, 28. jan. 2012. u 19:25h

bas tako, a i ako ima gradske voznje ue ne moze da se poredi sa bg-om sto se tice broja pritiska kvacila/km

sent from white land..

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14429
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od mbole » subota, 28. jan. 2012. u 23:09h

milan_gt piše:medjugas kod mondea obavezan za visu ili nizu brzinu, u visu posebno kad se ide druga/treca, cetvrta peta da nebi auto prvo usporio dok ne podigne obrtaje jer obrtaji kod 2.0 tdci vrlo brzo padnu na nivo lera dok na 1.8 tdci-ju motor duze ostaje u obrtajima..
Saltovanje u nizu brzinu ide sa medjugasom, a u visu brzinu sa razdelom. Vazi za svaki auto koji se ostro vozi, nebitno koje je marke, tipa, modela...

Cela prica je u usaglasavanju brojeva obrtaja ulaznog i izlaznog vratila menjaca, odnosno u onome sto normalno obavljaju sinhroni, samo im ti pomognes u tom poslu.

Pri saltovanju iz vise u nizu brzinu, potrebno je da se ulazno vratilo zavrti brze nego sto se vrtelo u trenutku pre izbacivanja iz brzine. Recimo ako si vozio u 4 brzini na 2500 rpm, i prebacujes u 3 pri cemu brzina ostaje ista (ne kocis), ulazno vratilo pri ubacivanju u 3 treba da se zavrti na nesto vise obrtaje, recimo 2800.

Da bi to postigao, saltujes sa medjugasom:
stisnes kvacilo, izbacis iz brzine - time razdvojis ulazno i izlazno vratilo
pustis kvacilo kratko stisnes gas - time zavrtis samo ulazno vratilo brze, izlazno je vezano za tockove i i dalje se vrti kao i pre toga
stisnes kvacilo ubaci u nizu brzinu.

Obrnuto, pri saltovanju iz nize u visu brzinu treba da usporis ulazno vratilo. Recimo ako si vozio na 2800 rpm u trecoj kada prebacis u 4 ulazno vratilo treba da se vrti 2500 rpm

Da bi to postigao, saltujes sa razdelom:
stisnes kvacilo izbacis iz brzine - razdvojio si ulazno i izlazno vratilo
kratko pustis kvacil pri cemu ne diras gas - broj obrtaja motora pada i kada na kratko pustis kvacilo usporis ulazno vratilo
stisnes kvacilo ubacis u visu brzinu

Naravno sve ovo treba uraditi jako brzo.

Upravo na taj nacin su se saltovali nesinhronizovani menjaci (neko pomenu dajca), i upravo na taj nacin se saltuje kada su opterecenja velika (jako ostra voznja, trkacka voznja...)
Naravno ni pri sasvim normalnoj voznji, to nece da smeta, upravo obrnuto, produzava vek trajanja sinhrona, voznja je tecnija, bez trzaja posto se zaletanje/usporavanje ulaznog vratila odvija kada ono nije povezano sa izlaznim odnosno tockovima.

Sinter lamela sa jakim oprugama se koristi upravo kod ovakvog nacina voznje, motora sa povecanom snagom/momentom u odnosu na fabricke, odnosno kada nije bitna fina voznja, trajanje lamele/zamajca/korpe vec sto brze i efikasnije prenosenje momenta izmedju motora i menjaca. Takve lamele su "krute", odnosno treba mnogo finije pustati kvacilo za normalnu voznju, posto opruge unutar lamele daleko manje amortizuju u trenutku kada lamela pocinje da hvata. Krenuti s takvom lamelom bez potpisivanja ili gasenja motora je daleko teze nego sa "normalnom". Jednostavno udarno opterecenje je kod nje daleko vece.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » nedelja, 29. jan. 2012. u 01:10h

mbole piše:Obrnuto, pri saltovanju iz nize u visu brzinu treba da usporis ulazno vratilo. Recimo ako si vozio na 2800 rpm u trecoj kada prebacis u 4 ulazno vratilo treba da se vrti 2500 rpm
bole prilikom saltanja u visu na mondeu obrtaji u ovom slucaju brzo spadnu i ispod 2500 rpm (posebno iz 4. u 5. brzinu) pa ga ustvari raskvacis na nekih 1500 pa on proguta malu knedlu dok ne digne tih 1000 obrtaja, kod zustrije voznje to nije slucaj, ali ako hocete brzu i tecnu voznju 2.0 tdci mondeu mora da se neznatno zadrzi gas pre pustanja kvacila (osim cedovog jer njemu zadrzi obrtaje)
Poslednja izmena: milan_gt, na dan nedelja, 29. jan. 2012. u 01:13h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od darko darko » nedelja, 29. jan. 2012. u 01:13h

kako to cedov zadrzi obrtaje :wtf:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14429
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od mbole » nedelja, 29. jan. 2012. u 02:06h

Pa ja napisah da sve ovo treba odraditi brzo :)

Iskreno nisam vozio TDCI-a, ali neobicno mi da obrtaji padaju toliko brzo koliko treba da se presaltuje.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Cedo » nedelja, 29. jan. 2012. u 03:20h

Upravo tako, pa ne traje promena brzine vecnost, ako pricamo o nekim ekstremnijim situacijama, max ubrzanje itd. nema sanse da obrtaji pri pomeni padnu ispod granice na kojoj preuzima visi prenos..

@Darko
Poslusan mi motor :D , bez zezanja postoji odredjena zadrska, prilicno uocljiva u nizim brzinama, recimo pri promeni iz prve u drugu na npr. 1700o., samo se zadrze na tom broju na momenat, taman za glatku promenu u visi prenos..znaci ova situacija vazi za voznju na nekim nizim obrtajima, naravno da mi ne zadrzava obrtaje kod promena na 4k obrtaja, pa na sta bi to licilo, ali posto mi je uvek bar malo otvoren prozor cujem razne, izgleda zaborave nogu na gasu kad menjaju brzinu pa ga jos i dodavaju prilikom pustanja kvacila, kao da krecu iz mesta :D..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Plivajući zamajac

Poruka od totti » nedelja, 29. jan. 2012. u 10:40h

Mi sa benzinjarama 1.6 16v smo mirni, svakog drugog zeza motorić ler gasa, pa hteo - ne hteo sam zadržava obrtaje... :P
Slika

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » nedelja, 29. jan. 2012. u 11:55h

obrtaji se brzo dizu i brzo padaju, i ovo je prvi auto kod kog to radim zarad udobnosti i nisam jedini, komsija profi vozac sto radi u putevima uzice obozava kola i voznju je na isti nacin resio taj problem na '04 mondeu, koji je kupio jer mu se moj svideo i nagovaram ga da se prikljuci forumu, mesec je stariji od mene i zajedno smo odrasli..bez da sam mu ja nesto pominjao, vozili smo se i primetio sam tu glatkocu, on kaze mondeo je bas prgav i moras da mu sve namestis potaman da bi bilo glatko..da kazem da retko ko primeti razliku u saltanju mog cala koji ne zadrzava gas da previse spadne i mene sto ga zadrzim..

sent from white land..

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Plivajući zamajac

Poruka od dule0911 » nedelja, 29. jan. 2012. u 23:13h

Bas sam malopre probao i meni nekako obrtaji taman padnu na vrednost koju trebaju, doduse probao sam samo do 4-te brzine jer sam vozio po lokalu.
Dal ih zadrzava ne bih umeo da procenim, ali ne padnu ispod potrebnog broja za narednu brzinu (ili bar ne mnogo).
Fiesta!!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 01:25h

svako ima svoj stil, ali kazaljka ne bi trebalo da skoci prilikom saltanja u visu, treba samo da ima smer nanize, opet kazem 2/3 a posebno 4/5 se nekako najbolje oseti razlika..

sent from white land..

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Plivajući zamajac

Poruka od zoran sm » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 18:21h

Pa i ja sam profesoinalan vozač, ali sve zavisi šta na poslu voziš, nema to nikakve veze sa onim što voziš kod kuće. Vozio sam Lybru 2,4 i na poslu vozim blindu VW 3,0 sve dizeli, i da ne dužim, u bilo koju brzinu da ubaciš ti ćeš kod ta dva vozila krenuti. Međugas i ostalo jednostavno ništa ne postoji, masa vozila te gura kada kreneš i samo neko baš divljačko silovanje kvačila izazvaće gašenje ili podrhtavanje motora. Kod sadašnjeg Mondea je slika nešto drugačija u jednom od postova sam spomenuo da Mondeo baš voli gas, i kako ste objašnjavali malo više pažnje se mora obratiti kvačilu nego inače. Tako naviknut na veliki obrtni momenat kod VW ili Lybre sam dolazio u situaciju da mi se često gasi Mondeo. što je verovatno izazvalo kvar na sklopu kvačila. Da ne pričam tek da sam X puta ubacio u 6tu a hteo sam rikverc. Čak i na drugim blindama Iveco, Toyota itd. rikverc je kod 6te a ne kod prve.
Nego da se vratimo na početak, ispravnost zamajca imam li rešenje ili ne?!

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Plivajući zamajac

Poruka od totti » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 18:40h

zoran sm piše: Tako naviknut na veliki obrtni momenat kod VW ili Lybre sam dolazio u situaciju da mi se često gasi Mondeo.
Koliko ja vidim, Mondeo 2.0 Tdci ima veći obrtni momenat od Lybre 2.4 JTD...
Slika

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Plivajući zamajac

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 18:44h

Tesko da mozes ovako van auta da ga proveris, to da je ostao pa bi mogao, ovako ne znam za nacin.

Rikverc je meni bas logicnije da stoji kod prve brzine, ali to se i kod Mondea razlikuje od menjaca do menjaca (5to brzinac ima rikverc umesto 6te). Subjektivna stvar ;)
Fiesta!!

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Cedo » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 18:52h

Vrlo moguce da si time ubrzao crkavanje zamajca, zanimljivo vecini ljudi, koji su seli i probali Mondea, se ugasio prvi put :D..stvarno ima osetljive komande ali posle par km skontas kako se vozi pa vise nije nikakav problem, cak naprotiv (bar meni), jel moguce druze da si se ti toliko napatio sa njim :wtf:, i naravno nema to veze sa obrtnim momentom....evo sta majstor Dragomir kaze:
Dragomir piše:Zavisno od kubikaze.Npr.moja fiesta se tek zivahno ponasa preko 2000 obrtaja a za voznju je odlicna ako se vozi od 2000-4000 obrtaja.Kod mondea tdci je skoro ista takva prica a i fokus 1.8 tdci ima slicno ponasanje


Nemojte me pogresno shvatiti ovo je optimalna voznja koja omogucuje da motor veselo radi i bez mucenja vuce.

Naj cesci uzroci zbok koih se zamajac haba previse je:

-kretanje na malom gasu sto kod forda prouzrukuje gasenje motora usled velikih vibracija(knoh senzor registruje vibracije pa PCM gasi motor)Ponovite ovakvo kretanje 30-50 puta i novi zamajac ce puci
-voznja na malim obrtajima i mucenje motora u vuci(opet uzrok vibracije)
-Naglo prebacivanje iz veceg stepena u manji
-motori koi su cipovani
i naravno
-luft u glavi upravljaca vozaca koji je tesko resiv ;)
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Plivajući zamajac

Poruka od zoran sm » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 22:26h

Da interesantno je to sa gašenjem prilikom polaska automobila, nisam početnik ali prilikom jedno 10 polazaka za Mondeom mi se ugasio automobil. Hehehe tu me je najviše moja žena iznervirala, kaže eto meni nije se nikada ugasio, i stvarno ona to obavi pažljivije lakše i krene. Ipak imam svake godine 50-60000 kilometara pod nogama, i žena da me uči huh ;) . Šta ćeš, divljak sa luftom u glavi.
Jeste Mondeo ima veći obrtni moment, ali se nalazi višlje na polici tj. treba mu jedno 2300 o/m, i tu je najveći problem u mojim očima. Klasična situacija je 50 km/h grad, treća brzina je prirodno rešenje u tim uslovima međutim 2000-2100 obrtaja da bi postigao 50 km/h nije baš ekonomično rešenje. Dobro za brze manerve, preticanja dobijate max snage ali za normalnu potrošnju prebacujete u 4-tu. Pričam o 6 brzina menjaču, i onda u urbanom okruženju 3-ća pa 4-ta pa 3-ća.
Sada sam navikao pa ide mnogo bolje.
Malo sam se raspitao vezano za Plivajući zamajac, postoji sistem da se izmeri stepen zakretanja gornje ploče u odnosu na donju, i dobijete rezultat kvaliteta tj. ispravnosti istog. Snimiću snimak pa ću vam postaviti kada skontam metodu. Kada dođem do više informacija, javiću vam.

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 22:31h

mondeo sa aktuatorom (elektronikom koja regulise, geometriju turbine) povlaci sa 1700 rpm, ali se proizvodio od '05..

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Cedo » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 22:57h

E jbg mi k`o da vozimo razlicite automobile, OK malo se i razlikuju Euro III i IV i to bas na tim nizim obrtajima, ali nista preterano..moment je dostupan na dosta niskim obrtajima + ga ima u prilicnom rasponu, samo stvar je u tome sto su kod Mondea prve 4 brzine skracene, a inace kod 6o brzinaca ti je sve manje vise slicno..kad realno pogledas nije 2000o u 3. na 50kmh nesto strasno zar ne, u gradu od 25-55kmh mozes samo trecom, bez da zalazis u neke obrtaje, ako se preko 55kmh otvori put taman za 4. bez da ga mucis..kad smo kod elasticnosti, ja sam izmerio ubrzanje u 3. od 30-60 za 3.5sec a 60-100 u 4. za 5.5sec, nadji mi nesto slicno kod dizela, konjaza nebitna ;) , zato mislim da je menjac sjajno odmeren..
Evo zamajca..
[youtube][/youtube]
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Vladan » utorak, 7. feb. 2012. u 16:18h

milan_gt piše:samo ga cuvaj od trzaja, dakle medjugas kad saltas u nizu i 'pomazis' gas u visu jer mu brzo padaju obrtaji..uglavnom samo glatka voznja..

sent from white land..
Molim objasnjenje za nas mentole. Sta je "medjugas", sta znaci "pomaziti gas"? Imam ideju i pretpostavku, ali bih voleo da znam. U auto skoli kazu da se brzine menjaju bez gasa, osim iz 1. u 2.. Kakvo je vase misljenje o kocenju motorom?

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » utorak, 7. feb. 2012. u 16:26h

odgledaj ovaj snimak pazljivo, mozda i nekoliko puta i opet slobodno pitaj..


Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“