Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » četvrtak, 1. mar. 2012. u 13:46h

Tražio sam malo po forumu ovu temu ali nisam našao nešto slično (ako ima neka je moderatori prebace tamo) ali evo rekoh da pokrenem ovo pitanje i da čujem mišljenje ljudi o ovome.

Surfujući netom vidio sam da manje više svaki automobil sa ovakvom turbinom doživi da mu famozna krilca varijabilne geometrije zaglave (dizel je dizel i gori prljavo :) ) pa onda se dešava pad snage ili prebacivanje u limp mode odnosno "crkavanje" turba ili šta već.
S jedne strane ima masa klipova i tutorijala kako da sami očistite zaprljane lopatice koji se mogu podijeliti na dva osnovna načina:


Apliciranjem hemijskih supstanci bez skidanja turbine sa automobila kao što su Innotec Trubo Clean preparati http://www.ihtools.com/index.php?main_p ... ts_id=1839 ili fizičkom demontažom cijelog turba i kompletno pranje i poliranje http://www.sendspace.com/file/a4g37k . Kao što se može vidjeti u ovom tutorijalu lik je uspio da rastavi i očisti turbinu na Mondeo 2.0 TDCi bez skidanja iste sa motora tako da postoji i ta da je nazovem "polovična" opcija.
S druge strane pak proizvođač turbina Garrett (by the way manje više svi Fordovi sa VNT turbinama su opremljeni sa Garrettovim proizvodima) https://docs.google.com/viewer?url=http ... uletin.pdf govori kako se čišćenje i popravka takvih turbina ne preporučuje zbog prvenstveno činjenice da se ne može precizno odrediti količina usisanog vazduha u jedinici vremena kod takvih turbina i da se to može raditi samo u fabrici za svaki motor ponaosob. Naravno da se možemo zapitati koliko je ovo tačno uzevši u obzir kolike su cijene novih turbina a koliko košta čišćenje ili zamjena dotrajalih dijelova ili balans osovina i činjenicu da proizvođač kao što je Garrett gubi lovu ako popravite vaš turbo ili na drugi način sem kupovine nove (koja je preko 1000 Evra) riješite problem sa ovim tipom turbine.

Zanima me vaše mišljenje o ovoj tematici i da li je Garrett zaista u pravu da se remontovanje i čišćenje VNT turbina ne isplati (možda da im pošaljemo link za stranicu servisa iz Užica koji po svemu sudeći već neko vrijeme opovrgavaju ovakvu priču Garretta :) ).
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » četvrtak, 1. mar. 2012. u 16:17h

treba se cistiti geometrija ali ne treba to sam raditi (moje misljenje, nikad je nisam cistio)

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » četvrtak, 1. mar. 2012. u 17:01h

Ja sam hteo to da ocistim, ali me je Marko (Gagijev radnik) odvratio od toga, kaze da ove turbine bez ikakvog pipanja izdrze 400-500k km, tj skoro kao i ceo motor i da samim tim nema potrebe za ciscenjem. Ako je tako, ni ja ne vidim isplativost ciscenja, iako sam i sam cuo price da bi trebalo zbog naslaga ocistiti lopatice, zato sam i hteo da cistim...
E sad ko je u pravu, ne znam. Samo znam da su ove turbine u Mondeu stvarno izdrzljive, ljudi se uopste ne zale na njih.
Fiesta!!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » četvrtak, 1. mar. 2012. u 17:10h

pa kome zapinje polugica on mora da cisti..to su mi prvo proverili kad je aktuator poceo da me zeza..

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » četvrtak, 1. mar. 2012. u 17:23h

Kako u voznji primecujem da polugica zapinje? Kad krene slabije da vuce iz niskih obrtaja ili?
Auto mi ide identicno od kako sam ga kupio, bar sto se turbine tice i povlacenja iz niskih obrtaja, ne vidim razliku.
Fiesta!!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » četvrtak, 1. mar. 2012. u 17:25h

nemam pojma kako..kod mene ide lagano..

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » četvrtak, 1. mar. 2012. u 18:52h

Ako dijgnostika pokazuje gresku P132B onda to znaci zaprljane lopatice varijabilne geometrije. Greska P132A je aktuator.

Uglavnom moja polugica zapinje blago na srednjem polozaju (naravno u voznji se uglavnom i nalazi u tom polozaju) i nakon ciscenja jos uvijek se blago osjecalo kako zapinje. Naravno nismo skidali turbinu i cistili je nego smo rucno pomijerali tu polugicu i razradjivali je. Planiram u subotu da je skinem i ocistim. U svakom slucaju to se ne desava stalno nego samo prilikom jaceg ubrzavanja u 4.tom ili visem stepenu prenosa ali ne uvijek. Kada ga malo duze vozim u visim obrtajima neko vrijeme sam miran od tog problema ali to "neko vrijeme" je sve krace pa me strah da konacno na kraju ne crkne elektronika a onda mi ne gine kupovina drugog turba.

Sto se tice pouzdanosti turbine i ja sam cuo da je jedna od najpouzdanijih i to sto se tice rotora i lezajeva (sto ce reci nece poceti trositi ulje) ali kao i sve ostale VNT turbine muku muci sa prljavim lopaticama i pokvarenim aktuatorima. Kazu i da aktuator ode zato sto lopatice vremenom pocinju sve vise da zapinju i naravno to utice na sam rad aktuatora koji vremenom strada. Ljudi promijene aktuatore ali ne ociste turbinu pa poslije nekog vremena opet isto.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » četvrtak, 1. mar. 2012. u 18:56h

Znaci kad krene da me zeza aktuator, tad cu da ocistim i turbinu, ok thumbsuph
Mada je i to trajnije na mom posto je euro 3, ali svejedno ostace mi valjda u secanju da tad i lopatice ocistim.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Neša » četvrtak, 1. mar. 2012. u 19:16h

Posto jurim Mondeo tddi,vidim da neki ima protokomer,a neki ne,sto znaci da ima primeraka sa i bez turbine varijabilne geometrije.

Jel se oseti neka razlika u voznji? Na papiru motor ima iste karakteristike
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » četvrtak, 1. mar. 2012. u 19:48h

Imaces dosta bolji odziv na nizim obrtajima, i to je odprilike to. Prosto, uniformnije je rasporedjen obrtni momenat, i auto ugladjenije vuce, manje je izrazena turbo rupa ukratko receno.
Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14442
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od mbole » četvrtak, 1. mar. 2012. u 19:55h

Nesa piše:Posto jurim Mondeo tddi,vidim da neki ima protokomer,a neki ne,sto znaci da ima primeraka sa i bez turbine varijabilne geometrije.
Cek, cek.... nesto ne kapiram. Kako nema protokomer? Pa ima ga i moj Mk2 1.8td, a kamoli tddi. I kakve veze ima imanje/nemanje protokomera sa varijabilnom/obicnom turbinom?

PS
Ne zamerite ako promasim po neko slovo veceras, upravo diplomirao :) pa se staropramen toci :beer:
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » četvrtak, 1. mar. 2012. u 20:27h

Znaci kad krene da me zeza aktuator, tad cu da ocistim i turbinu, ok
Mada je i to trajnije na mom posto je euro 3, ali svejedno ostace mi valjda u secanju da tad i lopatice ocistim.
U svakom slucaju valja da se ocisti druze jer se dzaba mijenja aktuator ako se ne ocisti unutra.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » petak, 2. mar. 2012. u 20:08h

Koga interesuje evo link kako se čisti geometrija bez skidanja turbine sa motora. Sjajna fora ali treba biti obazriv jer može se desiti da mali dijelovi upadnu u usisnu granu ili nedaj Bože pod izduvne ventile pa je belaj.

https://docs.google.com/file/d/0BzJg0CV ... edit?pli=1
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » subota, 3. mar. 2012. u 16:52h

Malo update-a:
Bio danas kod majstora Vlade u Laktasima i zajedno smo rastavili i skinuli varijabilnu geometriju. Ocistili i vratili sve a da nismo skidali turbinu sa motora. Auto neprepoznatljiv. :jeeej: :jeeej: :jeeej: :jeeej: Toliko ludacki ide da se jedva kontrolise, potpuno sam zatecen rezultatom.
U svakom slucaju mislim da kada bi se to skidalo i rastavljalo svake godine ne bi bilo previse koliko znaci za auto. Osjecam kao da sam tjunirao motor.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » subota, 3. mar. 2012. u 16:54h

thumbsuph

Avatar korisnika
dusan80
Poruka: 293
Član foruma od: sreda, 9. nov. 2011. u 22:46h
Lokacija: Banja Luka

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dusan80 » subota, 3. mar. 2012. u 16:59h

Nek si ti to samo riješio, bitno da ne moraš novu turbinu nabavljati! :rally: :rally:
Zamalo da se oženim al' srećom zasro' sam na vrijeme!!

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » subota, 3. mar. 2012. u 17:54h

Evo malo slika kako je to izgledalo danas kod majstora Vlade.

Slika
Slika
Slika

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » subota, 3. mar. 2012. u 18:10h

mogao si neku sliku gde ste zagrljeni.. :D

Avatar korisnika
dusan80
Poruka: 293
Član foruma od: sreda, 9. nov. 2011. u 22:46h
Lokacija: Banja Luka

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dusan80 » subota, 3. mar. 2012. u 22:50h

Vazda dobro raspoloženi Vlado!! poslije je sigurno bilo :beer: u susjednom lokalu!! thumbsuph
Zamalo da se oženim al' srećom zasro' sam na vrijeme!!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » ponedeljak, 12. mar. 2012. u 10:05h

ciscenje geometrije u Turbo Servis-u u ue kosta 110e :haha: jer jelte skidaju i proveravaju turbinu uz to i sve ostalo..nece za malo da se zezaju.. :D

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 12. mar. 2012. u 14:18h

I mi smo skinuli turbinu isto kao sto bi uradili u turbo servisu samo je nismo dirali. Vidio sam da nema ni malo lufta na rotorima i ostavili je sa strane dok smo cistili geometriju koja ostane na kucistu nakon sto se turbina izvadi. Nema potrebe skidati cijelu izduvnu granu sem sto je lakse vratiti geometriju, ali moze i ovako.
Slika
Slika
Ne mora se skidati to sve da bi dosao do turbine i da bi je prekontrolisao, a i nema bojazni da bi se brezoni u glavi mogli polomiti prilikom odvrtanja izduvne grane. :)
Mada i cijena nije losa moram priznati. Za to para ne bih ni razmisljao kako to rade.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » ponedeljak, 12. mar. 2012. u 14:27h

ma stavljaju turbinu na njihovu masinu radi provere cuda muda..sta znaci 'cena nije losa' koliko je tebe kostalo?

sent from white land..

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 12. mar. 2012. u 14:39h

Nije me izaslo mnogo ali to je zato sto sam ja radio sa majstorom i zato sto covjek do sada nije uopste otvarao turbine. Samo ih je skidao i slao na servis kod ljudi koji imaju Turbo servis. U principu samo ciscenje turbine (geometrije) bi me u takvoj kombinatorici doslo preko 160 Evra.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » ponedeljak, 12. mar. 2012. u 14:57h

sutra imam zakazano ciscenje geometrije u servisu gde odrzavam kola zadnjih 10god pa cemo videti koliko ce kostati..ni oni nikad nisu cistili geometriju :D

sent from white land..

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 12. mar. 2012. u 22:07h

Poslije tebe sigurno hoce. Ipak ce to biti nova usluga u njihovom servisu s obzirom da su sve te turbine na svim novim dizelasima skoro pa u potpunosti iste i sve naravno imaju isti problem. Uradis na jednom autu i znaces na svim.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“