Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » petak, 7. jun 2013. u 00:21h

ona 2 izlaza za koja sam pitao su za hladjenje izduvnih gasova koja idu na egr ventil, taj dio se u biti zove hladnjak egr-a
e sad, ja nisam spojio crijeva na njega, utice li to na temperaturu motora, da li bi lakse postizao radnu temperaturu ako ih zakacim na hladnjak gdje im je mjesto ili da ostavim ovako blokirano

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Rankofocus » petak, 7. jun 2013. u 10:45h

ako je zatvoren egr mislim da je nebitno... :beer:

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » petak, 7. jun 2013. u 12:15h

blokirano je i na egr-u i na turbini, kontam da bih bolje postizao radnu temperaturu i mozda hladio turbinu ako spojim i odblokiram na turbini, jel kod tebe tdci, znas li koja crijeva idu na taj hladnjak, meni ssd tesko da prokontam kad je sve namontirano

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Rankofocus » petak, 7. jun 2013. u 12:58h

http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... CD4QrQMwCQ
kod mene je samo izmenjivac toplote na cevi za egr,, tddi.
mislim da kod tebe turbina nema vodeno hladjenje (nema ni kod tebe) taj izmenjivac sluzi samo da rashladi izduvne gasove koji ulaze na usis.. kad je egr otvoren . drugu funkciju nema. motoru ne treba dodatno grejanje jer energija ionako prelazi u toplotnu.bla,bla,.,...

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » subota, 8. jun 2013. u 10:05h

ok, mislio sam to da napravim po ps-u, moram negdje naci original lajtung od ulja i promijeniti pa cu onda i to odraditi, ovaj moj je grijan, krivljen i varen a ne bi nikako valjalo da turbina ostane bez ulja
natankao sam u cep, sad ide test potrosnje, valjda ce sad biti sve ok, na autu imam jos skinuti soferku i ponovo je zalijepiti da ne ulazi voda i do zime nema diranja
top speed na satu otprilike 195, navigacija kaze 186, zadovoljan sam, cetvrtom nategne 170 i nesto jako brzo a onda ovo dalje polako, fali cip :)

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 10. jun 2013. u 15:04h

Kad vec pricas o brzini ja u subotu na autoputu za Beograd bez belaja navukao na 220 km/h mada nemam navigaciju da mi kaze koliko bas tacno idem jer znam da ovi satovi lazu.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 10. jun 2013. u 15:08h

Ako me secanje ne vara, nesto malo preko 200 je maksimalna brzina Mondeu, cini mi se 205km/h. Mrzi me sad da trazim na netu
Fiesta!!

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od totti » ponedeljak, 10. jun 2013. u 15:33h

Pitajte Čedu koliko pokazuje po satu... :D
Slika

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » ponedeljak, 10. jun 2013. u 19:05h

bojcistv piše:Kad vec pricas o brzini ja u subotu na autoputu za Beograd bez belaja navukao na 220 km/h mada nemam navigaciju da mi kaze koliko bas tacno idem jer znam da ovi satovi lazu.
jel ima mondeo onaj digitalni sat kao focus da udjes u skriveni meni, meni ta digitala pokazuje u kilometar sa navigacijom a kazaljka ide skoro 10 vise

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od Cedo » ponedeljak, 10. jun 2013. u 19:17h

Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 10. jun 2013. u 22:29h

Mondeo ide fabricki 209 km/h. Znam da satovi malo lazu i da u principu nisam isao 220 km/h. Moram priznati da me uvijek impresionira koliko je lako sa ovim autom postici tu brzinu i odrzavati je.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » utorak, 11. jun 2013. u 21:55h

nazdravlje, moj focus vise ne ubrzava, puklo ono crijevo ic-a sto je pod pravim uglom, imalo je rupicu ranije, ja zalijepio nekom jakom izolir trakom al ta je traka za ovu turbinu preslaba
ovde sam se nacitao o tom crijevu, ova nova su loseg kvaliteta a polovno je polovno, sta kazete da uglavim cijev, puklo je tacno na sredini, ove zdrave krajeve odsjecem, ubacim cijev i stegnem sa 4 selne, valjalo bi probati, za polovno traze 50 km a novo nisam ni pitao

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7482
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dax92 » utorak, 11. jun 2013. u 22:07h

samo uzmi polovno originalno, ili novo originalno. Sa zamenskim se neces nikako usreciti. thumbsuph
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od dule0911 » utorak, 11. jun 2013. u 22:38h

Ja stavio novo originalno i evo vec 2 godine nemam problema. Tako da novo svakako nije loseg kvaliteta, ako je original naravno. Zamenska jesu losa.
Fiesta!!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » utorak, 11. jun 2013. u 23:46h

ili zvekni tu metalnu cev..ja bih tako uradio..

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od sasa_f1 » sreda, 12. jun 2013. u 15:41h

Ja sam tu uglavio crevo od Stila jtd isto interkuler crevo, neko kolenasto, samo sam ga lepo ukrojio. Cena 650din, i sluzi me vec nekih godinu dana. Za original su mi trazili oko 60e.

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od veljo_81 » sreda, 12. jun 2013. u 20:23h

ja sam stavio aluminijumsko koljeno precnika 50 mm i milina, nek sad pukne

Avatar korisnika
panajotis
Poruka: 23
Član foruma od: subota, 1. dec. 2012. u 18:27h
Lokacija: Sarajevo

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od panajotis » ponedeljak, 12. avg. 2013. u 10:56h

Ocistio sam prije 15tak dana geometriju turbine.U pitanju je mondeo 3, 2001 ghia 2.0 tddi 85kw.Turbina je odlicna, ne bali ulje niti ima lufta...Vrlo pipav posao da se skine i poslozi sve nazad kako valja.
Poluga koja otvara i zatvara krilca je bila u totalnom haosu, strugala je i skripala, kad sam otvorio imam sta vidjeti.Spao je prsten koji poluga pokrece.
Dijelove sam ocistio nekim sredstvom za ciscenje rerni, isprao u vodi i izduvao vazduhom te dobro posusio.Nakon ciscenja je auto totalno drugaciji.Usput sam ja ocistio i MAF senzor kontakt sprejem i izduvao sa kompresovanim vazduhom, a i odvezao automobil na WURTH masinu za ciscenje dizni , pumpe ... taj tretman me izasao 25eura a posle sat vremena zivih je ljudi izaslo na auspuh kad se produvao auto :)
Auto sad mirnije radi, bolje vuce a nema vise ni onih stucanja na 2500rpm kad mu naglo dam gas....
Evo i par slika, (mada nisam sve uspio uhvatiti), uglavnom sjajilo se sve :) ...

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Slika

Uploaded with ImageShack.us
POLIRANJE FAROVA ,Rale,Sarajevo 064/415-4855

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 12. avg. 2013. u 15:48h

Ajd' neka je sa srecom!
Super da je sve ok s kolima sada.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » subota, 4. jan. 2014. u 20:01h

Malo update-a na ovu temu.
Naišao sam na zanimljivo rješenje problema sa čišćenjem zaprljane varijabilne geometrije na turbini, koje se u suštini sastoji u tome da se na dijelu turbine iznad katalizatora izbuši rupa prečnika 6,8mm i nareže navoj za vijak M8x1.25mm, te da se potom kroz tu rupu cjevčicom ušprica Mr.Muscle sredstvo za čišćenje pećnica. Poenta je da je ovo sredstvo u pjeni koje mu omogućava da dopre puno dalje od mjesta gdje ga ubrizgavate i da potom vrši čišćenje jer je njen aktivni dio veoma opasni Natrijum hidroksid koji doslovno jede karbon (ali takođe i kožu ili ne daj Bože sluznicu oka).
Tako, kako sam ja ovih dana slobodan, a imam problem sa paljenjem lampice grijača zbog zaprljane geometrije trubine (famozna P132B) greška odlučio sam da oprobam ovu metodu. Nije teško izbušiti rupu na kućištu turbine jer je izliveno od sivog lijeva koji je prilično mekan tako da uz pomoć kobaltnih borera to je bio mačiji kašalj. Naravno kako je tamo malo mjesta morao sam naći ugaonu bušilicu (nisam vjerovao koliko majstora nije uopšte čulo da postoji ovaj alat a kamoli da ga imaju). Kada sam izbušio rupu na prečnik 6,8mm našao sam dobre nareznice da urežem navoj za vijak M8x1,25 mm. Mada nije bilo potrebe ipak sam navoj narezivao u tri faze onako kako je propisano :).
U svakom slučaju nakon tretmana sa Mr.Muscle-om sve fercera i radi kao po loju. Auto sam probao i ide puno bolje i lampica se na pali. Sada nije ni teško u slučaju potrebe ponovo apliciratii to sredstvo za čišćenje. Samo se skine vijak i kroz cjevčicu ubrziga unutra.
Zaboravio sam reći da je dovoljno da nakon 20 minuta samo upalite motor i sve će izići napolje kroz katalizator.
Više informacija ovdje http://www.talkford.com/topic/215546-tu ... 32b-fault/
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od milan_gt » subota, 4. jan. 2014. u 20:27h

nisam ispratio, problem sa garezi je na usisnom delu turbine a ti busis rupu na izduvnom delu..i kak ce to da se ocisti da tako kazem 'uzbrdo' ako busis iznad kat-a a ispod turbine pretpostavljam, i tako cistis samo izduvni deo..

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Одг: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili

Poruka od acadimke » subota, 4. jan. 2014. u 20:37h

Citao sam na nekom forumu da je sa tim sredstvom ciscena turbina na fiat stilu, rucno je pomerao polugicu dok nije pocela da ide bez zapinjanja. Neznam samo kako je spricao sredstvo unutra
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od bojcistv » subota, 4. jan. 2014. u 21:26h

milan_gt piše:nisam ispratio, problem sa garezi je na usisnom delu turbine a ti busis rupu na izduvnom delu..i kak ce to da se ocisti da tako kazem 'uzbrdo' ako busis iznad kat-a a ispod turbine pretpostavljam, i tako cistis samo izduvni deo..
Nisi dobro ispratio Milanče....
Problem sa gareži je na izduvnoj strani turbine, a ne na usisu. Izduv pogoni turbinu. Ova slika pokazuje turbinu sa izduvne strane, gledano od filtera nafte.
Slika
Rupu ne bušiš ispod turbine nego u njenoj ravni. Mjesto je pokazano ovdje.
Slika

Od mjesta gdje se buši do krilaca varijabilne geometrije imaš 15 cm i sve što ti treba kada izbušiš rupu je da skineš cjevčicu sa onih pakovanja sredstava za čišćenje koji imaju špricaljku Slika i da onda na tu cjevčicu staviš cijev od preliva za akvarijum (ona je negdje prečnika 4mm) Slika i to staviš na Mr.Muscle pakovanje s kojeg si prethodno skinuo čep Slika. Uhvatiš špicangama (špicastim kliještima) preko svega Slika i povuces dole i pjena će krenuti prema unutra. Pjena ulazi direktno na krila izduvnog dijela turbine i širi se prema varijabilnoj geometriji čija krilca se nalaze okolo izduvnih krilaca turbine. Ne trebaš prskati više od 5 do 7 sekundi. Ostaviš 20 minuta malo pomjeraš ručicu aktuatora i nakon toga je vratiš. Upališ kola i to je to. Turbina je očišćena. Ja probao danas i radi. Nema šta. Očisti bolje nego ja naftom kada sam je skidao prije skoro dvije godine. Super fora.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14430
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od mbole » nedelja, 5. jan. 2014. u 01:14h

bojcistv piše: Kada sam izbušio rupu na prečnik 6,8mm našao sam dobre nareznice da urežem navoj za vijak M8x1,25 mm. Mada nije bilo potrebe ipak sam navoj narezivao u tri faze onako kako je propisano :).
Sory, nebitno je za celu pricu, al ovo mi bode usi.
Nije nareznica, ona je za spojasnji navoj (sraf), ti si koristio ureznice da bi napravio unutrasnji navoj (maticu).

Kad vec "kejnam"... za standardni metricki navoj, ne navodi se korak, to jest M8X1.25 se pise samo kao M8. Samo se za fini (M8X1 ili M8X0.75) navodi korak.

Kada pravis navoj koji treba da zaptiva, a ne pravis za to namenjeni konusni cevni navoj, bolje je uzeti za malo manju burgiju (recimo u ovom slucaju 6.5mm) i ne ici trecom ureznicom vec samo sa prve dve. Sraf ce ici malo tvrdje, al ce bolje dihtovati. Mozes i da stavis bakarnu podlosku naravno. Aluminijumska na tom mestu nije pogodna zbog visokih temperatura (nece bas da se istopi, ali vremenom ce degradirati).

Za sivi liv nije neophodna HSS-C (kobalt) burgija. Cak nije ni preporucena, vec je preporuka obicni HSS (bilo HSS-R odnosno isto sto je HSS bez oznake ili HSS-G). Ako hoces da bude bas idealno, trebalo bi je prebrusiti tako da vrh bude nalik na burgiju za drvo, takozvani "brad point", ali i dalje uz ugao vrha od 118 stepeni (burgije za drvo imaju ugao u minusu).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Čišćenje turbine sa varijabilnom geometrijom da ili ne?

Poruka od acadimke » nedelja, 5. jan. 2014. u 02:03h

Ako sam dobro razumeo tebi su se krilca zaprljala nakon godinu i 7-8 meseci od ciscenja?
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“