Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

provera vozila i nizak nivo ulja

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Pera Mitic
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 21. avg. 2009. u 05:17h

provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Pera Mitic » petak, 21. avg. 2009. u 05:22h

Vozio sam skoro jednog fokusa benzinca 1.6 2005 god. 110k na proveru u servis (vizuelna i dijagnosticka provera) i pored nekih sitnica nije bilo vecih problema sa vozilom.
Medjutim tek kasnije kad sam se malo sabrao i detaljnije pogledao izvestaj sam video u listi da su napisali nizak nivo ulja u motoru (da citiram "mot.ulje na minimumu"). Mali servis je na vozilu radjen pre ~3000km, vlasnik je bio u posedu vozila oko 3 meseca nakon kupovine istog iz flote jedne domace firme (nakon cega je odradjen pomenuti mali servis).

Da li je ovo znak za bezanje od vozila?
Sta je moglo da popije toliko ulje da nakon svega 3k bude na minimumu (mada ne znam kolika je to potrosnja, pretpostavljam da je pri malom servisu nasuta optimalna kolicina ulja)?
Cudno mi je da mi u servisu ovo nije napomenuto kao bitno vec stavljeno negde na dno papira, a bitna im je bila neka zamena kablova koja kosta 100e?

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Dragomir » petak, 21. avg. 2009. u 07:52h

Molimo sve nove članove da se predstave u delu foruma namenjenom za to, u protivnom će njihovi postovi biti obrisani. Hvala
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Pera Mitic
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 21. avg. 2009. u 05:17h

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Pera Mitic » petak, 21. avg. 2009. u 08:01h

rsdforddragomir piše:Molimo sve nove članove da se predstave u delu foruma namenjenom za to, u protivnom će njihovi postovi biti obrisani. Hvala
Izvinjavam se, ispravio sam gresku jednim predstavljanjem u sekciji namenjoj za to. Tako mi i treba kad ne citam pravila foruma ;)
Bio bih zahvalan clanovima na pomoci u mojoj dilemi oko kupovine.

Pera Mitic
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 21. avg. 2009. u 05:17h

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Pera Mitic » petak, 21. avg. 2009. u 11:00h

Vratio sam se iz servisa gde sam trazio da mi pojasne malo situaciju. Razlika izmedju max i min na fokusovom stapu je 1 litar, ulje se na servisu sipa do pola, sto znaci da je ovaj fokus popio ~450g ulja za manje od 3000km. Covek kaze da stanje nije alarmantno, ali da je dobro nije. Odmah je pitao da li su to bila firmina kola i na pozitivan odgovor slegnuo ramenima u fazonu "pa onda je jasno".
Taj 1.6 zetec ima aluminijumski blok motora na kome je generalna maltene neizvodljiva, a cena je toliko zaprepascujuca da nije hteo ni da mi pominje kao validnu opciju.
Nije mogao da mi kaze koliko je motoru ostalo, ali da mu predstoji generalna i da ide ka tome (brze ili sporije) stoji.

Ja kola kupujem na par godina i onda bi ih prodao dalje, ali ne bih mogao mirne savesti prodati motor pred skupom generalnom nekom kome je taj novac nesto sto je skupljao ko zna koliko da bi uzeo kola.
A da neko zna da je motor pre generalkom onda tesko da bih mogao da prodam auto za smislenu sumu novca.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od van » petak, 21. avg. 2009. u 15:12h

Da ne bude zabune , to je zetec SE , koji se totalno razlikuje od obicnog Zetec motora .
Ako se cita uputstvo za upotrebu automobila ( ko jos to cita u Srbiji kada svi sve znaju :) pise kolika je dozvoljena potrosnja ulja . Svaki motor torsi ulje samo je pitanje koliko . Taj podatak od 450 gram na 3000 km ili l na 6600 km nije alarmantan , ali je posledica zaboravljanja cinjenice da ulje motoru mora da se proverava na 2-3 meseca i na novim automobilima , ne zato sto odlazi , nego da bi se stekla navika kontrole , je ako se slucjno desi neka anomalija i nestane ulje u motoru , a ne kontrolise se , motor moze da se osteti i da krene da trosi ulje tako da ce ta kontrola od 2-3 meseca biti cesca , pracena dolivanjem ....

Pera Mitic
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 21. avg. 2009. u 05:17h

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Pera Mitic » petak, 21. avg. 2009. u 15:40h

van piše:Da ne bude zabune , to je zetec SE , koji se totalno razlikuje od obicnog Zetec motora .
Ako se cita uputstvo za upotrebu automobila ( ko jos to cita u Srbiji kada svi sve znaju :) pise kolika je dozvoljena potrosnja ulja . Svaki motor torsi ulje samo je pitanje koliko . Taj podatak od 450 gram na 3000 km ili l na 6600 km nije alarmantan , ali je posledica zaboravljanja cinjenice da ulje motoru mora da se proverava na 2-3 meseca i na novim automobilima , ne zato sto odlazi , nego da bi se stekla navika kontrole , je ako se slucjno desi neka anomalija i nestane ulje u motoru , a ne kontrolise se , motor moze da se osteti i da krene da trosi ulje tako da ce ta kontrola od 2-3 meseca biti cesca , pracena dolivanjem ....
Hvala na pojasnjenju, to je zaista 1.6 Zetec SE motor koji se ugradjuje u novije Fokuse (od 2004). U servisu su mi rekli da je vecina fokusa koji im dodju na pregled u boljem stanju tj. da trose manje ulja, ali da je fabrika propisala uslove za generalnu tek pri potrosnji od 400g na 1000km. Savet je bio da ne kupujem ovaj auto po ovoj ceni ili da trazim nizu zbog loseg stanja motora (mada zaista ne zelim da se upustam u ovu avanturu).
Inace svakako da je redovno kontrolisanje ulja preporucljivo, ali bih zeleo da to na mom vozilu pre bude preventiva, a ne neophodnost zbog cestih dolivanja :)

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od van » petak, 21. avg. 2009. u 15:47h

Ja sam o preventivnoj kontroli i pricao da se ne bi brzo doslo do dolivne kontrole .
Zetec se je super motor , ali je konstrukciski 15 godina star i pojavio se 1995 u fiestam .
Ford se obratio jamahi za pomoc oko konstrukcije kompaktnog i laganog agregata ...
Od 2004 se ugradjuje u fokusa zato sto je obican zetec jos stariji i konstrukciski zastareliji...

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Neša » petak, 21. avg. 2009. u 18:14h

Sluzbena auta se voze bez milosti,nema kocenja pred lezecim policajcima,ivicnjacima,bankinama,ako ide maksimalno 180 vozen je 200km/h,pun ga sna hladan motor...
Cudno mi je kad kazete da je tako mlad auto pred generalnom pa jos ima izuzetno kvalitetan motor.
A 1.8 benzinac u focusu mk1 kako se pokazao?
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Dusan64 » petak, 21. avg. 2009. u 19:31h

Kad vec kazes da ti je cudno da je tako mlad auto pred generalnom... Ja sam uzasnut kad vidim automobile 2004god+ kako dime... Raspad zivi... I ne mogu da verujem da ljudi pominju generalnu za tako mlad auto... Sta bih ja trebao onoj mojoj nesreci da radim... lol lol

Znaci Pero odustao si?

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Dragomir » petak, 21. avg. 2009. u 19:34h

Slozio bi se sa Vanom oko potrosnje ulja samo treba voditi racuna oko ulja tj.redovno kontrolisati.Zna da utice na potrosnju ulja i kvalitet ulja i interval zamene
neskopk piše:Cudno mi je kad kazete da je tako mlad auto pred generalnom pa jos ima izuzetno kvalitetan motor.
A 1.8 benzinac u focusu mk1 kako se pokazao?
nije za generalnu motor a sto se tice 1.8 benzinaca i to je odlican motor
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Pera Mitic
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 21. avg. 2009. u 05:17h

Re: provera vozila i nizak nivo ulja

Poruka od Pera Mitic » petak, 21. avg. 2009. u 19:55h

Dusan64 piše:Kad vec kazes da ti je cudno da je tako mlad auto pred generalnom... Ja sam uzasnut kad vidim automobile 2004god+ kako dime... Raspad zivi... I ne mogu da verujem da ljudi pominju generalnu za tako mlad auto... Sta bih ja trebao onoj mojoj nesreci da radim... lol lol

Znaci Pero odustao si?
Kao sto rece Dragomir nije motor jos za generalnu, verovatno bi mogao da izgura i da ga vozim 2-3 godine (pa i vise, neka pausalna procena ovih u servisu je da bi do 200k trebalo da moze da izgura sa postepenim povecavanjem potrosnje ulja), ali ne zelim da posle ja budem u situaciji da prodajem takav auto (koji bi onda bio za generalnu) nekom coveku. Ili bih morao da ga dam za skoro pa dzaba ili bih morao da jurim nekog nesretnog laika da mu podvalim motor pred generalnom, a to stvarno ne zelim.

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“