Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zimaaa!!! bice slina! :)

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
dukaorion
Poruka: 99
Član foruma od: subota, 28. mar. 2009. u 18:22h
Lokacija: Bgd-Vracar-Crveni krst
Kontakt:

Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od dukaorion » nedelja, 22. nov. 2009. u 02:32h

Kao sto pise u naslovu stize zima :) e pa da ne bi bilo slina od smrzavanja na -10 na parkingu, odlucio sam da pokrenem ovu temu.Primetio sam da u ovom klubu ima hvala bogu dosta ljudi koji dosta znaju o mehanici kola za razliku od nekih tj. mene :D tako da vas molim za neke korisne savete. E sad dolazimo do sustine stvari :) Kako pripremiti nase ljubimce za dolazece hladno vreme? Sto se tice i dizelasa i benzinaca al sve u svemu sta uraditi po pitanju kojekakvih aditiva za gorivo,sta uraditi po pitanju grejanja u kolima...KAKO SE PRIPREMITI ZA ZIMU DA NE BI KASNIJE BILO KUKU LELE :D
Moj ford stari nikad se ne kvari
Slika

Avatar korisnika
ace1
Avenger from the past
Poruka: 1983
Član foruma od: petak, 14. nov. 2008. u 19:47h
Lokacija: izmedju (ne smem da kazem)
Kontakt:

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od ace1 » nedelja, 22. nov. 2009. u 11:06h

pa ono kao promeniti seo rashladni sistem ako nisi skoro,kedere mazati sa glicerinom i brave.
Sto se tice brava kod starijih vozila treba neki put i poskidati i oprati ,jer glicerin se na kraju stvrdne i pokupi boga oca prljavstine i zato se na svakom starijem autu otvaraju brave za obicnim srafcigerom ,jer zalepe tegici od stroke u cilindrima.Metlice isto tretirati necim .Tecnost za vetrobrane po buvljacima je nekad obicna mirisljava i obojena voda ,pa oce da smrzne i pukne neki put cantra za vodu.Ko je u mogucnosti treba da kupi jos jedan set felni i guma (savetujem sve da im set bude 5 tockova ,a ne 4).Ko sad menja ulje u motoru ,mozda da ide na redju varijantu (ne vazi za sve motore),takodje mozda i u menjacu (od slucaja do slucaja).Ispitati grejanje u kolima ,ko je u mogucnosti da ocisti pregradnu cantru ispod sofer sajbne od ubudjalog lisca i humusa koji svi mi vozimo ,a neznamo (prakticno jer fordovi imaju uglavnom problem sa tim delom jer im je uvek lose resen odvod vode iz tih pregrada i tu uvek truli).Samim tim nece lisce ulaziti u ventilaciju ili bar u manjoj meri i nece smrdeti iz ventilacije.Ispitati sad grejanje u nocnim rezimima kada je hladno,da bi znali kako auto greje .Navodno od 15 decembra svi moramo da imamo zimske gume (po novom zakonu)
Opel killer , in progress autolite evolution ,then bekame restomod and eventually all supercars killer (Ferrari too)
It is 1971
Slika

Avatar korisnika
dukaorion
Poruka: 99
Član foruma od: subota, 28. mar. 2009. u 18:22h
Lokacija: Bgd-Vracar-Crveni krst
Kontakt:

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od dukaorion » nedelja, 22. nov. 2009. u 16:29h

Hvala ti za neke veoma korisne stvari,npr. to za grejanje nisam znao,sad moram da provalim kako se cisti to sve kod mene na orionu mk2 :S hmm..moracu malo da cackam :) e imam jedno pitanje na koje mi razliciti ljudi daju razlicite odgovore a to je sipanje euro dizela tacnije euro 350 sa jugopetrola u matore dizelase poput mog umesto d2 ? posto prosle zime smo cale i ja imali problema sa paljenjem navodno koliko ja znam d2 mrzne vec na -8 ustvari zgusnjuje se...nismo mogli da upalimo i pored sipanja aditiva,cak i malkice benzina je bilo sipano :D da razredi malo dizel al uzalud sve dok nismo sipali taj euro dizel i moram priznati bio sam u euro tripu :D auto je savrseno palio bez dugog verglanja sto se kaze ko mina! :) cak su i koliko se dalo primetiti performanse poboljsale,bio je startniji (Koliko god to moze za dizela mrcinu lol )i sto je najvaznije nije toliko dimio ko od d2??? e sad u razgovoru sa matorim dogovorili smo se da sipamo mesavinu d2 i euro dizela tokom ove zime posto takodje znam da je euro dosta suvlji od d2 i da moze da dovede do ostecenja bos pumpe a onda se mogu slikati :rolleyes: ....E sad da li je ova moje tvrdnja tacna molim vas za misljenje posto ste svi vi i strucniji i iskusniji od mene....I jos jedno i zadnje pitanje :) kako zastiti i gde limariju? gde najbolje to uraditi za neku razumljiviju cenu...hvala unapred...
Moj ford stari nikad se ne kvari
Slika

Avatar korisnika
MaxBunker
Poruka: 238
Član foruma od: utorak, 17. mar. 2009. u 23:36h

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od MaxBunker » nedelja, 22. nov. 2009. u 18:31h

Tačno je to što ti je rečeno. Sumpor u običnom dizel gorivu, pored loših osobina (zagađenje, degradacija ulja) ima u starim dizel motorima ulogu podmazivanja boš-pumpe. Naravno, u praksi je potrebna velika kilometraža da bi došlo do neke, eventualne štete ako sipaš ED. A neredovno mijenjanje filtera i prljav rezervoar će sigurno nanijeti više štete od euro dizela. Vjerovatno je najbolje sipati i jedno i drugo, a ako upeče neka jaka zima, sipaj ED.

Avatar korisnika
ace1
Avenger from the past
Poruka: 1983
Član foruma od: petak, 14. nov. 2008. u 19:47h
Lokacija: izmedju (ne smem da kazem)
Kontakt:

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od ace1 » nedelja, 22. nov. 2009. u 21:19h

Pred zimu je pametno zastititi limariju tako sto se pune sajten i dzepovi i maze patos svime i svaime (necu sad da favorizujem firme),to zavisi kakvog farbara uglavnom imas.A pred zimu preko te redovne zastite je najbolje odvesti auto u neku auto perionicu koja ima stubnu dizalicu i ispuskirati univoshem auto odozdo,vishe puta(ovo isto raditi u rano prolece zbog spiranja soli sa skoljke) ,onda odvesti auto kuci i po mogucnosti ostaviti ga u garazi ili ispred kuce par dana da se dobro osusi ,onda ga odvesti opet negde na stubnu dizalicu i odozdo ga celog isprskati sa voskom.(paziti da su se coskovi dobro osusili da ne bi zatvorili negde vlagu sa blatom,jer ce tu poceti da radi rdja
Opel killer , in progress autolite evolution ,then bekame restomod and eventually all supercars killer (Ferrari too)
It is 1971
Slika

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od Neša » nedelja, 22. nov. 2009. u 22:11h

Meni se otvorila jedna rupa sa unutrasnje strane zadnjeg blatobrana pravo ide u prag,moracu da je zatvorim necim samo neznam cime? Git puca...
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od miki023 » nedelja, 22. nov. 2009. u 22:15h

Bolje idi do limara da vidi sta je sve trulo pa ako nije strasno saniraj to.
Slika

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od Neša » nedelja, 22. nov. 2009. u 22:19h

Reko bih da nije trulo nego sam skidao neko sasuseno blato,a na tom mestu kao da je bio neki cepic koji otvara rupu prema pragu,to sam vidjao na mnogim vozilima...
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od miki023 » nedelja, 22. nov. 2009. u 22:21h

Onda nadji cep i zapusi da ne ulazi vodai blato, i meni je limar pominjao te otvore i nesto je punio kroz njih, nisam ga bas bio pratio, uglavnom kroz njih se zasticuje sajtna sa unutrasnje strane.
Slika

Avatar korisnika
benito
Poruka: 42
Član foruma od: četvrtak, 29. okt. 2009. u 13:37h
Lokacija: Smederevska Palanka

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od benito » utorak, 24. nov. 2009. u 18:41h

Obavezno pregledaj grejace i po potrebi zameni, takodje i akumulator - anlaser obavezno na servis ako struze ili teze okrece - obicno crknu 2 od 4 cetkice ili imaju labave lemove. Euro Dizel sipas preko -10 a od nule do -10 mesavinu 50-50 sa D2. Ne zezaj se sa aditivima ako nisu provereni (bolje sipaj 5% benzina) jer svakakvo djubre ima da se kupi.

Grejaci po mogustvu original ili Bosch Duraterm (skupo ko vatra - ali vredi).

Proveri i relej za grejace - izbroj koliko ima sekundi od gasenja lampice do klika ispod haube koji oznacava kraj napajanja grejaca - uvek se cuje ako pazljivo slusas - trebalo bi da greju bar 15 sec posto se ugasi lampica na instrument tabli. Ako relej drzi grejace kratko, a imas neke sh grejace za 400 din onda bar pet puta grej pre nego sto krenes da verglas. Ponovno grejanje tek posto cujes klik ispod haube, a ne kad ti se ugasi lampica!!!

Ako imas kod koga - proveri i dizne kako bacaju, po potrebi nasteluj, a ako se ne mogu stelovati, tj stelovanje ne pomaze - kupuj nove uloske.

(ovo su iskustva sa mog starog 1.6 D mk3 koji stoji na ulici ispred kuce i najniza temperatura na kojoj je upalio je bila -23 (verovali ili ne) i to na sugavi D2 sa 5 % benzina)

Ako si raskantao motor moze i malo Start spreja u usisnu granu - ali to mora da uradi neko ko ima iskustva jer ako prsnes malo vise ode sve u PM.

Avatar korisnika
ace1
Avenger from the past
Poruka: 1983
Član foruma od: petak, 14. nov. 2008. u 19:47h
Lokacija: izmedju (ne smem da kazem)
Kontakt:

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od ace1 » utorak, 24. nov. 2009. u 19:22h

prijateljski bi savetovao sve da ne koriste start sprej ,to je sredstvo samo za vagene i opele
Opel killer , in progress autolite evolution ,then bekame restomod and eventually all supercars killer (Ferrari too)
It is 1971
Slika

Avatar korisnika
benito
Poruka: 42
Član foruma od: četvrtak, 29. okt. 2009. u 13:37h
Lokacija: Smederevska Palanka

Re: Zimaaa!!! bice slina! :)

Poruka od benito » utorak, 24. nov. 2009. u 19:33h

U pravu si - ja sam mislio samo na sredstvo krajnjeg ocaja - samo ko ume i zna koliko i kad treba prsnuti - ovde sam mislio na iskusnog majstora za diesel motore. Ko naprska malo vise - eto veselja i bez okretanja motora - dovoljni su grejaci.

Dakle preskocite poslednju recenicu u prethodnom mom postu kao savet!!!

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“