Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Manjak ulja Fiesta 1.25

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
IvanFiesta
Poruka: 5
Član foruma od: utorak, 26. dec. 2017. u 23:17h

Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od IvanFiesta » utorak, 26. dec. 2017. u 23:29h

Pozdrav svima :ford:
Na mojoj Fiesti 1.25 Duratec koja je prešla oko 45k slučajno sam primetio danas na šipci za ulje da je nivo malo ispod minimum.
Znači tako sam vozio možda nekoliko meseci. Ne vozim brzo i grubo. Ono što sam primetio neko vreme kad pustim obično grejanje (ne klimu) kad se zagreje motor, oseti se miris zagrejane gume. Nije se palila lampica za ulje niti povećavala temperatura motora nikad.

Danas sam dosuo pola litra original ford sintetičkog ulja, da bi nivo na šipci bio na normal. Izgleda da je nestao onaj miris ugrejane gume.

Moje pitanje glasi, da li sam i koliko mogao da oštetim motor (i koji deo) vozeći nekoliko meseci sa pola litra manje ulja i kako to da proverim? Merenjem kompresije?

Hvala na stručnom mišljenju i savetu!

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od Markedjani » utorak, 26. dec. 2017. u 23:34h

Da, mogli ste.

Konkretno, ležajeve radilice, karike i generalno ceo donji deo motora.

A proverite tako što oslušnete motor i ako radi savršeno mirno i tiho... nije mu ništa.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

IvanFiesta
Poruka: 5
Član foruma od: utorak, 26. dec. 2017. u 23:17h

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od IvanFiesta » sreda, 27. dec. 2017. u 02:59h

Koliko čujem radi mirno i pravilno. Da li postoji neki tehnički način tipa da se izmeri kompresija, kriva rada, sonda sa kamerom ili nešto slično, da budem potpuno siguran. Malo me nervoza uhvatila..
Da li može taj miris ugrejane gume iz grejanja da bude zbog manjka tih pola litra ulja?

Da li može kasnije da pokaže da je smanjen radni vek motora ako sad izgleda sve ok?
Pojedoh se živ što ranije nisam pogledao šipku za ulje. S druge strane kako je moguće da nestane pola litra ulja za 15-20k km vožnje?

Šta mislite o tome?
Napominjem da auto vuče odlično.

edit: treba uskoro na servis da idem, na šta da im kažem da obrate pažnju i provere? Auto je u garanciji.
Poslednja izmena: Djole, na dan sreda, 27. dec. 2017. u 08:53h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: nemoj citirati poruku iznad tvoje smatra se da odgovaras na nju

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od mbole » sreda, 27. dec. 2017. u 03:25h

Jedini nacin da budes potpuno siguran i da proveris delove koji su najosetljiviji na nedostatak ulja (lezajeve radilice) je da rasturis motor.
Miris ugrajane gume ne bi smeo da ima veze sa tim.
Nego... ako 15-20K nisi menjao ulje... naravno da je palo. Ulje se menja na max 10k (cesce ne mora al nece da mu skodi sigurno).
Ulje se, u zadatom roku eksploatacije, trosi minimalno. Minimalno u odnosu na konstrukciju motora, to ne mora da bude malo, ali taj motor koliko se secam ne trosi ulje ko neki drugi (moze da bude normalno da se dolije litar na 10k). Ali kada pocne da gubi svoja svojstva, ulje se trosi rapidno.

Naravoucenije:
Kontrolisi ulje na bar 5K, i menjaj na 10k, sta god pricala marketing odeljenja.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Nikola312
Poruka: 1113
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od Nikola312 » sreda, 27. dec. 2017. u 10:44h

Nije ti palio lampicu, radi kako treba - nema potrebe da se opterećuješ, nisi ništa oštetio.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od van » sreda, 27. dec. 2017. u 17:17h

Карике није могао да оштети , али лежајеве клипњача је могао . То што се не пали лампица није никакав доказ . Лампица са пали испод ниских 0.3-0.4 бара а то је недовољан притисак уља за подмазивање мотора под оптерећењем . Вероватно је све ок , ако је уља било на шипци испод минимума .
Проблем са лежајевима се манифестује како куцкајући звук . Ослушни добро мотор када је отоворена хауба , никакви трагови куцкајућег звука не треба да се чују .

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od Markedjani » sreda, 27. dec. 2017. u 17:39h

IvanFiesta piše:
sreda, 27. dec. 2017. u 02:59h
Koliko čujem radi mirno i pravilno. Da li postoji neki tehnički način tipa da se izmeri kompresija, kriva rada, sonda sa kamerom ili nešto slično, da budem potpuno siguran. Malo me nervoza uhvatila..
Da li može taj miris ugrejane gume iz grejanja da bude zbog manjka tih pola litra ulja?

Da li može kasnije da pokaže da je smanjen radni vek motora ako sad izgleda sve ok?
Pojedoh se živ što ranije nisam pogledao šipku za ulje. S druge strane kako je moguće da nestane pola litra ulja za 15-20k km vožnje?

Šta mislite o tome?
Napominjem da auto vuče odlično.

edit: treba uskoro na servis da idem, na šta da im kažem da obrate pažnju i provere? Auto je u garanciji.
može da se izmeri kompresija, manometrom.

Kriva rada, dinamometrom.

Može i sondom sa kamerom da se pogleda u cilindar.

Može taj miris ugrejane gume da bude povezan sa manjkom ulja.

Može da se pokaže smanjen radni vek zbog manjka ulja.

Normalna je to potrošnja ulja (ne bih je ni nazvao potrošnjom) a interval je za moj ukus predugačak koliko god ga Ford propisao i treba ga smanjiti na 10k km.

Mislimo da je neverovatno da na benzincu ne proveravaš barem na mesečnom nivou jednom nivo ulja iako je auto u garanciji
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od mbole » sreda, 27. dec. 2017. u 19:54h

Otkud miris gume kad je manjak ulja?

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

IvanFiesta
Poruka: 5
Član foruma od: utorak, 26. dec. 2017. u 23:17h

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od IvanFiesta » sreda, 27. dec. 2017. u 20:00h

Hvala svima na odgovorima. Miris je sigurno od toga bio jer se više ne oseća od kad sam dolio ulja. E sad čudno je da fabrika pored sve elektronike nema sistem detekcije smanjenja ulja

edit: sad se setih, kad sam digao haubu kad sam parkirao, dok još nisam pogledao šipku blago se osetio taj miris gume u motornom delu.

Pogledaću tjs pomirisati ponovo kad bude vruć motor

Ne znam da li je paranoja zbog ovog ali čini mi se,možda umišljam, da je auto bučniji u vožnji za nekih 5-10 % od kad sam počeo da osluškujem ovih dana. Verovatno umišljam ali ko zna.

Šta da kažem na servisu da provere da bi se utvrdilo da li je sve ok sa motorom? Jbg nisam neki stručnjak za ovu oblast sign0007

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od Neša » sreda, 27. dec. 2017. u 20:31h

Mislim da je lek majstor Zivota iz majstorske radionice :)

"U pravu ste gospodjo tezak kvar je bio u pitanju..."Ili kad mu dolaze oni kao Stevo Zigon..

Teraj more to i uzivaj,kakva merenja kakvi bakraci ali drugi put menjaj ulje na vreme i kontrolisi
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

IvanFiesta
Poruka: 5
Član foruma od: utorak, 26. dec. 2017. u 23:17h

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od IvanFiesta » sreda, 27. dec. 2017. u 22:29h

I meni se ta scena sa Žigonom vrti po glavi, ipak miris gume koji je dolazio iz grejanja a nakon dosipanja ulja nestao, nisam umislio..
Poslednja izmena: Markedjani, na dan sreda, 27. dec. 2017. u 22:39h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Ne koristi opciju citiraj za post iznad tvog... koristi opciju odgovori.

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Manjak ulja Fiesta 1.25

Poruka od Neša » sreda, 27. dec. 2017. u 23:28h

Ma ko zna šta se to osetilo u ventilaciji,od spolja verovatno nema veze sa motorom ni sa uljem.
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“