Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od dimges » utorak, 4. jan. 2022. u 10:06h

Fiesta 1,3i Endura, 1996, 37kw....Bio sam za drugo u servis gde prvi put idem i usput sam hteo da mi promene temperaturni senzor, imam dobar, onaj fabrichki, koji su mi menjali pre 15g kad su zbog neznanja oko problema s CPU eksperimentirali...medjutim majstor mi proveri antifriz i kazhe da je -11 a da Ford trazhi -33, te da zbog toga mi vishe zagreva motor i neki put ne radi dobro, trese i zna da ugasi kad je topao motor ??
Ja sam dosad koristio obichan antifriz, mislim onaj plavi, srpski, -40 pishe na njemu.( nisam nikad proveravao dali je stvarno -40)
Zadnju put sam ga zamenio pre 4 godine kad je riknuo hladnjak, od onda sam doturavao neshto malo, ali samo antifriz, NE destiliranu vodu..
Dali je mogu'e da je za 4 godine toliko izgubio karakteristike, a nisam preshao ni 10.000km, a gradska voznja..?
Nisam dosad nikad stavljao koncentrat, samo taj PLAVI antifriz, domachi...

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od Jozza » utorak, 4. jan. 2022. u 10:22h

To što ti je majstor merio treba da se meri na sobnoj temperaturi, tj pri temperaturi rashladne tečnosti od 20°C. Koliko je odstupanje kad je rashladna tečnost toplija, ne znam. Sa druge strane, tih -40°C dobiješ samo pri određenoj koncentraciji, tipa 40%. Ispod ili iznad te koncentracije, antifriz će ranije da smrzne! Ali sa povećanjem koncentracije, raste i tačka ključanja. Tako da Ford traži 50%, bar ovaj moj jer je radna temp 105°C. Kako god, ja bih na tvom mestu isprao ceo sistem, onda dolio običnu vodu da skontam koliko tečnosti staje u sistem u odnosu na fabričko punjenje, pa onda natempirao da sve bude 50%, i to G12+ (OBAVEZNO DA IMA +, jer G12 se ne sme mešari sa plavim)! Dakle ispereš, sipaš nov kvalitetan, i da si miran. Ja sam koristio domaći Nisotek, dok nisam skontao da đubre ima nisku temperaturu ključanja, oa sam prešao na Total G12+

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od dimges » utorak, 4. jan. 2022. u 13:06h

Jozza piše:
utorak, 4. jan. 2022. u 10:22h
To što ti je majstor merio treba da se meri na sobnoj temperaturi, tj pri temperaturi rashladne tečnosti od 20°C. Koliko je odstupanje kad je rashladna tečnost toplija, ne znam. Sa druge strane, tih -40°C dobiješ samo pri određenoj koncentraciji, tipa 40%. Ispod ili iznad te koncentracije, antifriz će ranije da smrzne! Ali sa povećanjem koncentracije, raste i tačka ključanja. Tako da Ford traži 50%, bar ovaj moj jer je radna temp 105°C. Kako god, ja bih na tvom mestu isprao ceo sistem, onda dolio običnu vodu da skontam koliko tečnosti staje u sistem u odnosu na fabričko punjenje, pa onda natempirao da sve bude 50%, i to G12+ (OBAVEZNO DA IMA +, jer G12 se ne sme mešari sa plavim)! Dakle ispereš, sipaš nov kvalitetan, i da si miran. Ja sam koristio domaći Nisotek, dok nisam skontao da đubre ima nisku temperaturu ključanja, oa sam prešao na Total G12+

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока
interesantno, ali dok je bio originalni hladnjak i s istim antifrizom, mislim krushevac, nije bilo problema... a mozhda i karakteristike jeftinog zamenskog hladnjaka nisu kao onog fabrichkog... inche glava je gusana i mislim da ovaj antifriz nece uraditi nikad problem, jedino je sad malo visha t-ra na kazalci nego ranije, a i kad se ugreje a i oce nekad kad je ugrijan pa ugasish i ponovo da palish ( na benzinskoj) da radi problem kratko vreme...
A nije loshe i da zamenim taj plavi od -40 sa novim, ipak 4godine je dug period... videcu...

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od Jozza » utorak, 4. jan. 2022. u 14:57h

Kako god radio, isperi sistem pa sipaj koncentrata koliko ide, i dodaj vodu, lepo odzrači, i sve OK. I gledaj da bude 50% antifriz. Veća koncentracija daje manju sposobnost razmene toplote, ali zato veću tačku ključanja, što je verujem bitnije (40% vs 50%)

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od 911s [SK] » utorak, 4. jan. 2022. u 16:25h

dimges piše:
utorak, 4. jan. 2022. u 10:06h
te da zbog toga mi vishe zagreva motor i neki put ne radi dobro, trese i zna da ugasi kad je topao motor ??
Majstor je zreo da okači gedore na tablu sa alatom i da uzme motiku i ide da kopa krompir kao novo zanimanje.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14444
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od mbole » utorak, 4. jan. 2022. u 17:01h

dimges piše:
utorak, 4. jan. 2022. u 13:06h
interesantno, ali dok je bio originalni hladnjak i s istim antifrizom, mislim krushevac, nije bilo problema... a mozhda i karakteristike jeftinog zamenskog hladnjaka nisu kao onog fabrichkog... inche glava je gusana i mislim da ovaj antifriz nece uraditi nikad problem, jedino je sad malo visha t-ra na kazalci nego ranije, a i kad se ugreje a i oce nekad kad je ugrijan pa ugasish i ponovo da palish ( na benzinskoj) da radi problem kratko vreme...
A nije loshe i da zamenim taj plavi od -40 sa novim, ipak 4godine je dug period... videcu...
Bojim se da nisi razumeo ono sto je mare napisao.

Dve odvojene stvari, koje se sabiraju i na kraju imaju zajednicke posledice :)

Poenta je da antifriz NE SME da prokljuca, posto ako prokljuca prestaje da odvodi toplotu. Al prestaje OZBILJNO, tipa ni delic od onoga sto moze dok je u tecnom stanju.
Taj motor je napravljen da ima radnu temperaturu od oko 105 stepeni. Zasto? Zao sto je tako efikasniji.
Da bi mogao da radi normalno, a da i dalje ima hladjenje, to jest da ne ode na 120 stepeni, neophodan je antifriz koji ima tacku kljcanja koja je lepo iznad tih 105.

OK, stavis antifriz koji nije bas.. al "tu je negde", ali imas hladnjak koji je efikasan, i jako brzo odvede sve sto je preko tih 105. I nikad ne dobacis do toga antifriz prokljuca.

E sad.. promenis hladnjak, i on vise "nije bas to".
Temperatura pocne da raste, al sad ni antifriz nije "bas to" i pocne da kljuca, prestane da odvodi toplotu ...

Gomila stvari kod automobila nije "samo jedna", vec vise toga sklopljeno, svaka sa svojim problemima, i kumulativno se sabiraju.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od ljuba power » utorak, 4. jan. 2022. u 18:20h

mnogo ste ga iskomlikovali...
ovako,u taj auto stane oko 6 l rashladne tečnosti.ispustiš stari antifriz,sipaš vodu,ugreješ motor pa opet ispustiš sve.ispran sistem...kupiš 3 l koncetrata g12 i 3l destilovane vode.to pomešaš i napraviš 6l rashladne tečnosti i sipaš u posudu pedvidjenu za to.upališ auto i zagreješ na radnu temp.doliješ koliko treba do max oznake i zatvoriš posudu dobro.sutradan opet proveriš nivo i doliti po potrebi.plavi antifriz menjaš na 2 godine,a crveni na 5g

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od dimges » sreda, 5. jan. 2022. u 21:12h

ljuba power piše:
utorak, 4. jan. 2022. u 18:20h
mnogo ste ga iskomlikovali...
ovako,u taj auto stane oko 6 l rashladne tečnosti.ispustiš stari antifriz,sipaš vodu,ugreješ motor pa opet ispustiš sve.ispran sistem...kupiš 3 l koncetrata g12 i 3l destilovane vode.to pomešaš i napraviš 6l rashladne tečnosti i sipaš u posudu pedvidjenu za to.upališ auto i zagreješ na radnu temp.doliješ koliko treba do max oznake i zatvoriš posudu dobro.sutradan opet proveriš nivo i doliti po potrebi.plavi antifriz menjaš na 2 godine,a crveni na 5g
jasno, plavi antifriz na 2 godine, ja ga imam 4 ali malo vozim... menja'u ga za 2 meseca, kad budem menjao ulje
mbole piše:
utorak, 4. jan. 2022. u 17:01h
dimges piše:
utorak, 4. jan. 2022. u 13:06h
interesantno, ali dok je bio originalni hladnjak i s istim antifrizom, mislim krushevac, nije bilo problema... a mozhda i karakteristike jeftinog zamenskog hladnjaka nisu kao onog fabrichkog... inche glava je gusana i mislim da ovaj antifriz nece uraditi nikad problem, jedino je sad malo visha t-ra na kazalci nego ranije, a i kad se ugreje a i oce nekad kad je ugrijan pa ugasish i ponovo da palish ( na benzinskoj) da radi problem kratko vreme...
A nije loshe i da zamenim taj plavi od -40 sa novim, ipak 4godine je dug period... videcu...
Bojim se da nisi razumeo ono sto je mare napisao.

Dve odvojene stvari, koje se sabiraju i na kraju imaju zajednicke posledice :)

Poenta je da antifriz NE SME da prokljuca, posto ako prokljuca prestaje da odvodi toplotu. Al prestaje OZBILJNO, tipa ni delic od onoga sto moze dok je u tecnom stanju.
Taj motor je napravljen da ima radnu temperaturu od oko 105 stepeni. Zasto? Zao sto je tako efikasniji.
Da bi mogao da radi normalno, a da i dalje ima hladjenje, to jest da ne ode na 120 stepeni, neophodan je antifriz koji ima tacku kljcanja koja je lepo iznad tih 105.

OK, stavis antifriz koji nije bas.. al "tu je negde", ali imas hladnjak koji je efikasan, i jako brzo odvede sve sto je preko tih 105. I nikad ne dobacis do toga antifriz prokljuca.

E sad.. promenis hladnjak, i on vise "nije bas to".
Temperatura pocne da raste, al sad ni antifriz nije "bas to" i pocne da kljuca, prestane da odvodi toplotu ...

Gomila stvari kod automobila nije "samo jedna", vec vise toga sklopljeno, svaka sa svojim problemima, i kumulativno se sabiraju.
mozda, ali ipak cu da pogledam u Catib, kad budem imao vremena, treba da ga nadjem... menjao sam termostat u crevu josh pre 10+ godina a i ono crevo, mislim da je 95 stepeni termostat u crevu... kod mene nije bio G12 ili onaj koji je doneo auto iz Nemachke , (udaren je bio i napukla gornja kantica), pa lepili i stavljali destiliranu, ustvari ne znam tacno sta su radili, a kad sam ja kupio novi rezervoar majstor je stavio plavi antifriz...

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od ljuba power » sreda, 5. jan. 2022. u 22:47h

menjaj odmah antifriz,kakva 2 meseca.nije to dobro -11c.(upitno je i da li je -11c)!tražiš savete i onda ne poslušaš savete.ne treba te ni savetovati u buduće

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14444
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od mbole » četvrtak, 6. jan. 2022. u 03:56h

Temperatura na kojoj termostat pocinje da otvara nije isto sto i radna temperatura motora.

I nije temperatura smrzavanja jedina karakteristika antifriza.
Jedna od bitnijih stavki su inhibitori.
Sam antifriz (barem oni bazirani na glikolu), je ustvari jako korozivan. Zbog toga se u njega dodaju inhibitori kako ti ne bi nagrizao blok. E ti inhibitori imaju rok trajanja, i nakon toga se antifriz obavezno menja, imao ili nemao dovoljno nisku temperaturu mrznjenja.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od dimges » petak, 7. jan. 2022. u 12:57h

ljuba power piše:
sreda, 5. jan. 2022. u 22:47h
menjaj odmah antifriz,kakva 2 meseca.nije to dobro -11c.(upitno je i da li je -11c)!tražiš savete i onda ne poslušaš savete.ne treba te ni savetovati u buduće
ok, menjacu naredne nedelje...

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od dimges » ponedeljak, 17. jan. 2022. u 20:34h

mbole piše:
četvrtak, 6. jan. 2022. u 03:56h
Temperatura na kojoj termostat pocinje da otvara nije isto sto i radna temperatura motora.

I nije temperatura smrzavanja jedina karakteristika antifriza.
Jedna od bitnijih stavki su inhibitori.
Sam antifriz (barem oni bazirani na glikolu), je ustvari jako korozivan. Zbog toga se u njega dodaju inhibitori kako ti ne bi nagrizao blok. E ti inhibitori imaju rok trajanja, i nakon toga se antifriz obavezno menja, imao ili nemao dovoljno nisku temperaturu mrznjenja.
Da, jako je koroziven. Danas termostat u crevu su jedva izvadili, zahrdjali vijci, a senzor na bloku nisu mogli...
Sad je dobro, motor prima i na hladno, ostaje uprolece da proverim koliko OMA ima onaj senzor na bloku, i da usporedim sa onim rezervnim koji sam merio a i koji je bio dobar, izvadjen pre 15 godina nepotrebno, ...
A u stvari u nemackom cathibu pishe koncentrat sa destiliranom vodom, mada ne vidim da pishe G12, mozda tada 1996 josh nije bio taj standard... medjutim tu kod nas lokalci su mi stavljali PLAVAC, srpski, mada taj sada nije kvalitetan kao sto je bio u vreme ehJu..
Ipak mislim da ne nagriza GUS nego samo mesing od termostata i sondi...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14444
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od mbole » ponedeljak, 17. jan. 2022. u 21:29h

Lose mislis :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: koji antifriz za fiestu mk4 Endura

Poruka od dimges » sreda, 19. jan. 2022. u 09:59h

mozda je i navoj u bloku zardjao...svojevremeno sam popravljao ostecen navoj na karteru kod Pezo 106, pa sam radio na strugu i dugacku stopnu..sad sigurno necu nishta cackati, auto sada ne vredi, kad bude toplije cu sve ispitati...

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“