Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

o zavarivanju - sprej za kocnice

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
veljko
Poruka: 80
Član foruma od: nedelja, 24. jan. 2010. u 19:21h
Lokacija: Бачки Јарак, NS

o zavarivanju - sprej za kocnice

Poruka od veljko » sreda, 17. mar. 2010. u 16:19h

Zavarivanje je opasno, pocetnici ne bi trebali tek tako sami da se bave zavarivanjem... Bezbednsot i zdravlje su na prvom mestu...

Ovo sam nasao na jednom stranom sajtu, desilo se u USA. Odnosi se na sprej-"cistac kocnica" a ista stvar se desava onima koji koriste trihloretilen ili slicne hemikalije za ciscenje.

Slobodan prevod sa web stranice: http://www.brewracingframes.com/id75.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

"Pošto smo videli i pročitali toliko etiketa, više ne obraćamo pažnju na njih… Kupujemo hemijska sredstva i sprejeve i mislimo “kako mogu biti opasni kada ih kupujemo u legalnim radnjama”… Evo kako me mali oblak dima umalo ubio na licu mesta.
Morao sam hitno da zavarim 4 rezervoara za dizel. Morao sam da ih zakrpim na mestima nagriženim korozijom od soli sa puta… Kupio sam sprej za čišćenje kočnica… da bih bio bezbedniji otvorio sam vrata radionice i uključio ventilator za odsisavanje dimova… Počeo sam sa TIG zavarivanjem, u početku bez problema… Ali kada sam počeo da zavarujem preko korodiranog dela, primetio sam par kapljica čistača u udubljenju. Kad sam došao blizu te kapljice, mali oblačić dima se pojavio i tada sam zamalo umro. Izašao sam napolje i seo na svež vazduh… Posle 10 minuta otišao sam u kancelariju da proverim upozorenje sa etikete. Tada mi se leva strana počela tresti 10 – 15 minuta (kasnije sam saznao da sam imao šlog).
Kada sam došao k sebi pročitao sam upozorenje sa etiekte: “Pare se mogu razložiti na opasne ili smrtonosne korozivne gasove kao hlorovodonik i moguće fozgen. Aktivna supstanca u čistaču kočnica je tetrahloretilen. Kada se ova supstanca izloži toploti i argonu, a što je slučaj baš kod TIG i MIG zavarivanja, stvara se fozgen, poznatom i kao bojni otrov. Fozgen je smrtonosan u dozi tako maloj kao 4ppm (4 milonita dela u nekoj zapremini), u stvari najmanji mogući dimić… Simptomi mogu doći 6-48 sati posle izlaganja ovom otrovu. Nema protivotrova i ako preživite dugoročni simptomi od kojih ćete patiti su hronični bronhitis i razorena tkiva pluća…
Disanje mi je bilo još uvek teško ali sam se malo bolje osećao par sati kasnije. Ukus hlora i smrad u nosu i ustima je još bio jak. Oko ponoći sam počeo da kašljem a grudi da me bole, ali sam mislio da će me proći pošto odspavam. Ali sledeći dan simptomi su bili još gori i bubrezi su počeli da me bole pa sam popio mnogo tečnosti i soka od brusnice. Sledeća 4 dana sam imao zatvor, samo sam mokrio a mokraća je bila bez mirisa… Iako sam se ponekad osecao Ok, u stvari trpeo sam velike bolove, nisam mogao da radim, bio sam slab i umoran. Na kraju je moja mokraća postala vrlo tamna i strahovito smrdela.
Do sledećeg ponedeljka, devet dana posle trovanja, izgubio sam kontrolu nad sobom. Bio sam smeten, jedva sam mogao da pričam, pa sam otišao u bolnicu. Simptomi su bili mali sadržaj kiseonika, šećer van kontrole, vrtoglavica, i strašno su me bolele grudi. Stavili su me u šok sobu. Moji bubrezi su otkazali u ta prva 4 dana, pluća su mi oštećena, bio sam priključen na kiseonik i insulin. Pošto nema leka tj protivotrova za fozgen, sve što sam mogao je da se odmaram i nadam da će biti bolje… Testovi su pokazali da nema permanentnog oštećenja ali nađena je tečnost u sinusima i blizu mozga. Fozgen je oštetio moje sinuse koji su se inficirali. Tri doktora koja sam video su i rekli da sam imao sreću što sam preživeo. Posle 4 sedmice izgleda da ću imati hronični bronhitis i oštećenje pluća. Lečim nosnu šupljinu i koristim inhalator. Moji sinusi su veoma oštećeni i nervi za miris su uništeni. Još uvek osećam odvatni miris hlora. Možda ću takođe imati oštećenje jetre. Insulin koji sam uzimao mi nije regulisao šećer pa koristim mnogo lekova.
Zašto Vam ovo govorim.? Nadam se da ću sačuvati nekoga od teškog invaliditeta i smrti, a što je lako izbeći. Sprej čistači koji se lako mogu kupiti mogu biti opasni ako se nepravilno koriste. Pročitajte etikete i upozorenja. Pazite na hemikalije koje koristite. I ako je do sada sve bilo u redu, ne znači da će sledeći put biti tako."



proverite sta pise na boci, ukoliko imate sprej za ciscenje kocnica



http://www.samsvojmajstor.com/Forums/vi ... =5575.html
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: o zavarivanju - sprej za kocnice

Poruka od van » četvrtak, 18. mar. 2010. u 00:43h

Samo idiot amer koristi sprej za ciscenje kocnica kada nesto zavaruje . To je isto kao da kodistis krec kao sodu bikarbonu . Svi normalni ljudi koriste celicnu cetku za ciscenej metal . Ali kada si od malih nogu ucen da ne razmisljas logicno i da ne donosis zakljucke , onda ti se desi nesto ovako ....
Isto je i sa upotrebom lemilice za spajanje plasticnih delova koji su prethodno bili lepljni super lepkom . Super lepak = Cijanovodonik ili ti neka forma cijanida .... A za pismene sve pise ...

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“