Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Klima uredjaj, mondeo

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
quando
Poruka: 155
Član foruma od: četvrtak, 11. feb. 2010. u 19:50h
Lokacija: BG - LO

Klima uredjaj, mondeo

Poruka od quando » subota, 12. jun 2010. u 17:49h

Cao :)

nesto mi je cudno vezano za klimu u mom autu...Mondeo mk3, 1800 benzinac, digitalna klima.

Primetih ovih dana da i kad ne upalim klimu, duva mi hladan vazduh. uvek mi je namesteno na LO, tj LOW. Dugme za klimu nije upaljeno, tj lampica ne sjaji.

Na nekih 7-8 km otvorenog puta sam testirao pod tempomatom. Znaci na normalnom LOW, bez ukljucene klime, potrosnja je 5.0, 60kmph, cetvrta brzina. Kada sam pritisnuo AC dugme, potrosnja je skocila za npr 0.2, 0.3.

Dakle...Zasto mi bije hladan vazduh ako klima nije upaljena? ili je ona upaljena automatski cim stavim LOW ili neku nisku temperaturu...Lampica ne sjaji :)

Nadam se da nisam bio previse konfuzan...

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od Cedo » subota, 12. jun 2010. u 22:00h

Ne pali se automatski kad stavis na low..pada mi na pamet da ti nije mozda upaljena auto klima,kada ona sama regulise sve parametre u zavisnosti od spoljasne temperature ili ti je ukljuceno defrost dugme koje pali klimu,ono dugacko iznad displeja ili ja nesto ne znam :D ili je nesto u kvaru ..sta ti pise na displeju cim ga upalis jel eco ili A/C i da li vidis na kojoj je brzini ventilator,one uspravne crtice?
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
quando
Poruka: 155
Član foruma od: četvrtak, 11. feb. 2010. u 19:50h
Lokacija: BG - LO

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od quando » nedelja, 13. jun 2010. u 01:34h

Kod tebe je restyle, pa mislim da je drugachiji display :p

kod mene je ovako

http://media.photobucket.com/image/mond ... t/dash.jpg

Nisam stavio na AUTO, na displeju mi stoji samo jachina "duvanja", temperatura u stepenima i orjentacija duvanja. Podeseno je da uzima vazduh spolja i kao sto rekoh, A/C dugme ne pipam...Tj nije bilo potrebe da ga pipam do sada :) AUTO dugme ne pipam, jer stalno otvaram/zatvaram prozor (cigare :) )

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od Cedo » nedelja, 13. jun 2010. u 02:17h

Aha to sam prevideo skroz sign0007 ..znaci ispada sve ok po displeju samo sto duva hladan vazduh a klima kao nije upaljena ? ? .. jel cujes klimu kad izadjes van kola,dok radi ima zvuk kad da se upalio ventilator hladnjaka,probaj na leru pa pritisni A/C a i zvuk motora se promeni malo na sekundu dve..kolika je razlika hladnoce vazduha kad upalis klimu pa stavis na low u odnosu na tu trenutnu situaciju?
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od Dragomir » nedelja, 13. jun 2010. u 11:19h

Dva tri slucaja sam imao da je otkazala elektronika klime tj.deo na kojem se regulise temperatura.
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
quando
Poruka: 155
Član foruma od: četvrtak, 11. feb. 2010. u 19:50h
Lokacija: BG - LO

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od quando » nedelja, 13. jun 2010. u 12:49h

Sad sam otvorio haubu i malo testirao/ispitivao, i dosao do zakljucka. Klima se pali sa paljenjem auta!

Od kada sam ga kupio, primetio sam da mu ventilator kod hladnjaka radi maltene stalno. Tj 5 sekundi po paljenju auta, pali se i ventilator...SVAKI PUT

Da napomenem, mislim da termostat motora/tecnosti ne radi. majstor od kojeg sam ga kupio je pokusao da popravi, medjutim video je neke zastite/sta vec i skontao da moze i bez njega. Tj ako dodje do pregrevanja, upalice ga ta druga zastita, sta vec. Taj rad ventilatora sam objasnjavao time (cim upalim auto, posle minut, pokazivac temperature motora dodje na radnu temperaturu).

Nego, da se vratim na problem. Kao sto rekoh, klima se automatski pali po paljenju automobila, i samim tim aktivira i ventilator hladnjaka. Posle pritiskanja dugmeta OFF na kontroli temperature, ventilator radi jos 30-35 sekundi i gasi se. Koja god da je temperatura podesena, koji god mod, po gasenju kompletnog sistema (OFF) se gasi ventilator (30-35 sec).

Meeeedjuuutiiim...Kad pritisnem dugme A/C dva puta (prvi put da "upali" klimu, drugi put da je iskljuci), posle tih 35 sekundi se GASI VENTILATOR HLADNJAKA i kroz ventilaciju izlazi spoljasnji vazduh, tj GASI SE KLIMA! Drugim recima, po paljenju automobila, klima se pali iako je lampica iskljucena. Dakle, vec godinu dana vozim sa upaljenom klimom :)

Posto postoji 5 sekundi jaza od paljenja automobila do paljenja ventilatora hladnjaka, preduhitrio sam elektroniku/sistem i u roku od tih 5 sekundi dva puta pritisnuo A/C dugme. I gle cuda, ventilator hladnjaka se ne pali, a kroz ventilaciju ide spoljasnji vazduh thumbsuph

Dragomire, jel bilo ovakvih slucajeva? :)

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od Dragomir » nedelja, 13. jun 2010. u 17:43h

Mozda je i bilo ali niko se nije zalio.Trebalo bi promenuti modul klime
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
quando
Poruka: 155
Član foruma od: četvrtak, 11. feb. 2010. u 19:50h
Lokacija: BG - LO

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od quando » nedelja, 13. jun 2010. u 18:37h

Pazi, meni u principu ne smeta da kliknem 2x dugme kad upalim auto....Sta mislis o tome sto je termostat blokiran?

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od Dragomir » nedelja, 13. jun 2010. u 19:01h

DA ti je blokirao termostat auto bi prokuvao.Najbolje je zamenuti termostat
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
quando
Poruka: 155
Član foruma od: četvrtak, 11. feb. 2010. u 19:50h
Lokacija: BG - LO

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od quando » nedelja, 13. jun 2010. u 19:38h

Hm...Videcu da svratim na dijagnostiku, pa ce vidimo :) Mogu li nekako sam da proverim da li je tu sve u redu? Pokazivac radne temperature definitivno nije ok, jer mi i zimi dodje za 2-3 minuta na radnu temperaturu i odatle se ne mice :)

makarije
Poruka: 34
Član foruma od: ponedeljak, 3. avg. 2009. u 19:21h

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od makarije » ponedeljak, 14. jun 2010. u 16:47h

Pa temperatura motora i treba tako da se kreće. Bilo leto ili zima kod motora u dobrom stanju dostiže se adekvatna temperatura i tu stoji.
Mislim da ti je tu sve uredu.
Što se tiče klime, ako nećeš da ti klima odmah proradi (i ako je sve ispravno) ti je pre isključivanja motora isključi. Kod sledećeg startovanja motoro klima neće startovati odmah.

Ovako je kod mene (Mondeo 1.8 sa automatskom klimom) i na svim drugim automobilima koje vozim a imaju automatsku klimu.

Avatar korisnika
kubura16v
Poruka: 1841
Član foruma od: četvrtak, 20. avg. 2009. u 20:49h
Lokacija: Cacak

Re: Klima uredjaj, mondeo

Poruka od kubura16v » ponedeljak, 14. jun 2010. u 16:50h

Sto se temperature tice i ja mislim da je to ok,kod mene na Tranzitu je ista situacija,samo sto mu treba nekih 8-10 minuta da je postigne i ne mrda,bilo +30 ili -30 napolju.

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“