Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ulje za menjac

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » subota, 12. nov. 2016. u 12:17h

Znači preko drine skoro dupko skuplje. Ako ides ti ili neko ovamo neka se javi pa pazari ovdje. Mnogo je jeftinine.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

danijel1987
Poruka: 85
Član foruma od: četvrtak, 29. maj 2014. u 22:07h

Re: Ulje za menjac

Poruka od danijel1987 » subota, 12. nov. 2016. u 14:28h

Na zalost nemam nikog ko bi krenuo put BIH a ni sam necu ici tako da mi preostaje ovde da kupim ;-)

Dekishaaaa
Poruka: 852
Član foruma od: subota, 6. jun 2015. u 17:43h
Lokacija: Jagodina

Re: Ulje za menjac

Poruka od Dekishaaaa » četvrtak, 24. nov. 2016. u 16:49h

Znaci u mk1 tdci koje ulje ide u menjac? :D napravi se univerzitet o menjacima ovde. Hvala

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Ulje za menjac

Poruka od Almighty.shO » četvrtak, 24. nov. 2016. u 17:31h

Dekishaaaa piše: napravi se univerzitet o menjacima ovde. Hvala
Da, jako interesantno zar ne?! BIlo bi idealno kad bi bila neka tabela gde stoji koje ulje (da li motorno, menjacko, kociono, servo...) ide u koji model forda. Jer ponavljanje floskule tipa "pise u temi", "potrazi u temi", "pitaj Grand" i slicno je bzvz.. Ja kad bih se razumeo toliko opusteno bih napravio neku tabelu :D

My 2 cents
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » četvrtak, 24. nov. 2016. u 19:47h

Ima par stranica unazad postavljena tabela sa napisanim vrstama ulja za manuelne mjenjače. Nema šta da se piše. Sve je već napisano. Tamo pišu standardi koje trebaju da ispunjavaju ulja za određene tipove manuelnih mjenjača. Kad saznaš standard upotrijebiš Google da vidiš koje konkretno ulje trebas da nađeš. Za većinu Fordovih mjenjača ide Castrol 75w90 syntrans ili 75w FE. Ovlašćeni servis će ti reći da dođeš kod njih da ti oni to promijene uz imbecilno visoku naknadu jer na prodaji takvih stvari danas funkcioniše auto biznis - kupi veoma jeftino pa prodaj levatu veoma skupo. Bitno je da samo saznaš koji standard je Ford propisao za tvoj auto i onda to ukucaš u Google i nađeš koje ulje to ispunjava. Zgodno zar ne?
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Ulje za menjac

Poruka od Almighty.shO » četvrtak, 24. nov. 2016. u 23:30h

bojcistv piše:Zgodno zar ne?
Amen :)
Ajmo sad ulje za servo :P

P.s. (thanx)

P.s.II (Na ovom sajtu se moze naci http://cararac.com/gear_oil/ford/focus.html u mog fokusinja ide SAE 75W-90 synthetic for manual transmissions 2.3l)
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ulje za menjac

Poruka od mbole » petak, 25. nov. 2016. u 05:16h

Ovlasceni servis kosta skoro isto da baci litar starog ulja, koliko je tebi prodao litar novog.
Zika majstor ga zavrljaci u prvu kanalizaciju, a ovlasceni to ne sme (ne pitaj kolike su kazne).
Tako da cena nije bas imbecilna, samo je drugacije neisplativo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » petak, 25. nov. 2016. u 08:53h

Rabljeno ulje se ovamo može poslati u Modriču u Rafineriju, a mislim da to i rade. Plaćaš samo prevoz. I kod nas su ima već više od 10 godina postali veoma strogi kada su te stvari u pitanju, tako da i najmanji servis mora da odlagaže korišćeno ulje na propisan način. Koliko vidim i u Srbiji je to slučaj http://www.ekologo.rs/otkup-ulja-i-filtera/. I to košta naravno, ali ne toliko koliko oni naplaćuju ulje koje ti prodaju.
Stoga nije samo obaveza ovlašćenog da na taj način zbrine korišćeno ulje. Nego svih koji se time bave. A otkako su ljudi počeli da kupuju skuplja polovna auta (ovdje unazad 12-13 godina), niko ih više ne popravlja baš bilo gdje kao što je to znao biti slučaj, odnosno popravlja ih po servisima koji su regostrovani za obavaljanje te djelatnosti.
A i moja tvrdnja za imbecilnu skupoću se odnosi na sve auto dijelove koji se kupuju putem ovlašćenih servisa jer je to način na koji oni rade. Pri tom fabrike automobila ne prave većinu dijelova za auta koja proizvode, nego to rade drugi, što Ameri vole reći "contractor"-i, pa onda ti možeš u aftermarketu da kupiš to isto za svoj auto samo puno puno jeftinije. Pojeftinili su auta maksimalno, ali te dočekaju na dijelovima i radnim satima, jer dok je auto u garanciji moraš ga održavati kod njih. Ali to je već neka druga tema....da ne zagađujemo ovu. :)

I da što se tiče mog prethodnog posta, da ne bi bilo zabune htio sam reći da u većinu Fordova koje mi vozimo (znači MTX75, IB5 i MMT6 mjenjači) idu Castrol 75w90 syntrans ili 75w FE, mada sudeći prema zvaničnoj Fordovoj tabeli ulja za manuelne mjenjače, u sva tri tipa mjenjača ladno može da ide Syntrans FE 75W.
Što se tiče servo ulja obično se sipa ATF Dextron III (crvene boje), ali koliko vidim u Focus II ide tzv. hidraulično ulje zelene boje. Ovako nešsto http://www.pentosin.net/specsheets/pentosin_chf_11s.pdf ili http://www.generaloils.net/PI_TITAN-ZH-4300_B_e.pdf ili http://www.liqui-moly.com/liquimoly/pro ... nt&land=GB
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Dekishaaaa
Poruka: 852
Član foruma od: subota, 6. jun 2015. u 17:43h
Lokacija: Jagodina

Re: Ulje za menjac

Poruka od Dekishaaaa » petak, 25. nov. 2016. u 09:15h

bojcistv piše:Ima par stranica unazad postavljena tabela sa napisanim vrstama ulja za manuelne mjenjače. Nema šta da se piše. Sve je već napisano. Tamo pišu standardi koje trebaju da ispunjavaju ulja za određene tipove manuelnih mjenjača. Kad saznaš standard upotrijebiš Google da vidiš koje konkretno ulje trebas da nađeš. Za većinu Fordovih mjenjača ide Castrol 75w90 syntrans ili 75w FE. Ovlašćeni servis će ti reći da dođeš kod njih da ti oni to promijene uz imbecilno visoku naknadu jer na prodaji takvih stvari danas funkcioniše auto biznis - kupi veoma jeftino pa prodaj levatu veoma skupo. Bitno je da samo saznaš koji standard je Ford propisao za tvoj auto i onda to ukucaš u Google i nađeš koje ulje to ispunjava. Zgodno zar ne?
Jel to polusinteticko ulje u kome govoris posto vidim da ima i 100% sintetika sa istom oznakom skoro ? Hvala

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » petak, 25. nov. 2016. u 09:52h

"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Ulje za menjac

Poruka od Almighty.shO » petak, 25. nov. 2016. u 10:38h

@bojcistv ovo ulje (link ispod) moze ici u servo za Fokus MK2 :)

http://www.lavauto.rs/elektronski-katal ... l?sef=hcfp

Ovo je ok sajt za preporuku ulja

http://www.total-serbia.rs/sr/auto-mazi ... etnik.html
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » petak, 25. nov. 2016. u 13:11h

Ne može. Osnovna razlika između ovih ulja je njihova boja. Na prvom linku je ulje koje se ne smije koristiti u sistemima koji zahtevaju mineralnu tečnost LHM PLUS ( zelene boje ). Ja koliko znam u taj Fokus ide zeleno hidraulično ulje za centralno podmazivanje. Prema tome traži takvo ulje, najbolje sintetičko, ima ga npr Febi Slika

Evo izbacio i Ford ulje po WSS-M2C200-D2 standardu Slika
Vidi se i razlika u cijeni http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_tr ... c_1045.htm u odnosu na Castrol Syntrans 75W FE što je u suštini isto ulje. Skupa ta Fordova amabalaža.....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
shomicus
Poruka: 677
Član foruma od: subota, 20. dec. 2008. u 19:03h
Lokacija: Bgd,Vozdovac

Re: Ulje za menjac

Poruka od shomicus » petak, 16. dec. 2016. u 11:33h

Da li ovo ulje odgovara specifikaciji za automatski menjač kod mondea mk3 sa jf506e jatco menjačem?

http://igat.ag/en/products/gear-oils/au ... -atf-9000/

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Ulje za menjac

Poruka od SCORPIO123 » petak, 16. dec. 2016. u 12:29h

ma to je nn marka i ja to ne bih sipao u menjac. volvo s80 nosi jatco menjac i ja sam sipao gm oil dexron 6 koje mozes kupiti u opelovim radnjama

Avatar korisnika
shomicus
Poruka: 677
Član foruma od: subota, 20. dec. 2008. u 19:03h
Lokacija: Bgd,Vozdovac

Re: Ulje za menjac

Poruka od shomicus » petak, 16. dec. 2016. u 14:01h

Vidim da hvale i ovog proizvođača, koliko vidim i ovo ulje ima fordovu specifikaciju.

https://www.wolfoil.com/en_com/Products ... _3010.aspx

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Ulje za menjac

Poruka od Jozza » sreda, 12. jul 2017. u 15:29h

U mog Mondea mk3 sipao Castrol FE 75W, i mogu reći da se nakon par hiljada popravio osećaj pri šaltanju. Brzine lakše idu, i što je najvažnije, sada lakše ubacuje iz druge u prvu dok je u pokretu. Videćemo kako će da se pokaže kad zazimi. Zimus je kad je baš hladno, sa starim uljem teže išlo iz druge u treću.
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » petak, 14. jul 2017. u 07:29h

Vjerovatno ces i zimi osjetiti znacajno poboljsanje. To ulje je bas extra.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Dekishaaaa
Poruka: 852
Član foruma od: subota, 6. jun 2015. u 17:43h
Lokacija: Jagodina

Re: Ulje za menjac

Poruka od Dekishaaaa » petak, 14. jul 2017. u 19:44h

Jozza piše:U mog Mondea mk3 sipao Castrol FE 75W, i mogu reći da se nakon par hiljada popravio osećaj pri šaltanju. Brzine lakše idu, i što je najvažnije, sada lakše ubacuje iz druge u prvu dok je u pokretu. Videćemo kako će da se pokaže kad zazimi. Zimus je kad je baš hladno, sa starim uljem teže išlo iz druge u treću.
ista gradacija ide i u mk1 focusa??

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » subota, 15. jul 2017. u 07:21h

Koliko vidim u famoznoj Fordovoj tabeli za IB5 i MTX75 mjenjace preporucuje se ili DCT (dual clutch transmission) ili FS (Full synthetic) ulje. DCT je 75W FE Syntrans koje ispunjava WSS-M2C200-D2, a FS je 75W90 samo sto mora da ispunjava Fordov standard WSS-M2C200-C. Ja sam sipao Fuchs 75w80 i ono ispunjava Fordov WSS-M2C200-C3 standard.
Zakljucak price je da ista gradacija moze ici i u Focusa sa ovim mjenjacima.
Vidim i da su Ravenol i Total izbacili svoja ulja za mjenjace sa duplim kvacilom koja odgovaraju odnosno ispunjavaju Fordove zahtjeve.
Ravenol:
MTF-2 SAE 75W-80 i koji je baziran na PAO sintetikama (i pretpostavljam da je zato jako skup i ispunjava oba Fordova standarda WSS-M2C200-D2 i WSS-M2C200-C3), MTF-3 SAE 75W koji je takodje potpuno sinteticko ulje i ispunjava Fordov D2 standard i
Total Transmission Dual 9 FE 75W-90 koji ispunjava 'samo' WSS-M2C200-C standard.

Pa eto ako kome nesto znaci mozda je njih lakse naci nego Castrol, a i sigurno su nesto jeftiniji od njega.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ulje za menjac

Poruka od Markedjani » subota, 15. jul 2017. u 11:40h

Wolf ima 75w FE menjačko ulje, ima ga u gazeli komerc

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Ulje za menjac

Poruka od Jozza » ponedeljak, 17. jul 2017. u 13:48h

Dekishaaaa piše:
Jozza piše:U mog Mondea mk3 sipao Castrol FE 75W, i mogu reći da se nakon par hiljada popravio osećaj pri šaltanju. Brzine lakše idu, i što je najvažnije, sada lakše ubacuje iz druge u prvu dok je u pokretu. Videćemo kako će da se pokaže kad zazimi. Zimus je kad je baš hladno, sa starim uljem teže išlo iz druge u treću.
ista gradacija ide i u mk1 focusa??
Nemam pojma. Za Mondeo mk3 su mi majstori nudili 75w-90, a za ovo mi je čak jedan rekao da će mi prozujati diferencijal, jer je "retko ko voda". Rekoh, nek ide život, nasuo sam ovaj Castrol FE 75W i stvarno bolje radi. Samo mu je izgleda trebalo vremena da se razradi i dođe na pravu gradaciju. Ranije mi je ulje malo kvasilo zvono menjača, sada je sve suvo. Izgleda da se semering napio (naduvao od aditiva) i bolje zaptiva. Ulje koje smo istočili je bilo kao novo, žuto i bistro, mada ko zna ko je i šta tu sipao. Uglavnom, ovo je jedna od boljih investicija u mog Forda.
PS: Ja sam ovo naručio iz Italije, doneo mi je Macaneli. Ovom prilikom mu se još jednom zahvaljujem. :beer:
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 17. jul 2017. u 14:16h

E za ove stvari sluzi forum. Drago mi je da si rijesio svoj problem.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ulje za menjac

Poruka od mbole » ponedeljak, 17. jul 2017. u 15:46h

Originalno ulje je crveno. Sto kazes, ko zna sta je neko sipao. Mozda i hipol 90

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » subota, 13. jan. 2018. u 09:31h

Sinoc promijenio ulje u mjenjacu, nasuo Syntrans 75W FE. Mijenjao sam poluoosovine pa hajd rekoh da usput promijenim i ulje, jer se svakako ispusta. Ovako na prvu osjecaj je prilicno bolji sto se tice mijenjanja brzina. Ni sa starim Fuchs-ovim 75W80 nije bilo lose, ali ovo je jos bolje moram priznati. Vidjecemo na hladnom vremenu, tada se na "muci poznaju junaci".
Inace sa starim uljem je nekada znao da malo grebe prilikom prebacivanja iz prve u drugu ili iz trece u drugu, ali i to samo par puta s pocetka. Ovo se desavalo najvise kada je temperatura napolju oko 0C, ali ne i niza, sto me je oduvijek cudilo. Na recimo -15C sve je radilo bez problema, manje vise, tako da moja preporuka ostaje i za jedno i za drugo ulje. Fuchs je ipak nesto jeftiniji, 14 KM po litri dok je Castrol 18 KM/lit.
Slika
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ulje za menjac

Poruka od Markedjani » subota, 13. jan. 2018. u 10:28h

Uskoro i mene čeka zamena ulja u mt75 menjaču i živo me zanima kako će mu leći 75w FE.

Samo što jedino kod nas gde sam našao 75W FE ulje jeste u Gazeli, Wolf brend je u pitanju.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“