Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Odgovori
Allen
Poruka: 27
Član foruma od: petak, 8. sep. 2017. u 16:40h

Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Poruka od Allen » nedelja, 5. nov. 2017. u 14:52h

Imam taj problem već neko vrijeme. Auto je kod mene već šest mjeseci, ali se ne mogu baš zakleti da je tako od samog početka. Auto uskoro puni 160tkm. Uzrok problema nije dokraja otkriven. Na FKH sam opisao problem i dobio sugestiju da se radi o poluosovini. Zanimaju me jako mišljenja i članova ovog foruma.

Odmah sam sumnjao na letvu, ali me nekoliko majstora i 'optičara' uvjeravalo da "od letve ne može vuči".
Prvo sam kod provjerenog majstora radio optiku prednjeg i stražnjeg kraja. Zadnji bio OK, na prednjem minimalna korekcija desnog kotača.
Napravio krug oko radionice i vratio mu se s istim simptomom. Tad smo zamijenili lijevi-desni kotač. (Godinu dana stare Dunlop Street Response) Opet isto. Pustim volan, za pet metara sam cijelim autom u suprotnoj traci. Kad bih zakočio na grbavom predm semaforom, volan bi se sam smota ulijevo za nekoliko stupnjeva.

Išao kod mehaničara, dizao auto na dizalicu - ništa. Sve OK. Nigdje lufta. Sve čvrsto. Zatim sam otišao na izvanredni tehnički pogledati amortizere ili da nešto nije zapelo u kočnicama.
Amortizeri super. Distribucija sile kočenja, za decimalu, gotovo 50:50. Ostatak ovjesa isto OK. Dvojica su gledala i ništa nisu našli.

Kupio zimske, stavio ih kod drugog i provjerenog majstora (početkom listopada) i odmah kod njih na optiku. Sve OK i auto više ne zavlači. Barem ne toliko radikalno. Mogu pustiti volan. Sad podjednako pobjegne lijevo i desno ovisno o tome koliko je cesta nagnuta. Nakon toga sam primijetio jedino da volan stoji par stupnjeva ulijevo.

Međutim, sad zavlači samo kad zakočim na grbavom ili pustim volan dok se polako vozim po granitnim kockicama. :) Plus, na brzinama do 120 imam taj osjećaj plivanja (lijevo-desno) unutar trake. Letva je i dalje suha.
Je li može to biti do poluosovine i lufta u njoj? Iskrivljena felga?

Pored toga, čujem u, petoj i šestoj brzini, jedan vrlo glasni "KLAK" kad se gas naglo otpusti ili doda. Npr. tapkanjem kočnice i prekidanjem tempomata. Laganim otpuštanjem i dodavanjem gasa, toga nema. Prvo sam mislio da se to čuje DMF ili da cijela getriba negdje ima luta, ali su mi naknadno sugerirali da je to vjerojatno luft u poluosovini.

Može li stvarno poluosovina biti uzrok zavlačenja auto i tog 'plivanja' po cesti? Ako da, kako se to događa?

Dodatak: Za slučaj da stvarno je poluosovina, našao sam i lijevu i desnu od ATP-a za 100 eura. Nagađam da to ije ništa bolje ili lošije od onog budžet poljskog Polcara?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Poruka od Markedjani » ponedeljak, 6. nov. 2017. u 21:08h

Jel imaš papir sa centriranja trapa ?
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Poruka od milan_gt » ponedeljak, 6. nov. 2017. u 21:33h

Poluosovina moze samo da trese, nikako da vuce..ja moje nisam menjao a 530k na satu, imaju trunku lufta na krstu al bez simptoma bilo kakvih..

E sad, podigni auto na dizalicu, ubaci u prvu i pusti da se tockovi okrecu, vidi dal neki sevija levo desno..

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Poruka od van » sreda, 22. nov. 2017. u 21:49h

Или нешто се омекшало на вешању , нема луфта али када крене да цима 1500 кг , прикаже се негде неко померање . Овде прво мислим да силент блокове . Верујем даје мајстор проверио кугле , крајеве спона и летву волана . Оно што може да даје твоје симптоме је луфт или у пуж или у крсту волана . Или качење летве за трап .

Allen
Poruka: 27
Član foruma od: petak, 8. sep. 2017. u 16:40h

Re: Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Poruka od Allen » sreda, 29. nov. 2017. u 19:48h

Markedjani piše:
ponedeljak, 6. nov. 2017. u 21:08h
Jel imaš papir sa centriranja trapa ?
Nažalost, nemam. Sad sam preko 1.000 km daleko od kuće. Imam dva papira spremljena među cijelom dokumentacijom, ali ne znam kome bih i kako sad objašnjavao gdje je to i da mi fotografira. :)
milan_gt piše:
ponedeljak, 6. nov. 2017. u 21:33h
Poluosovina moze samo da trese, nikako da vuce..ja moje nisam menjao a 530k na satu, imaju trunku lufta na krstu al bez simptoma bilo kakvih..

E sad, podigni auto na dizalicu, ubaci u prvu i pusti da se tockovi okrecu, vidi dal neki sevija levo desno..
Jedino kad se vratim, pa vidjeti.
van piše:
sreda, 22. nov. 2017. u 21:49h
Или нешто се омекшало на вешању , нема луфта али када крене да цима 1500 кг , прикаже се негде неко померање . Овде прво мислим да силент блокове . Верујем даје мајстор проверио кугле , крајеве спона и летву волана . Оно што може да даје твоје симптоме је луфт или у пуж или у крсту волана . Или качење летве за трап .
Taj puž u križu volana se mijenja, ako je do njega? Znači li to skidanje cijele letve?

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Poruka od van » četvrtak, 30. nov. 2017. u 11:17h

За било какав ремонт треба летва да се скине . Када се подигне ауто, вешање је у крајњем доњем положају и тако напето може да замаскира неки луфт . Ја има исти проблем на фокусу , цимањем подигнутог точка нисам приметио луфт . Нисам био код механичара да провери , али на први поглед нема луфта .

Allen
Poruka: 27
Član foruma od: petak, 8. sep. 2017. u 16:40h

Re: Mk3, 2006., 2,2: Zavlači ulijevo

Poruka od Allen » nedelja, 26. avg. 2018. u 16:43h

Dižem temu, jer neke sam stvari radio ona ovjesu, pa sam po četvrti put išao na centriranje trapa. :)

1. Na redovnom servisu (ulje, filteri) mehaničar je sa stetoskopom ustanovio kako se čuje prednji lijevi ležaj kotača. Njega smo zamijenili.

2. Usput mi je ustanovio kako su šarafi kojima se regulira zatur stražnjih kotača potpuno zapečeni i da ih nitko nije dirao. Drugim riječima, prethodna tri centriranja trapa su bila bačena para, jer zapravo nitko nije ni gledao stražnji zatur. Bojali su se, valjda, da im ne puknu šarafi. Njih smo isto zamijenili. Tad smo ustanovili i kako su pukle stražnje opruge, pa smo stavili nove.

3. Usput smo provjerili letvu koja je suha i ne kuca, kad se auto podigne na dizalicu i upali, volan je jednako tvrd u obje strane i ne povlači kotače

4. Napravio sam optiku, sve je sada kako treba. Ali, auto i dalje povlači ulijevo.

Pri maloj brzini i dok stojim volan je isto kao na dizalici jednako tvrd, odnosno mekan u obje strane, ali već pri 40 i više, volan je tvrđi u desnu stranu i brže reagira, dok u lijevu ide mekano. Ali ne osjećam da je to luft, osim ako s luft tako manifestira.

Ako nije taj puž, može li biti amortizer ili ležaj amortizera? Da, nakon što smo uradili optiku, do mene je sjeo majstor koji ju je radio. Auto je išao ravno. Čim je on izašao, auto opet ulijevo polači. Obojica smo tu negdje oko 100 kg. Inače se vozim sam ili sa ženom koja sjedi iza mene s dvoje djece.

i 5. listajući ovu temu https://www.fordclubserbia.org/forum/vi ... php?t=6212, vidio sam da imam sličan problem. Zadnji desni kotač stoji ovako \
iako optika pokazuje da je sve kako treba. Imam negdje i papir s posljednjeg centriranja. Guma se troši ravnomjerno.

Fotografije su u nastavku, pa procijenite sami. Hvala na čitanju i komentarima.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“