Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Fiesta mk5 amortizeri

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaBG87 » subota, 28. nov. 2020. u 21:38h

Nema golf 2 😂

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od Jozza » subota, 28. nov. 2020. u 22:13h

Znam da su ga zvali "kovčeg na točkovima", ali mi je neverovatno da i Golf 2 GTI nije imao balans štanglu?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od 911s [SK] » subota, 28. nov. 2020. u 23:12h

Svaki auto od pre koju deceniju je kovčeg na točkovima, osim možda nekih koji su bili dva puta veći i tri puta teži od istovremenog Golfa.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaBG87 » subota, 28. nov. 2020. u 23:44h

Jozza piše:
subota, 28. nov. 2020. u 22:13h
Znam da su ga zvali "kovčeg na točkovima", ali mi je neverovatno da i Golf 2 GTI nije imao balans štanglu?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Salim se, nije je imao npr 1.3 benzin i mozda 1.6 ali dizeli i 1.8 su imali

FiestaTDCi
Poruka: 39
Član foruma od: subota, 23. okt. 2010. u 00:00h
Lokacija: Obrenovac

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaTDCi » četvrtak, 24. dec. 2020. u 22:48h

Da ne otvaram novu temu pošto je ova relativno "sveža" i imam slično pitanje.

Trebalo bi da zamenim prednje amortizere na Fiesti MK5, pa me zanima šta uzeti od trenutne ponude na tržištu. Našao sam original Ford za 7500, Bilstein za 5500-5800 i Meyle za 6000 (cene po komadu). Nisam naišao na Sachs i Kayabu, mada verovatno ni ne znam sve radnje koje drže amortizere.

Od šolja i ležajeva sam našao Lemforder za 2300, Ford fabričke za 1000 (mada mi se čini da nisu dobro iščitali, pošto je ovo obično cena za samu šolju ili ležaj) i Akron i Meyle za oko 20 evra.

Čitajući forum mislio sam da uzmem Bilstein (ili Sachs ako ih negde nađem) i Lemforder ili sve original Ford. Tražim kvalitetnije i koliko-toliko mekše amortizere. Svaki predlog je dobrodošao, uključujući i radnje gde se mogu naći određeni modeli.

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaBG87 » petak, 25. dec. 2020. u 08:40h

Kod mene su pozadi Bilstein a napred Monroe, ne osetim da je nesto tvrdja, moja je bas matora pa nisam hteo nista bolje, moj predlog ide za Bilstein.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od Jozza » petak, 25. dec. 2020. u 18:10h

Bilstein B4 bi trebalo da su u rangu fabričkih. Pošto ima i B2, a i B6/B8

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od Markedjani » petak, 25. dec. 2020. u 18:20h

FiestaTDCi piše:
četvrtak, 24. dec. 2020. u 22:48h
Da ne otvaram novu temu pošto je ova relativno "sveža" i imam slično pitanje.

Trebalo bi da zamenim prednje amortizere na Fiesti MK5, pa me zanima šta uzeti od trenutne ponude na tržištu. Našao sam original Ford za 7500, Bilstein za 5500-5800 i Meyle za 6000 (cene po komadu). Nisam naišao na Sachs i Kayabu, mada verovatno ni ne znam sve radnje koje drže amortizere.

Od šolja i ležajeva sam našao Lemforder za 2300, Ford fabričke za 1000 (mada mi se čini da nisu dobro iščitali, pošto je ovo obično cena za samu šolju ili ležaj) i Akron i Meyle za oko 20 evra.

Čitajući forum mislio sam da uzmem Bilstein (ili Sachs ako ih negde nađem) i Lemforder ili sve original Ford. Tražim kvalitetnije i koliko-toliko mekše amortizere. Svaki predlog je dobrodošao, uključujući i radnje gde se mogu naći određeni modeli.
Ja lično na mojoj mk5 Fiesti imam sve 4 Kayaba amortizere i ja sam lično prezadovoljan kako se ponašaju.

Što se tiče udobnosti... nemoj da se trudiš, to nećeš postići sa mk5 Fiestom, jednostavno je auto tvrđe trimovan zarad boljeg upravljanja i stabilnosti.

Nova fabrički je bila tvrđa pa čak i na 14icama.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od Jozza » petak, 25. dec. 2020. u 20:10h

Ko traži mekan auto, neka kupi nekog većeg Francuza.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

FiestaTDCi
Poruka: 39
Član foruma od: subota, 23. okt. 2010. u 00:00h
Lokacija: Obrenovac

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaTDCi » petak, 25. dec. 2020. u 23:44h

Hvala svima na komentarima. :beer:

Mislio sam koliko-toliko mekši amortizeri u smislu da ne budu tvrđi od fabričkih. Ako se dobro sećam, na par mesta su ljudi pisali da su određeni zamenski tvrđi i od fabričkih.

Što se tiče većeg francuskog auta, ako budem morao da prelazim neke ozbiljnije kilometraže ne bih se bunio da imam nešto poput Citroena C5 2009-10 godište (najbolje službenog :P ).

Markedjani piše:
petak, 25. dec. 2020. u 18:20h
Ja lično na mojoj mk5 Fiesti imam sve 4 Kayaba amortizere i ja sam lično prezadovoljan kako se ponašaju.

Što se tiče udobnosti... nemoj da se trudiš, to nećeš postići sa mk5 Fiestom, jednostavno je auto tvrđe trimovan zarad boljeg upravljanja i stabilnosti.

Nova fabrički je bila tvrđa pa čak i na 14icama.
Ako sam dobro razumeo, novi original amortizeri bi trebalo da budu tvrđi i od Bilstein B4 i od Kayabe? Pitam pošto mislim da sam baš za Kayabu pročitao i čuo od par ljudi da je nešto tvrđa od ostalih (ne sećam se koji njihov model je bio u pitanju). Ukoliko Kayaba nisu tvrđi, gde si ih nabavljao i po kojoj ceni ako nije tajna?

S obzirom da niko nije komentarisao, pretpostavljam da su i Lemforder i fabričke šolje i ležajevi dobar izbor.

Avatar korisnika
horvat
Poruka: 37
Član foruma od: utorak, 26. jan. 2016. u 00:05h
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od horvat » subota, 26. dec. 2020. u 01:19h

Sta je tvrdji amort? Amortizer (moze da) ima razlicite karakteristike za stiskanje i izvlacenje. Ipak, za sabijanje vise utice opruga, a neko nepisano pravilo da za utisak u voznji (sto se tice amortizera) vise utice karakteristika na izvlacenje. Takodje, dobar, sofisticiran amortizer moze da bude ujedno tvrd i udoban, ako npr. moze da ima razlicite karakteristike na niskofrekventne oscilacije (recimo krivine) i visokofrekventne (rupe, neravnine itd). Druga stvar, sa cim se poredi voznja sa novim amortizerima? Da li sa takvim istim novim (ili potpuno ispravnim) automobilom, ili sa postojecim kojem su amortizeri dotrajali? Cesto dotrajali amortizeri ne pruzaju gotovo nikakav otpor, pa auto pliva, ljulja se, pa kad se stave novi amortizeri, ispadne tvrdje, a u stvari nije tvrdje od novog takvog auta, nego samo od prethodnog stanja...

Nedavno sam kupio sebi sva 4 Bilstein B4, ali ne mogu da poredim jer sam ja menjao i opruge (sa Eibach na fabricke), a previse je vremena proslo od kad sam vozio potpuno fabricki auto, da bih relevantno uporedio. Ali, ono sto sam procitao po internetu dok sam se premisljao koje amortizere da kupim, jeste da iako su B4 propisani kao OEM-replacement, zapravo su nekih ~10% tvrdji. Medjutim, kao sto sam gore napisao, posto su malo i kvalitetniji (od nekog proseka), voznja zapravo i ne bude neudobnija...

Moj glas ide za B4, ali ne mislim da ce biti greske sa bilo kojim od pobrojanih...

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaBG87 » subota, 26. dec. 2020. u 09:01h

Razlika moze biti i da li je uljni ili gasni pa to ima razlike.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od van » subota, 26. dec. 2020. u 09:30h

И гасни је уљани mrgreen
Елем људи често за бораве да опруге амортизују ударце а да амортизери амортизују вибрације опруга ( ваде енергију из осцилација ).
Опруга је та која дефинише фреквенцију осцилација тј, мекоћу или тврдоћу, а амортизер је ту да фино подеси систем .

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaBG87 » subota, 26. dec. 2020. u 10:24h

Rekoh mu da uzme Monroe, eno moja od kako je kod mene se vozi na njima a opruge su valjda fabricke

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od Markedjani » subota, 26. dec. 2020. u 10:27h

FiestaTDCi piše:
petak, 25. dec. 2020. u 23:44h
Hvala svima na komentarima. :beer:

Mislio sam koliko-toliko mekši amortizeri u smislu da ne budu tvrđi od fabričkih. Ako se dobro sećam, na par mesta su ljudi pisali da su određeni zamenski tvrđi i od fabričkih.

Što se tiče većeg francuskog auta, ako budem morao da prelazim neke ozbiljnije kilometraže ne bih se bunio da imam nešto poput Citroena C5 2009-10 godište (najbolje službenog :P ).

Markedjani piše:
petak, 25. dec. 2020. u 18:20h
Ja lično na mojoj mk5 Fiesti imam sve 4 Kayaba amortizere i ja sam lično prezadovoljan kako se ponašaju.

Što se tiče udobnosti... nemoj da se trudiš, to nećeš postići sa mk5 Fiestom, jednostavno je auto tvrđe trimovan zarad boljeg upravljanja i stabilnosti.

Nova fabrički je bila tvrđa pa čak i na 14icama.
Ako sam dobro razumeo, novi original amortizeri bi trebalo da budu tvrđi i od Bilstein B4 i od Kayabe? Pitam pošto mislim da sam baš za Kayabu pročitao i čuo od par ljudi da je nešto tvrđa od ostalih (ne sećam se koji njihov model je bio u pitanju). Ukoliko Kayaba nisu tvrđi, gde si ih nabavljao i po kojoj ceni ako nije tajna?

S obzirom da niko nije komentarisao, pretpostavljam da su i Lemforder i fabričke šolje i ležajevi dobar izbor.
Ne mogu ti reći cenu niti gde sam ih nabavio pošto sam auto tako kupio sa 4 sveže zamenjena amortizera.

Ali koliko znam Gazela komerc uvozi Kayabu.

lemforder i original su ti dobar izbor za komplet šolju sa ležajem.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

FiestaTDCi
Poruka: 39
Član foruma od: subota, 23. okt. 2010. u 00:00h
Lokacija: Obrenovac

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od FiestaTDCi » subota, 26. dec. 2020. u 12:04h

Ok. Nisam znao da su već bili na autu.

U Gazeli ima samo Meyle i jedan desni Monroe. Prodaju i Kayabu i Sachs i Bilstein, ali ništa od toga trenutno nema na stanju na nivou cele Gazele (makar za Fiestu poput moje). U Delmaxu imaju Sachs za oko 8600.

van piše:
subota, 26. dec. 2020. u 09:30h
И гасни је уљани mrgreen
Елем људи често за бораве да опруге амортизују ударце а да амортизери амортизују вибрације опруга ( ваде енергију из осцилација ).
Опруга је та која дефинише фреквенцију осцилација тј, мекоћу или тврдоћу, а амортизер је ту да фино подеси систем .
Ukapirao sam da je opruga bitnija što se tiče udobnosti thumbsuph, ali zasad mi trebaju samo amortizeri (makar se nadam :stid: ) pa gledam da ne budu tvrđi od fabričkih.

FiestaBG87 piše:
subota, 26. dec. 2020. u 10:24h
Rekoh mu da uzme Monroe, eno moja od kako je kod mene se vozi na njima a opruge su valjda fabricke
Nemaju da se nađu po većim radnjama. U Gazeli mi kažu da imaju samo desni Monroe (cena oko 4400). U jednoj manjoj radnji traže 6000-6500 po komadu.


Verovatno ću kupiti Bilstein B4 i Lemforder u Faberu. Na osnovu vaših komentara deluje mi da je to provereno dobra kombinacija. Hvala još jednom svima na pomoći. :)

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od Jozza » subota, 26. dec. 2020. u 20:37h

Sachs je fabrička ugradnja. Bilstein B4 bi trebao da je isto kao i fabrički. B6 je tvrđi, B8 je i tvrđi i kraći. Sachs ST je tvrđi, takve imam ja u kombinaciji sa Eibach Pro Kit oprugama. Ko god se provozao u mom autu kaže da je udoban. Jeste tvrđi, ali ima nešto i u gumama
Elem, jest da nije isti auto, ali previše se analizira. Dakle ako nije B6 nije ni tvrđi od Sachs, tj B4 je fabrika, B6 je Sachs ST

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

ZeljkoBG
Poruka: 210
Član foruma od: četvrtak, 8. dec. 2022. u 22:03h
Lokacija: Beograd, Banjica

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od ZeljkoBG » petak, 17. mar. 2023. u 19:47h

Da ne otvaram temu.
Treba da menjam prednje opruge, jedna je pukla. Amortizeri su Kajaba a koje opruge da uzmem?
Ford Fiesta Trend 1.25, 2011. godište. BRC plin.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od ljuba power » petak, 17. mar. 2023. u 20:16h

bilstein,sachs oko 5000 kom.kayaba oko 4000 kom

ZeljkoBG
Poruka: 210
Član foruma od: četvrtak, 8. dec. 2022. u 22:03h
Lokacija: Beograd, Banjica

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od ZeljkoBG » petak, 17. mar. 2023. u 23:19h

Hvala @ljubo. Dobio sam ponudu bilstein za 3000 dinara + 2.300 rad po strani
Ford Fiesta Trend 1.25, 2011. godište. BRC plin.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od ljuba power » petak, 17. mar. 2023. u 23:33h

menjaj obe opruge,ako su nove

ZeljkoBG
Poruka: 210
Član foruma od: četvrtak, 8. dec. 2022. u 22:03h
Lokacija: Beograd, Banjica

Re: Fiesta mk5 amortizeri

Poruka od ZeljkoBG » petak, 17. mar. 2023. u 23:37h

obe
Ford Fiesta Trend 1.25, 2011. godište. BRC plin.

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“