Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Iskošen volan

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Odgovori
Avatar korisnika
Djolemc
Poruka: 98
Član foruma od: subota, 8. avg. 2020. u 11:59h
Lokacija: Beograd

Iskošen volan

Poruka od Djolemc » ponedeljak, 8. feb. 2021. u 18:26h

Treba mi savet pre nego sto ponovo odem na reglažu trapa.

Kupio sam pre par meseci focus mk2 karavan, i od starta je malo vukao u levo. Po preporuci majstora sam zamenio oba stabilizatora i posle toga otišao na reglažu. Bilo je malo bolje, ali konstantno je volan malo okrenut ulevo, za par stepeni, i u toku vožnje imam utisak da stalno moram malo da korigujem udesno.

Mislio sam da su možda gume lose, pa sam čekao da stavim zimske. Nista se nije promenilo, i dalje je volan zakrenut.

Pošto uskoro stavljam nove letnje gume, zanima me da li imate preporuku za nekog u Bg, ko ce da sredi to kako treba, i sta je uopšte problem pa volan stoji ovako?


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Avatar korisnika
knipex
Poruka: 96
Član foruma od: nedelja, 16. avg. 2020. u 10:53h
Lokacija: Nova Pazova

Re: Iskošen volan

Poruka od knipex » utorak, 9. feb. 2021. u 02:39h

Na više mesta sam dobio preporuku za Conning na novosadskom autoputu kod Galenike. Rekli su mi da imaju najbolju opremu pa sam tamo odvezao prošli mondeo jer sam bio nezadovoljan sa prethodnim majstorom nakon čijeg rada mi je volan bio malo ukrivo i morao sam stalno da "popravljam" poziciju. I bilo je korigovanja, ne puno ali je bilo. Nakon njihove intervencije sve kako treba. I ovaj ću da vozim tamo kad kupim letnje gume na proleće. Čisto provere radi.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Iskošen volan

Poruka od Markedjani » utorak, 9. feb. 2021. u 08:47h

samo prosport u vojvode stepe kod Viktora... niko neće da se posveti jednom centriranju koliko taj čovek.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Djolemc
Poruka: 98
Član foruma od: subota, 8. avg. 2020. u 11:59h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od Djolemc » utorak, 9. feb. 2021. u 08:53h

Prosport auto, Војводе Степе 299 B ?

Ako je to taj, onda mogu odmah i gume da kupim i zavrsim sve na jednom mestu

Hvala obojici na preporukama

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Iskošen volan

Poruka od Markedjani » utorak, 9. feb. 2021. u 08:55h

taj
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Iskošen volan

Poruka od van » utorak, 9. feb. 2021. u 10:12h

Стабилизатори немају никакве везе са геометриом трапа , тако да је непотребно подешавати трап после њихове замене .

Ако после реглаже трапа и даље вуче на једну страну , или је проблем у задњој осовини ( ако си подешавао само предњу ) или су предњи точкови са неједнаким нагибом који је ван толеранције или је нека гума конусно поједена .

Можеш пробат да гуму на страни на коју вуче напумпаш неких 0.2 бара више , па види резултат .

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od 911s [SK] » utorak, 9. feb. 2021. u 10:41h

Fascinantno je koliko ljudi ne znaju koje sve intervencije zamene delova na trapovima apsolutno ne utiču na nacentriranost trapova.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Djolemc
Poruka: 98
Član foruma od: subota, 8. avg. 2020. u 11:59h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od Djolemc » utorak, 9. feb. 2021. u 10:44h

Nisam znao to za stabilizatore, ali svakako ni pre zamene nije bilo dobro.

Podesavali su samo prednju osovinu. Probao sam sa dva seta guma, i menjao pozicije prednjim tockovima, nije bilo promene.

Takodje, imam utisak da auto malo lakse skrece u levu stranu (verovatno nisam dobro opisao), i kad naidjem na neravninu na putu ili kolotrad ponekad cimne malo ulevo. Definitivno ima neki problem, zato i trazim preporuku za nekog ko zna sta radi. Nije sve to tragicno, ali definitivno nije dobar osecaj u toku voznje. Mislio sam da je mozda zbog vece dimenzije guma u odnosu na stari auto, ali ne deluje mi ok. Svakako volan stalno stoji levo za par stepeni.

Fascinantno je koliko ljudi ne znaju koje sve intervencije zamene delova na trapovima apsolutno ne utiču na nacentriranost trapova.
Ne znam ni koje sve delove ima trap, niti zelim da znam... Nisam ni profesonalni vozac a ni majstor :)

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Iskošen volan

Poruka od dule0911 » utorak, 9. feb. 2021. u 12:19h

Nije mislio na tebe, nego na tog sto ti je savetovao da zamenis stabilizatore tj da to moze da utice na centriranost trapa, a naziva se majstorom :)
Fiesta!!

Avatar korisnika
Djolemc
Poruka: 98
Član foruma od: subota, 8. avg. 2020. u 11:59h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od Djolemc » utorak, 9. feb. 2021. u 12:27h

Aha, nismo se razumeli, izvinjavam se onda :)

Nije majstor rekao da zbog toga trap ne valja, nego je prvo bio kod njega i zamenjeni su stabilizatori, izmedju ostalog. Ja sam to pomenuo jer sam pomislio da ima neke veze.

Avatar korisnika
mrmrva
Poruka: 112
Član foruma od: petak, 24. avg. 2018. u 14:29h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od mrmrva » utorak, 9. feb. 2021. u 14:14h

Video sam na vise mesta preporuke bas za tog Viktora, da zna znanje i da hoce i da objasni covek sve.
ex: 2014 Fiesta 1.0 EcoBoost 100KS
2007 Chevrolet Spark 0.8

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Iskošen volan

Poruka od van » utorak, 9. feb. 2021. u 14:33h

Јел имаш фабричке фелне или неке са мањим ЕТ-ом ?
Мљњи ЕТ избацује точкове напоље и мења се дистанце од осе око које се ротира точак при скретању и середине точка . Прави се већа полуга , па када точак удари у нешто , више се преенсе ударац на волан .
Друга могућност је велики нагиб точка , па точак више притиска једну страну гуме , а друга мање оптерећена лакше се помери када удари у нешто.

Трећа ствар је да оса аутомобила ,због задње осовине , мало померена па имаш крабу .

То што ти волан не стоји право када идеш право је последица тога да је мајтора мрзело да лепо стави волан у "хоризонталу" када је подешавао трап . А то што вуче у страну је проблем геометрије , облиак гума , и притска .
Djolemc piše:
utorak, 9. feb. 2021. u 10:44h
Ne znam ni koje sve delove ima trap, niti zelim da znam... Nisam ni profesonalni vozac a ni majstor :)
Ако не желиш да знаш шта све има трап од делова и како ради , као да ти помогнемо ? Могу само да ти кажем да одеш код мајстора да ти то намести , пошто друго не желиш да знаш и не занима те .

Avatar korisnika
Djolemc
Poruka: 98
Član foruma od: subota, 8. avg. 2020. u 11:59h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od Djolemc » utorak, 9. feb. 2021. u 15:35h

Ok, pogresno sam te razumeo i izvinio sam se, mislio sam da mene nesto prozivas :) ...

Nije bas da ne znam nista oko toga, ali ne znam dovoljno da bih bilo sta sam radio... Svakako cu ici kod majstora, samo ipak volim da cujem savete i iskustva drugih da mi ne bi prodavali razne price...

Felne bi trebalo da su fabricke, 16". U svakom slucau hvala na detaljnom objasnjenju, neke stvari su mi sad jasnije.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Iskošen volan

Poruka od van » utorak, 9. feb. 2021. u 16:00h

Не мораш да имаш знање да сам радиш или не , нити је питање да ли желиш сам нешто да урадиш или не , него је у питању да ли се разумеш толико да може да се дискутује о проблему , када напишеш да не желиш да знаш и не интересује те . Па сам се запитао чему онда претпоставке шта су проблеми

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Iskošen volan

Poruka od mbole » utorak, 9. feb. 2021. u 19:24h

Prvo pitanje je da li samo volan stoji ukrivo, ili i auto vuce u stranu?
Posto su to dve sasvim razlicite stvari.

Daklem:

Ako pustis volan, na ravnom neiskosenom drumu, da li auto skrece u neku stranu?
Ako ne skrece, a volan stoji ukrivo, samo nisu dobro podesili odnos letve i volana (sto je jako cesto, ali ih "mrzi" da se zezaju sa tim), a sama geometrija trapa je kako treba.

Ako pustis volan a auto skrece, potpuno nebitno dal volan stoji pravo ili ne, onda sama geometrija trapa nije uradjena kako treba.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Djolemc
Poruka: 98
Član foruma od: subota, 8. avg. 2020. u 11:59h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od Djolemc » utorak, 9. feb. 2021. u 19:39h

Pa ovako...
Volan uvek stoji malo ulevo.

Na ravnom putu bih cak rekao da drži pravac, ili sasvim malo vuče ulevo, skoro zanemarljivo. Mada nemam baš utisak da su naši drumovi neiskoseni...

Medjutim, imam utisak kad skrećem da lakše skrece ulevo,i kad naidjem na neravninu ili dodam jači gas da ceo auto malo krene ulevo pa se vrati. Možda ne znam baš dobro da objasnim, ali nije dobar osećaj u vožnji

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk



Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od FiestaBG87 » utorak, 9. feb. 2021. u 19:58h

Vozi kod Vitkora i nista ne brini,

Avatar korisnika
Djolemc
Poruka: 98
Član foruma od: subota, 8. avg. 2020. u 11:59h
Lokacija: Beograd

Re: Iskošen volan

Poruka od Djolemc » utorak, 9. feb. 2021. u 20:01h

To cu i da uradim početkom marta, sad je na godišnjem.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“