Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Odgovori
FiestaTDCi
Poruka: 39
Član foruma od: subota, 23. okt. 2010. u 00:00h
Lokacija: Obrenovac

Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od FiestaTDCi » subota, 8. jan. 2022. u 23:55h

Pre neke tri nedelje počelo je povremeno da mi se čuje neko lupkanje u zadnjem delu. Zvuk koji se javljao nije baš uvek bio isti. Uglavnom je zvučalo kao neko sitno metalno čangrljanje (podsetilo me je donekle na zvuk motora koji hoće da se ugasi kad ponestane goriva), a s vremena na vreme bi to bio nešto glasniji i tuplji zvuk kao kad nešto lupne u karoseriju. Češće se čulo u kreni-stani vožnji pri manjim brzinama, kao i prilikom prelaska preko neravnina. Javi se na dan-dva, pa onda skroz nestane na neko vreme (poslednji put se nije čulo 7-8 dana). Otišao sam do majstora dva dana nakon što je počelo da se čuje, ali tada se nekako poklopilo da lupkanje prestane. Majstor je provozao auto, a zatim ga podigao i isproveravao, ali je sve delovalo u redu. Pre par dana se opet pojavilo (samo malo glasnije) i juče primetim da je jedna strana pozadi malo niža od druge (za oko 2 cm).

Znam da je teško na neviđeno reći, ali da li može biti još nešto osim opruge? Zadnji amortizeri su bili potpuno suvi kada je pre 20-ak dana proveravano. Uskoro mi dolazi na red i tehnički, pa bih da se raspitam oko dostupnosti i cena različitih delova kako bih sve završio u što kraćem roku.

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4526
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od Nedeljkovic » nedelja, 9. jan. 2022. u 01:11h

Ako je pao 2cm verovatno da je opruga pukla

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 9. jan. 2022. u 01:36h

Šolja amortizera može biti uzrok lupanja i čest je kvar na tom autu. Ne vidi se dok se ne skine amortizer.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

FiestaTDCi
Poruka: 39
Član foruma od: subota, 23. okt. 2010. u 00:00h
Lokacija: Obrenovac

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od FiestaTDCi » nedelja, 9. jan. 2022. u 13:31h

Hvala na brzim odgovorima. :beer:

Imam nekoliko pitanja.

1. Da li se podrazumeva da i šolje i opruge treba menjati u paru?

2. Da li bi trebalo promeniti još nešto (npr. zadnje amortizere) u slučaju da se menjaju opruge ili šolje? Koliko znam, na autu su još uvek fabrički zadnji amortizeri.

3. Ako se menjaju zadnje opruge da li ima smisla promeniti i prednje ili nema potrebe ako su u dobrom stanju?

4. Šta uzeti od zadnjih (i eventualno prednjih) opruga? Ukoliko je potrebna zamena, kupio bih opruge koje su po tvrdoći na nivou fabričkih ili još bolje malo mekše/udobnije (najbitnije je da ne budu tvrđe). Dobio sam preporuku za Lesjöfors, Suplex i Kayabu. Da li nabaviti nešto od toga ili možda fabričke opruge ili ipak ići na nešto treće?

Ako ikako utiče na izbor, planiram da na proleće zamenim gume i felne za manje - sa R15 195/50 na R14 175/65.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od Markedjani » nedelja, 9. jan. 2022. u 13:36h

1. da

2. ako su loši amortizeri, obavezno

3. prema potrebi zameniti, ako su loše i prednje opruge, zameniti

4. Lesjofors i Kayaba su skroz ok izbor.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od FiestaBG87 » nedelja, 9. jan. 2022. u 19:14h

Pozadi je odvojeno opruga od amortizera, stavio sam Bilstein pre 8 god i jos traju, sve se menja spolja, solju drze dva srafa.

FiestaTDCi
Poruka: 39
Član foruma od: subota, 23. okt. 2010. u 00:00h
Lokacija: Obrenovac

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od FiestaTDCi » nedelja, 9. jan. 2022. u 23:03h

Hvala na dodatnom objašnjenju oko zamene. thumbsuph

Markedjani piše:
nedelja, 9. jan. 2022. u 13:36h
1. da

2. ako su loši amortizeri, obavezno

3. prema potrebi zameniti, ako su loše i prednje opruge, zameniti

4. Lesjofors i Kayaba su skroz ok izbor.
Hvala na ovim korisnim informacijama. :beer:

FiestaTDCi
Poruka: 39
Član foruma od: subota, 23. okt. 2010. u 00:00h
Lokacija: Obrenovac

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od FiestaTDCi » četvrtak, 23. jun 2022. u 17:25h

Čisto da javim da stare opruge nisu pukle, već je, po majstoru, samo došlo do zamora materijala i kod opruga i kod amortizera. Ne znam kako, ali nakon duže vožnje auto bi se vratio na normalnu visinu u zadnjem delu, pa bi posle 10-15 minuta stajanja u mestu jedna strana auta potonula u odnosu na drugu. Uglavnom, stavljena je kombinacija Lesjöfors opruge, Sachs amortizeri i Sachs šolje amortizera. Vozi se tako već neko vreme i razlika je osetna. Auto mnogo bolje reaguje na neravnine, a rekao bih čak i da je udobniji.

Možda će nekome značiti... Iako su uzete standardne Lesjöfors opruge za Fiestu, izgleda da su ipak kraće od fabričkih, tako da je auto sada nešto niži pozadi. Nakon malo kopanja po netu, naišao sam na podatak da je dužina Lesjöfors opruga 331 mm, dok su npr. Sachs 340 mm. Kilen opruge su navodno istih dimenzija kao i Lesjöfors i trebalo bi da ih radi ih ista firma, tako da postoji mogućnost da je u pitanju isti ili sličan proizvod pod drugim imenom (nigde nisam video potvrdu za to, pa ne bih mogao da tvrdim da je definitivno tako).

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 23. jun 2022. u 22:44h

Visinu auta diktira nosivost opruge, a ne njena dužina.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Stefan148

 
Poruka: 2255
Član foruma od: sreda, 22. okt. 2008. u 12:02h
Lokacija: Zvezdara, Lion
Kontakt:

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od Stefan148 » subota, 25. jun 2022. u 11:14h

Pa sad... to bi značilo da je set orpuga za spuštanje auta iste tužine kao fabričke opruge, samo su "mekše", a to ne može biti slučaj. Opruge koje spuštaju auto su ujedno i kraće i tvrđe. :D
Slika

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14443
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od mbole » subota, 25. jun 2022. u 16:34h

Ujedno su i krace i tvrdje, zato sto su upravo to karakteristike koje hoces da postignes, i njen konstruktor je izabrao da te karakteistike postigne skracivanjem opruge kao jednim od faktora.

Najpre... opruge uopste ne moraju da budu linearne. Odnosno sila kojom se odupiru sabijanju, uopste ne mora da raste linearno sa dimenzijom sabijanja opruge.

To koliko ce se opruga sabiti pri nekoj sili zavisi od mnogo vise faktora nego sto je samo duzina opruge:
duzina
precnik
materijal
nacin "motanja"

Tako da je savrseno moguce napraviti duzu oprugu, koja ce istovremeno biti "tvrdja" nego standardna pri jednoj dimenziji sabijanja, a recimo "meksa" pri nekoj drugoj.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Lupkanje u zadnjem delu - Fiesta Mk5

Poruka od Markedjani » subota, 25. jun 2022. u 18:28h

Čika Bole je tačno objasnio, ja sam lično imao H&R opruge za Sierru mk2 koje su bile duže nego fabričke opruge pa ipak su spustile auto za 35mm
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“