Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Jedan tocak slabije koci :)

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Odgovori
Focusirana_bg
Poruka: 15
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 12:30h

Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od Focusirana_bg » ponedeljak, 2. mar. 2009. u 14:19h

Cao, cao!!

Posto sam se vec lepo predstavila sada cu da vam postavim neka pitanjca.

Prvo da objasnim situaciju: nedavno sam isla na tehnicki pregled i tom prilikom su mi rekli da jedan od zadnjih tockova na mom automobilu nedovoljno koci. Pri tome su mi dali potvrdu o tehnickoj ispravnosti automobila, ali su mi rekli da u toku kocenja na kisnom ili poledjenom kolovozu auto moze da "ode u stranu" i da nastradam, :-( i da treba da proverim sta nije u redu. Da bi test bio kako valja, jedan od njih je seo u gepek iznad tog tocka koji slabije koci :S i kompjuter je pokazao dobar test.
Auto sam kupila prosle godine i na autoplacu su nam dali overen izvestaj za tehnicki pregled, tako da je ovo prvi put da ga testiram. Inace, 2001 je godiste i presao je oko 60 000km.

Razgovarala sa mnogim laicima, a pozvala i neke automehanicare i dobila sam raznorazne odgovore i savete. Neki kazu da je to normalno, neki iskusni vozaci probali auto i kazu da 'dobro" koci, da na tehnickom pregledu svakom autu nadju nesto da ne valja, da nije toliko bitno jer prednji tockovi koce 80%, jedan automehanicar mi je rekao da su mu za nov auto rekli da ne valja, drugi kazu da to rade da bi pravili sebi posao i td.
S druge strane, neki ljudi su mi rekli da tockovi moraju da se rasture da se vidi sta nije u redu, da kocnice moraju da se menjaju na 2 zadnja tocka i td... ja ne bih da stavljam svoj zivot u rizik, i naravno bih da to sve ispadne kako treba.

Posle svih ovih razgovora malo sam sam zbunjena, i zato bi mi dobrodoslo da mi preporucite neke dobre automehanicare, nekoga ko je bas strucan i kobi dobro procenio sta nije u redu i popravio sta treba. Ne bih da mi neko rastura auto samo da sebi napravi posao, a i strah me ako rastave da ce nesto pogresno namontirati pa da bude jos gore.
Takodje, da li je velika razlika u kvalitetu originalnih i ne-originalnih pakni/plocica, posto je razlika u ceni znacajna?
Kad sam se vec setila - ponekad mi, cini mi se na nekom od prednjih tockova kocnice malo skripe... ne bas kao na GSP autobusu :P, al' se cuje. Je l' to normalno?

Za sada vozim pazljivo, motorno kocenje i sl.. jos cu razmisliti kod kog majstora da idem...

A vi slobodno iznesite svoja misljanja. :D
Pozzzzzzzzzz

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 2. mar. 2009. u 15:00h

Jeste česta pojava da jedan točak zadnji slabije koči, ali zavisi koliko u procentima slabije koči nego ovaj drugi. 1-2-3% nisu puno, ali preko toga može biti opasno pri jakom kočenju na klizavoj podlozi.
Ti iskusni vozači neka probaju pri poledici da naglo i jako koče, pa da vide.

Prednje kočnice hoće da škripe pomalo ponekad, ako je auto npr vožen po pesku ili prašini pre toga. Ali to škripanje ubrzo nestane.

Vidi da uradiš na tehničkom test koliko to slabije koči jedan točak od drugog.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od van » ponedeljak, 2. mar. 2009. u 18:14h

Posto je u pitanju relativno nov automobil , 99.9 % ima ugradjen ABS , tako da o nekim zanosenjima pri kocenju po kisi nema ni govora . Sva kola imaju razliku izmedju levog i desnog tocka , bar zbog cinjenice da vozac sedi sa strane i vise je opterecena jedna stana vozila .
Iz predostroznosto mogu da se proveri stanje zadnji paknova i dobosa/diskova ( zavisno sta auto ima ) i da se tu potrazi uzrok razlike u kocionoj sili .
Moze se probati i ostrije kocenje na nekom delu puta kada nema ostalih vozila u blizini i videti reziltata . Ako auto ide pravo , zaustavlja se efikasno i ne pravi nikakve probleme pri kocenju onda je sa njim sve OK

Focusirana_bg
Poruka: 15
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 12:30h

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od Focusirana_bg » ponedeljak, 2. mar. 2009. u 20:15h

Hvala puno 911s i van!

Nisam sigurna koliko sporije taj tocak koci, nisam obratila paznju na brojke a nisam se ni setila da pitam.
Trazila sam na internetu, ali nisam nigde nasla informaciju kolika razlika je dozvoljena... Zanimljivo je to da mi je jedan automehanicar rekao da nije strasno ako je razlika do 20% na zadnjim tockovima jer prednji koce 80%, iako pojma nemam, nekako mi je zvucalo puno... a tek u poredjenju sa ovih 1-3% sto je 911s naveo! :S

Auto ima ABS... Sto se testiranja tice, iskusniji vozaci su ga par puta provozali i testirali. Ubrzaju do, cini mi se 50-60 na sat i onda puste volan i stisnu kocnicu i auto koci i ide pravo.

Ici cu kod nekog automehanicara koji ima i 'tehnicki pregled" pa ako bude potrebe da se popravlja da se moze odmah vidi da l' je problem resen.

U svakom slucaju hvala vam puno! Bas ste brzo odgovorili!

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od Dragomir » utorak, 3. mar. 2009. u 20:45h

pozdrav Za resenje vaseg problema nebi trebalo da se izgubi mnogo vremena.Fokus pozadi ima dva sistema kocenja dobos ili disk.Kod dobosa obicno je problem sto zaribaju poluge na paknama a kod diskova je problem plocice.A vozilo se smatra tehnickim ispravno kada je razlika kocenja tockova po osovini manja od 20%.Trebala bi znati dali je razlika kocenja ista pri kocenju rucnom i radnom(noznom)kocnicom.Uglavnom to su lako resivi kvarovi.
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Focusirana_bg
Poruka: 15
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 12:30h

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od Focusirana_bg » sreda, 4. mar. 2009. u 16:42h

Hvala puno rsdforddragomir na iscrpnom odgovoru.
Isla sam kod automehanicara koji radi i tehnicki pregled, i ispostavilo se da je razlika u kocionoj sili izmedju tockova zadnje osovine 8% pri kocenju noznom kocnicom i 24% pri kocenju rucnom. Znaci da kocenje rucnom kocnicom nije prema specifikacijama, ali taj automehanicar mi je rekao da on ne bi nista dirao tj. da dodatnih 4% i nisu neka znacajna razlika, pogotovo sto je rucna kocnica u pitanju.

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od nikola » četvrtak, 5. mar. 2009. u 12:39h

Razlike u kočionim silama među tockovima na obe strane moraju da postoje, jer točkovi ne podnose isto opterećenje. Sve ispod 20% razlike na zadnjim točkovima je ok, ali svakako treba vremenom pratiti (postoje s vremena na vreme besplatni tehnički pregledi, najčešće u organizaciji AMSS-a). Razlika oko 20% na zadnjim točkovima po klizavom putu već može da uzrokuje probleme, što sam lično iskusio sa svojim autom, pre nekih mesec dana. Hvala Bogu sve se dobro završilo... pošto se zadnji desni kraj zaneo, sve su indicije bile da ću da se spucam u parkiranog džipa, ali me je bankina spasila... fijuuuuu :-|
Nemoj da te brine tolika razlika pri kočenju ručnom. Prvo, ručna kočnica se najčešće koristi kao parkirna, a tada razlika u sili kočenja i nije toliko presudna. Drugo, ne verujem da ćeš ikada upotrebiti ručnu kočnicu za zaustavljanje auta... sem ako ne planiraš da praviš piruete pod ručnom, na putu :)

Focusirana_bg
Poruka: 15
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 12:30h

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od Focusirana_bg » četvrtak, 5. mar. 2009. u 18:19h

Hvala Nikola! Bas i ne planiram da kocim rucnom, osim ako mi, nedaj Boze, otkaze nozna kocnica. :D Moj brat je imao nekog prastarog dzipa, i po nekad je naglo skretao uz pomoc rucne - na svu srecu nismo povukli iste gene bar kad je voznja u pitanju.
Provericu opet kocnice za nekoliko meseci, ili ako primetim nesto neuobicajeno...
Puno pozdrava!

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Jedan tocak slabije koci :)

Poruka od nikola » četvrtak, 5. mar. 2009. u 21:05h

Tako je, samo redovna kontrola i bez brige. Mada, možeš jednim delom i sama da pratiš. Ne znam koliko imaš vozačkog staža, ali posle izvesnog vremena svaki vozač stiče određene navike, pa tako i po pitanju procene trenutka kada treba da započne kočenje (u zavisnosti na kojoj razdaljini mora auto da se zaustavi). Čim budeš primetila da se zaustavni put produžava i da sve teže kočiš u skladu da svojim pricenama, tj. navikom, to je znak da nešto ne valja. Takođe, s vremena na vreme kada ti se ukaže prilika i nema gužve na putu, a put je prav i ravan, uradi test koji su radili neki tvoji prijatelji... pri brzini od 50-60 km/h započni kočenje ne upravaljajući volanom.
Ono što ja uvek kažem... mnogi brinu da li će im auto upaliti, za koliko će da ubrza, kako radi motor tokom vožnje... sve je to u redu, ali kočnice glavu čuvaju.

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“