Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

rucna mondeo mk3

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Odgovori
ssrle73
Poruka: 2
Član foruma od: utorak, 3. maj 2011. u 00:18h
Lokacija: pozarevac

rucna mondeo mk3

Poruka od ssrle73 » nedelja, 15. maj 2011. u 02:27h

moja supruga vozi mondeo karavan 2002tdci.pitao bih gospodina Dragomira da li je rucna kocnica cest problem kod ovog modela.moze li se resiti i koliko to moze da kosta.desava se da se mehanizam ne vrati do kraja posle koriscenja tako da se felne usijavaju.jedan moj prijatelj je menjao sajlu ali se nista nije promenilo pa smo vraili staru.sve lepo radi kada su sajle otkacene probate mehanizam-koci-otpusta,probate sajlu-vraca se lako-a kada se sve zakaci ne vraca do kraja.

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od bo. » nedelja, 15. maj 2011. u 07:20h

Imao sam isti problem na Mondeu mk3, 2001 god. Promjenio zadnju desnu kočionu čeljust (repariranu), diskove i pločice (bili su za zamjenu) i novu sajlu. I nakon 2-3 mjeseca se vratio isti problem, ručna neotpušta.

Problem rješen za manje od 1euro, stavljen drugi feder, jači, koji vraća sajlu. Ni to nije baš pomoglo jer je opruga pod nepovoljnim kutem (nije horizontalna), pa sam stavio još jednu, zakačio sam je na pipac od čeljusti a drugi kraj sam stavio na zaštitni lim od diska, probušio rupu na tom zaštitnom limu, tako da opruga bude u horizontali.

Nije najljepše i najsretnije rješenje, al da sam to uradio odmah, nebi dao 210 eura za repariranu čeljust.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od Dragomir » nedelja, 15. maj 2011. u 08:03h

Ili je problem do klesta ili sajle.Ako su klesta zaribala mogu da se remontuju(imam garnitururu gumica) a ako i ona i sajla rucne radi onda se stavi jaca opruga
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » subota, 21. maj 2011. u 11:21h

I kod mene isti problem. Dragomir je pre 7 dana odradio reparaciju-zamenu gumica i ništa se nije promenilo. Kao da je ručna zategnuta na prvi zub i koči par km. pa otpusti. Majstor u Kladovu dodao malo kočionog ulja da podmaže. Malo je bolje ali je to i ranije radio, pa kratko traje. Kaže mora drugi kočioni.
Videh da neko pominje dodavanje opruge, koje bi vraćale kad povučem ručnu, pošto nožna nikada i nije bila problem. Šta savetujete od čega da stavim opruge?
Pozdrav iz Kladova.

Avatar korisnika
Splendid
Poruka: 34
Član foruma od: sreda, 2. mar. 2011. u 19:58h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od Splendid » subota, 21. maj 2011. u 12:48h

Jedini rešenje je da se ručna korisiti samo kada se auto ostavlja parkirano na uzbrdici/nizbrdici. Ako ništa drugo, verovatnoća da ručna ne otpusti do kraja će se svesti na minimum. Inače, smatram kranje nepotrebnim povlačenje ručne kada se auto ostavlja parkirano na ravnici. :)
Ford Focus 1.8 TDDi

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » subota, 21. maj 2011. u 18:45h

Slažem se. Jedini je problem što žena ne može bez ručne da vozi.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od bojcistv » subota, 21. maj 2011. u 23:32h

probaj takodje ocistiti limice koje drze kocione plocice na svom mjestu i sluze kao opruge koje ih vracaju u pocetni polozaj. Od nakupljene prasine i praha sa plocica zaribaju i plocice znaju ostati malo priljubljene uz disk i tako ga griju. Nije tesko....pola sata posla....rastavis klijesta i skines plocice i sve to lijepo ocistis. Govorim iz licnog iskustva.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od bo. » nedelja, 22. maj 2011. u 08:10h

zoradonjic piše:I kod mene isti problem. Dragomir je pre 7 dana odradio reparaciju-zamenu gumica i ništa se nije promenilo. Kao da je ručna zategnuta na prvi zub i koči par km. pa otpusti. Majstor u Kladovu dodao malo kočionog ulja da podmaže. Malo je bolje ali je to i ranije radio, pa kratko traje. Kaže mora drugi kočioni.
Videh da neko pominje dodavanje opruge, koje bi vraćale kad povučem ručnu, pošto nožna nikada i nije bila problem. Šta savetujete od čega da stavim opruge?
Pozdrav iz Kladova.
Pogledaj kakva opruga je sad na čeljusti, uzmi takvu samo dužu da je možeš zakačiti negdje dalje, da bude opruga horizontalna.
Da li možeš prstom vratiti nazad ručkicu gdje je zakačen feder nakon što otpustiš ručnu? Ako da, onda će opruga riješiti stvar.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » ponedeljak, 30. maj 2011. u 21:39h

Da može se rukom vratiti u početni položaj. Poslušao sam savet i dodao još po jednu oprugu za ručnu oba zadnja točka. Sistem fercera perfektno. Opruge sam zakačio gde stoje i originalne, mada vidim da pominjete bušenje lima, za šta kod mene (karavana) nije bilo mogućnosti. Valjda zato što se razlikuje od kočionog kod limuzine, pa je još jednostavnije. Hvala na pomoći.
Nego primetih da mi na semaforu kada držim nožnu ona lagano tone skoro do kraja. Kada popustim pa ponovo stisnem vrati se i opet lagano tone. U vožnji nisam ovo primetio. Mada se bojim da kada bih morao naglo da kočim sa 150 da bi mi potonula kočnica. Neko mi od prijatelja reče da moram menjati glavni kočioni.

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od bo. » utorak, 31. maj 2011. u 09:22h

Idi u servis, nemoj se s kočnicama igrati.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » sreda, 1. jun 2011. u 07:50h

Bio sam kod lokalnog majstora. Čovek radi sva vozila, pa nisam siguran da poznaje boljke Forda. On mi je potvrdio da je krivac glavni kočioni. Da li neko zna da li smem da jurim polovan, ili može nov? Majstor kaže da može i polovan ako je ispravan.

Avatar korisnika
Pančevac
Poruka: 1294
Član foruma od: subota, 13. mar. 2010. u 21:57h
Lokacija: Banat

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od Pančevac » sreda, 1. jun 2011. u 07:58h

ko moze da potvrdi-garantuje da je polovan ispravan?!
MONDEO 2.0 tdci mk4 titanium x

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od BojanM » sreda, 1. jun 2011. u 09:03h

Ako ne može da se postojeći dovede u ispravno stanje, onda samo novo. Kod koga si bio ako nije tajna, kod Krleta?
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » četvrtak, 2. jun 2011. u 11:44h

Kod Ivice, preko puta pumpe na izlasku iz Kladova.

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » utorak, 21. jun 2011. u 11:07h

Evo posle nekog vremena korišćenja ručne kočnice, caka sa duplim oprugama radi perfektno.

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od bo. » utorak, 21. jun 2011. u 12:50h

A šta je s papučom, jel i dalje propada ili si i to nekako riješio?
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » sreda, 22. jun 2011. u 12:53h

Propada kada stojim na semaforu i držim jako pritisnuto, kao i ranije. Kada vozim pa makar i 150 i kočim do 0, ne stigne da propadne do kraja, tj. koči odlično. Samo je neprijatan osećaj kad u mestu osetiš (ako jače pritisneš kočnicu) da nakon dvadesetak sekundi protone skoro do kraja. Mada imam osećaj da je sada bolje (sporije tone) nego ranije-ili se samo varam. Prošli put kada sam bio kod majstora zbog glavnog kočionog on ga je blago kuckao čekićem, pa je to možda poboljšalo situaciju. Rešio sam da tako vozim i pratim šta će se dalje dešavati, jer ne gubi nigde ulje, i ne curi ništa. Ako budem u prilici da sednem u drugog Mondea pa da probam, videću šta dalje. Zaboravih da pomenem da se ovo dešava samo dok radi motor, a kada je ugašen kočnica tvrdo stoji na vrhu i ni malo ne tone. Kada krenem za Bg. svratiću do Draga-maga da pogleda, pomiriše, pretrese, protrese......
Pozdrav.

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » sreda, 22. jun 2011. u 13:20h

Zaboravih da napišem u čemu je stos za ručnu. Meni je Dragomir menjao gumice na kočionom koji nije vraćao ručnu, a u stvari gumice nisu ni bile problem. Problem je bila sama poluga od ručne na kočionom, jer je auto kočio normalno i nisu se grejali točkovi ni posle duže stani kreni vožnje. Jedino je potezanje ručne pravilo problem, tj. točak koči-ne vraća par kilometara, i onda se oseti ra je samo taj točak topao. U tom slučaju dodatne opruge za vraćanje ručne su odlično rešenje, a ako vam greje točak i ako ne koristite ručnu onda treba menjati gumice ili šta već treba još.

bokaraw
Poruka: 28
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2011. u 18:40h

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od bokaraw » nedelja, 26. jun 2011. u 14:27h

Da ne otvaram još jednu temu o kočnicama priključiču se ovdje.
Ford mondeo 2002.god. 2.0 66kw limuzina.
Imam dva problema i ne znam da li su povezani.
Prvi je što ručna ne drži dovoljno jako, pri povlačenju u početku nema nikakvog otpora kao da je pukla sajla a tek na vrhu se čuju zubi i pojavljuje se otpor i tako dao samog vrha koliko se može podići ručna. E sad tako povučena malo drži toliko da se auto ne može ručno pogurati ali se može krenuti iz mjesta sa malo jačim gasom.
Auto sam kupio prije mjesec dana, prošli vlasnik kaže da je mjenjao skoro diskove i pločice. To sam i provjerio i stvarno je sve novo. Sajele od ručne su dobre i to sam provjerio. Sve upućuje na samoštelujući mehanizam pa me zanima da li on može da se popravi,došteluje okrene ili ne znam već šta ili se baš mora zamijeniti?
Drugi problem je taj što se grijao zadnji desni točak ,poslije duže vožnje felga je bila vrela. pošto imamo manju radionicu sa dizalicom,skinuo sam pločice ,očistio dobro čeljusti pločice i diskove, jedna opruga na pločici sa te strane je bila razvučena ne kao na ostalim pločicama pa sam je ja vratio da bude kao ostale. Sklopio, sve radi osim ručne i nema grijanja felgi, išao 200 kilometara u komadu i nema grijanjafelgi. Prije nekoliko dan vozio sam 500 kilometara u komadu i primjetio da mi se sada grije lijevi zadnji točak. Šta sad da radim,jesu li ova dva problema povezana? Opruge vraćaju polugu ručne to sam provjerio. i da kada kočim sada smo taj zadnji desni točak cvili.
I još nešto da pitam kada se montiraju pločice klip se naštima da bude što bliže pločicama a pločice što bliže disku i onda se naštima da okrugli pipak na pločicama usjedne u zarez na klipu je li to uredu što se tiče postavljanja pločica???

milou
Poruka: 2
Član foruma od: utorak, 12. feb. 2013. u 08:15h

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od milou » četvrtak, 21. feb. 2013. u 20:19h

Isti slucaj... blokira tocak, kada se povuce rucna pa otpusti..
E sad, nisam razumeo gde treba dodati opruge, iza tocka ili negde drugde?

Hvala na odgovoru

Avatar korisnika
zoradonjic
Poruka: 99
Član foruma od: nedelja, 20. dec. 2009. u 12:02h
Lokacija: Кладово
Kontakt:

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od zoradonjic » petak, 22. feb. 2013. u 08:11h

Ima razlike između limuzine i karavana u dužini opruge koju treba dodati, i mestu gde se kači. Ali je suština ista, stara opruga oslabi i nema više snagu da vrati u početni položaj nakon potezanja ručne. Kada se digne automobil najlakše je izmeriti i videti gde treba dodati oprugu. U principu ta dodatna opruga treba da pomogne postojećoj koja se nalazi na kraju sajle ručne kočnice kod točka. Možda čak ne mora ni točak da se skida, ako se dobro sećam. Srećno

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od bo. » petak, 22. feb. 2013. u 10:35h

Treba ju dodati na krak osovine ručne, da bude što je više moguće vodoravna opruga.

Ali nažalost to je privremeno rješenje.
To mi je radilo neko vrijeme i na kraju sam reparirao čeljusti (cca 30 eura po komadu).
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od milan_gt » petak, 22. feb. 2013. u 10:42h

nemojte otavljati rucnu da vam prenoci..posebno na mrazevima..a i redovno na parkingu ja se ne secam kad sam je zadnji put potegao..a ljudi to iz nekog razloga obozavaju..posebno na ravnom parkingu..stalno slusam krrk :D

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od Neša » petak, 22. feb. 2013. u 11:01h

Aj ne pričajte nebuloze. Ručna mi uvek podignuta na maximum i po tri dana kad mi stoji auto. I ručna se uvek podiže kad se parkira auto,iz bezbednosnih razloga.
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: rucna mondeo mk3

Poruka od milan_gt » petak, 22. feb. 2013. u 11:06h

:doh:

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“