Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

kako popraviti karburator na autu

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » utorak, 23. jun 2015. u 21:28h

Шта пише на модули ЕСЦ или ЕДИС 4 . Ако је ЕДИС 4 , није ни чудо што ти иде килаво . Едис 4 има фиксно претпаљење -10 степени . Њему треба рачунар да му говори колико да помера угао .
ЕСЦ 2 је независан , у суштини мали рачунар , има минкроконтолер у себи и МАП сензор и нормално помера угао претпаљања према оптеређењу по задатим параметрима . Како има МАП сензор има и цевчицу на себи где се спаја вакум са усином граном .
Овај са црвеним поклопцем
http://www.fordcapriforum.com/forum/vie ... hp?t=41164

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » utorak, 23. jun 2015. u 21:43h

fordicmk3 piše:Kako mislis, jel povezan modul sa usisnom granom ??? :wtf: Na modulu sa koga idu kablovi za svecice nemam gde da prikacim crevo , a mislim da nema ni na esc modulu ???

Da si blizi pa da sredimo tu maxinu, trenutno imas stari model karburatora ( 32MGV12 ). U principu to nije tako los karburator, mada 32MGV21 kao mladji brat ima nesto drugaciji dotok cistog vazduha. Samim tim ima drugaciji odnos glavnih dizni i emulzione cevi.

Mislim da netreba clana opterecivati sa svakojakim informacijama. Verujem da solidan majstor u njegovoj blizini moze da sredi auto kako treba....
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1446
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od fordicmk3 » sreda, 24. jun 2015. u 18:06h

Proverio sam danas, modul je EDIS 4. Imam mogucnost da nabavim taj modul sa vakumom ESC 2 pa me interesuje gde se na usisnoj grani nalazi taj prikljucak za vakum i da li mozda treba da se menja instalacija da bih prikacio taj ESC 2. Na usisnoj grani odozdo postoji nekakav senzor, mislim da je za temperaturu vazduha u usisnoj grani( ima 2 pina) Da li on ima nekakve veze sa radom motora s obzirom da nikad nije ni povezivan, na sta se on uopste povezuje ???
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Markedjani » sreda, 24. jun 2015. u 18:12h

I živo me zanima šta bi član sv87a radio sa fiksnim pretpaljenjem od -10 stepeni.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » sreda, 24. jun 2015. u 18:34h

Kad bih imao takav auto sa istovetnim karburatorom, podesio bih CO% na leru i na turazi. Kad dobijem odredjene vrednosti provozao bih se sa musterijom da vidimo kako se auto ponasa. Vazno mi je da zadrzimo odredjenu snagu tog motora, a da svecice budu svetlo pepeljaste do boje bele kafe. Ako motor trosi ulje.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Markedjani » sreda, 24. jun 2015. u 18:42h

Pa pazi,sa takvim fiksnim pretpaljenjem može da ima cirka 25ks.

U prevodu taj motor je imao CFI ubrizgavanje i on ne mere da radi sa karburatorom.

To jedino može da proradi koliko toliko sa ESC 2 modulom... edis mora da se eliminiše.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » sreda, 24. jun 2015. u 19:18h

Nebih da polemisem, mislim da se moze uklopiti pravilna potrosnja goriva i snaga. Pogotovo kad bi se ubacio Pierburg 2E karburator sa automatskim sauhom. Maxina bi isla ko zmaj.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » sreda, 24. jun 2015. u 19:47h

Може да се наштелује на леру да ради добро и ништа више од тога , са таквим системом паљења . Као што каже Маркеђани , има максимало 25 кс , и одзив на гас никакав , прегрејавање мотора итд .

Требао да се купи модул ЕСЦ ( негде има и ознаку 2 ) са све инстлацијом од сензора позиције радилице , до модула . На њој се налази и сензор температуре , да ли је то од раслењан тепности или од вездуха , може да се нађе на нету .
Бобина остаје , као и сензор позиције радилице . Напајање струјом је исто као и едис . За мап ти треба једна дизница за вакум , има да се купи тамо где уграђују плин , кошта 50-100 динара .
Треба да пробушиш усисну грану негде близу карбуратора ( пази да не иде вода ту ) и урежеш навој , мислим да је м6 .Како је алу у питању , лако је . Заврнеш дизницу и спојиш цревим са модулом . И то је све . Ак оможда има негде вакума портова , можеш и њих да искористиш , преко неке Т рачве .
Бићеш изненаћен како иде ради ауто .
Који ти је зазор на свећицам ? Како ти је паљење увек укашњено , а та бобина може да тера 1.1 зазор на свечицам , постави га тако , убрзаћеш сагоревање па ће мало боље ићи , али све то је смешно док не промениш модул . Ем ће да иде боље , ем ће мање да троши.
Прогуглам мало о модулу чисто да видиш шта треба и како су људи то одрадили , да се не мучиш мозгајући .

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1446
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od fordicmk3 » sreda, 24. jun 2015. u 20:44h

Posto sam vec nasao modul ESC na netu interesuje me samo da li im je dzek za povezivanje isti, jer ako je isti, onda nemam nikakvih problema, samo prikacim taj dzek. A taj vakum da li bi mogao da se uzme sa vakum creva za servo od kocnice, preko T racve, ako ne moze nema veze, probusicu usisnu granu i to je to. Svecice kupujem Motocraftove, po katalogu za taj motor. Ne znam sad tacno koji je zazor ali cu videti da premerim :D
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » sreda, 24. jun 2015. u 21:17h

Slika
Може да се скине вакум са линије за серво само не знам колико је то лако изводљиво . Варијанта са дизницом за плин је веома проста , не знам само где можеш да је купиш . Ја сам је узео на Бубањ Потоку .
Slika


Slika

Aко је тачан дијаграм за ЕСЦ , онда није исти положај пинова .

Колико ти троши ауто сада ?
Poslednja izmena: van, na dan sreda, 24. jun 2015. u 21:27h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od 911s [SK] » sreda, 24. jun 2015. u 21:20h

Vakuum na liniji za servo se menja sa pritiskanjem kočnice, samo što se taj pad mnogo manje oseti ako se vakuum uzima sa usisne.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » sreda, 24. jun 2015. u 21:31h

Битан је вакум када није притиснута кочница . Мало ће да чита бесмислице када се притиска педала кочнице , али је тада пушен гас , тако да је све једно . Можда ће мало да штуцне мотор при пуштању педале кочнице , али то је на кратко . У сваком случају боље да се бужи грана , мада ја верујем да тај мотор већ има порт за вакум .

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1446
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od fordicmk3 » sreda, 24. jun 2015. u 22:16h

Dobro, za vakum cu lako, probusicu usisnu i sredicu, ja sam na netu nasao samo modul pa cu onda najverovatnije morati da spajam kablove po semi jer nisam uspeo da nadjem instalaciju. Pa trosi nekih 6.5-7l :D
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1446
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od fordicmk3 » četvrtak, 25. jun 2015. u 20:13h

Evo ovako, auto sam danas oterao kod majstora za karburatore i cim sam mu objasnio kako auto ide i kada sam mu rekao da kada malo povucem sauh auto leti, odmah mi je rekao da treba samo staviti vecu diznu i to je to. Tako je i uradio i auto sad ide neuporedivo bolje, nema vise onih knedli, i auto ima dosta bolji odziv na gas. Pre je bilo kada dam gas cuje se samo veca buka motora ali nece da povuce, sada je superrrr :D . E sad posto sam nasao ESC modul za neke sitne pare, razmisljam da ga porucim, ali je problem sto covek nema instalaciju ili makar dzek. U tom slucaju ja bih morao da isecem zareze sa ovog mog dzeka ili zareze na samom modulu da bi se dzek uklopio, raspored zica bi povezao kao na semi i to bi valjda bilo to. Za vakum cu lako :D Sta vi mislite o tom budzenju dzeka ???
:ford:
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Markedjani » četvrtak, 25. jun 2015. u 20:18h

Bitno je da si ti zadovoljan.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 25. jun 2015. u 21:34h

Sta kecev karburator moze da uradi sa ljutom maxinom.... Nebih se opterecivao sa ubacivanjem druge bobine, dok postojeca radi solidno.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » četvrtak, 25. jun 2015. u 22:36h

Није бобина у питању .
Да објасним сликовито . Човек има електронски разводник који нема вакумску регулацију и нити центрифугалну регулацију угла предпаљења . Угао је зацементиран на -10 степени
Тај мотор не може да се наштелује да ради како треба тј. да избаци фабричку снагу . Тих -10 limp home mode , тј. докотрљај се кући . Тако је дизајниран систем . И не може се та опција система користити за нормалан рад мотора . Он је ту да довуче ауто кући да не остане на путу .

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Markedjani » četvrtak, 25. jun 2015. u 22:39h

Ne trudi se stevo... to radi,kotrlja se i svi zadovoljni.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1446
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od fordicmk3 » petak, 26. jun 2015. u 05:56h

Planiram ja da ubacim taj ESC , sto da ne probam, ali ne mogu nigde na netu da nadjem dzek, moram pohledati po otpadima, ako ni tu ne nadjem onda cu da budzim ovaj moj dzek na ESC :D
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » petak, 26. jun 2015. u 07:55h

van piše:Није бобина у питању .
Да објасним сликовито . Човек има електронски разводник који нема вакумску регулацију и нити центрифугалну регулацију угла предпаљења . Угао је зацементиран на -10 степени
Тај мотор не може да се наштелује да ради како треба тј. да избаци фабричку снагу . Тих -10 limp home mode , тј. докотрљај се кући . Тако је дизајниран систем . И не може се та опција система користити за нормалан рад мотора . Он је ту да довуче ауто кући да не остане на путу .

Ta Stevo, nije sve tako crno kako ti pises, odnosno nije sve istina kako si naveo. Ako auto ima pravilnu smesu gorivne smese kako na leru tako i na turazi, motor tog automobila mora da povlaci odlicno u svim rezimima rada. Vazno je dodati da majstor ne pretera sa dodavanjem benzina, jer ce tada imati bespotrebno rasipanje goriva ( prebogatu smesu ). Majstor je uradio isto sto bih i ja uradio na pomenutom karburatoru. Jedino, sto bih vodio racuna je, da kod zamene glavne dizne ispratim sagorevanje goriva ( CO % ) u svim rezimima. Odnosno doveo bih ler na 1,5% - 2%CO, a na turazi od 3000 O/min 0,2% - 0,5%CO.

Postujem Stevin predlog da se zameni dis modul, ali forumasi, nece nas clan sa svojom ljutom maxinom da se takmici na stazi formule I. Vazno je da se sa sto malim ali pravilnim ulaganje dobije pun efekat rada pomenutog automobila. Kamo srece da vlasnik auta moze da vrati originalni sistem ubrizgavanja i paljenja, ali koliko ce ga to kostati zivaca i para.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14444
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od mbole » petak, 26. jun 2015. u 08:54h

Nastelovaces mu smesu nek bude super, al sta cemo sto se ta smesa ne upali u trenutku kad treba?
I tesko da ces upravo zbog zakucanog ugla pretpaljenja, uspeti da je dovedes da bude kako treba i na leru i na turazi.

Kostace ga koliko kosta. Ne pravi se pita od...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » petak, 26. jun 2015. u 09:08h

Napisao si nesto sto nema veze sa vezom ( lepo ja kazem da ima puno nekorisnih postova koji pune forum bespotrebno a zbunjuju odredjene clanove )., u momentu verglanja ni kod onog sitema se ne pomera. Ne bih da dajem odredjene teorijske casove besplatno, istinitost moje tvrdnje ( celo vreme ) je da je clan sad zadovoljniji sa svojim autom.....
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » petak, 26. jun 2015. u 09:40h

задовољан је јер не зна за боље . Када би сазно као то мое да иде , не би био задовољан садашњим стањем .
Возио сам давно фијесту 1.3 са карбуратором и тим системом . Мислим да има 60 кс , а одзив на гас је имала као да има бар 20 кс више . Ауто је деловао веома снажно за својих декларисаних 60кс .

Је не спорим да то може да се наштелује да ради оптимално са оним што располаже , него је проблем да то што располаже је далеко од оптималног .

Друга ствар је питање смеше или смесе ако терамо мак на конац . Она није фиксно зацртана , као нпро брашно и вода код прављења хлеба .
Укашењено паљење , што је овде више него евидентан случај , доводи до каснијег сагоревања , где гориво не може да сагори да краја , јер је касно почела реакција . Онда траба да се приступи којекаквим керефекама , да би брзина сагоревања била каква таква . Питање је колико може да извуче корисног рада из таквог сагоревања .
Тај мотор треба да има негде око 22-25 угао предпаљења на неких 2500 обртаја при нормалној вожњи , а он има 10 ! . На 3500 мора да има 32-34 на пуном гасу и још више лаганој вожњи .
Изучавао сам ову материју и теоретски и емпириски јер на колим има систем да преко преко кућног рачунара мењам мапе паљења . 2 степена може да прави осетну разлику како мотор повлачи , а 20 степни разлике се мери еквивалентом како мотор повлачи у 1. и у 2. брзини или можда 3-ој.
Колико је угао предпаљена битан за лагану вожњу могу да посведоче сви који су возили каприја . Иде 5 брзином 45-50 уз благу избрдицу и не оклева при додавању гаса . Са фабричким разводником то не може . А карбуратор и није неки . Није ремонтован.
fordicmk3 piše:Planiram ja da ubacim taj ESC , sto da ne probam, ali ne mogu nigde na netu da nadjem dzek, moram pohledati po otpadima, ako ni tu ne nadjem onda cu da budzim ovaj moj dzek na ESC :D
Узми неки џек који има такве пинове , мислим да је сваки на инсталацији такав , растури га , навуци термо бужир преко буксне и налачи на пинове . Провери још негде шему . Ја не знам да ли је ово што сам нашао на нету тачно .
Ако је исти џек од едис-а и до ЕСЦ , едис џек се лакше нађе , јер је ишао у зетеке са аутоматским мењачем .
Ја сам пробао ЕСЦ пре пар година , на мојим колима која имају едис и још неки рачунар . Спојио сам га са сенрозом радилице , са бобином , са вакумом , спојио * и - директно на акумулатор пробе ради , упалио ауто сасвим нормално , примао је гас исто нормално . Нисам пробао у вожњи како се понаша па да могу да кажем која је разлика ,
Poslednja izmena: van, na dan petak, 26. jun 2015. u 09:58h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od dule0911 » petak, 26. jun 2015. u 09:52h

Stevo svaka ti dala thumbsuph (mislim, fiesta, da cackas po njoj lol )
Fiesta!!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » petak, 26. jun 2015. u 10:18h

Пре 26 година када сам читао прве књиге о механици , лепо је писало да штеловању карбуратора треба приступити тек када је систем пљења исправан и лепо наштелован . То подразумева , свећице са зааором , каблове , разводник , бобину и угао паљења . Ако нешто од овог није како треба мотор не може лепо да се наштелује .
Како на форуму су људи које интересује техника , поготову на ово подфоруму , свако воли нешто да чачка и прчка не би ли добио нешто јоп боље или занимљивије . Стара кола су идеална за то , нису скупа , па и ако се нешто зезне боже мој . Подржавам свако чачкање и буџење , и стављање кечевог карбуратора , ма коико већина била против mrgreen , али постоје неки основни постулати која треба испоштовати . Као што главна дизна не може да замени лер зидну у њеном задатку ,
Тако и фиксно закуцано на -10 степени предпаљење не може да замени ни разводник са платинама , без обзира на супериорност свих компоненти ЕДИС система . Ко је закачио строб лампу на мотор са едис паљењем , чини му се када гледа да радилица стој , да се не окрећа ни мало. Толико је то прецизно . Немерљиво у односу на разводник , где увек варира паљење 1 степен горе доле због механичких компоненти .

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“