Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Mondeo tdci-katalizator?

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » nedelja, 15. okt. 2017. u 21:49h

Do malo pre, zvao sam nekoliko njih sa oglasa koji otkupljuju, nude od 10 do 20 evra. Ja izgleda ne mogu da naletim na te sto dobro placaju.

Avatar korisnika
dzajko75
Poruka: 189
Član foruma od: nedelja, 5. jan. 2014. u 21:07h
Lokacija: Jagodina

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od dzajko75 » ponedeljak, 16. okt. 2017. u 18:51h

Ja moj kat kad sam izbacio sve sam skupio i bacio u smece.Sto bi se cimao sa nekim sabanom te ovoliko te onoliko.
Gde je direktorka?
Direktorka je na rucku trenutno.
Kad sidje sa tu rucku neka mi se javi...

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » ponedeljak, 16. okt. 2017. u 19:23h

...to cu i ja da uradim. Nego, privuklo me ovo kad sam procitao 60-80 evra... reko, bar da bude malo za rezervoar. Al nema nista od toga. Sto ti kazes, samo cimanja sa sabanima bzvze.

Avatar korisnika
Reppa
Poruka: 978
Član foruma od: sreda, 20. okt. 2010. u 20:03h
Lokacija: Temerin
Kontakt:

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od Reppa » ponedeljak, 16. okt. 2017. u 19:40h

Pa kad nemaš broj,naravno da niko neće više platiti. Pogledaj broj na loncu,ne moraš skinuti,vidi se sa strane,pored filtera goriva,pa onda nudi nekom.
http://www.polovniautomobili.com/reppa

Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 17. okt. 2017. u 02:27h

pitao sam ih dal im treba broj, neka oznaka, oni su rekli da im broj nista ne znaci jer sam izvadio napolje materijal. da je ostao unutra, znacilo bi im. izgleda da placaju vise kad im prodas neostecen kat, ceo. inace nemam drugo objasnjenje.

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » utorak, 17. okt. 2017. u 13:29h

Ne valja ovo nista. Definitivno imam problem sa kolima. Onaj dan sam ga produvao i manje je dimio. Al evo malo pre na parking, stigao iz kupovine, auto na radnoj temperaturi. Reko da ga turiram malo, da vidim sta kaze. Ma nema potrebe da idem preko 2k obrtaja, crn dim izbacuje. A nema dima kad lagano dajem gas, samo odjednom kad ga zgazim. sutra imam vremena i zezacu se sa maf-map senzorima. Ako to ne pomogne, definitivno imam problema sa diznama. :(

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » petak, 5. jan. 2018. u 17:05h

Danas sam pricao sa jednim auspuh-majstorom i covek mi je objasnio neke stvari oko kata i stvarno ima logike.
U svakom slucaju, nije on za dzabe tu i nije problem samo u pitanju ekologije. Radi se o tome sto ne taj motor projektovan da radi tako sa katom, jer kat stvara otpor izduvnim gasovima i komp je podesen da pravi smesu sa tim otporom koji kat pruza motoru prilikom davanja gasa.
Plus, turbina sada bez kata radi na vecim obrtajima i skracuje joj rok trajanja. Samim tim cu sad morati i cesce da proveravam ulje jer ce turbina a i motor bez kata vise arciti ulje.
Covek kaze da se prilikom skidanja kata pod obavezno stavlja (rucni rad) lonac koji "simulira" kao da je kat tu i stvara opror isti onaj koji stvara katalizator
I to radi svaki normalniji auspuh servis, a ostali kazu "ma ne treba ti to sr..nje"... Uostalom, na YT toliki klipovi kako vare u kucistu kata rupicastu cev nije zbog zvuka, nego da bi smanjili fi kucista kata i samim tim dobili otpor motoru.
Poslednja izmena: mladja_red_mk3, na dan petak, 5. jan. 2018. u 17:08h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od milan_gt » petak, 5. jan. 2018. u 17:07h

Jao brate sto pre ne rece, meni turbina presla 300.000 bez kat-a, moram to praviti nesto inace ce da crkne brzo..

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » petak, 5. jan. 2018. u 17:10h

Nikada necu shvatiti sarkazam na ovakvim mestima. Jel ima po netu negde drugde mesta za takve stvari?

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od milan_gt » petak, 5. jan. 2018. u 17:18h

Izvini bilo jace od mene :)

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od Markedjani » petak, 5. jan. 2018. u 17:20h

Auspuhdžija u najmanju ruku... lupa gluposti.

Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » petak, 5. jan. 2018. u 17:21h

Ne traju delovi svima isto, kako se kome zalomi. Neko radi zamajac pre 150 000km, a neko vuce i prikolicu pa predje "preko 300 000km". :)

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od Markedjani » petak, 5. jan. 2018. u 17:26h

Otpor jednako pritisak... pritisak jednako veći napor motora, veći napor motora jednako manje trajanje motora.

Prosto i jednostavno.

Svakom turbo motoru je idealna za performanse... isključivo cev od početka do kraja.

Stari turbo dizeli su imali samo po jedan lonac i to isključivo zbog buke kao i stari turbo benzinci... jedan zadnji lonac i to je ceo izduv.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mbole » petak, 5. jan. 2018. u 21:32h

Ono sto udje u motor u nekoj jedinici vremena, mora da izadje kroz auspuh u istoj toj jedinici vremena, Ni manje ni vise od toga.
Posto niti odakle ima da udje jos, niti gde ima drugo da izadje.
Tako da turbina ni pomocu kog trika ne moze da se zavrti brze.
Protok je taj koji tera turbinu, ne pritisak.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » petak, 5. jan. 2018. u 22:41h

Pa nemam vise pojma, stvarno. Negde sam i citao po netu da se neko sa zapusenim katom zalio da je imao problema nekih, valjda se auto i gasio, nije imao dobru snagu motora. Sto je i logicno kad motor ne moze da "dise". Al to onda znaci i da bi motor bez ikakvog otpora iz auspuha i bolje radio, to jes jace cim nema nikakav otpor, a samim tim i turbina bi se bolje vrtela. I ovi cip tjuneri kazu da osetis pravi remap tek kad izbacis kat...al sad ovaj sto mi naprica...jbmli ga vise...ne znam.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8137
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od FM III » petak, 5. jan. 2018. u 22:57h

Koliko znam svi auti radjeni za trku imaju kraći, deblji i bez lonaca izduv.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od Markedjani » petak, 5. jan. 2018. u 23:55h

I ako imaju neki lonac... to su isključivo protočni lonci.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od Lucky » subota, 6. jan. 2018. u 00:05h

majstori su cudo :doh: hahahaha

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mbole » subota, 6. jan. 2018. u 09:02h

Nevolja je sto majstori znaju ponesto, nacuju ponesto, ponesto im deluje logicno, i onda to predstavljaju kao da do tancina poznaju proces, a najcesce brkaju babe i zabe (cast izuzecima).

Naravno postoji otpor izlasku izduvnih gasova koji je manji ili veci u zavisnosti od toga sta se sve nalazi u auspuhu i koliki je precnik cevi.
Jedino sto moze da savlada taj otpor je sam motor.
Drugim recima, sto vise "zatvoris" auspuh, vise snage motora trosis da bi sagorele gasove isterao napolje.

Takodje sto je pritisak u auspuhu maji (to jest sto je on manje zacepljen i siri), manje ce sagorelih gasova ostati u cilindru nakon ciklusa izduvavanja, pa ce vise svezeg vazduha moci da udje u taj isti cilindar.

U normalnim situacijama, taj pritisak je relativno mali, pa su i razlike izmedju ciste cevi i "normalnog" auspuha male. Medjutim, kada ozbiljno zacepis auspuh (zacepljeno sace kat-a npr), taj pritisak moze ozbiljno da poraste.
Sto sa jedne strane dovodi do loseg "ispiranja" cilindara od izduvnih gasova, i "gusenja" motora, a sa druge pravi probleme samom auspuhu, posto spojevi na njemu nisu napravljeni da ga trpe.

Sto se ticee turbine.
Zapremina gasova koja treba da izadje kroz auspuh na nekom broju obrtaja/rezimu rada/zovi ga kako hoces je konstantna. Imao ti cev od 100mm ili imao rupicu od 2mm, sve to mora da izadje (ili ce eksplodirati auspuh), i nema odakle da ga bude manje ili vise. Uvek je isto.
Poporecni presek na kolu turbine je uvek isti (da ne uvodimo sad varijabile, i komplikujemo).
Kroz taj presek prodje recimo 5 litara gasova u 1 sekundi i za toliko okrene kolo. I isto toliko ce proci bez obzira kolika je razlika pritiska pre i posle turbine.
Ono sto se razlikuje je da turbina moze da postigne veci moment ako je razlika pritisaka pre i posle nje veca (otvoren auspuh daje vecu razliku pritiska).
Kao da vrtis kolo na bunaru istom brzinom, al prvo vrtis sam, a posle vrtite dvojica.
Isto vode cete izvuci iz bunara (to jest isto vazduha ce kompresorski deo ugurati u cilindar), samo ce ti biti lakse.
Postoji i varijanta kad vise ne mozes sam da motas vitlo (prevelika kofa), ili ne mozes vise sam da ga motas istom brzinom. Ali dvojica mozete.
Tako da od razlike pritiska zavisi koliki pritisak kompresor moze da napravi. Ne koliki ce praviti u "normalnnom" rezimu, vec gde mu je granica.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od duratecHE » subota, 6. jan. 2018. u 12:49h

Koliko ja kapiram, protok (na ulazu i izlazu)je sinhronizovan proces?! Manjak otpora= lagodniji rad turba.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mbole » subota, 6. jan. 2018. u 12:54h

Tacno tako.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od mladja_red_mk3 » subota, 6. jan. 2018. u 13:52h

hvala na odgovoru.
sto dolazimo do zakljucka da nas Bog sacuva od "majstora".
Nema veze, bitno mi je da znam da nisam napravio glupost sto sam izbio kat.

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7482
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od dax92 » subota, 6. jan. 2018. u 15:40h

Kako bi ti drugacije taj auspuh majstor prodao koji lonac.. :) Bas me cudi da je on navodio pricu na to da je katalizator tu s razlogom i da ako ga izbacujes napolje, moras nesto drugo na auspuhu da radis :D
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od Markedjani » subota, 6. jan. 2018. u 15:56h

Ta priča sa stavljanjem lonca umesto katalizatora ima samo kod atmosferskih benzinaca pošto oni hoće kad se skine katalizator da izduv dobije ružnu rezonancu tj zvuk. (neće svaki put ali desi se)
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Mondeo tdci-katalizator?

Poruka od tihi13 » subota, 6. jan. 2018. u 18:30h

mladja_red_mk3 piše:
subota, 6. jan. 2018. u 13:52h
hvala na odgovoru.
sto dolazimo do zakljucka da nas Bog sacuva od "majstora".
Nema veze, bitno mi je da znam da nisam napravio glupost sto sam izbio kat.

Cekaj polako, to cemo tek videti... Ja cu sacekati sledecu godinu da vidim kako prolaze automobili bez katalizatora na tehnickom. Kod mene vec godinama unazad sasvim ozbiljno rade tehnicki, proveravaju sve svitnice, pai izduvne gasove. Naravno do sada nisu vracali auto kao neispravan, ali ujaku su npr rekli da sa tim izduvima ne moze da prodje tehnicki.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“