Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

klima focus mk1

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8135
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: klima focus mk1

Poruka od FM III » petak, 4. avg. 2017. u 13:41h

Ako se vidi golim okom teško da će izdržati do kraja ovog leta.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4875
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: klima focus mk1

Poruka od Djole » petak, 4. avg. 2017. u 14:07h

Ako toliko pusta, mašina nije mogla vakuum da napravi, ne znam kako je uopšte dopunjeno... Osim ako nije klimadzija sa bocom i manometrom.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » petak, 4. avg. 2017. u 14:41h

Evo ovako,ja kura.. srece. Na proslom i na ovom fokusu kompresor. Sad dosao od majstora. Tamo radila klima,ja provozo koji krug,cap stade.Vratim se,otvorim haubu vidim ne radi ventilator,on gleda,drma zice nista. Uze pajser,zavuce izmedju sasije i kompresora,malcice dotace kompresor,pap proradi,poce da hladi,poce da radi ventilator. Kaze otisao kompresor. Dobio lufta i dovoljno mu je 1mm da izadje malo iz ose i da stane.Moram da ostavim par dana auto kod njega jer je u totalnom haosu od guzve. Kaz mozes sad da ga ostavis,a ako hoces mozes da sackas da prodju guzve,pa lepo da mu se posvetimo i namestimo. Cena se nezna dok se ne skine i ne otvori. Krenem od njega sve u fulu radi. Na pola puta stade,jbg. Dodjem kuci,otvorim haubu,isto uradim kao i on,proradi.

Ko ima ovakve simptome kao na mom autu nek proveri ovo,stim sto mora da se bas pazi kad se zavlaci pajser,mora klima i auto da budu upaljeni.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » petak, 4. avg. 2017. u 14:47h

Dekishaaaa
Morace kompresor na remont koliko se krece taj zahvat?

Sve zavisi sta se radi. Na proslom fokusu mi je majstor rekao,ako hoces odmah da ti radim 120,ako hoces da sacekas da mi prodje guzva 80,naravno da sam odlicio za 80,mada moguce da su te cene bile za mene,jer sam isao na preporuku.. U tu cenu je spadala,demontaza-montaza. samo radjenje karika i pustanje u rad.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: klima focus mk1

Poruka od SCORPIO123 » petak, 4. avg. 2017. u 14:51h

zameni kompresor nov je 220eur

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: klima focus mk1

Poruka od bane1967 » petak, 4. avg. 2017. u 15:05h

polaris, tebe zeza kvačilo komprsora klime, a ne sam kompresor i ne moraš da ga menjaš!
Imao sam sličan problem, ali pošto lokalni majstori nisu imali alat za skidanje tog sklopa, ja sam ga sam rešio podbacivanjem zeger-šajbni isppod one tri nitne koje ga spajaju sa špulnoom i to radi evo već treću godinu zaredom bez problema! To sam detaljno i opisao u jednom postu ovde na forumu...

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » petak, 4. avg. 2017. u 15:17h

Necu ni da menjam kompresor,vec ce majstor da ga skine,vidi sta treba da se uradi i uradi. Imam potpuno poverenje u njega i sigurno nece raditi nesto sto ne treba da se radi.

bane ajde prosledi link ka temi gde si objasnjavao da vidim.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: klima focus mk1

Poruka od sasa_f1 » petak, 4. avg. 2017. u 15:26h

Kakvo bre poverenje kad ti lik kaze da nema vremena i kaze ti jednu cenu, a onda ti kaze mogao bih ipak sad da ti uradim ali po drugoj ceni? Zaobisao bih ga u sirokom luku...

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: klima focus mk1

Poruka od bane1967 » petak, 4. avg. 2017. u 15:37h

Evo, baš sam u međuvremenu pokušavao to da nađem, ali za sada nisam uspeo, pa ću ti poslati kasnije ako ga iskopam. U suštini, to što sam ja radio je "budženje" i svakako je bolje i sigurnije da se to reši majstorski i profesionalno. Znači, ja sam ispod one tri "nitne" koje se sa spoljne strane vide na remenici komprosrora podbacio po jednu tu zeger-šajbnu (okrugla je, ali prosečena da može da zajaši na osovinicu te nitne bez skidanja iste) kako bi smanjio zazor između lamele remenice i onog dela kompresora koji se nalazi na njegovoj osovini (nešto kao zamajac na radilici motora). Posle sam, za svaki slučaj, tu kanuo po jednu kap superlepka da ne ispadne, he, he ;
Dakle, kada je taj zazor veliki (kod mene je bio 3-4 milimetra jer se verovatno pojela ta lamela), onda elektromagnet/špulna kompersora nekada nema dovoljno snage da spoji ta dva dela kako bi PK kaiš pogonio sam kompresor. Sada je taj zazor na mom komprsoru oko 2 mm (možda čak i manje) i to je verovatno OK, ali majstori svakako znaju koliko tu može da bude tolerancije. Pokušavali smo, doduše, pre tog mog "zahvata" ja i drugar da odvijemo onu centralnu maticu koja drži remenicu/lamelu za osovinu, ali ipak to nije išlo kako smo gledali na youtubu...nekako smo je odšrafili, ali dalje nije išlo, mada je posle toga nekim čudom klima radila jedno vreme, pa kada je počela opet da zeza, tada sam podbacivao šajbne.
Poslednja izmena: bane1967, na dan petak, 4. avg. 2017. u 15:44h. Ukupno izmenjeno 6 puta.

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: klima focus mk1

Poruka od SCORPIO123 » petak, 4. avg. 2017. u 15:38h

ma za 80eur taj nemoze nista da napravi. neznam koliko je polovan kompresor ali mislim da i on kosta vise od 80eur

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: klima focus mk1

Poruka od bane1967 » petak, 4. avg. 2017. u 15:42h

Polovne kompresore sam ja viđao u oglsima i za 50 eura

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » petak, 4. avg. 2017. u 18:11h

Sale pogresno si razumeo. Nije rekao da ne moze,pa moze vec ako hoces da ti se uradi danas za juce jedna cena,ako sacekas da mu se rascisti guzva druga,sto je i normalno. U svakom servisu imas zakazivanje termina,tako i u ovom. Sto se zaobilazenja tice nema potrebe jer je covek mastorzina za svoj zanat. Ovde su svi pisali kako se ne isplati remontovati puzni fokusov kompresor,kako to propisa vrlo brzo itd itd.covek je to odradio zmureci,evo i dan danas radi bezprekorno.

SCORPIO u pravu si,ne moze nista da napravi,pre toga kompresor nije radio,posle toga radi bez premca.

Ja sam svoje napisao sta i kako raditi kad su simptomi kao kod mene na autu i to je to od mene,sve dok se ne bude otklonio kvar.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14427
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: klima focus mk1

Poruka od mbole » petak, 4. avg. 2017. u 22:00h

Ne znam sta vam je cudno u: za odmah ova cena, za kasnije druga.

Staro pravilo trojno: cena, kvalitet, rok. Musterija bira dva parametra, treci se bira sam.

Polaris, koliko god te vuklo da ga ukljucujes, uzdrzi se. 1mm je ogroooooman kod necega kao kompresor. Tokom rada u takvom stanju on se sve vise i vse ostecuje (da ne govorim o trenutku zaglavljivanja), to jest imas sve vece i vece sanse da dodje u stanje kad vise nece moci da se remontuje, ili ce biti neisplativo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » subota, 5. avg. 2017. u 11:08h

Znam sve to bole. Uzdrzavam se koliko mogu,a i kad je upalim cim osetim da vise ne hladi znam da je stao kompresor odmah je gasiim i ostavljam da izduvava samo ventilator.
Probacu ovo sto bane1967 predlaze da se stavi par podlozaka, mada sam ja uvek za to da se takve stvari odrade kako treba,ali trenutno situacija tako nalaze. Cim se sef vrati sa mora i pocnemo raditi pravac klimadzija.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » subota, 5. avg. 2017. u 15:00h

Evo ovako.Uradjeno je sto je rekao bane1967 i ovim putem mu se zahvaljujem na detaljnom uputstvu. Ukljucio sam klimu u mestu dok je bio hladan auto radila je normalno. Provozao sam auto po kraju,malo ga isforsirao na velikim obrtajima da se zagreje kompresor,posle sam ga vozio na malim i za sad radi perfektno u svim rezimima. Naknadne utiske javljam. Postavljam slike kako je odradjeno. Admini ako hoce nek prebace u DIY,pa nek nadju adekvatni naziv teme. Naravno ovo je privremeno resenje dok ne prodju ove vrucincine i dok se finansije ne stabilizuju,a onda pravac klimadzjija da se ceo kompresor odradi kako treba.

Najlaksi nacin prvo popustiti suvozacev tocak,podici auto,skinuti tocak i podkrilo. Stavljena su ukupno 3 zedera ispod 3 velike nitne od po 1mm,zazor je sad 0,5mm. Sve ostalo prikazano na slikama.




Slika

Slika

Slika

Slika

Slika



Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Dekishaaaa
Poruka: 852
Član foruma od: subota, 6. jun 2015. u 17:43h
Lokacija: Jagodina

Re: klima focus mk1

Poruka od Dekishaaaa » subota, 5. avg. 2017. u 19:02h

Za sad drugi dan hladi od punjenja nema vise ono ccak cak cas pali cas gasi kompresor. @djole89 ne znam bato bio sam na pumpi koja je blizu da posedim uz espreso,45 u garazi uf uf


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
bane1967
Poruka: 346
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 10:43h

Re: klima focus mk1

Poruka od bane1967 » subota, 5. avg. 2017. u 19:08h

Polaris, baš mi je drago da si rešio problem i da možeš da se dobro hladiš sada kada je najpotrebnije...
Super je što si sve slikao i snimio!
Nadam se samo da ćeš biti "ozbiljniji" majstor od mene, jer sam i ja to isto uradio kobajagi privremeno, ali pošto šljaka tako već tri godine, izgleda da je promenilo status u "trajno dok traje" ;)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14427
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: klima focus mk1

Poruka od mbole » subota, 5. avg. 2017. u 20:16h

ZeDer je sprava za uzimanje para paranoicnima i vozacima vagena (odnosno dodatna brava za auto), zeGer je osigurac :)

Sad je samo pitanje da je kvacilo klizalo od sopstvene istrosenosti, ili od toga sto nesto unutar kompresorra pravi preveliki otpor.
Ako je prvo... super, ako je drugo... to "nesto unutra" ce da se jos vise sjebe.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » subota, 5. avg. 2017. u 21:58h

Kompresor sigurno ide kod majstora cim se sredi sve sto sam naveo zbog cega ga sad nisam uradio. Majstora sam pitao mogu li voziti ovako max do jedno dva meseca dok mi se ne sredi situacija, a da se pri tom ne napravi jos veci problem,pa da ga posle ne mozemo srediti rekao je da slobodno mogu. Na kolima nista ne volim da forsiram tako da necu ni ovo,palicu je jedino kad bas bude neizdrzivo. mbole je prelazim na godisnjem nivou max 5-6000km,pa ti izracunaj koliko cu preci za nekih mesec do mesec ipo dana dok se sve ne sredi. Ako se do tada napravi jos gore da se ne moze remontovati jbg.

Tacno,zeger uvek permutujem :)
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: klima focus mk1

Poruka od acadimke » subota, 5. avg. 2017. u 23:01h

Ne znam kako to kvacilo funkcionise, osim sto ukopča kompresor dal treba da iskopča kad dođe do nekog opterecenja.
Meni je npr blokirao kompresor a takodje i remenica koja je upalila pk kaiš.


Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14427
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: klima focus mk1

Poruka od mbole » nedelja, 6. avg. 2017. u 01:58h

Meni je to bio dvomesecni prosek (u losijim godinama :)), tako da... naravno sasvim druga prica.

Hmmm... stvarno neznam kog je tipa kvacilo, tj dal je kruto ili sa lamelom (mada pretpostavljam da je ovo drugo, kruto bi bilo pregrubo za te obrtaje).
Naravno nikada ne treba zanemariti mogucnost visestrukog kvara na matorim sklopovima. Tipa em kompresor glavi, em lamela kliza, pa kad nema prevelikog opterecenja ona i hvata, a kad ga nesto unutra optereti ona prokliza (ko i sa lamelom na autu).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Vlada pop
Poruka: 900
Član foruma od: subota, 30. apr. 2016. u 00:26h

Re: klima focus mk1

Poruka od Vlada pop » utorak, 8. avg. 2017. u 15:37h

Samo da javim da je i drugaru na Focusu klima slabo hladila zbog istog problema kao i kod mene,dzek od ventilatora. Izgleda Focusi bas imaju problem sa tim. Cini mi se da je jos par ljudi ovde imalo taj problem.
Focus 1.8 TDCi 74 kW 2004 karavan

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: klima focus mk1

Poruka od nikola_focus » utorak, 8. avg. 2017. u 18:12h

Jel to mislis na onaj dzek sa 6 zica, ispod plastike koja vodi vazduh ka filteru??

Avatar korisnika
polaris
Poruka: 1088
Član foruma od: ponedeljak, 9. feb. 2015. u 20:06h
Lokacija: Beograd-Lekino brdo Voždovac

Re: klima focus mk1

Poruka od polaris » utorak, 8. avg. 2017. u 18:23h

MIsli na dzek izmedju vozacevog fara i aukumulatora.
Focus Mk3 karavan 2.0 TDCI

Avatar korisnika
Vlada pop
Poruka: 900
Član foruma od: subota, 30. apr. 2016. u 00:26h

Re: klima focus mk1

Poruka od Vlada pop » utorak, 8. avg. 2017. u 21:08h

Taj sto kaze polaris,mozda je to taj ali je mogu da vratim film koliko ima zica,tu je negde i ta plastika.
Focus 1.8 TDCi 74 kW 2004 karavan

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“