Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » subota, 13. jan. 2018. u 14:56h

Pozz ekipa, opet su tu problemi s lerom na mojem Focusu mk1 1.8 16v.

Problem:
Sve se čuje i vidi na videu, ler većinu vremena nije miran, onako zaletava se, a ponekad je sve u redu. Zna se desiti i da zapne malo vise kad drzim kuplung, primjerice vozio autocestom 2h, stanem na granici i ler se ne spusta sa 1200rpm, onda nakon krace voznje opet sve dobro (kroz to vrijeme sam i primjetio da mi je kocnica malo otvrdnula), zna ponekad i skociti ler kad pritisnem kuplung dok auto stoji, nekih 200rpm ali to samo kad je hladan. Ponekad se i malo promjeni ler kad stisnem kocnicu ali nakon toga vise ne (provjerio sam brake booster i padne papucica nakon pumpanja i paljenja auta).

Što je zamjenjeno u zadnjih 6 mjeseci:
Svjećice
Kablovi svjećica
Bobina
Akumulator
Motorić lera
Senzor radilice
TPS
PCV crijevo (ono stražnje kod usisne, ono crankcase breather hose) - s prednje strane koje ide na PCV ventil nije mjenjano
Novo je i crijevo vakuuma tamo gore lijevo na nekoj kutijici fuel evaporation )desno kraj nje su dovodi goriva), a to crrijevo zavrsava negdje iza na sredini bloka motora.

Ne znam koji bog da vise mjenjam, sprejam sveposud sa carb cleanerom da nadjem neki vacuum leak i nista.

Evo videa, cuje se vibracija okretaja jer drzim mob na volanu, nije ful zagrijan.

https://www.youtube.com/watch?v=4PoEi7f ... bA&index=3

Ovdje je full zagrijan, ler i dalje nije miran.

https://www.youtube.com/watch?v=eu7cGhC ... _tRiE52_bA

Ovdje se vidi kako je ler visoki, ali onda mu tapnem gas i padne kak bi trebao biti, ponekad tako zacvikati zna na 1500, tapnem gas i sve normalno dalje.

https://www.youtube.com/watch?v=PwpOnJz ... _tRiE52_bA

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4875
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Djole » subota, 13. jan. 2018. u 16:29h

Probaj da ocistis ultrazvucno motorcic ler gasa.
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Markedjani » subota, 13. jan. 2018. u 16:55h

Zamenio je motorić.

Jesi li probao sa zamenom samog pcv ventila ?

I još jedna stvar koja ume da brlja ler jeste VSS senzor.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4875
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Djole » subota, 13. jan. 2018. u 17:10h

Sori nisam pratio

Poslato sa Huawei p10 uz pomoć Tapatoka

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » nedelja, 14. jan. 2018. u 12:31h

Markedjani piše:
subota, 13. jan. 2018. u 16:55h
Zamenio je motorić.

Jesi li probao sa zamenom samog pcv ventila ?

I još jedna stvar koja ume da brlja ler jeste VSS senzor.
E VSS senzor mi jos uvijek ostaje jer im je i to moguca mana, pogotovo ovo 'drzanje' okretaja, kao da se zbrlja...

PCV ventil nisam zamjenio, ali sam ga izvadio i dok ga tresem normalno nutra zvecka sto je dobro i provjerio sam da li zatvara i pusta s jedne i druge strane i to je sve ok, bacio sam ga u benzin na 15tak min i izaslo je van smeca ali nisam primjetio drugacije ponasanje motora, gleda da su po 100€ sto je malo puno za jedan glupi mehanicki switch :/ .

Budem provjerio kak se cijene VSS-a krecu pa radje njega prvo uzeo. Jel se moze on kak testirati s multimetrom? Ak se ne varam nekakav otpor konstantan bi trebao davati.

A i jel moguce da se motoric nakon 6mj zastopa? Motoric je Topran za nekih 50€.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Markedjani » nedelja, 14. jan. 2018. u 12:40h

Moguće je, pošto topran nije poznat kao kvalitetan proizvođač... jel radio normalno kad si njega zamenio ?

Proveri na dijagnostici STFT i LTFT trimove za gorivo... ako su preveliki u plus ili u minus bilo koji od oba trimova, to može ukazati na neki problem sa vakuumom ili sa gorivom i da se to odrazi na to brljanje lera.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » nedelja, 14. jan. 2018. u 14:04h

Pa sad, razliku sam primjetio jer mu na paljenju baci okretaje do 2000rpm pa spusti na ler, al sveusvemu ne skacu vise toliko okretaji prilikom saltanja brzina sto je plus, ali ono - ovisi, stari motoric je original fordov bio i to prvi, ne znam bas da bi u 6mj. ovaj radio probleme...

A sto se tice fuel trimova, koje su dobre mjere? Imam bluetooth dijagnostiku pa cu preko screen recordera na mobu snimit short i long pa objavit tu jer se ne razumijem previse u to. Snimit cu ler i normalnu voznju na hladno i ler i normalnu voznju na toplo, isto tako navesti cu jel skacu variraju okretaji na leru pa dal ce to utjecati na trimove.

Moram vam se zahvaliti na pomoci jer vec kosu cupam od tih sitnica :D

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od van » nedelja, 14. jan. 2018. u 14:43h

Шта каже ламбда сонда ? Мени је слично брљао , само краћи интервал . Дијагностика показала отворено коло грејача , ја се уватио за џек ,жице ми остадоше у руци . Неко је мењао сонду и само је увио жице . Клемице су решиле проблем , после тога је лер био како треба .

Какакв ти је то ауспух када се тако чује ? Мој ауто нема ни проближно такав звук

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » nedelja, 14. jan. 2018. u 19:38h

E sondu isto nisam provjeravao, nije da ih ima dvije? Ne kužik šta misliš pod otvoreno kolo grijača, meni dijagnostika nikakvu grešku ne izbacuje, a u 7.mj. kad je bio na tehničkom je ekotest bio uredan, osim što ga je malo duže na višim okretajika držao da se spusti lambda, ali sveusvemu sve je dobro bilo...

Budem vidio dal mogu vidjet parametre sonde na ovoj bluetooth dijagnostici pa ću i to zakačiti tu skupa sa trimovima.

Što se tiče zvuka kompletni ispuh nakon grane je novi, poluprotočni predlonac i protočni stražnji lonac uključujući cijevi.

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » nedelja, 14. jan. 2018. u 21:48h

Evo trimova u leru na hladan motor i u voznji i na zagrijan u leru i voznji.

STFT2 je dosta visok oko 25% dosta vremena, cak i iznad 30% i to dok je zagrijan, moglo bi onda znacit nesto sa vakuumom ili sondom koliko citam.

Ovo bi isto moglo ukazati na to zasto motor ponekad tesko upali ili ne upali kad je zagrijan tj. nedugo prije vozen. (Desi se 1 od 20 puta) a ostatak vremena onako otezano upali, kad je hladan nema problema.


Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od van » ponedeljak, 15. jan. 2018. u 07:36h

Пре ће бити проблем са доводом горива . Прљаве дизне, лош филтер , лоша пумпа , и за крај оно што је највероватније ако је проблем у доводу горива -лоше кућиште пумпе са све унутрашњим цревима . Премери притисак горива на магистрали па види да ли је нижи од прописаног.

Отворено коло грејача сонде значи да је струјно коло у прекиду и да грејач не греје сонду , те ова тешко достиже радну температуру и рачунару не шаље праве вредности . Када је загреје издувни гас , он крене да шаље вредности сагоревања па не леру се охлади па не шаље , па шаље , па не шаље и збуни рачунар .

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » ponedeljak, 15. jan. 2018. u 08:25h

Dovod goriva je dobar, filter goriva je novi a pritisak je isto dobar.

Vise me sonda brine, ne znam sto znavi bank 1 i bank 2, jer kad je zagrijan na bank 2 short term trim je iznad 20% a to je previse znaci da komp govori da treba pojacat gorivo jer je presiromasna smjesa, a koliko vidim to ukazuje na slab vakuum ili lambdu, e sad da li imam 2 lambde i da li je bank 2 ona lambda poslije katalizatora?

Avatar korisnika
Focus
Poruka: 666
Član foruma od: petak, 6. nov. 2015. u 23:10h

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Focus » ponedeljak, 15. jan. 2018. u 10:01h

Pogledaj ti lepo, ovo sto kaze van, kod mene se jedno crevo sa pumpe, svlacilo, ili samo naprsne malo pa je davalo nejednaku kolicinu benzina, varirao pritisak, varirao ler, ako bi se skroz svuklo nije hteo ni da upali, kad je to crevo zamenjeno original plasticnim i utegnuto lepo selnama, problem je nestao.
Ford Focus 2002 god. 1.6 benzin-plin

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od van » ponedeljak, 15. jan. 2018. u 10:45h

Прва је класична ламбда сонда , друга је сонда које мери учинак катализатора . Ако ниси сигуран која је која , мери напон између црен и сиве жице на сонди која је на издувној грани . 30 % већи трим говори да му толико горива недостаје и да рачунар мора да продужи време отварања дизни . Или су прљаве дизне (мање вероватно ) или је проблем са доводом и притиском горива . Како је то фокус , проблем са дихтовањем пумпе у кућишту и ребраста црева са низом пукотиница стварају проблеме а то је бензинцима најзаступљенији квар .ЈА ти говорим чисто статистички , на овом форуму сам 10 година и знам нашта се људи углавном жале чисто читајући теме . Ја нисам веровао у пробелм са кућиштем то и мењао сам 3 пумпе , док нисам пробао да упалим ауто са резервоаром поред аутомобила и отвореним поклопцем . Гориво је пишкило на све стране унутра резервоара . Ја нисам хтео да дам 150 евра тада на глупа пластичан црева и гумице , него сам набуђио црева за ацетилен тиректно на пумпу и други део на поклопац резервоара .
Није проблем промениит пумпи или кућиште , пробелм је скинути резервоар јер то траје , а ја сма га скидао 5-6 пута . На крају сам направио ревизиони отвор на поду испод седиште и сада мењам пумпу за 5 минута . Да је неки новији ауто не би то радио , али мој има 19 година , енма никакву цену и битно је да буде исправан и да се што лакше одржава а не да буде у фабричком стању .

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » ponedeljak, 15. jan. 2018. u 15:28h

Danas ga idem vozit tu jednim poznatim dijagnosticarima i serviserima, pa budem predlozio neka ovo pregledaju, pogotovo to za kuciste pumpe...

Inace, na fuel railu je pritisak dobar, ali ona spiralna crijeva za dovod (jedno s crvenim konektorom jedno s bijelim) sam malo dotaknuo i onako pomaknuo i pocelo je srkljati van gorivo (auto je radio), ali opet pritisak je mjeren nakon tih crijeva tamo kod raila sastrane i bio je dobar, cudno dosta...

Dakle za provjeru cu reci, kuciste pumpe i pumpa i rebrasta crijeva, lambda, visoki trim (siromasna smjesa) i to je u principu to.

Injektori su testirani i jednako pune, treci cilindar jedino ima 1mm manje napunjenog spremnika a to je zanemarivo...

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » ponedeljak, 15. jan. 2018. u 22:55h

Ne mogu editirat zadnji post, al eto ko za inat Foki se ukakio i radio ko singerica kod mehe, ostavio mu ga svejedno, tj dok sam dosao su okretaji skakali, STFT bank 2 nekih 30tak%, meho izadje i on se ustabili, mislim cupam kosu ljudi moji, al dobro, jos sta sam primjetio je da je pumpa goriva dosta glasna, onak, dosta ima onaj visoki zujavi zvuk, sto mozda rezultira da je pri kraju al o tom potom, cujem ju i izvana i iznutra, drzte fige samo da ne bude velik trosak i da napokon otkriju sto je 🙏

Avatar korisnika
Focus
Poruka: 666
Član foruma od: petak, 6. nov. 2015. u 23:10h

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Focus » utorak, 16. jan. 2018. u 11:49h

Potpisujem sve ovo sto je napisao van...
Ford Focus 2002 god. 1.6 benzin-plin

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » utorak, 16. jan. 2018. u 14:20h

Rekao sam im specificno da obrate pozornost na kućište pumpe i na rebrasta crijeva, budemo vidli šta će reći. Držim palčeve da otkriju nakon 5-6 mehaničara kod kojih sam već bio. Ono šta uvijek kažem je "To je Ford nije izlika!" to znači da ne znaš u čemu je problem, nije kriv Ford.
Focus piše:
utorak, 16. jan. 2018. u 11:49h
Potpisujem sve ovo sto je napisao van...
Focus, molim tebe ili van-a, ako možete da mi pošaljete neku sliku di se to crevo nalazi, makar na svojim autima ili s neta, nikako da si zamislim gdje bi moglo biti :D

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od sasa_f1 » utorak, 16. jan. 2018. u 14:51h

Slika

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8992
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od van » utorak, 16. jan. 2018. u 15:01h

У резервоару су . И без скидања резервоара не можеш видети у коме су стању . Морађш да упалиш ауто са скинутим резервоаром , отвореним поклопцем и свим спојеним , да видиш да ли било где пишки гориво и систем губи притисак . На фокусима то је редован проблем после 10-15 година .

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od sasa_f1 » utorak, 16. jan. 2018. u 15:03h

Jel mogu da se nabudze gumena creva?

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » utorak, 16. jan. 2018. u 17:51h

Hvala vam puno na info, eto koliko sam danas saznao, kazu ds motoric lera i tps nisu imali dobre postavke tj da se zamjenski trebaju kalibrirati, i da su kalibrirali i da je miran sad, ali da im nije htio upaliti dok je nedugo prije bio vozen sto sam i naveo kao problem i rekli su da budu se jos sutra poigrali jer nisu stigli vidjet sto nije u redu na tom losem paljenju.

Koliko vidim za pumpe, one su cca 20eura na silluxu Polcar i Magnetti marelli pa bih ju csk i zamjenio, al onda trebaju naravno i crijeva a mogu ruke za 300kn rijesiti za tu zamjenu. Mislim da me pumpa muci jer ju stvarno dosta cujem i izvana i iznutra, ne znam eto, vidjet cu sta ce ustanovit sutra.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Markedjani » utorak, 16. jan. 2018. u 23:22h

Zameni komplet pumpu sa posudom... veruj mi.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Chevapson
Poruka: 57
Član foruma od: sreda, 27. sep. 2017. u 20:57h
Lokacija: Varaždin

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od Chevapson » sreda, 17. jan. 2018. u 09:58h

Probat ću onda zamjeniti pumpu i kućište, na netu viđam samo pumpu za kupiti ne i kućište, nadam se da ne bude pre skupa investicija.

Btw, zašto je potrebno mjenjati kućište a ne samo pumpu? Mislim, pumpa je bitna za pritisak i odvodnju goriva ne?

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 1.8 zetec - Nestabilan lergas

Poruka od sasa_f1 » sreda, 17. jan. 2018. u 10:11h

van piše:
ponedeljak, 15. jan. 2018. u 10:45h
Како је то фокус , проблем са дихтовањем пумпе у кућишту и ребраста црева са низом пукотиница стварају проблеме а то је бензинцима најзаступљенији квар .ЈА ти говорим чисто статистички , на овом форуму сам 10 година и знам нашта се људи углавном жале чисто читајући теме . Ја нисам веровао у пробелм са кућиштем то и мењао сам 3 пумпе , док нисам пробао да упалим ауто са резервоаром поред аутомобила и отвореним поклопцем . Гориво је пишкило на све стране унутра резервоара .

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“